Klasyfikacja medalowa Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1984

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Państwa uczestniczące w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1984

     zdobywcy co najmniej jednego złotego medalu

     zdobywcy co najmniej jednego srebrnego medalu

     zdobywcy co najmniej jednego brązowego medalu

     państwa bez medalu

     państwa nieuczestniczące w igrzyskach

Klasyfikacja medalowa Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1984 – zestawienie państw, reprezentowanych przez narodowe komitety olimpijskie, uszeregowanych pod względem liczby zdobytych medali na XIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1984 roku w Sarajewie.

Do kalendarza zimowych igrzysk w Sarajewie włączono 39 konkurencji rozgrywanych w dziesięciu dyscyplinach sportowych. W porównaniu do poprzednich zimowych igrzysk, które odbyły się w 1980 roku w Lake Placid, dołączono jedną konkurencję – bieg narciarski kobiet na 20 km[1]. Do rywalizacji w zawodach olimpijskich przystąpiło 1273 sportowców (996 mężczyzn i 277 kobiet) startujących w barwach 49 narodowych reprezentacji olimpijskich[2]. Pięć państw w 1984 roku zadebiutowało na zimowych igrzyskach olimpijskich – Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Egipt, Monako, Portoryko i Senegal[3].

Medale wywalczyli zawodnicy z siedemnastu krajów, z czego najwięcej (25) zdobyli reprezentanci Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Jeden medal mniej osiągnęli olimpijczycy z Niemieckiej Republiki Demokratycznej, jednak uzyskali największą liczbę (9) medali złotych[2]. Występ reprezentacji NRD był ich najlepszym pod względem liczby medali startem od początku startów w zimowych igrzyskach olimpijskich[4]. Wynik ZSRR był natomiast drugim (po 1976 roku) w historii pod względem liczby zdobytych medali, jednak najgorszym od 1968 roku, biorąc pod uwagę liczbę medali złotych[5]. Pod względem liczby wszystkich zdobytych medali na zimowych igrzyskach występ w Sarajewie był również najlepszym w historii dla reprezentacji Finlandii[6] (13 medali) i Czechosłowacji[7] (6 medali).

Gospodarze igrzysk, Jugosławia, zdobyli pierwszy w historii medal (srebro Jure Franko w alpejskim slalomie gigancie) na zimowych igrzyskach[8]. Jednocześnie zostali trzecim w historii państwem organizującym zimowe igrzyska, po Francji w 1924 i Szwajcarii w 1928 roku, który nie wywalczył żadnego złota olimpijskiego na własnym terytorium[3]. Występ reprezentantów Austrii był najsłabszym od początku startów tej reprezentacji w zimowych igrzyskach olimpijskich. Spośród krajów, które zdobyły medale na igrzyskach w Lake Placid, w Sarajewie nie uzyskali żadnego medalu reprezentanci Holandii, Bułgarii i Węgier[3]. Dla Holendrów był to jednocześnie pierwszy start od 1956 roku, który zakończyli oni z zerowym dorobkiem medalowym[9].

Galeria medalistów Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1984
Karin Enke – reprezentantka NRD w łyżwiarstwie szybkim, dwukrotna mistrzyni i dwukrotna wicemistrzyni olimpijska
Gaétan Boucher – reprezentant Kanady w łyżwiarstwie szybkim, dwukrotny mistrz olimpijski i brązowy medalista
Thomas Wassberg – reprezentant Szwecji w biegach narciarskich, dwukrotny mistrz olimpijski
Andrea Schöne – reprezentantka NRD w łyżwiarstwie szybkim, mistrzyni i dwukrotna wicemistrzyni olimpijska
Tomas Gustafson – reprezentant Szwecji, mistrz i wicemistrz olimpijski
Christa Rothenburger – reprezentantka NRD w łyżwiarstwie szybkim, mistrzyni olimpijska w biegu na 500 m
Siergiej Fokiczew – reprezentant ZSRR w łyżwiarstwie szybkim, mistrz olimpijski w biegu na 500 m
Siergiej Chlebnikow – reprezentant ZSRR w łyżwiarstwie szybkim, dwukrotny wicemistrz olimpijski
Natalja Pietrusiowa – reprezentantka ZSRR w łyżwiarstwie szybkim, dwukrotna brązowa medalistka olimpijska
Zintis Ekmanis – reprezentant ZSRR w bobslejach, brązowy medalista w dwójkach
Oleg Bożjew – reprezentant ZSRR w łyżwiarstwie szybkim, brązowy medalista w biegu na 1500 m
Tomas Sandström – reprezentant Szwecji w hokeju na lodzie, brązowy medalista olimpijski
Gabi Schönbrunn – reprezentantka NRD w łyżwiarstwie szybkim, brązowa medalistka w biegu na 3000 m

