Przejdź do zawartości

Elsa Lanchester

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Elsa Lanchester
Ilustracja
Elsa Lanchester
Imię i nazwisko

Elizabeth Lanchester Sullivan

Data i miejsce urodzenia

[28 października 1902
Londyn

Data i miejsce śmierci

26 grudnia 1986
Los Angeles

Zawód

aktorka

Współmałżonek

Charles Laughton (1929–1962)

Lata aktywności

1922–1980

Elizabeth Lanchester Sullivan (ur. 28 października 1902 w Londynie, zm. 26 grudnia 1986 w Los Angeles) − brytyjska aktorka, dwukrotnie nominowana do Oscara za role drugoplanowe.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Elsa Lanchester urodziła się na przedmieściach Londynu jako córka Jamesa „Shamusa” Sullivana (1872-1945) i Edith „Biddy” Lanchester (1871-1966). Oboje rodzice byli zaangażowani w sprawy polityki socjalistycznej. Miała starszego o 5 lat brata – Waldo Lanchestera Sullivana, który był lalkarzem i posiadał teatr lalek w Brighton.

Elsa w wieku 10 lat pobierała nauki tańca u samej Isadory Duncan w jej szkole – Bellevue School w Paryżu w roku 1912. Debiutowała w 1922 roku w sztuce Thirty Minutes in a Street na West Endzie. W kinie debiutowała w roku 1927 w obrazie One of the Best. Kilka lat później w 1929 roku poślubiła aktora Charlesa Laughtona.

W 1932 roku Elsa Lanchester podpisała kontrakt z wytwórnią Metro-Goldwyn-Mayer. Wystąpiła w filmie Alexandra Kordy Prywatne życie Henryka VIII u boku męża. On grał Henryka VIII, ona jego czwartą żonę Annę z Kleve. Jej kariera nabrała tempa. Wystąpiła w tytułowej roli w filmie Narzeczona Frankensteina, jednak jej nazwisko nie zostało wymienione przed tytułem filmu.

Po filmach Lassie wróć, Żona biskupa i Ostrze brzytwy dostała rolę w filmie Przyjdź do stajni u boku Loretty Young i Celeste Holm. Została nominowana do Oscara za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą. Jednak jej kariera filmowa załamała się, więc Elsa postanowiła występować w teatrze.

Do kina powróciła w 1958 rolą w filmie Świadek oskarżenia znów u boku męża. I znów została nominowana do Oscara, lecz nagrody nie zdobyła. W następnych latach grywała role drugoplanowe i epizody w serialach. Wystąpiła również w filmie Disneya Mary Poppins u boku Julie Andrews.

W 1962 roku zmarł mąż Elsy Charles Laughton. Po jego śmierci Elsa napisała wspomnienia, w których ujawniła, że jej mąż nie chciał mieć z nią dzieci, gdyż był gejem, a ona sama na początku kariery dwa razy poddała się aborcji.

Niedługo po wydaniu swojej autobiografii, zdrowie Lanchester pogorszyło się. W ciągu 30 miesięcy, doznała dwóch udarów mózgu, stając się całkowicie ubezwłasnowolniona i wymagała stałej opieki. Była obłożnie chora. W marcu 1986 roku Motion Picture Television Fund wyceniło jej majątek na 900 000 dolarów.

Elsa Lanchester zmarła w wieku 84 lat na zapalenie oskrzeli w swoim domu w dzielnicy Los AngelesWoodland Hills. Ciało zostało poddane kremacji 5 stycznia 1987, a prochy rozsypano nad Oceanem Spokojnym.

Filmografia

[edytuj | edytuj kod]

Nagrody

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]