Dziecinów (powiat otwocki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Artykuł

51°59′16″N 21°16′56″E

- błąd

38 m

WD

51°59'N, 21°17'E

- błąd

2300 m

Odległość

528 m

Dziecinów
wieś
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Powiat

otwocki

Gmina

Sobienie-Jeziory

Liczba ludności (2011)

693[1][2]

Strefa numeracyjna

25

Kod pocztowy

08-443[3]

Tablice rejestracyjne

WOT

SIMC

0687706[4]

Położenie na mapie gminy Sobienie-Jeziory
Mapa konturowa gminy Sobienie-Jeziory, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Dziecinów”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Dziecinów”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Dziecinów”
Położenie na mapie powiatu otwockiego
Mapa konturowa powiatu otwockiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Dziecinów”
Ziemia51°59′16″N 21°16′56″E/51,987778 21,282222
Strona internetowa
Jezioro Dziecinowskie

Dziecinówwieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie otwockim, w północno-wschodniej części gminy Sobienie-Jeziory[5][4].

Wierni Kościoła rzymskokatolickiego należą do parafii św. Jana Chrzciciela w Warszawicach.

Wieś królewska położona była w drugiej połowie XVI wieku w powiecie czerskim ziemi czerskiej województwa mazowieckiego[6]. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa siedleckiego.

Części wsi[edytuj | edytuj kod]

Integralne części wsi Dziecinów[5][4]
SIMC Nazwa Rodzaj
0687712 Folwark część wsi
0687729 Łużyce część wsi

Ponadto północna część miejscowości nosi nieoficjalną nazwę Borki[7] (inne nazwy to Borek i Lasek[potrzebny przypis]).

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Przez miejscowość przebiegają trzy drogi wojewódzkie: nr 799, nr 801 oraz nr 805. Krzyżują się one w jednym punkcie w płd. części wsi. Przez północną część wsi przebiega linia kolejowa nr 12 Skierniewice-Łuków. Kursują na niej jedynie pociągi towarowe. Na jej przecięciu z drogą wojewódzką 801 znajduje się przejazd kolejowo-drogowy z zaporami. W Dziecinowie znajdują się dwa przystanki autobusowe. W odległości ok. 2–3 km na północ od centrum wsi przebiega droga krajowa nr 50.

Warunki geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Dziecinów znajduje się w północnej części Doliny Środkowej Wisły. W płd-zach. części miejscowości przepływa Wisła, znajduje się tam też wał przeciwpowodziowy,a także kilka jezior, będących pozostałością po starorzeczu Wisły, np. Jezioro Dziecinowskie (największe), Jezioro Stare, Jezioro Zastarze („Czajka”) i Małosenie (zajmują razem powierzchnię około 15 ha). Na wschód od Jeziora Dziecinowskiego znajduje się kilkumetrowa skarpa, a na niej duża część Dziecinowa. Powierzchnia terenu jest mało urozmaicona. We wschodniej części wsi znajdują się niewielkie pagórki o wysokości względnej około 2–4 m. W zachodniej części wsi występują żyzne gleby rzeczne (mady). Miejscowość jest położona kilka kilometrów na zachód od Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

Najważniejsze informacje[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość, a zwłaszcza jej zachodnia część, znajduje się na terenie mikroregionu etnograficznego Urzecze. We wsi są 3 sklepy, stacja LPG, Ochotnicza Straż Pożarna, 3 składy budowlane. Niegdyś działało tu także koło gospodyń wiejskich. Obok świetlicy znajduje się plac zabaw dla dzieci, na którym w 2014 r. zainstalowano fontannę. Działa tu klub sportowy Wisła Dziecinów, grający obecnie w klasie A (III grupa warszawska), mający boisko na około 250 osób oraz oświetlony plac treningowy (w południowo-zachodniej części wsi). Obecnie Dziecinów jest miejscowością, która przegrywa rywalizację o nowych mieszkańców z okolicznymi wsiami, zwłaszcza z położonymi na wschód Warszawicami. Mieszkańcy zajmują się rolnictwem, gospodarstwa są zwykle niewielkie. Przejeżdżając DW 801 przez Dziecinów należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ na tym odcinku doszło do wielu wypadków. Wyjątkowo niebezpiecznym miejscem jest zakręt przed skrzyżowaniem z DW 805 na południu wsi (jadąc od strony Otwocka). Według pomiaru ruchu z 2005 r. na odcinku DW 801 przebiegającym przez wieś przejeżdża 7761 pojazdów – znacznie więcej niż na przeciętnej drodze wojewódzkiej; wynik dosyć zbliżony do SDR na drogach krajowych (licząc także najbardziej obciążone międzynarodowe). We wschodniej części wsi powstało kilka dużych szklarni, powstaje też osiedle kilku domów jednorodzinnych na północ od skrzyżowania z DW 805 i 799. Miejscowość jest ważnym ośrodkiem wędkarskim (gł. Jezioro Dziecinowskie) oraz sadowniczym. Liczba numerów domów wynosi ok. 180, brakuje nazw ulic. Większość zabudowy zlokalizowana jest w wąskim, ciągnącym się na odległości ok. 2 km z północy na południe pasie. Ze względu na dosyć dobrą jakość gleb (brak kamieni, niska podatność na erozję) oraz ewentualne zagrożenie powodziowe nie jest wskazane budowanie w miejscowości zakładów przemysłowych czy osiedli. Teren wsi powinien być wykorzystany rolniczo, lecz (głównie z powodu niskiej opłacalności upraw) znajduje się tu dużo odłogów, szczególnie we wschodniej części wsi (gdzie gleby są często wyraźnie słabsze niż na obszarach położonych w pobliżu Wisły).

Boisko treningowe klubu Wisła Dziecinów

Na leśnych wydmach w południowo-wschodniej części wsi znajduje się stanowisko archeologiczne sprzed około 2500 lat (ślady osady kultury łużyckiej oraz cmentarzysko kultury pomorskiej i groby kloszowe z wczesnej epoki żelaza [8]). Dziecinów był w niewielkim stopniu zniszczony w czasie II wojny światowej. W okolicy przebiegała linia frontu, wiele sąsiednich wsi zostało poważnie zniszczonych. Przy drodze nr 801 znajduje się kilka zabytkowych kapliczek i drzew objętych ochroną (z biało-czerwono-białymi znakami na korze przypominającymi flagę).

Sąsiednie miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wieś Dziecinów w liczbach, Polska w liczbach [dostęp 2019-11-02] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  2. GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.. [dostęp 2019-11-02].
  3. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2013, s. 240 [zarchiwizowane z adresu 2014-02-22].
  4. a b c GUS. Rejestr TERYT
  5. a b Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  6. Mazowsze w drugiej połowie XVI wieku ; Cz.1, Mapa, plany, Warszawa 1973, k. 4.
  7. lokalizacja na Google Maps
  8. Zabytki (w gminie Sobienie-Jeziory). [dostęp 2014-06-06].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]