Gaz-System

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A.
Forma prawna Spółka akcyjna
Data założenia 2004
Państwo  Polska
Siedziba ul. Mszczonowska 4
02-337 Warszawa
Numer KRS 0000264771
Prezes Jan Chadam
Przewodniczący
rady nadzorczej
Jerzy Molak
Akcjonariusze / udziałowcy Skarb Państwa (100% akcji)
Branża gazownictwo
Produkty transport gazu ziemnego
Zatrudnienie ponad 2000 (2010)
Kapitał zakładowy 3 771 990 842 PLN
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A.
Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A.
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A.
Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A.
Ziemia 52°12′48,1″N 20°56′55,4″E/52,213361 20,948722
Strona internetowa

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A.strategiczna[1] spółka polskiej gospodarki, odpowiedzialna za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Spółka zarządza majątkiem o wartości ponad 5 miliardów złotych, na który składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 9,8 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia, 14 tłoczni, 57 węzłów oraz 973 punktów wyjścia.

Gaz-System S.A. został wyznaczony przez Prezesa URE na niezależnego operatora polskiego odcinka gazociągu jamalskiego, dzięki czemu możliwe jest sprowadzanie do Polski poprzez punkty we Włocławku i Lwówku na gazociągu jamalskim dodatkowych ilości gazu do około 2,3 mld m sześc. gazu rocznie.

Gaz-System S.A. jest również właścicielem spółki Polskie LNG, która została powołana do budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. istnieje od 16 kwietnia 2004 r. Z chwilą powstania spółka przejęła odpowiedzialność za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie siecią przesyłową w Polsce. W czerwcu 2004 roku, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki udzielił spółce koncesji na przesyłanie i dystrybucję gazu na lata 2004–2014, a w 2005 r. Gaz-System S.A. stał się 100% spółką Skarbu Państwa. Wydzielenie operatora przesyłowego gazu ziemnego wynikało z postanowień Dyrektywy Gazowej przyjętej w 2003 roku przez Radę i Parlament Europejski, która zobowiązywała do rozdzielenia technicznego przesyłu gazu od obrotu gazem. Tym samym zapis ten umożliwia innym podmiotom gospodarczym korzystanie z sieci przesyłowej na równych zasadach (Third Party Access). Na mocy Uchwały Rady Ministrów z 19 sierpnia 2008 r. Gaz-System S.A. został właścicielem Polskiego LNG S.A. spółki odpowiedzialnej za budowę i eksploatację terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu. W 2010 r. Gaz-System S.A. został wyznaczony operatorem systemu przesyłowego gazowego do dnia 31 grudnia 2030 r. W 2011 r. Spółka oddała do eksploatacji połączenie międzysystemowe Polska – Czechy, gazociągi WłocławekGdynia oraz Taczalin - Radakowice - Gałów, tłocznię gazu w Goleniowie oraz zmodernizowała tłocznię gazu w Jarosławiu. Gaz-System S.A. planuje wybudowanie do 2014 r. ponad 1000 km nowych gazociągów przesyłowych. Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce (Szczecin - Lwówek, Świnoujście – Szczecin, Szczecin – Gdańsk), a także na Dolnym Śląsku. 5 października 2015 uruchomiono gazociąg RembelszczyznaGustorzyn, a 7 października 2015 gazociąg Gustorzyn – Odolanów.

Władze Gaz-System S.A.[edytuj | edytuj kod]

Rada Nadzorcza[edytuj | edytuj kod]

 • Przewodniczący
  • Jerzy Molak
 • Wiceprzewodniczący
  • Sławomir Kutyła
 • Sekretarz
  • Włodzimierz Wolski
 • Członkowie
  • Jarosław Gniazdowski
  • Waldemar Kamrat
  • Piotr Mateja
  • Paweł Pikus

Zarząd[edytuj | edytuj kod]

 • Prezes Zarządu
  • Jan Chadam
 • Członkowie Zarządu
  • Wojciech Kowalski
  • Sławomir Śliwiński
 • Wiceprezes Zarządu

Strategiczne inwestycje[edytuj | edytuj kod]