Reprezentanci Wielkiej Brytanii po raz trzeci z rzędu zakończyli igrzyska z dorobkiem jednego złotego medalu w łyżwiarstwie figurowym[10]. Także po raz trzeci z rzędu reprezentanci Liechtensteinu stawali na podium olimpijskim w konkurencjach alpejskich[11]. Kanadyjska reprezentacja osiągnęła najlepszy wynik pod względem zdobytych medali zimowych igrzysk od 1960, głównie dzięki łyżwiarzowi Gaétanowi Boucherowi, który zdobył dwa tytuły mistrza olimpijskiego i jeden brązowy medal[12]. Po raz pierwszy od 1948 roku Szwedzi zdobyli cztery złote medale olimpijskie[13]. Dokonali tego indywidualnie Gunde Svan i Thomas Wassberg w biegach narciarskich oraz Tomas Gustafson w łyżwiarstwie szybkim, a także męska sztafeta w biegach[14].

Łącznie 29 zawodników i zawodniczek przynajmniej dwukrotnie stawało na podium olimpijskim w Sarajewie. Reprezentowali oni dziewięć narodowych reprezentacji, z czego największa liczba multimedalistów (8) pochodziła z Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Osiemnaścioro spośród multimedalistów zdobyło co najmniej jeden złoty medal, najwięcej z nich (5) startowało w barwach NRD. Najbardziej utytułowaną zawodniczką igrzysk została fińska biegaczka narciarska Marja-Liisa Hämäläinen, która zdobyła cztery medale (3 złote i 1 brązowy). Po cztery medale osiągnęli także: panczenistka Karin Enke (2 złote i 2 srebrne) oraz biegacz Gunde Svan (2 złote, 1 srebrny i 1 brązowy). Svan został także najbardziej utytułowanym olimpijczykiem igrzysk w Sarajewie, biorąc pod uwagę tylko starty mężczyzn[2].

Klasyfikacja państw[edytuj | edytuj kod]

Poniższa tabela przedstawia klasyfikację medalową państw, które zdobyły medale na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1984 w Sarajewie, sporządzoną na podstawie oficjalnych raportów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Klasyfikacja posortowana jest najpierw według liczby osiągniętych medali złotych, następnie srebrnych, a na końcu brązowych. W przypadku, gdy dwa kraje zdobyły tę samą liczbę medali wszystkich kolorów, o kolejności zdecydował porządek alfabetyczny.

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1. NRD 9 9 6 24
2. ZSRR 6 10 9 25
3. Stany Zjednoczone USA 4 4 8
4. Finlandia Finlandia 4 3 6 13
5. Szwecja Szwecja 4 2 2 8
6. Norwegia Norwegia 3 2 4 9
7. Szwajcaria 2 2 1 5
8. Kanada Kanada 2 1 1 4
8. RFN 2 1 1 4
10. Włochy Włochy 2 2
11. Wielka Brytania Wielka Brytania 1 1
12. Czechosłowacja Czechosłowacja 2 4 6
13. Francja Francja 1 2 3
14. Japonia Japonia 1 1
14. Jugosławia 1 1
16. Liechtenstein Liechtenstein 2 2
17. Austria Austria 1 1
Razem 39 39 39 117

