Ewelina Flinta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ewelina Flinta
Ilustracja
Ewelina Flinta (2007)
Imię i nazwisko

Ewelina Agnieszka Flinta

Data i miejsce urodzenia

24 października 1979
Lubsko

Typ głosu

alt

Gatunki

pop, rock, pop-rock[1][2]

Zawód

piosenkarka, autorka tekstów

Aktywność

od 1995

Wydawnictwo

BMG Poland, Sony BMG Music Entertainment Poland

Powiązania

Idol

Strona internetowa

Ewelina Agnieszka Flinta (ur. 24 października 1979 w Lubsku[3]) – polska piosenkarka wykonująca muzykę z pogranicza popu, rocka i pop-rocka[1][2].

Karierę muzyczną zaczynała w zespołach rockowych. W 2002 zajęła drugie miejsce w pierwszej polskiej edycji programu Idol. Wydała dwa albumy studyjne: Przeznaczenie (2003) i Nie znasz mnie (2005).

Za działalność artystyczną otrzymała szereg nagród, w tym m.in. dwukrotnie Superjedynkę w kategorii „najlepsza wokalistka roku”. Udziela się w akcjach charytatywnych.

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

Zaczęła karierę w 1995, dołączając jako wokalistka do rockowego zespołu Alioth[4]. W 1996 i 1997 zdobyła pierwsze miejsce na Festiwalu Piosenki Użytkowej w Lubsku, śpiewając kolejno piosenki: „Piece of My Heart” Janis Joplin i „Ironic” Alanis Morissette[5]. W 1997 występowała z zespołem Dobre Piwo, a następnie zaczęła współpracę z zespołem Surprise. Wystąpili w warszawskiej Sali Kongresowej jako support gitarzysty Micka Taylora[4] oraz podczas Polonijnego Festiwalu w Chicago[5]. W latach 1997–1999 wystąpili na Przystanku Woodstock w Żarach.

Od września 2001 do maja 2002 była związana była z Teatrem Studio Buffo[5], brała udział w spektaklach, takich jak „Grosik”, „Przeżyj to sam”, „Ukochany kraj” czy „Metro”. Na początku 2002 zgłosiła się na przesłuchania do programu typu talent show Idol, emitowanego przez telewizję Polsat. Dotarła do finału, w którym zajęła drugie miejsce, zdobywszy 32% głosów telewidzów[6]. W sierpniu ponownie wystąpiła na Przystanku Woodstock, wykonując utwór „Nadzieja” z repertuaru zespołu Ira[7]. Zarejestrowany materiał został wykorzystany w filmie Przystanek Woodstock – Najgłośniejszy Film Polski[8]. Kilka dni później wraz z pozostałymi finalistami Idola podczas koncertu w sopockiej Operze Leśnej odebrała złotą płytę za album pt. Idol Top 10 zawierający jej interpretację utworu „Aquarius” z musicalu Hair oraz singel „Może się wydawać” zaśpiewany przez finalistów programu[9].

3 marca 2003 zaprezentowała singel „Żałuję”, którym promowała swą debiutancki album studyjny pt. Przeznaczenie. Premiera albumu odbyła się 25 kwietnia 2003. Piosenka „Żałuję” długo utrzymywała się na listach przebojów, stając się jedną z najpopularniejszych piosenek 2003, a album niecałe pół roku po premierze pokrył się złotem[10]. Na krążku znalazło się 14 utworów, w tym cover Arethy Franklin „Respect” oraz utwór „Nadzieja” nagrany wspólnie z Arturem Gadowskim. W ramach promocji odbyła trasę koncertową w towarzystwie zespołu. 14 czerwca zaprezentowała kolejny singel z albumu, „Goniąc za cieniem”, a 27 października – singel „Przeznaczenie”. W międzyczasie, tj. 18 sierpnia otrzymała nagrodę Róża Gali w kategorii Najpiękniejszy debiut[11]. W październiku wzięła udział w nagraniu płyty pt. Ladies, realizowanej w celu wsparcia fundacji Jolanty Kwaśniewskiej Porozumienie Bez Barier i program Możesz zdążyć przed rakiem. Na potrzeby płyty zaśpiewała utwór Elżbiety Wojnowskiej „Zaproście mnie do stołu”, który wykonała 3 listopada podczas koncertu w warszawskim Teatrze Polskim[12].

