Kaukaskie Liniowe Wojska Kozackie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kozacy
Ilja Jefimowitsch Repin - Reply of the Zaporozhian Cossacks - Yorck.jpg

Kaukaskie Liniowe Wojska Kozackie (ros.) Кавказское линейное казачье войско - wojsko kozackie utworzone w 1832 na Północnym Kaukazie.

Podstawą formowania było 5 pułków kozackich, stacjonujących wzdłuż lewego brzegu rzeki Terek od jej ujścia do miasta Mozdok:

i 5 kozackich pułków linii Azowsko-Mozdokskiej:

Do Kaukaskich Wojsk zostały także przekazane Sunżeński Pułk Kozacki, 1 i 2 Władykaukaski Pułk Kozacki (utworzone w 1831 pod nazwą Małorosyjskie Pułki Kozackie).

Razem z czarnomorskimi kozakami bronili Linii Azowsko-Mozdokskiej, współpracując z Kozackim Samodzielnym Korpusem w walkach z góralami Północnego Kaukazu.

W 1838 pułki Kizlarski i Tersko-Siemiejny zostały połączone, w 1840 utworzono Łabinski Pułk Kozacki, a w 1850 Urupski Pułk Kozacki. Wraz ze wzrostem liczebności wojska (w połowie XIX w. pow. 300 tys. ludzi) w 1846 większość pułków została przeformowana w brygady - w 1860 Kaukaskie Wojska składały się z 9 brygad i 4 samodzielnych pułków.

W 1860 Kaukaskie Wojska zostały rozdzielone - jedna część utworzyła Terskie Wojsko Kozackie, druga część razem z Czarnomorskim Wojskiem Kozackim weszła w skład ponownie utworzonego Kubańskiego Wojska Kozackiego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]