Klasyfikacje według dyscyplin[edytuj | edytuj kod]

Biathlon[edytuj | edytuj kod]

Podczas igrzysk w 1984 roku przeprowadzono trzy konkurencje biathlonowe – sprint na 10 km, bieg na 20 km i bieg sztafetowy 4 × 7,5 km. W rywalizacji brali udział wyłącznie mężczyźni[15]. Liczba konkurencji w biathlonie nie zmieniła się względem poprzednich zimowych igrzysk[16].

Medale w biathlonie zdobyli reprezentanci Norwegii, RFN, NRD i ZSRR. Reprezentacje Norwegii i Niemiec Zachodnich zdobyły po trzy medale (po jednym z każdego koloru). Wśród biathlonistów było dwóch multimedalistów – Eirik Kvalfoss z Norwegii i Peter Angerer z RFN. Obaj zdobyli po trzy medale – 1 złoty, 1 srebrny i 1 brązowy[15].

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1. Norwegia Norwegia 1 1 1 3
1. RFN 1 1 1 3
3. ZSRR 1 1
4. NRD 1 1 2
Razem 3 3 3 9

Biegi narciarskie[edytuj | edytuj kod]

W Sarajewie rozegrano osiem konkurencji biegowych – biegi indywidualne mężczyzn na 15 km, 30 km i 50 km, biegi indywidualne kobiet na 5 km, 10 km i 20 km oraz biegi sztafetowe kobiet i mężczyzn[17]. W porównaniu do igrzysk w 1980 roku do kalendarza dołączono bieg na 20 km kobiet[18].

Medale w zawodach biegaczy i biegaczek zdobyli przedstawiciele pięciu krajów – Szwecji, ZSRR, Finlandii, Norwegii i Czechosłowacji. Najwięcej, ośmiokrotnie, na podium olimpijskim stanęli olimpijczycy z Finlandii. Była wśród nich Marja-Liisa Kirvesniemi-Hämäläinen, która zwyciężyła we wszystkich trzech konkurencjach indywidualnych kobiet, dodatkowo zdobyła brązowy medal w sztafecie i tym samym została najbardziej utytułowaną sportsmenką igrzysk. Wśród mężczyzn największą liczbę medali w biegach narciarskich osiągnął Szwed Gunde Svan – 2 złote, 1 srebrny i 1 brązowy[17].

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1. Finlandia Finlandia 3 1 4 8
2. Szwecja Szwecja 3 1 1 5
3. ZSRR 1 4 5
4. Norwegia Norwegia 1 1 2 4
5. Czechosłowacja Czechosłowacja 1 1 2
Razem 8 8 8 24

Bobsleje[edytuj | edytuj kod]

Podczas igrzysk w Sarajewie odbyły się dwie konkurencje bobslejowe – męskie dwójki i męskie czwórki[19]. Konkurencje bobslejowe nie uległy zmianie względem igrzysk w Lake Placid[20].

Zawody zostały zdominowane przez reprezentantów Niemieckiej Republiki Demokratycznej, którzy w obu konkurencjach zdobyli złote i srebrne medale. Po dwa tytuły mistrzów olimpijskich wywalczyli Wolfgang Hoppe i Dietmar Schauerhammer, a po jednym tytule – Roland Wetzig i Andreas Kirchner. Brązowe medale w bobslejach trafiły do reprezentacji ZSRR i Szwajcarii[19].

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1. NRD 2 2 4
2. Szwajcaria 1 1
2. ZSRR 1 1
Razem 2 2 2 6

Hokej na lodzie[edytuj | edytuj kod]

W ramach igrzysk w 1984 roku w hokeju na lodzie rywalizowali tylko mężczyźni, tak samo jak podczas poprzednich zimowych igrzysk olimpijskich[21]. Tytułu mistrzowskiego bronili reprezentanci Stanów Zjednoczonych, jednak nie zdobyli oni medalu w Sarajewie, plasując się na siódmym miejscu wśród dwunastu rywalizujących zespołów[22].