Występ wokalistki w Kętrzynie, 4 lipca 2004

W kwietniu 2004 odebrała statuetkę w kategorii Artystka roku na gali wręczenia nagród Eska Music Awards[13]. Została również nagrodzona Mikrofonem Popcornu w kategorii Wokalistka roku[14]. W maju nagrała piosenkę „Czy nastanie znów świt?” promującą animowaną disneyowską produkcję Rogate ranczo[15]. W maju podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu odebrała Superjedynkę w kategorii Wokalistka roku[16]. Trzeciego dnia festiwalu zaprezentowała utwór „Tylko słowa” w konkursie Premier[17]. W czerwcu wystąpiła podczas Festiwalu TOPTrendy w koncercie Top jako jedna artystek, która sprzedała najwięcej płyt w Polsce w 2003[18]. W lipcu reprezentowała Polskę z piosenką „Żałuję” podczas Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn, gdzie zajęła czwarte miejsce. 20 sierpnia wzięła udział w koncercie poświęconym pamięci Czesława Niemena w Operze Leśnej, śpiewając utwory „Dziwny jest ten świat” i „Sen o Warszawie” (w duecie z Piotrem Cugowskim)[19].

W lutym 2005 wraz z innymi polskimi artystami wzięła udział w nagraniu piosenki „Pokonamy fale”, który następnie zaśpiewali wspólnie podczas koncertu na warszawskim Placu Teatralnym na rzecz ofiar tsunami w Azji[20]. 24 lutego wydała singel „Nie znasz mnie”, którym promowała drugi album studyjny pod tym samym tytułem, wydany 21 marca 2005[21]. W czerwcu po raz drugi odebrała Superjedynkę w kategorii Wokalistka roku[22], a także zakwalifikowała się do udziału w konkursie o nagrodę Bursztynowego Słowika i Słowika Publiczności na Festiwalu w Sopocie. W październiku wraz z innymi artystami nagrała utwór „Nadzieja to my” na rzecz poszkodowanych podczas huraganu w okolicach Częstochowy. W listopadzie wzięła udział w nagraniu płyty Święta, Święta 3, wykonując piosenkę „Mikołaj jedzie tu już” (polska wersja utworu „Santa Claus is Coming to Town”)[23]. Utwór wykonała w grudniu podczas Świątecznego Koncertu TVP1[24].

W maju 2006 wzięła udział w nagraniu piosenki „Cała Polska czyta dzieciom” w ramach akcji pod tym samym tytułem[25]. W czerwcu odbył się Festiwal w Opolu, podczas którego zaprezentowała nowy utwór „Bliżej” w ramach konkursu Premiery Gwiazd[26]. W grudniu ukazał się debiutancki singel Sebastiana Piekarka „Słowa nie znaczą nic”, w którym gościnnie wystąpiła Flinta[27]. Pod koniec 2006 wystąpiła podczas Sylwestra w Krakowie (zaśpiewała „Bliżej”, „Żałuję”, „Tylko słowa” i „Przeznaczenie”)[28] oraz podczas Sylwestra z Jedynką nagranego wcześniej dla TVP1, gdzie zaśpiewała „I Will SurviveGlorii Gaynor, „Rock ’n’ Roll Is King” w duecie z Maciejem Silskim oraz „We Will Rock You” z wszystkimi uczestnikami sylwestrowego programu[29].

W czerwcu 2007 zaśpiewała mashup utworów „Dary losu” i „Nie budźcie marzeń ze snów” w duecie z Ryszardem Rynkowskim podczas jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej Jacka Cygana w trakcie festiwalu TOPtrendy[30]. Także w czerwcu wystąpiła na Festiwalu Zaczarowana piosenka, którego organizatorem jest Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”[31]. W listopadzie wystąpiła z piosenką „Kto wymyślił naszą miłość” podczas koncertu Pejzaż bez Ciebie poświęconego pamięci Anny Jantar[32], a w grudniu zaśpiewała utwór Tiny TurnerThe Best” na gali z okazji 15-lecia Telewizji Polsat w Teatrze Wielkim. W tym samym miesiącu wraz z Justyną Steczkowską i Piotrem Cugowskim zaśpiewała Hymn Euro 2012 „Kraków Go”, który miał promować miasto i pomóc mu w przyznaniu organizacji Euro 2012[33].

