Jack Russell terrier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jack Russell terrier
Ilustracja
Kraj patronacki Wielka Brytania/Australia
Wymiary
Wysokość 25–30 cm (psy i suki)[1]
Masa 5–6 kg (psy i suki)[1]
Klasyfikacja
FCI Grupa III, Sekcja 2
wzorzec nr 345
ANKC Grupa 2 (Terriers)
NZKC Terriers
UKC Grupa 7 – Terrier
Wzorce rasy
Szczenię rasy Jack Russell terrier

Jack Russell terrier – jedna z ras psów należąca do grupy terierów w sekcji teriery krótkonożne uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI)[2]. Podlega próbom pracy[3].

Rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

Rasa powstała z angielskiej rasy parson Jack Russell terrier, podzielonej w 2000 r. na dwie osobne rasy: wysokonożnego parsona i niskonożnego jacka. Obie odmiany były kształtowane przez tego samego hodowcę – zapalonego myśliwego, pastora Johna Russella[4] (zwanego Jackiem; ur. 1795, zm. 1883). Suka Trump była dla niego wzorem przyszłej rasy[5]. Nazwa parson Russell została ustalona przez American Kennel Club (AKC), zaś cała rasa Jack Russell terrier uformowała się już w Australii.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Jack Russell terrier jest psem niewielkich rozmiarów o zwinnej sylwetce średniej wielkości. Ogon jest osadzony wysoko, lędźwie są lekko łukowate. Żuchwa i szczęki tego teriera są mocne, zgryz nożycowy, trufla nosowa czarna, płytki stop, oczy w kształcie migdałów, a uszy – płatków róż i ściśle przylegające do głowy[6]. Skóra jest elastyczna i gruba; ciało nie jest ani delikatne, ani zbyt muskularne.
Mierzą od 25 do 30 cm[7]. Odmiana parson Russell terrier jest nieco wyższa od Jack Russell terriera, ze względu na dłuższe nogi (z reguły cięższy o ok. 1–1,5 kg).

Szata i umaszczenie[edytuj | edytuj kod]

Sierść jest dominująco biała z niewielkimi znaczeniami brązowymi, rudobrązowymi lub czarnymi. Czasami większością są brązowe plamy. Znaczone są głowa i nasada ogona. Występują również osobniki całkiem białe.
Szata musi być ostra. Ze względu na jej rodzaj występują odmiany:

 • krótkowłosa – włos krótki, przylegający
 • złamana – włos średniej długości, układający się w jednym kierunku, twardy – „dziczy”
 • szorstkowłosa – włos dosyć długi, ułożenie w różnych kierunkach.

Zachowanie i charakter[edytuj | edytuj kod]

Jack Russell terrier jest psem radosnym, czujnym, bezkompromisowym, lojalnym, aktywnym, inteligentnym[8], skłonnym do nagłej ekscytacji i wykazywania uporu; ma silny instynkt łowiecki. Pierwotnie był jednym z nielicznych terierów, których zadaniem podczas polowania nie było zabicie zwierzyny, lecz jedynie wypłoszenie jej z kryjówki[6]. Należy go wcześnie przyzwyczajać do innych psów, gdyż jako dorosły pies może być wobec nich nieprzyjazny. Łatwo dostosowuje się do nowych sytuacji i odmiennych warunków życia. Podczas pracy na polowaniu charakteryzuje się odwagą oraz wytrwałością. Zadania traktuje jak nowe wyzwania i realizuje je z zapalczywością. Atrakcją jest dla niego pościg za szybko poruszającym się celem, najlepiej małą piłką lub frisbee. Wymaga wiele ruchu, poświęconego czasu i uwagi swojego opiekuna, a także konsekwencji w układaniu i tresurze.
Jest psem rodzinnym, lubi zabawy ze starszymi dziećmi[9][10]. Zabawa z małymi dziećmi powinna się odbywać pod kontrolą rodziców, gdyż pies ma skłonności do gwałtownego, szybkiego poruszania się. Jack Russell terriery najczęściej są czujne, lecz nie są nadmiernie szczekliwe: zazwyczaj szczekają gdy wyczuwają zagrożenie lub podczas zabawy. Są bardzo przywiązane do właściciela.

