Gears

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gears
Autor Google
System operacyjny Windows 2000, XP, Vista, 7, Windows Mobile 5, Windows Mobile 6, OS X, Linux
Pierwsze wydanie 31 maja 2007
Aktualna wersja stabilna 0.5, 29 listopada 2008; 9 lat temu
Licencja BSD
Strona internetowa

Gears (dawniej Google Gears) - oprogramowanie (w wersji beta) firmy Google, które między innymi umożliwia dostęp do stron, aplikacji webowych, serwisów internetowych w trybie offline, mimo że są one przeznaczone do oglądania w trybie online. Firma Google wycofała się obecnie ze stosowania tej technologii i dąży do zrealizowania podobnych funkcji za pomocą technologii HTML5.

Gears nie jest osobną aplikacją, tylko rozszerzeniem do popularnych przeglądarek internetowych.

Gears zostało wydane na licencji BSD. Jest otwartym i bezpłatnym oprogramowaniem.

Komponenty[edytuj | edytuj kod]

Głównymi składnikami komponentami Gears są:

  • Database - moduł bazy danych (relacyjna baza SQLite), która umożliwia zapisywanie informacji podczas pracy w trybie offline oraz późniejszą synchronizację.
  • WorkerPool - moduł umożliwiający wykonywanie skryptów JavaScript w tle. Worker jest to podobny do wątku w aplikacjach desktopowych, jednakże ma różnego rodzaju ograniczenia.
  • LocalServer - moduł do przechowywania w wewnętrznej pamięci podręcznej zasobów takich jak pliki HTML, pliki JS, obrazki. Nie należy mylić tej pamięci z pamięcią podręczną przeglądarki, gdyż jest to zupełnie co innego. Nawet gdy wyczyścimy pamięć podręczną przeglądarki to zasoby z wewnętrznej pamięci podręcznej Gears pozostaną nietknięte
  • Desktop - moduł pozwalający na interakcje pomiędzy aplikacją webową a pulpitem w systemie operacyjnym. Możliwe jest np. stworzenie skrótu na pulpicie do aplikacji sieciowej (czyli do strony internetowej).

Aplikacje[edytuj | edytuj kod]

Aplikacjami wspierającymi Gears są między innymi Google Reader, Google Docs, Gmail (moduł Gmail Offline w laboratorium), Google Calendar, YouTube (multiupload), Picasa, Zoho Writer, Remember The Milk, MySpace (przeszukiwanie poczty).

Obsługiwane przeglądarki[edytuj | edytuj kod]

Gears dostępne jest dla użytkowników Firefoksa, Internet Explorera i Safari . Było dostępne również dla Google Chrome , lecz obecnie obsługa Gears w Chrome została wyłączona.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]