Icchak Nawon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Icchak Nawon
Yitzhak Navon 1.jpg
Data i miejsce urodzenia 9 kwietnia 1921
Jerozolima
5. Prezydent Izraela
Okres od 23 maja 1978
do 5 maja 1983
Przynależność polityczna Partia Pracy
Poprzednik Efraim Kacir
Następca Chaim Herzog
Yitzhak Navon signature.svg

Icchak Nawon, Jicchak Nawon (hebr.: יצחק נבון, יצחק נבוןur. 9 kwietnia 1921 w Jerozolimie) – izraelski polityk, piąty prezydent państwa Izrael.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1921 roku w Jerozolimie, jako syn w długiej linii sefardyjskich rabinów. Jego rodzina od ponad 300 lat mieszkała w Jerozolimie.

Studiował na Uniwersytecie Hebrajskim kulturę islamu, literaturę hebrajską i arabską oraz pedagogikę.

W latach 1946-1948 był dowódcą arabskiej sekcji w Hagany w Jerozolimie.

Podczas pierwszych lat niepodległości Izraela pracował w korpusie dyplomatycznym w Ameryce Łacińskiej. W 1951 roku rozpoczął pracę w administracji biura premiera.

W 1965 roku został wybrany do izraelskiego parlamentu Knesetu. Był przewodniczącym komitetu wykonawczego Światowej Organizacji Syjonistycznej oraz przewodniczącym Fundacji Kulturalnej Amerykańsko-Izraelskiej. Od 1969 roku był przewodniczącym Knesetu.

23 maja 1978 roku został wybrany piątym prezydentem państwa Izrael. Okres jego prezydentury był czasem silnych napięć i kontrowersji w społeczeństwie izraelskim. Nasilały się konflikty pomiędzy świecką i religijną częścią społeczeństwa, pomiędzy grupą aszkenazyjską a sefardyjską, pomiędzy prawicą a lewicą, pomiędzy Żydami a Arabami. Problemy dotykały polityki, spraw socjalnych, edukacji, ewakuacji żydowskich osiedli z Synaju oraz wojny w Libanie. Nawon był pierwszym prezydentem, który wykroczył poza swoje ceremonialne uprawnienia. Wziął aktywny udział w publicznych dysputach, dążąc do wyjaśnienia kontrowersyjnych spraw masakr w obozach Sabra i Szatila w Libanie. Rozpoczął erę "politycznych" prezydentów.

Zakończył swoją prezydenturę w maju 1983 roku.

W 1984 roku został ponownie wybrany do Knesetu i nominowany na ministra edukacji i kultury.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]