Fluorek rtęci(IV)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fluorek rtęci(IV)
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny HgF4
Masa molowa 276,58 g/mol
Podobne związki
Podobne związki czterofluorek siarki,
tetrafluorek uranu

Fluorek rtęci(IV) (tetrafluorek rtęci), HgF4nieorganiczny związek chemiczny z grupy fluorków, sól kwasu fluorowodorowego i rtęci na stopniu utlenienia IV (pierwszy znany związek rtęci(IV)).

Rtęć, podobnie jak inne pierwiastki grupy 12 układu okresowego - cynk i kadm, ma konfigurację elektronową s2d10 i zasadniczo tworzy wiązania z użyciem orbitalu s. Oznacza to, że najwyższy typowy stopień utlenienia rtęci w związkach wynosi II. Z tego powodu nierzadko prowadzi się spory co do słuszności zaliczania cynkowców do pierwiastków przejściowych.

Rozważania nad wyższymi stopniami utlenienia rtęci pojawiły się w latach siedemdziesiątych XX wieku, zaś przeprowadzone dwadzieścia lat później obliczenia wykazały, że związki rtęci(IV) o konfiguracji d8 i geometrii płaskokwadratowej mogą być trwałe w fazie gazowej. Doświadczalnie istnienie tego typu połączeń potwierdzono w roku 2007, otrzymując HgF4 na matrycy ze stałego neonu i argonu w temperaturze 4 K. Związek wykryto za pomocą spektroskopii w podczerwieni. Analiza w ramach między innymi teorii funkcjonału gęstości wskazuje, że w tworzenie wiązań zaangażowane są orbitale d. Rtęć zachowuje się więc tu jak typowy pierwiastek przejściowy. Niemniej, za W. B. Jensenem można powiedzieć, że warunki, w jakich istnieje HgF4 daleko odbiegają od typowych warunków równowagowych i połączenie to powinno być traktowane raczej jako wyjątek.

Badania teoretyczne sugerują, że nietypowa w grupie 12 zdolność rtęci do tworzenia tetrafluorku wynika z relatywistycznej mechaniki kwantowej. Z obliczeń wynika, że dla "mniej relatywistycznych" (lżejszych) pierwiastków tej grupy, cynku i kadmu, tetrafluorki byłyby skrajnie niestabilne i rozpadałyby się do difluorków z eliminacją cząsteczki F2. Z drugiej strony, tetrafluorek syntetycznego pierwiastka 112, copernicium, powinien być stabilniejszy niż rtęci, lecz doświadczalne potwierdzenie takiej ewentualności spotyka się z problemem krótkiego czasu życia samego pierwiastka.

Bibliografia[edytuj]