Linda Blair

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linda Blair
Ilustracja
Imię i nazwisko Linda Denise Blair
Data i miejsce urodzenia 22 stycznia 1959
Saint Louis, USA
Zawód aktorka
Lata aktywności od 1966
Strona internetowa

Linda Denise Blair (ur. 22 stycznia 1959 w Saint Louis w stanie Missouri, USA) – amerykańska aktorka, znana najbardziej z roli Regan MacNeil, dziewczyny opętanej przez demona w kultowym horrorze Egzorcysta (1973) i jego sequeluEgzorcyście II: Heretyku (1977).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Aktorstwem zajmowała się od dziecka. Występ w Egzorcyście przyniósł jej w 1974 roku m.in. nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Rola Lindy uznana została za mocną i wyrazistą, była także integralną częścią sukcesu kasowego, z jakim film spotkał się w grudniu 1973 roku. Witryna retrocrush.com uznała kreację Blair w Egzorcyście za jeden z najlepszych występów aktorskich w historii kina grozy[1].

Rolę Regan MacNeil aktorka powtórzyła w roku 1977 w mniej udanej kontynuacji wątku – Egzorcyście II: Heretyku. Zdobyła wprawdzie nominację do nagrody Saturna, lecz przytłaczająco negatywne opinie na temat filmu zrujnowały jej karierę.

Prócz odebrania kilku antynagród Złotej Maliny, Blair bulwersowała również opinię publiczną skandalami obyczajowymi (w grudniu 1977 roku została aresztowana za posiadanie narkotyków).

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "The 100 greatest horror movie performances". retrocrush.com. (ang.) [dostęp 2014-08-29].