Na początku 2008 nagrała piosenkę „Długo i szczęśliwie” na potrzeby filmu animowanego Zaczarowana[34]. W lutym razem z Łukaszem Zagrobelnym nagrała piosenkę „Nie kłam, że kochasz mnie” do filmu Nie kłam, kochanie. Piosenka okazała się dużym przebojem; w czerwcu odebrali za nią Superjedynkę w kategorii Przebój roku[35], a w lipcu zajęli trzecie miejsce na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn, zdobywając również nagrodę publiczności[36]. Wystąpili w duecie także podczas Sopot Hit Festiwalu, gdzie zostali nominowani w kategorii Polski Hit Lata[37]. W grudniu wystąpili wspólnie podczas Sylwestra w Warszawie[38], a na początku lutego 2009 wystąpili na gali Telekamery, gdzie zostali nominowani w kategorii Muzyka[39]. W tym samym miesiącu wystąpiła solowo z piosenką „Wielka woda” Maryli Rodowicz na Gali Wolontariatu[40]. W maju wystąpiła na Festiwalu w Opolu, gdzie w ramach koncertu Superduety zaśpiewała piosenkę „Mówię ci, że” z zespołem Tilt[41]. W sierpniu wystąpiła podczas XV Przystanku Woodstock, śpiewając m.in. „Cry Baby” Janis Joplin. Pod koniec sierpnia wystąpiła na koncercie Fundacji Polsat Podziel się Posiłkiem w Białymstoku[42].W grudniu wzięła udział w koncercie Eureko - Akademia Przyszłości, na którym zaśpiewała utwór Perfectu „Idź precz” wspólnie z Grzegorzem Markowskim[43].

W maju 2010 ukazała się płyta Macieja Maleńczuka i Pawła Kukiza pt. Starsi panowie, na której znalazły się dwa utwory („Utwierdź mnie” i „Zmierzch”) wykonane przez Flintę[44]. W czerwcu wykonała premierowo utwór „Gdy mówią wolność” podczas koncertu Zło dobrem zwyciężył organizowanego z okazji beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki[45]. W sierpniu ponownie wystąpiła na Przystanku Woodstock[46].

W latach 2010–2015 koncertowała wraz z Adamem Palmą i Mariuszem Mielczarkiem w ramach projektu muzycznego Flinta&Palma&Fazi będącego mieszanką rocka, popu i jazzu[47]. W maju 2018 ogłosiła udział w międzynarodowym projekcie społeczno-muzycznym Sounds Like Women stworzonym przez Luizę Staniec, mającym zwrócić uwagę na brak równości w pracy i płacach dla kobiet, przemoc domową, molestowanie seksualne, nierówne traktowanie ze względu na kolor skóry czy pochodzenie. W sierpniu 2018 nagrała utwór „Tell Me Why” zainspirowany historiami trzech kobiet, które doznały przemocy domowej, do którego zrealizowano teledysk mający premierę 4 marca 2019. Piosenka wraz z czterema innymi utworami została umieszczona na minialbumie pt. Without Violence & of All Colours[48]. W listopadzie 2019 roku projekt zagrał kilka koncertów w Polsce[49]. W lutym 2020 roku w ramach projektu wydano utwór Renaty Przemyk pt. „Kochana”, w którym poza Flintą wystąpiły międzynarodowe artystki[50]. Do utworu został zrealizowany teledysk[51].

W marcu 2022 roku Flinta poinformowała o rozpoczęciu współpracy z agencją Echo Production[52]. 22 lipca wydała singel „Zakochana” z gościnnym udziałem Natalii Grosiak[53].

Działalność pozamuzyczna[edytuj | edytuj kod]

Wystąpiła w jednym odcinku serialu Teraz albo nigdy! (2009)[54].

Zagrała Kopciuszka w finale kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” organizowanym w 2007 na scenie Teatru Narodowego[55].

Wielokrotnie brała udział w koncertach I Ty możesz zostać św. Mikołajem i Podziel się Posiłkiem. Jest zaangażowana w pomoc Fundacji „Mam Marzenie” oraz Fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko”[56].

9 marca 2009 w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego odebrała medal św. Brata Alberta za pomoc charytatywną na rzecz osób z niepełnosprawnościami[57].