Zdrowie i pielęgnacja[edytuj | edytuj kod]

Psy tej rasy są mało wymagające w utrzymaniu i pielęgnacji. Aby zachować psa w dobrej kondycji fizycznej na każde 5 cm wysokości powinien przypadać 1 kg masy ciała, czyli pies o wysokości 25 cm powinien ważyć maksymalnie 5 kg.
Jack Russelle są krzepkie i długowieczne; powinny być szczupłe i zwinne. Mogą żyć około 15 lat[11]. Rzadko chorują na choroby genetyczne[12]. Jedną z takich chorób jest zwichnięcie rzepki kolanowej – nieleczona może prowadzić do artretyzmu. Badania wykazały, iż suki są na nią bardziej podatne. Kolejne to choroba Legga-Calvégo-Perthesa, choroba von Willebranda czy głuchota u psów całkowicie białych. Luksacja soczewki może pojawić się w ogólności u terierów w zaawansowanym wieku.

Użytkowość[edytuj | edytuj kod]

Wykorzystywane jako psy myśliwskie w charakterze norowców pracujących w norach lisów (wypłaszających zwierzę z kryjówki)[13]. W Irlandii często używane są na wsi do tępienia szczurów i pilnowania obejścia. W tym kraju rozgrywane są także co roku zawody jack russelli w łapaniu szczurów w stodołach. Energiczność i wytrwałość, jakimi obdarzone są te psy, pozwala im na uczestnictwo w ćwiczeniach agility.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Psy rasy Jack Russell terrier pojawiły się w wielu produkcjach filmowych; rasa zawdzięcza swoją popularność m.in. filmowi Maska oraz jej kontynuacji Son of the mask[14].
 • Około 10-letni Jack Russell terrier o imieniu George pochodzący z Taranaki w Nowej Zelandii otrzymał wysokie międzynarodowe odznaczenie po tym jak stanął w obronie grupy pięciorga dzieci odnosząc ciężkie rany w walce z dwoma pit bull terrierami, która miała miejsce 29 kwietnia 2007. Obrażenia były tak poważne, iż podjęto decyzję o uśpieniu psa[15][16][17][18].
 • Bothie, samiec Jack Russell był jedynym na świecie psem, który dostał się zarówno na biegun północny i południowy. Podróż, która rozpoczęła się w 1979 i zakończyła w 1982, odbył ze swoimi właścicielami Ranulphem i Virginią Fiennes[24].
 • Ta rasa znalazła się na czele rankingu psów najczęściej atakujących ludzi, który stworzył brytyjski „Dogs Today[26].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Jack Russell terrier (pol.). Związek Kynologiczny w Polsce. [dostęp 2016-03-23].
 2. Fédération Cynologique Internationale: Breeds nomenclature.
 3. Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. s. 149.
 4. David Taylor: Księga psów. s. 86–87.
 5. History of the Jack Russell Terrier (ang.).
 6. a b Dorothea Penižek: Jack russell terrier. Poradnik opiekuna, Wydawnictwo RM. ISBN 978-83-7243-609-2.
 7. JACK RUSSELL TERRIER: Standard officiel (fr.).
 8. D. Caroline Coile, Ph.D.: Jack Russell Terriers. A Complete Pet Owner’s Maunal. Barron’s, ISBN 0-7641-1048-9, ISBN 978-0-7641-1048-1.
 9. Why Jack Russell Terriers are Great Family Pets (ang.).
 10. Jack Russell Terriers are Great Family Dogs (ang.).
 11. dogtime.com (ang.).
 12. The Jack Russell Terrier Legendary fox hunter is vigorous, scrappy, and bold (ang.).
 13. L’histoire du Jack Russell Terrier (fr.).
 14. TMost Famous Dog Breed on Screen is the Jack Russell Terrier, www.jack-russell-terrier-pictures.com [dostęp 2017-11-24].
 15. George the jack russell given top honour (ang.).
 16. Tiny terrier sacrifices its life to save five children from pitbulls.
 17. Tiny Terrier Rescues 5 Children From Pit Bulls.
 18. George the Jack Russell dies saving kids.
 19. Strona oficjalna Tillamook Cheddar.
 20. The Sunday Times: Art goes to the dogs: conceptualist canine is rivalling Jackson Pollock.
 21. Tillamook Cheddar: All Heart.
 22. Famous Jack Russell Owners.
 23. 24 heures: Benoît Poelvoorde ne manquera jamais de chien (fr.).
 24. Bothie the Polar Dog (ang.).
 25. Dog sets extreme sports record (ang.).
 26. Jack Russell tops cops’ list of dogs most likely to bite humans(ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. Warszawa: Carta Blanca. Grupa Wydawnicza PWN, 2012. ISBN 978-83-7705-179-5.
 • David Taylor: Księga psów. Warszawa: Świat Książki, 1995. ISBN 83-7129-102-7.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]