Pika

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy broni drzewcowej. Zobacz też: pika - tkanina.

Pika, spisa, staropol. darda - dawna broń drzewcowa piechoty, używana przede wszystkim przeciwko kawalerii. Piki osiągały 5,5-6 metrów długości.

Współczesna rekonstrukcja pikinierów uzbrojonych w piki

Drzewce zakończone było metalowym grotem, co zwiększało skuteczność w boju. Pikinierzy, których główną broń stanowiła pika, byli również uzbrojeni w szpady lub inną krótką broń białą, ze względu na niewielką przydatność piki w bezpośrednim starciu.

Podczas bitwy pikinierzy byli na ogół zgrupowani w zwarte czworoboki, co zapewniało większą efektywność działania. Po wynalezieniu muszkietu pikinierzy stali się osłoną dla formacji wyposażonej w tę broń. Piki były w powszechnym użytku od czasów średniowiecza aż do XVII wieku.

W XVII wieku wzrost zasięgu oraz skuteczności ognia prowadzonego z muszkietów z zamkiem skałkowym i armat wraz z wprowadzeniem na wyposażenie piechoty bagnetów spowodowały, że piki stały się mało użyteczne i w XVIII wieku zniknęły z pól bitew.

Ostatni raz piki były wykorzystywane bojowo przez Polaków w powstaniu styczniowym. Głównie wtedy w oddziałach kosynierów używano kos bojowych. Czasami jednak brakowało kos, które można by przekuć na sztorc. Wtedy domowymi sposobami zaczęto produkować i inne typy broni drzewcowej, w tym i piki. Tak postępowano między innymi w obozie w Ojcowie w lutym 1863[1]. Z pikinierów i kosynierów tworzono tam całe kompanie i bataliony[1]. Powstańczy pikinierzy brali potem udział w bitwie pod Miechowem[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Kazimierz Frycz, Wspomnienia z r. 1863-64, Kraków 1912, s. 12-13.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • PWN Leksykon: Wojsko, wojna, broń. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2001. ISBN 83-01-13506-9.