Wspiera akcje związane z ekologią. Uczestniczy w wernisażach corocznego konkursu fotograficznego Ekologia w obiektywie[4]. W lipcu 2008 nagrała piosenkę „Bądź światoczuły” dla "Klubu Światoczułych", którego jest ambasadorką. Piosenka była częścią kampanii Bądź światoczuły[58]. Ponadto wspiera Fundację Nasza Ziemia. Za działalność ekologiczną została uhonorowana w styczniu 2010 tytułem Gwiazda Dobroczynności w kategorii Twarz Kampanii Społecznej w konkursie Newsweeka i Akademii Rozwoju Filantropii[59].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia Eweliny Flinty.

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Obecny skład zespołu Eweliny Flinty
 • Krzysztof Kawałko – gitara
 • Romuald Kunikowski – instrumenty klawiszowe
 • Radosław Zagajewski – gitara basowa
 • Paweł Markiewicz – perkusja

Nagrody, nominacje i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Rok Gala Kategoria Wynik
2003 Róże Gali Najpiękniejszy debiut Wygrana[11]
Fryderyki Nowa twarz fonografii Nominacja[60]
Bravoora Wokalistka roku Wygrana
2004 Eska Music Awards Artystka roku Wygrana[13]
Hit roku („Żałuję”) Nominacja[61]
Album roku (Przeznaczenie) Nominacja[61]
Mikrofony Popcornu Wokalistka roku Wygrana[14]
Przebój roku („Żałuję”) II miejsce
Superjedynki Wokalistka roku Wygrana[16]
KFPP Premiery („Tylko słowa”) Nominacja[17]
TOPtrendy TOP IX miejsce[18]
Festiwal Piosenki Krajów Nadbałtyckich Najlepsza piosenka („Żałuję”) IV miejsce
2005 Superjedynki Wokalistka roku Wygrana[22]
Sopot Festival Bursztynowy Słowik („Nieskończona historia”) II miejsce
Słowik Publiczności IV miejsce
2006 KFPP Premiery („Bliżej”) Nominacja[26]
2008 Superjedynki Wokalistka roku Nominacja[62]
Przebój roku („Nie kłam, że kochasz mnie”) Wygrana[35]
Festiwal Piosenki Krajów Nadbałtyckich Najlepsza piosenka („Nie kłam, że kochasz mnie”) III miejsce[36]
Nagroda Publiczności Wygrana[36]
Sopot Hit Festiwal Polski hit lata („Nie kłam, że kochasz mnie”) II miejsce[37]
VIVA Comet 2008 Dzwonek roku („Nie kłam, że kochasz mnie”) Wygrana[63]
Gwiazdy Party Przebój roku („Nie kłam, że kochasz mnie”) Nominacja
Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film Najlepszy teledysk do muzyki pop („Nie kłam, że kochasz mnie”) Wygrana[64]
Złote Dzioby Radia WAWA Przebój roku („Nie kłam, że kochasz mnie”) Nominacja[65]
Wokalistka roku Nominacja[65]
2009 Telekamery Muzyka II miejsce[39]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Ewelina Flinta – Przeznaczenie, discogs.com [dostęp 2019-08-15] (ang.).
 2. a b Ewelina Flinta – Nie Znasz Mnie, discogs.com [dostęp 2019-08-15] (ang.).
 3. Ewelina Flinta - Muzyka w Interia.pl. Interia Muzyka. [dostęp 2017-07-30].
 4. a b c Jerzy Bojanowicz: Ewelina Flinta - Chcieć to móc. magazynvip.pl. [dostęp 2017-07-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
 5. a b c Ewelina Flinta: polska piosenkarka, zajęła drugie miejsce w pierwszej edycji programu Idol. plejada.onet.pl. [dostęp 2017-07-30].
 6. Ewelina Flinta. rmf.fm. [dostęp 2017-07-30].
 7. Finał Ogólnopolskiego Konkursu "Tato Roku" Ewelina Flinta, Andrzej Lampert, Arka Noego, Vino. pik.wroclaw.pl. [dostęp 2017-07-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-31)].
 8. Przystanek Woodstock - Najgłośniejszy Film Polski. film.onet.pl, 2003-09-19. [dostęp 2017-07-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-30)].
 9. Sopocki koncert uczestników Idola. muzyka.interia.pl, 2002-08-30. [dostęp 2017-07-30].
