Frankówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół we Frankówce
Uliczka we wsi

Frankówka (słow. Malá Franková) – wieś w powiecie Kieżmark na Zamagurzu na Słowacji. Położona jest w dolinie Frankowskiego Potoku i na dwóch jego zboczach utworzonych przez dwa grzbiety górskie będące bocznymi odgałęzieniami Magury Spiskiej. Od zachodniej strony jest to północno-wschodni grzbiet Magurki opadający do doliny Osturniańskiego Potoku, od wschodniej dłuższy grzbiet odchodzący w rejonie Małej Polany na północ do Przełęczy Hanuszowskiej oraz krótki Pośredni Grzbiet. Do miejscowości prowadzi szosa z Wielkiej Frankowej[1].

Frankówka, podobnie jak sąsiednie miejscowości Osturnia i Wielka Frankowa, zamieszkała jest przez ludność łemkowskiego pochodzenia. Mieszkańcy tych trzech miejscowości otoczonych z wszystkich stron górami i lasami zachowali swój folklor i do dzisiaj mówią gwarą trudno zrozumiałą dla Słowaków[2]. Zabudowania Frankówki skupione są w typowym dla Spiszu stylu – ciasno jedno przy drugim wzdłuż wąskiej ulicy nad potokiem.

Szlaki turystyczne[edytuj]

szlak turystyczny czerwony – czerwony z Frankówki grzbietem Magurki do rozdroża pod Magurką. 2.05 h, ↓ 1.35 h
szlak turystyczny żółty – żółty z Frankówki przez Furmanec na Małą Polanę 1.10 h, ↓ 55 min

Przypisy

  1. Podhale. Spisz. Orawa. 1:50 000. Mapa turystyczna. Kraków: Sygnatura, 2004. ISBN 978-83-7499-004-2.
  2. Stefan Michalik: Pieniny – park dwu narodów: przewodnik przyrodniczy. Krościenko n/D: Pieniński Park Narodowy, 2005. ISBN 83-913898-1-2.

Linki zewnętrzne[edytuj]