Złoty medal olimpijski w 1984 roku zdobyli hokeiści ze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, którzy w finale pokonali Czechosłowację. Brązowy medal wywalczyli reprezentanci Szwecji[23].

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1. ZSRR 1 1
2. Czechosłowacja Czechosłowacja 1 1
3. Szwecja Szwecja 1 1
Razem 1 1 1 3

Kombinacja norweska[edytuj | edytuj kod]

W związku z nieprzyjęciem do kalendarza igrzysk w Sarajewie rywalizacji drużynowej, jedyną konkurencją w kombinacji norweskiej pozostawały zawody indywidualne mężczyzn składające się z trzech serii skoków na obiekcie normalnym i biegu na 15 kilometrów[24].

Mistrzem olimpijskim w kombinacji norweskiej w 1984 roku został Norweg Tom Sandberg, a pozostałe miejsca na podium zajęli dwuboiści z Finlandii – Jouko Karjalainen i Jukka Ylipulli[24]. Karjalainen obronił tytuł wicemistrza olimpijskiego z Lake Placid[25].

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1. Norwegia Norwegia 1 1
2. Finlandia Finlandia 1 1 2
Razem 1 1 1 3

Łyżwiarstwo figurowe[edytuj | edytuj kod]

Liczba konkurencji olimpijskich w łyżwiarstwie figurowym w 1984 roku nie zmieniła się w porównaniu do igrzysk w Lake Placid[26]. Tak samo jak w 1980 roku przeprowadzono cztery konkurencje – rywalizację solistów, solistek, par sportowych i par tanecznych[27].

Najwięcej medali zdobyli łyżwiarze figurowi z ZSRR. Łącznie pięciokrotnie stanęli oni na podium olimpijskim w Sarajewie, zdobywając 1 złoty, 1 srebrny i 3 brązowe medale. Trzy medale zdobyli reprezentanci Stanów Zjednoczonych, przy czym wywalczyli oni 1 złoty i 2 srebrne medale. Ponadto w trójce najlepszych znaleźli się łyżwiarze figurowi z Wielkiej Brytanii, NRD, Kanady i Czechosłowacji. Medale w czterech konkurencjach zdobyło łącznie 18 zawodników i zawodniczek, co oznacza, że żaden z nich nie stanął na podium w Sarajewie więcej niż jeden raz[27].

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1. Stany Zjednoczone USA 1 2 3
2. ZSRR 1 1 3 5
3. NRD 1 1
3. Wielka Brytania Wielka Brytania 1 1
5. Kanada Kanada 1 1
6. Czechosłowacja Czechosłowacja 1 1
Razem 4 4 4 12

Łyżwiarstwo szybkie[edytuj | edytuj kod]

Rywalizacja panczenistów i panczenistek na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1984 składała się z dziewięciu konkurencji – biegów indywidualnych mężczyzn na 500, 1000, 1500, 5000 i 10 000 metrów oraz kobiet na 500, 1000, 1500 i 3000 metrów. Konkurencje nie zmieniły się względem poprzednich igrzysk[28][29].

Wszystkie konkurencje kobiece zostały zdominowane przez reprezentantki NRD, które zdobyły dziewięć z dwunastu medali. Najbardziej utytułowaną panczenistką została Karin Enke, która czterokrotnie stanęła na podium olimpijskim, osiągając dwa złote i dwa srebrne medale. Trzy medale – jeden złoty i dwa srebrne – osiągnęła inna zawodniczka z Niemiec Wschodnich – Andrea Schöne. Pod nieobecność pięciokrotnego mistrza olimpijskiego z Lake Placid, Erica Heidena, najwięcej medali wśród mężczyzn zdobył Gaétan Boucher – dwa złote i brązowy. Po jednym złotym i srebrnym medalu wywalczyli również Tomas Gustafson i Igor Małkow. Łącznie największą liczbę medali w 1984 roku uzyskali łyżwiarze i łyżwiarki z NRD – 11, w tym 4 złote, 4 srebrne i 3 brązowe[29].