 10. ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Złote Płyty CD przyznane w 2003 roku. bestsellery.zpav.pl, 2003-11-10. [dostęp 2017-07-30].
 11. a b Róże Gali - rozstrzygnięcie plebiscytu już wkrótce. kobieta.byc.pl, 2006-10-23. [dostęp 2017-07-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
 12. Mlynkova, Flinta i Steczkowska śpiewają dla Pierwszej Damy. 2000.vipnews.pl, 2003-10-23. [dostęp 2017-07-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-25)].
 13. a b Eska Music Awards 2004. 2000.vipnews.pl, 2004-04-19. [dostęp 2017-07-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-25)].
 14. a b MIKROFONY dla Łez, Flinty i Rozynka. VIPnews.pl, 2004-04-22. [dostęp 2017-07-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-25)].
 15. FLINTA śpiewa do disneyowskiej produkcji. 2000.vipnews.pl, 2004-05-06. [dostęp 2017-07-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-24)].
 16. a b Opole 2004: laureaci Superjedynek już znani!. wiadomosci.wp.pl, 2004-05-28. [dostęp 2017-07-30].
 17. a b 41. KFPP - koncert "Premiery". nto.pl, 2004-05-30. [dostęp 2017-07-30].
 18. a b Artyści Sopot TopTrendy Festiwal w roku 2004. toptrendy.pl. [dostęp 2017-07-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-08)].
 19. Piosenki Niemena na rozpoczęcie sopockiego festiwalu. wiadomosci.onet.pl, 2004-08-20. [dostęp 2017-07-30].
 20. Pokonamy fale - koncert dla Azji. 2000.vipnews.pl, 2005-02-07. [dostęp 2017-07-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-25)].
 21. Ewelina Flinta - Nie znasz mnie. muzyka.interia.pl. [dostęp 2017-07-30].
 22. a b Opole 2005. 2000.vipnews.pl, 2005-06-13. [dostęp 2017-07-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-25)].
 23. Święta, Święta z Varius Manx i Bajmem. 2000.vipnews.pl, 2005-11-21. [dostęp 2017-07-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-25)].
 24. Kozidrak i Jopek na Święta. 2000.vipnews.pl, 2005-12-21. [dostęp 2017-07-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-25)].
 25. Warszawa. Finał kampanii "Cała Polska czyta dzieciom". W: e-teatr.pl [on-line]. Gazeta Wyborcza, 2007-03-26. [dostęp 2017-07-30].
 26. a b Opolskie premiery. media2.pl, 2006-05-09. [dostęp 2017-07-30].
 27. SEBA i Ewelina Flinta: Zapis emocji. muzyka.interia.pl, 2006-12-19. [dostęp 2017-07-30].
 28. Sylwester 2006. 2000.vipnews.pl, 2007-01-02. [dostęp 2017-07-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-25)].
 29. Zabawa z playbacku: Sylwester z Jedynką już nagrany. W: wiadomości24.pl [on-line]. AKPA, 2006-12-15. [dostęp 2015-04-25].
 30. Znamy szczegóły TOPtrendy, Onet.pl, 31 maja 2007 [dostęp 2017-07-30] [zarchiwizowane z adresu 2015-07-06].
 31. III Edycja Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. zaczarowana.pl. [dostęp 2017-07-30].
 32. Festiwal Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich - Bydgoszcz 2007 - Anna Jantar. pejzazbezciebie.pl. [dostęp 2015-04-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-05)].
 33. Kraków ma swoją piosenkę na Euro 2012. muzyka.onet.pl, 2007-12-17. [dostęp 2015-04-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-30)].
 34. Dobra Flinta i zła Sarandon. onet.wiadomości, 2008-01-16. [dostęp 2017-07-30].
 35. a b Superjedynki rozdane bez skandalu - Triumf zespołu Feel!. VIPnews.pl, 2008-06-14. [dostęp 2017-07-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-22)].
 36. a b c Sukces Flinty i Zagrobelnego!. interia,muzyka, 2008-07-22. [dostęp 2015-04-25].