 • Rozbudowa krajowych gazociągów przesyłowych
  • Do 2014 r. powstanie ponad 1000 km nowych gazociągów do przesyłu gazu ziemnego. Strategiczne gazociągi powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce oraz na Dolnym Śląsku. Będą to połączenia: Szczecin – Lwówek, Świnoujście – Szczecin, Szczecin – Gdańsk, Rembelszczyzna – Gustorzyn, Gustorzyn – Odolanów. Na terenie Dolnego Śląska spółka prowadzi projekty budowy gazociągów: Jeleniów – Dziwiszów oraz Polkowice – Żary. Realizacja tych inwestycji zagwarantuje większą niezawodność oraz elastyczność systemu przesyłowego w tym regionie i umożliwi odbiór zwiększonych ilości gazu z punktu w Lasowie na granicy polsko-niemieckiej. Kolejnym z elementów długofalowego planu inwestycyjnego Gaz-System S.A. jest modernizacja i rozbudowa infrastruktury. W 2011 roku ukończona została budowa nowej tłoczni gazu ziemnego w Goleniowie, która umożliwi transport gazu z terminalu LNG oraz przesył zwiększonych ilości gazu w północno-zachodniej Polsce. W tym samym roku zmodernizowana została również tłocznia Jarosław przeznaczona do sprężania gazu przesyłanego z terytorium Ukrainy.
 • Połączenia transgraniczne
  • Bardzo duże znaczenie dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego mają połączenia między systemami gazowniczymi Polski i krajów ościennych. W tym zakresie Gaz-System S.A. realizuje dwa istotne projekty: zakończoną budowę nowego połączenia międzysystemowego Polska – Czechy oraz rozbudowę gazociągów przesyłowych na Dolnym Śląsku, która umożliwi odbiór zwiększonych ilości gazu przez punkt w Lasowie na granicy polsko-niemieckiej. Połączenie z czeskim systemem przesyłowym umożliwi odbiór ok. 0,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. Długość gazociągu po polskiej stronie wynosi 22 km i przebiega przez gminy Cieszyn, Hażlach, Dębowiec i Skoczów. Długość czeskiego odcinka gazociągu to ok. 10 km. Obecnie prowadzone są również prace w zakresie rozbudowy połączenia z Niemcami w Lasowie, którego aktualna zdolność przesyłowa wynosi do 0,9 mld m sześc. gazu rocznie. Inwestycja ta będzie gotowa w 2011 roku. Do rozprowadzenia gazu z tego kierunku powstanie także około 200 km nowych gazociągów przesyłowych na terenie Dolnego Śląska. W 2011 r. zwiększono moc przesyłową tego punktu do 1,5 mld m sześc. rocznie.
 • Terminal LNG w Świnoujściu
  • Terminal LNG to jeden z ważniejszych projektów w obszernym planie inwestycyjnym. Gaz-System S.A. odpowiada za koordynację tej inwestycji oraz przyłączenie terminalu do krajowej sieci przesyłowej, a także uczestniczy w finansowaniu projektu. Budowa terminalu LNG uznana została przez Radę Ministrów za inwestycję strategiczną dla całego kraju. W lipcu 2010 r. spółka zależna Polskie LNG S.A. zakończyła proces wyboru Generalnego Realizatora Inwestycji. Podpisana została umowa z konsorcjum: Saipem S.p.A. (Włochy) – Saipem SA (Francja) – Techint Compagnia Technica Internazionale S.p.A. (Włochy) – Snamprogetti Canada Inc. (Kanada) – PBG SA (Polska) – PBG Export Sp. z o.o. (Polska). Zadaniem konsorcjum jest wybudowanie terminalu LNG w Świnoujściu, wraz z przekazaniem do użytkowania, do 30 czerwca 2014 r. Terminal LNG pozwoli na odbiór do 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie z możliwością zwiększenia zdolności odbiorczej nawet do 7,5 mld m sześc. W ramach inwestycji planowana jest budowa dwóch zbiorników o pojemności 160 tys. m sześc.

Przypisy

 1. Na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 listopada 2007 r. Gaz-System S.A. został wpisany na listę przedsiębiorstw państwowych o szczególnym znaczeniu dla gospodarki Polski oraz bezpieczeństwa publicznego kraju. Dz. U. z 2007 r. Nr 212, poz. 1558 (od 2010 Dz. U. z 2010 r. Nr 212, poz. 1387).
 2. http://www.gaz-system.pl/o-firmie/informacje-podstawowe/wladze-spolki/.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]