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1. NRD 4 4 3 11
2. ZSRR 2 3 4 9
3. Kanada Kanada 2 1 3
4. Szwecja Szwecja 1 1 2
5. Japonia Japonia 1 1
6. Norwegia Norwegia 1 1
Razem 9 9 9 27

Narciarstwo alpejskie[edytuj | edytuj kod]

Zawody w narciarstwie alpejskim na igrzyskach w Sarajewie składały się z sześciu konkurencji, tak samo jak cztery lata wcześniej w Lake Placid[30]. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, wystartowali w zjeździe, slalomie gigancie i slalomie[31].

Medale zdobyło 17 alpejczyków. Jedyną zawodniczką, która zdobyła więcej niż jeden medal, była Perrine Pelen z Francji, która stanęła na drugim stopniu podium olimpijskiego w slalomie i na trzecim w slalomie gigancie. Łącznie najwięcej medali wywalczyli zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych – pięć, w tym trzy złote i dwa srebrne. Cztery medale zdobyli Szwajcarzy – dwa złote i dwa srebrne. Poza tym medalistami olimpijskimi w narciarstwie alpejskim zostali reprezentanci Włoch, Jugosławii, Francji, Liechtensteinu i Czechosłowacji[31].

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1. Stany Zjednoczone USA 3 2 5
2. Szwajcaria 2 2 4
3. Włochy Włochy 1 1
4. Francja Francja 1 2 3
5. Jugosławia 1 1
6. Liechtenstein Liechtenstein 2 2
7. Czechosłowacja Czechosłowacja 1 1
7. Austria Austria 1 1
Razem 6 6 6 18

Saneczkarstwo[edytuj | edytuj kod]

W kalendarzu zimowych igrzysk w Sarajewie, podobnie jak w Lake Placid, znalazły się trzy konkurencje saneczkarskie – jedynki i dwójki mężczyzn oraz dwójki kobiet[32][33].

Medale przyznano 12 zawodnikom z czterech państw, żaden z saneczkarzy nie stał na podium olimpijskim w 1984 roku więcej niż jeden raz. Krajem, który osiągnął największą liczbę medali w saneczkarstwie, była Niemiecka Republika Demokratyczna, której reprezentanci zdobyli cztery medale – jeden złoty, jeden srebrny i dwa brązowe. Saneczkarki z tego państwa zdobyły wszystkie medale w zawodach jedynek kobiet. Medale w konkurencjach męskich rozdano reprezentantom Włoch, ZSRR, NRD i RFN[33].

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1. NRD 1 1 2 4
2. RFN 1 1
2. Włochy Włochy 1 1
4. ZSRR 2 1 3
Razem 3 3 3 9

Skoki narciarskie[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak w przypadku kombinacji norweskiej, tak i w przypadku skoków narciarskich, nie włączono do kalendarza igrzysk rywalizacji drużynowej. Dlatego też wciąż jedynymi zawodami olimpijskimi w skokach narciarskich były konkursy indywidualne – na skoczni dużej i normalnej[34][35].

Konkursy skoków zostały zdominowane przez parę rywalizujących ze sobą wówczas zawodników, lidera i wicelidera klasyfikacji Pucharu ŚwiataJensa Weißfloga i Mattiego Nykänena[36]. Obaj zdobyli po jednym złotym i jednym srebrnym medalu. Brązowe medale wywalczyli Jari Puikkonen i Pavel Ploc[35].

