Kaukaskie Liniowe Wojska Kozackie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Kaukaskie Liniowe Wojska Kozackie (ros. Кавказское линейное казачье войско) – wojsko kozackie utworzone w 1832 na Północnym Kaukazie.

Podstawą formowania było pięć pułków kozackich, stacjonujących wzdłuż lewego brzegu rzeki Terek od jej ujścia do miasta Mozdok:

i pięć kozackich pułków linii azowsko-mozdockiej:

Do wojsk kaukaskich zostały także przekazane Sunżeński Pułk Kozacki, 1 i 2 Władykaukaski Pułk Kozacki (utworzone w 1831 pod nazwą Małorosyjskie Pułki Kozackie).

Razem z kozakami czarnomorskimi bronili Linii Azowsko-Mozdockiej, współpracując z Kozackim Samodzielnym Korpusem w walkach z góralami Północnego Kaukazu.

W 1838 pułki Kizlarski i Tersko-Siemiejny zostały połączone, w 1840 utworzono Łabinski Pułk Kozacki, a w 1850 Urupski Pułk Kozacki. Wraz ze wzrostem liczebności wojska (w połowie XIX wieku ponad 300 tysięcy) w 1846 większość pułków została przeformowana w brygady - w 1860 Kaukaskie Wojska składały się z 9 brygad i 4 samodzielnych pułków.

W 1860 Kaukaskie Wojska zostały rozdzielone: jedna część utworzyła Tereckie Wojsko Kozackie, druga część razem z Czarnomorskim Wojskiem Kozackim weszła w skład ponownie utworzonego Kubańskiego Wojska Kozackiego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]