 37. a b Przebojowy Sopot Hit Festiwal. VIPnews.pl, 2008-07-12. [dostęp 2017-07-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-22)].
 38. Warszawa: Sylwester 2008 na pl. Konstytucji. mmwarszawa.pl, 2008-12-01. [dostęp 2017-07-30].
 39. a b Telekamery 2009 rozdane. wprost.pl, 2009-02-02. [dostęp 2017-07-30].
 40. „Krótkie historie o pomaganiu” nagrodzone na Gali Wolontariatu. TVP.info, 2009-02-09. [dostęp 2017-07-30].
 41. Opole 2009: Ewelina Flinta i Tilt razem w koncercie Superduety. onet.muzyka.pl, 2009-05-30. [dostęp 2017-07-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-30)].
 42. Białostoczanie podzielili się posiłkiem. Białystok.online, 2009-08-31. [dostęp 2017-07-30].
 43. Duety Rock’u na finał konkursu „Eureko – Akademia Przyszłości”. kulturalnie.waw.pl. [dostęp 2017-07-30].
 44. Starsi Panowie, czyli Maleńczuk i Kukiz. onet.muzyka.pl, 2010-04-09. [dostęp 2017-07-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-30)].
 45. Gwiazdy w hołdzie Popiełuszce. plejada.pl, 2010-06-07. [dostęp 2017-07-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-24)].
 46. Przystanek Woodstock: Flinta wypali na otwarcie. interia.muzyka.pl, 2010-10-21. [dostęp 2017-07-30].
 47. Koncert w Herezji: Ewelina Flinta, Adam Palma i Mariusz "Fazi" Mielczarek. mmwarszawa.pl, 2012-12-11. [dostęp 2017-07-30].
 48. Luiza Staniec i Ewelina Flinta o płycie "Without Violence & of all Colours" (pol.). Trójka Polskie Radio, 2019-11-25.
 49. SOUNDS LIKE WOMEN & WYSOKIE OBCASY – SIŁA GŁOSU KOBIET! (pol.). warszawajestkobieta, 2019-10-31.
 50. Ewelina Flinta i Renata Przemyk śpiewają utwór "Kochana". Dlaczego zdecydowały się na współpracę? (pol.). Dzień Dobry TVN, 2020-11-27.
 51. Sounds Like Women – siła głosów 10 międzynarodowych artystek oraz Renaty Przemyk i Eweliny Flinty. (pol.). Low Business Quality, 2021-02-07.
 52. Ewelina Flinta wraca! Artystka przekazała fanom radosne wieści: "Nowy rozdział" [WIDEO] (pol.). RMF fm. [dostęp 2022-03-24].
 53. Ewelina Flinta powraca z nowym utworem. "Jesteśmy ofiarami patriarchatu" [TYLKO W ONECIE] (pol.). Onet, 2022-07-22.
 54. Ewelina Flinta i Blue Cafe w „Teraz albo nigdy!”, Onet.pl [dostęp 2017-07-30] [zarchiwizowane z adresu 2015-05-18].
 55. V. finał kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom". polityka.pl, 2007-02-27. [dostęp 2017-07-30].
 56. Zaczarowane Kolędy. mimowszystko.pl. [dostęp 2017-07-30].
 57. Medal św. Brata Alberta dla Eweliny Flinty. mimowszystko.pl. [dostęp 2017-07-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-08)].
 58. Promocja ekologiczna Bądź światoczuły. Bayer: Science for a better life. [dostęp 2017-07-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-09-02)].
 59. Przyjaciel Fundacji Nasza Ziemia, Ewelina Flinta, "Gwiazdą Dobroczynności"!. Fundacja Nasza Ziemia. [dostęp 2017-07-30].
 60. Nagroda muzyczna Fryderyk: Nominowani i laureaci 2003. ZPAV. [dostęp 2017-07-30].
 61. a b Nominacje do Eska Music Awards 2004. Eska.pl. [dostęp 2015-04-27].
 62. Superjedynki 2008 - nominacje. empik.com. [dostęp 2017-07-30].
 63. Doda znów zgarnęła wszystko. fakt.pl, 2008-10-03. [dostęp 2017-07-30].
 64. Mateusz Kołodziej: Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film. AxunArts, 2008-10-13. [dostęp 2017-07-30].
 65. a b Nagrody polskiej muzyki Złote Dzioby Radia WAWa 2008 Nominacje. se.pl, 2010-11-19. [dostęp 2017-07-30].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]