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1. Finlandia Finlandia 1 1 1 3
2. NRD 1 1 2
3. Czechosłowacja Czechosłowacja 1 1
Razem 2 2 2 6

Multimedaliści[edytuj | edytuj kod]

Osiemnaścioro sportowców zdobyło w Sarajewie więcej niż jeden medal, w tym przynajmniej jeden złoty. Najwięcej – pięcioro – multimedalistów startowało w barwach Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Siedmioro z multimedalistów stawało na podium olimpijskim w konkurencjach biegowych.

Jedyną zawodniczką, która w 1984 roku zdobyła trzy złota olimpijskie, była Marja-Liisa Hämäläinen, która ponadto uzyskała jeszcze jeden brązowy medal. Po cztery medale osiągnęli także Karin Enke i Gunde Svan.

Poniższa tabela przedstawia indywidualne zestawienie multimedalistów Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1984, czyli zawodników i zawodniczek, którzy zdobyli więcej niż jeden medal olimpijski na tych igrzyskach, w tym przynajmniej jeden złoty.

Miejsce Zawodnik Państwo Dyscyplina Złoto Srebro Brąz Razem
1. Hämäläinen, Marja-LiisaMarja-Liisa Hämäläinen Finlandia Finlandia biegi narciarskie 3 1 4
2. Enke, KarinKarin Enke NRD łyżwiarstwo szybkie 2 2 4
3. Svan, GundeGunde Svan Szwecja Szwecja biegi narciarskie 2 1 1 4
4. Boucher, GaétanGaétan Boucher Kanada Kanada łyżwiarstwo szybkie 2 1 3
5. Hoppe, WolfgangWolfgang Hoppe NRD bobsleje 2 2
5. Schauerhammer, DietmarDietmar Schauerhammer NRD bobsleje 2 2
5. Wassberg, ThomasThomas Wassberg Szwecja Szwecja biegi narciarskie 2 2
8. Schöne, AndreaAndrea Schöne NRD łyżwiarstwo szybkie 1 2 3
9. Angerer, PeterPeter Angerer RFN biathlon 1 1 1 3
9. Kvalfoss, EirikEirik Kvalfoss Norwegia Norwegia biathlon 1 1 1 3
11. Aunli, BeritBerit Aunli Norwegia Norwegia biegi narciarskie 1 1 2
11. Gustafson, TomasTomas Gustafson Szwecja Szwecja łyżwiarstwo szybkie 1 1 2
11. Małkow, IgorIgor Małkow ZSRR łyżwiarstwo szybkie 1 1 2
11. Nykänen, MattiMatti Nykänen Finlandia Finlandia skoki narciarskie 1 1 2
11. Weißflog, JensJens Weißflog NRD skoki narciarskie 1 1 2
11. Zimiatow, NikołajNikołaj Zimiatow ZSRR biegi narciarskie 1 1 2
17. Jahren, AnneAnne Jahren Norwegia Norwegia biegi narciarskie 1 1 2
17. Pettersen, BritBrit Pettersen Norwegia Norwegia biegi narciarskie 1 1 2

