Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2014

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2014
2012 2016
Data 12–17 sierpnia 2014
Gospodarz Szwajcaria Zurych
Miejscowość Letzigrund Stadion
Organizator European Athletics
Liczba konkurencji 47
Liczba reprezentacji 50
Strona internetowa

22. Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne, które odbywały się w dniach od 12 do 17 sierpnia 2014 roku[1] w szwajcarskim Zurychu[2][3] na Letzigrund Stadion.

Organizacją imprezy zainteresowane były trzy europejskie miasta: Amsterdam[4][5], Bydgoszcz[6][7] oraz Zurych[5]. Pierwotnie kandydatem były także Helsinki jednak miasto otrzymało prawo organizacji mistrzostw Europy w roku 2012. Rada European Athletics powierzyła Zurychowi prawo do organizacji imprezy 1 maja 2010[8]. 21 listopada 2011 zaprezentowano logo mistrzostw, którego autorami jest dwójka studentów miejscowego uniwersytetu[8][9].

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

WRrekord świata | CRrekord mistrzostw | NR – rekord kraju | ERrekord Europy
WL – najlepszy tegoroczny wynik na listach światowych | PB – rekord życiowy

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal europe.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal europe.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal europe.svg 3. miejsce Rezultat Źródło
Bieg na 100 m
(szczegóły)
Wielka Brytania James Dasaolu 10,06 Francja Christophe Lemaitre 10,13 Wielka Brytania Harry Aikines-Aryeetey 10,22 [10]
Bieg na 200 m
(szczegóły)
Wielka Brytania Adam Gemili 19,98 Francja Christophe Lemaitre 20,15 Ukraina Serhij Smełyk 20,30 PB [11]
Bieg na 400 m
(szczegóły)
Wielka Brytania Martyn Rooney 44,71 Wielka Brytania Matthew Hudson-Smith 44,75 Izrael Donald Sanford 45,27 NR [12]
Bieg na 800 m
(szczegóły)
Polska Adam Kszczot 1:44,15 Polska Artur Kuciapski 1:44,89 PB Irlandia Mark English 1:45,03 [13]
Bieg na 1500 m
(szczegóły)
Francja Mahiedine Mekhissi-Benabbad 3:45,60 Norwegia Henrik Ingebrigtsen 3:46,10 Wielka Brytania Chris O’Hare 3:46,18 [14]
Bieg na 5000 m
(szczegóły)
Wielka Brytania Mohamed Farah 14:05,82 Azerbejdżan Hayle İbrahimov 14:08,32 Wielka Brytania Andy Vernon 14:09,48 [15]
Bieg na 10 000 m
(szczegóły)
Wielka Brytania Mohamed Farah 28:08,11 Wielka Brytania Andy Vernon 28:08,66 Turcja Ali Kaya 28:08,72 PB [16]
Maraton
(szczegóły)
Włochy Daniele Meucci 2:11:08 PB Polska Yared Shegumo 2:12:00 Rosja Aleksiej Rieunkow 2:12:15 [17]
Maraton (drużynowo)
(szczegóły)
 Rosja
Aleksiej Rieunkow
Stepan Kiselew
Siergiej Rybin
6:46:04  Francja
Abdellatif Meftah
Jean-Damascene Haraburda
Benjamin Malaty
6:46:29  Szwajcaria
Viktor Röthlin
Tadesse Abraham
Christian Kreienbühl
6:46:48 [17]
Bieg na 110 m przez płotki
(szczegóły)
Rosja Siergiej Szubienkow 13,19 Wielka Brytania William Sharman 13,27 Francja Pascal Martinot-Lagarde 13,29 [18]
Bieg na 400 m przez płotki
(szczegóły)
Szwajcaria Kariem Hussein 48,96 PB Estonia Rasmus Mägi 49,06 Rosja Dienis Kudriawcew 49,16 [19]
Bieg na 3000 m z przeszkodami
(szczegóły)
Francja Yoann Kowal 8:26,66 Polska Krystian Zalewski 8:27,11 Hiszpania Ángel Mullera 8:29,16 [20]
Chód na 20 km
(szczegóły)
