Ministerstwo głupich kroków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ministerstwo głupich kroków

Ministerstwo głupich kroków (ang. The Ministry of Silly Walks) – skecz z 14. odcinka Latającego Cyrku Monty Pythona, po raz pierwszy przedstawiony w 1970. Skrócona wersja skeczu została zaprezentowana także w Monty Python na żywo w Hollywood Bowl.

W 2005 skecz zajął 15. miejsce na liście skeczy komediowych wszech czasów (jeden z pięciu skeczów Monty Pythona, które znalazły się w pierwszej 50 listy)[według kogo?].

Skecz powstał pod wpływem rządów laburzystów w latach 1964-1970. Tworzono wówczas nowe ministerstwa, które miały pobudzić inicjatywy ekonomiczne i czuwać nad wdrażaniem dyrektyw rządowych.

Fabuła skeczu[edytuj | edytuj kod]

W skeczu John Cleese jest reprezentantem fikcyjnej brytyjskiej agencji rządowej odpowiedzialnej za popularyzowanie głupich kroków poprzez przyznawanie dotacji. Podczas skeczu porusza się w wyjątkowo głupi sposób, a jego chód jest głównym powodem popularności tego skeczu. Do urzędu przychodzi pan Pudey (Michael Palin), który twierdzi, że ma głupawy chód i chce go rozwinąć. Po krótkim pokazie minister stwierdza, że prawa noga wcale nie jest głupia, a lewa robi tylko pół obrotu co drugi krok. Wyjaśnia, że rząd przyznaje ministerstwu zbyt mało funduszy. Powinno dostawać tyle co Obrona, Opieka Zdrowotna, Edukacja, Ubezpieczenia Społeczne czy Budownictwo, tymczasem w tym roku otrzymało tylko 348 mln funtów na swoje potrzeby. Po chwili do pokoju wchodzi sekretarka (Carol Cleveland), również poruszająca się głupim krokiem, która rozlewa niesione przez siebie kawy zamiast podać je ministrowi.

Nawiązania[edytuj | edytuj kod]

  • W odcinku pt. "Goście z Niemiec" serialu Hotel Zacisze (Fawlty Towers) pojawia się nawiązanie do tego skeczu, kiedy John Cleese stara się załagodzić napięcia z niemieckimi gośćmi poprzez wykonanie zabawnego chodu – parodiując postać Hitlera.
  • David Brent próbuje wykonać "głupie kroki" w pierwszym odcinku drugiej serii brytyjskiego serialu komediowego Biuro.
  • W 2000 odcinek amerykańskiego animowanego serialu Mission Hill zatytułowany Andy and Kevin Make a Friend (lub One Bang for Two Brothers) odwołuje się do skeczu, kiedy jeden z bohaterów próbuje zaimponować dziewczynie poprzez pokazanie jej, w jaki sposób wykonuje "wspaniałe głupie kroki" z Ministerstwa głupich kroków.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]