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Sarajevo 1984 Winter Olympics. olympic.org. [dostęp 2017-08-18]. (ang.).
 2. a b c 1984 Sarajevo Winter Games. sports-reference.com. [dostęp 2015-12-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)]. (ang.).
 3. a b c Olympic Countries. sports-reference.com. [dostęp 2015-12-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-25)]. (ang.).
 4. East Germany. sports-reference.com. [dostęp 2015-12-25]. (ang.).
 5. Soviet Union. sports-reference.com. [dostęp 2015-12-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)]. (ang.).
 6. Finland. sports-reference.com. [dostęp 2015-12-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-08-17)]. (ang.).
 7. Czechoslovakia. sports-reference.com. [dostęp 2015-12-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-06-18)]. (ang.).
 8. Sarajevo 1984 – Jure Franko – Alpine Skiing. olympic.org. [dostęp 2015-12-25]. (ang.).
 9. Netherlands. sports-reference.com. [dostęp 2015-12-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-07-28)]. (ang.).
 10. Great Britain. sports-reference.com. [dostęp 2015-12-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)]. (ang.).
 11. Liechtenstein. sports-reference.com. [dostęp 2015-12-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-14)]. (ang.).
 12. Canada. sports-reference.com. [dostęp 2015-12-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-07-31)]. (ang.).
 13. Sweden. sports-reference.com. [dostęp 2015-12-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-09-16)]. (ang.).
 14. Sweden at the 1984 Sarajevo Winter Games. sports-reference.com. [dostęp 2015-12-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-05-12)]. (ang.).
 15. a b Biathlon at the 1984 Sarajevo Winter Games. sports-reference.com. [dostęp 2015-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-24)]. (ang.).
 16. Biathlon at the 1980 Lake Placid Winter Games. sports-reference.com. [dostęp 2015-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-08)]. (ang.).
 17. a b Cross Country Skiing at the 1984 Sarajevo Winter Games. sports-reference.com. [dostęp 2015-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-01-03)]. (ang.).
 18. Cross Country Skiing at the 1980 Lake Placid Winter Games. sports-reference.com. [dostęp 2015-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-08)]. (ang.).
 19. a b Bobsleigh at the 1984 Sarajevo Winter Games. sports-reference.com. [dostęp 2015-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-12-12)]. (ang.).
 20. Bobsleigh at the 1980 Lake Placid Winter Games. sports-reference.com. [dostęp 2015-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-08)]. (ang.).
 21. Ice Hockey at the 1980 Lake Placid Winter Games. sports-reference.com. [dostęp 2015-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-09)]. (ang.).
 22. Ice Hockey at the 1984 Sarajevo Winter Games: Men's Ice Hockey. sports-reference.com. [dostęp 2015-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-07)]. (ang.).
 23. Ice Hockey at the 1984 Sarajevo Winter Games. sports-reference.com. [dostęp 2015-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-09-28)]. (ang.).
 24. a b Nordic Combined at the 1984 Sarajevo Winter Games. sports-reference.com. [dostęp 2015-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-05)]. (ang.).
 25. Nordic Combined at the 1980 Lake Placid Winter Games. sports-reference.com. [dostęp 2015-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-08)]. (ang.).
 26. Figure Skating at the 1980 Lake Placid Winter Games. sports-reference.com. [dostęp 2015-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-07)]. (ang.).
 27. a b Figure Skating at the 1984 Sarajevo Winter Games. sports-reference.com. [dostęp 2015-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-08-28)]. (ang.).
 28. Speed Skating at the 1980 Lake Placid Winter Games. sports-reference.com. [dostęp 2015-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-08)]. (ang.).
 29. a b Speed Skating at the 1984 Sarajevo Winter Games. sports-reference.com. [dostęp 2015-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-01-02)]. (ang.).
 30. Alpine Skiing at the 1980 Lake Placid Winter Games. sports-reference.com. [dostęp 2015-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-06-07)]. (ang.).
 31. a b Alpine Skiing at the 1984 Sarajevo Winter Games. sports-reference.com. [dostęp 2015-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-01)]. (ang.).
 32. Luge at the 1980 Lake Placid Winter Games. sports-reference.com. [dostęp 2015-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-08)]. (ang.).
 33. a b Luge at the 1984 Sarajevo Winter Games. sports-reference.com. [dostęp 2015-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-05)]. (ang.).
 34. Ski Jumping at the 1980 Lake Placid Winter Games. sports-reference.com. [dostęp 2015-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-08)]. (ang.).
 35. a b Ski Jumping at the 1984 Sarajevo Winter Games. sports-reference.com. [dostęp 2015-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-29)]. (ang.).
 36. Skoki narciarskie – Puchar Świata 1983/1984: Klasyfikacja po konkursie: 22.01.1984, Sapporo K-110. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2015-12-22]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]