Hiszpania Miguel Ángel López 1:19:44 Rosja Aleksandr Iwanow 1:19:45 PB Rosja Dienis Striełkow 1:19:46 PB [21]
Chód na 50 km
(szczegóły)
Francja Yohann Diniz 3:32:33 WR Słowacja Matej Tóth 3:36:21 NR Rosja Iwan Noskow 3:37:41 PB [22]
Sztafeta 4 × 100 m
(szczegóły)
 Wielka Brytania
James Ellington
Harry Aikines-Aryeetey
Richard Kilty
Adam Gemili
Daniel Talbot (elim.)
37,93  Niemcy
Julian Reus
Sven Knipphals
Alexander Kosenkow
Lucas Jakubczyk
38,09  Francja
Pierre Vincent
Christophe Lemaitre
Teddy Tinmar
Ben Bassaw
38,47 [23]
Sztafeta 4 × 400 m
(szczegóły)
 Wielka Brytania
Conrad Williams
Matthew Hudson-Smith
Michael Bingham
Martyn Rooney
Nigel Levine (elim.)
Rabah Yousif (elim.)
2:58,79  Rosja
Maksim Dyłdin
Pawieł Iwaszko
Nikita Ugłow
Władimir Krasnow
Pawieł Trienichin (elim.)
2:59,38  Polska
Rafał Omelko
Kacper Kozłowski
Łukasz Krawczuk
Jakub Krzewina
Michał Pietrzak (elim.)
Andrzej Jaros (elim.)
2:59,85 [24]
Skok wzwyż
(szczegóły)
Ukraina Bohdan Bondarenko 2,35 Ukraina Andrij Procenko 2,33 Rosja Iwan Uchow 2,30 [25]
Skok o tyczce
(szczegóły)
Francja Renaud Lavillenie 5,90 Polska Paweł Wojciechowski 5,70 Czechy Jan Kudlička
Francja Kévin Menaldo
5,70 [26]
Skok w dal
(szczegóły)
Wielka Brytania Greg Rutherford 8,29 Grecja Luis Tsatumas 8,15 Francja Kafétien Gomis 8,14 [27]
Trójskok
(szczegóły)
Francja Benjamin Compaoré 17,46 EL PB Rosja Lukman Adams 17,09 Rosja Aleksiej Fiodorow 17,04 [28]
Pchnięcie kulą
(szczegóły)
Niemcy David Storl 21,41 Hiszpania Borja Vivas 20,86 Polska Tomasz Majewski 20,83 [29]
Rzut dyskiem
(szczegóły)
Niemcy Robert Harting 66,07 Estonia Gerd Kanter 64,75 Polska Robert Urbanek 63,81 [30]
Rzut młotem
(szczegóły)
Węgry Krisztián Pars 82,69 NR WL Polska Paweł Fajdek 82,05 Rosja Siergiej Litwinow 79,35 [31]
Rzut oszczepem
(szczegóły)
Finlandia Antti Ruuskanen 88,01 PB Czechy Vítězslav Veselý 84,79 Finlandia Tero Pitkämäki 84,40 [32]
Dziesięciobój
(szczegóły)
Białoruś Andrej Krauczanka 8616 pkt. WL Francja Kévin Mayer 8521 pkt. NUR Rosja Ilja Szkurieniow 8498 pkt. PB [33]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal europe.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal europe.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal europe.svg 3. miejsce Rezultat Źródło
Bieg na 100 m
(szczegóły)
Holandia Dafne Schippers 11,12 Francja Myriam Soumaré 11,16 Wielka Brytania Ashlee Nelson 11,22 [34]
Bieg na 200 m
(szczegóły)
Holandia Dafne Schippers 22,03 NR Wielka Brytania Jodie Williams 22,46 PB Francja Myriam Soumaré 22,58 [35]
Bieg na 400 m
(szczegóły)
Włochy Libania Grenot 51,10 Ukraina Olha Zemlak 51,36 Hiszpania Indira Terrero 51,38 [36]
Bieg na 800 m
(szczegóły)
Białoruś Maryna Arzamasawa 1:58,15 PB EL Wielka Brytania Lynsey Sharp 1:58,80 PB Polska Joanna Jóźwik 1:59,63 PB [37]
Bieg na 1500 m
(szczegóły)
Holandia Sifan Hassan 4:04,18 Szwecja Abeba Aregawi 4:05,08 Wielka Brytania Laura Weightman 4:06,32 [38]
Bieg na 5000 m
(szczegóły)
Szwecja Meraf Bahta 15:31,39 Holandia Sifan Hassan 15:31,79 Holandia Susan Kuijken 15:32,82 [39]
Bieg na 10 000 m
(szczegóły)
Wielka Brytania Joanne Pavey 32:22,39 Francja Clémence Calvin 32:23,58 Francja Laila Traby 32:26,03 PB [40]
