Basmala

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ilustracja
Ligatura basmali
Informacje podstawowe
Podstawowy alfabet

arabski

Ta strona zawiera symbole fonetyczne MAF. Bez właściwego wsparcia renderowania wyświetlane mogą być puste prostokąty lub inne symbole zamiast znaków Unikodu.
Basmala w formie kaligrafii

Basmala (arab. ‏بسملة‎) – formuła „w imię Boga miłosiernego litościwego” (‏بِسْمِ ٱللّٰهِ ٱلرَّحْمَٰنِ ٱلرَّحِيم‎, Bi-ismi Allāhi Ar-Raḥmāni Ar-Raḥīm) rozpoczynająca prawie każdą surę Koranu, którą praktykujący muzułmanin rozpoczyna każdą ważniejszą czynność i która świadczy o przynależności do ummy[1].

Umieszczenie basmali na początku każdej z sur jest przyczyną sporu interpretacyjnego między sunnitami i szyitami. Sunnici uważają, iż basmala na początku sury to jedynie wprowadzenie, a nie część całości (jako że wypowiedział ją w ten sposób jako pierwszy prorok Mahomet), natomiast szyici interpretują ją jako nieodłączną część każdej z sur.

Zwrot ten powinien być wypowiadany przed każdym posiłkiem, podróżą, początkiem wykonywania pracy itp. W pewnym sensie jest także odpowiednikiem znaku krzyża, wykonywanego przez chrześcijan. Basmala jest niekiedy umieszczana na początku wydawanych w krajach islamskich książek. Stosuje się ją także jako jeden z głównych elementów w kaligrafii arabskiej i ornamentyki, głównie w budowlach sakralnych.

Według tradycji islamskiej basmalę miał wyrysowaną na skrzydłach archanioł Gabriel (Dżibril), a także prorok Isa (czyli znany chrześcijaństwu Jezus Chrystus) na swoim języku.[potrzebny przypis]

Basmala jest reprezentowana również w unikodzie, gdzie ma własny znak (ligaturę) ‏﷽‎ (nr U+FDFD).

Kodowanie[edytuj | edytuj kod]

Znak
Nazwa w UnikodzieArabic Ligature Bismillah Ar-Rahman Ar-Raheem
Kodowaniedziesiętnieszesnastkowo
Unicode65021U+FDFD
UTF-8239 183 189ef b7 bd
Odwołania znakowe SGML﷽﷽

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Richard Shelquist: MEaning of Bismillah. wahiduddin.net/, 2008-01-03. [dostęp 2020-02-18]. (ang.).