Kopuła na Skale

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kopuła na Skale
Ilustracja
Państwo  Palestyna
 Izrael
Miejscowość Jerozolima
Wyznanie islam
Położenie na mapie Jerozolimy
Mapa lokalizacyjna Jerozolimy
Kopuła na Skale
Kopuła na Skale
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Kopuła na Skale
Kopuła na Skale
Ziemia31°46′41″N 35°14′07″E/31,778056 35,235278
Kopuła Łańcucha przed Kopułą na Skale.
Skała pod Kopułą na Skale nie jest pokryta podłogą
Płytki ceramiczne dodane pod rządami Sulejmana Wspaniałego.

Kopuła na Skale (arab. ‏قبة الصخرة‎, Kubbat as-Sachra; hebr. ‏כיפת הסלע‎, Kippat ha-Sela) – jedno z najważniejszych muzułmańskich sanktuariów, położone na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Jest to jeden z najlepiej znanych punktów orientacyjnych miasta.

Budowla ta jest czasami błędnie zwana meczetem Omara. Nie jest to meczet, ale rodzaj pomnika. Oprawa dla świętej skały, by podkreślić jej znaczenie.

Razem z meczetem Al-Aksa tworzy ona jedno z trzech najświętszych miejsc islamu, ustępując jedynie Mekce i Medynie.

W Kopule na Skale muzułmanie nie odprawiają modłów zbiorowo – do tego celu służy meczet Al-Aksa wybudowany tuż obok.

Budowa kopuły[edytuj | edytuj kod]

Wznosi się na środku prawie kwadratowej platformy o wysokości 3 m, na którą wchodzi się z czterech stron po ośmiu schodach. Na kopule wykaligrafowano koraniczną surę Al-Ichlas.

Skała pod kopułą[edytuj | edytuj kod]

Kopuła przykrywa skałę, na której – według BibliiAbraham chciał złożyć w ofierze Bogu swego syna Izaaka. Według Koranu zaś miał złożyć swego pierworodnego syna Izmaela, od którego pochodzą Arabowie, lecz nie w Jerozolimie, a w Mekkce (Sura 37 w wersetach 100–108 wspomina Abrahama, który miał oddać w ofierze swojego syna pierworodnego. Z treści podanych wyżej wersetów, jak też z całej sury 37 wynika, że był to starszy syn Abrahama, Ismael, bowiem dopiero w wersecie 111 Koran wspomina kolejnego syna Abrahama, Izaaka)

Z tej samej skały wedle wierzeń muzułmanów Mahomet miał doznać wniebowstąpienia (al-mi`rāğ) w czasie swego objawienia al-isrā. Tutaj też Jakub miał zobaczyć drabinę wiodącą do nieba.

W jej wnętrzu w litej skale znajduje się jaskinia. Według tradycji muzułmańskiej to pod nią ukryta jest studnia dusz, w której duchy gromadzą się dwa razy na tydzień, by się modlić.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Została zbudowana po śmierci kalifa Omara za rządów kalifa Abd al-Malika (ukończono ją w 691).

Cała platforma Wzgórza Świątynnego, którą przypisuje się Herodowi Wielkiemu, jest przez muzułmanów uważana za miejsce modlitwy, za meczet. Złota kopuła była kopiowana w wielu meczetach w różnych krajach, stając się jednym ze znaków rozpoznawczych islamskiej architektury.

W 1545 turecki władca Sulejman Wspaniały zastąpił mozaiki, którymi były pokryte mury budowli od VII wieku, nową pokrywą ceramiczną.

Podczas chrześcijańskiego panowania w Jerozolimie (1099–1187 i 1229–1244) Kopuła na Skale służyła jako kościół.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]