Dionizy (biskup)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne postacie o imieniu Dionizy.
Święty
Dionizy
biskup
apostoł Galii
Ilustracja
Figura św. Dionizego (trzyma swoją głowę) w portalu katedry Notre-Dame w Paryżu.
Miejsce urodzenia Italia
Data i miejsce śmierci 250258
wzgórze Montmartre w Paryżu
Czczony przez Kościół katolicki
Wspomnienie 9 października
Atrybuty palma, głowa w ręku
Patron Francji, cierpiących na bóle głowy i migreny
Szczególne miejsca kultu Francja

Święty Dionizy (zm. 250258) – święty katolicki, pierwszy biskup Paryża, męczennik, patron Francji. Jeden z Czternastu Świętych Wspomożycieli.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Według Historii Franków św. Grzegorza z Tours był jednym z siedmiu wysłanych przez papieża Fabiana do Galii legatów, których zadaniem miała być organizacja lokalnego Kościoła. Przybycie z misją nastąpiło prawdopodobnie w 250 roku i z tą datą wiąże się jego sakrę pierwszego biskupa obecnego Paryża. W pracy pomagali mu kapłan Rustyk i diakon Eleuteriusz. Zostali poddani torturom, a na koniec ścięci na wzgórzu Montmartre w Paryżu w czasie prześladowań za cesarza Waleriana[1]. Stąd francuska nazwa Montmartre pochodzi od łac. Mons Martyrium i oznacza górę męczenników. Pochowany został pod miastem, gdzie król Dagobert ufundował opactwo i gdzie zbudowano kościół pod jego wezwaniem (współcześnie stoi tam Bazylika Saint-Denis).

Według legendy gdy św. Dionizy został ścięty jego ciało powstało, podniosło obciętą głowę i przeszło przez zgromadzony tłum gapiów. Następnie otoczony śpiewającym chórem aniołów miał przebyć kilka kilometrów. Gdy spotkał pobożną kobietę Katullę oddał jej głowę i padł martwy na ziemię. Kobieta zabrała głowę świętego by ukryć ją w swoim domu. Całe zdarzenie miało potwierdzić wielu świadków. Święty Dionizy został pochowany na placu Vicus Catulliacus[2].

Kult[edytuj | edytuj kod]

Do XVI w. św. Dionizy był często mylony z Dionizym Areopagitą, uczniem św. Pawła. Stało się to pod wpływem pism przywiezionych do Francji przez Ludwika Pobożnego, błędnie przypisywanych Dionizemu Areopagicie, a przetłumaczonych w 827 roku przez opata Hilduina. Obecnie pisma te przypisuje się anonimowemu autorowi z VI w., zwanemu Pseudo-Dionizym Areopagitą.

Na miejscu grobu Dionizego i Towarzyszy zbudowano opactwo św. Dionizego (St. Denis), w którym później chowano wszystkich królów Francji.

Św. Dionizy jest patronem Francji, cierpiących na bóle głowy i migreny.

Legenda o ścięciu Dionizego, który trzymał własną głowę odrąbanymi wraz z głową dłońmi zaowocowała pierwszym przedstawieniem w ikonografii postaci męczennika trzymającego w rękach własną ściętą głowę (kefaloforia). Atrybutem św. Dionizego jest palma[3]. Średniowieczne pieśni często sugerują, że relikwie św. Dionizego (np. włosy) włożone do rękojeści miecza nadawać miały broni nadprzyrodzoną moc[potrzebny przypis]. Kult świętego w średniowiecznej Galii można porównać do kultu św. Stanisława w Polsce.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 9 października.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. St. Denis (ang.). Catholic Encyclopedia. [dostęp 2009-08-15].
  2. Michał Lewandowski: Święty, którego skazano na ścięcie. Kiedy to się stało, ludzie byli zszokowani. deon.pl, 2018-10-10. [dostęp 2018-10-11].
  3. Antonio Borrelli: San Dionigi e compagni Vescovo e martiri (wł.). 2002-08-01. [dostęp 2013-02-28].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 2: D-G. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 1997, s. 38/39. ISBN 83-7097-374-4.
  2. Hugo Hoever SOCist: Żywoty świętych Pańskich. przekład Zbigniew Pniewski. Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne, 1983, s. 367.