Gears

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gears
Autor Google
Pierwsze wydanie 31 maja 2007
Aktualna wersja stabilna 0.5, 29 listopada 2008; ponad 11 lat temu
System operacyjny Windows 2000, XP, Vista, 7, Windows Mobile 5, Windows Mobile 6, OS X, Linux
Licencja BSD
Strona internetowa

Gears (dawniej Google Gears) - oprogramowanie (w wersji beta) firmy Google, które między innymi umożliwia dostęp do stron, aplikacji webowych, serwisów internetowych w trybie offline, mimo że są one przeznaczone do oglądania w trybie online. Firma Google wycofała się obecnie ze stosowania tej technologii i dąży do zrealizowania podobnych funkcji za pomocą technologii HTML5.

Gears nie jest osobną aplikacją, tylko rozszerzeniem do popularnych przeglądarek internetowych.

Gears zostało wydane na licencji BSD. Jest otwartym i bezpłatnym oprogramowaniem.

Komponenty[edytuj | edytuj kod]

Głównymi składnikami komponentami Gears są:

  • Database - moduł bazy danych (relacyjna baza SQLite), która umożliwia zapisywanie informacji podczas pracy w trybie offline oraz późniejszą synchronizację.
  • WorkerPool - moduł umożliwiający wykonywanie skryptów JavaScript w tle. Worker jest to podobny do wątku w aplikacjach desktopowych, jednakże ma różnego rodzaju ograniczenia.
  • LocalServer - moduł do przechowywania w wewnętrznej pamięci podręcznej zasobów takich jak pliki HTML, pliki JS, obrazki. Nie należy mylić tej pamięci z pamięcią podręczną przeglądarki, gdyż jest to zupełnie co innego. Nawet gdy wyczyścimy pamięć podręczną przeglądarki to zasoby z wewnętrznej pamięci podręcznej Gears pozostaną nietknięte
  • Desktop - moduł pozwalający na interakcje pomiędzy aplikacją webową a pulpitem w systemie operacyjnym. Możliwe jest np. stworzenie skrótu na pulpicie do aplikacji sieciowej (czyli do strony internetowej).

Aplikacje[edytuj | edytuj kod]

Aplikacjami wspierającymi Gears są między innymi Google Reader, Google Docs, Gmail (moduł Gmail Offline w laboratorium), Google Calendar, YouTube (multiupload), Picasa, Zoho Writer, Remember The Milk, MySpace (przeszukiwanie poczty).

Obsługiwane przeglądarki[edytuj | edytuj kod]

Gears dostępne jest dla użytkowników Firefoksa, Internet Explorera i Safari . Było dostępne również dla Google Chrome , lecz obecnie obsługa Gears w Chrome została wyłączona.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]