Maraton
(szczegóły)
Francja Christelle Daunay 2:25:14 CR Włochy Valeria Straneo 2:25:27 Portugalia Jéssica Augusto 2:25:41 [41]
Maraton (drużynowo)
(szczegóły)
 Włochy
Valeria Straneo
Anna Incerti
Nadia Ejjafini
7:27:59  Portugalia
Jéssica Augusto
Filomena Costa
Marisa Barros
7:33:06  Rosja
Natalja Puczkowa
Albina Majorowa
Gulnara Wygowska
7:42:03 [41]
Bieg na 100 m przez płotki
(szczegóły)
Wielka Brytania Tiffany Porter 12,76 Francja Cindy Billaud 12,79 Niemcy Cindy Roleder 12,82 [42]
Bieg na 400 m przez płotki
(szczegóły)
Wielka Brytania Eilidh Child 54,48 Ukraina Hanna Titimeć 54,56 PB Rosja Irina Dawydowa 54,60 [43]
Bieg na 3000 m z przeszkodami
(szczegóły)
Niemcy Antje Möldner-Schmidt 9:29,43 SB Szwecja Charlotta Fougberg 9:30,16 Hiszpania Diana Martín 9:30,70 PB [44]
Chód na 20 km
(szczegóły)
Rosja Elmira Alembiekowa 1:27:56 Ukraina Ludmyła Olanowśka 1:28:07 Czechy Anežka Drahotová 1:28:08 NR [45]
Sztafeta 4 × 100 m
(szczegóły)
 Wielka Brytania
Asha Philip
Ashlee Nelson
Jodie Williams
Desiree Henry
Anyika Onuora (elim.)
42,24 NR  Francja
Céline Distel-Bonnet
Ayodelé Ikuesan
Myriam Soumaré
Stella Akakpo
42,45  Rosja
Marina Pantelejewa
Natalja Rusakowa
Jelizawieta Sawlinis
Kristina Siwkowa
Jekatierina Wukołowa (elim.)
43,22 [46]
Sztafeta 4 × 400 m
(szczegóły)
 Francja
Marie Gayot
Muriel Hurtis-Houairi
Agnès Raharolahy
Floria Guei
Estelle Perrossier (elim.)
Phara Anacharsis (elim.)
3:24,27  Ukraina
Natalija Pyhyda
Chrystyna Stuj
Hanna Ryżykowa
Olha Zemlak
Daryna Prystupa (elim.)
Olha Lachowa (elim.)
3:24,32  Wielka Brytania
Eilidh Child
Kelly Massey
Shana Cox
Margaret Adeoye
Emily Diamond (elim.)
Victoria Ohuruogu (elim.)
3:24,34 [47]
Skok wzwyż
(szczegóły)
Hiszpania Ruth Beitia 2,01 =WL Rosja Marija Kuczina 1,99 Chorwacja Ana Šimić 1,99 PB [48]
Skok o tyczce
(szczegóły)
Rosja Anżelika Sidorowa 4,65 Grecja Ekaterini Stefanidi 4,60 Rosja Angielina Krasnowa 4,60 [49]
Skok w dal
(szczegóły)
Francja Éloyse Lesueur 6,85 Serbia Ivana Španović 6,81 Rosja Darja Kliszyna 6,65 [50]
Trójskok
(szczegóły)
Ukraina Olha Saładucha 14,73 Rosja Jekatierina Koniewa 14,69 Rosja Irina Gumieniuk 14,46 [51]
Pchnięcie kulą
(szczegóły)
Niemcy Christina Schwanitz 19,90 Rosja Jewgienija Kołodko 19,39 Węgry Anita Márton 19,04 NR [52]
Rzut dyskiem
(szczegóły)
Chorwacja Sandra Perković 71,08 NR Francja Mélina Robert-Michon 65,33 Niemcy Shanice Craft 64,33 [53]
Rzut młotem
(szczegóły)
Polska Anita Włodarczyk 78,76 WL, NR, CR Słowacja Martina Hrašnová 74,66 Polska Joanna Fiodorow 73,67 [54]
Rzut oszczepem
(szczegóły)
Czechy Barbora Špotáková 64,41 Serbia Tatjana Jelača 64,21 NR Niemcy Linda Stahl 63,91 [55]
Siedmiobój
(szczegóły)
Francja Antoinette Nana Djimou 6551 pkt. Holandia Nadine Broersen 6498 pkt. Belgia Nafissatou Thiam 6423 pkt. [56]

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Kraj Złoto
Złoto
Srebro
Srebro
Brąz
Brąz
Suma
Razem
1.  Wielka Brytania 12 5 6 23
2.  Francja 9 8 6 23
3.  Niemcy 4 1 3 8
4.  Rosja 3 6 13 22
5.  Holandia 3 2 1 6
6.  Polska 2 5 5 12
7.  Ukraina 2 5 1 8
8.  Hiszpania 2 1 3 6
9.  Włochy 2 1 0 3
10.  Białoruś 2 0 0 2
11.  Szwecja 1 2 0 3
12.  Czechy 1 1 2 4
13.  Chorwacja 1 0 1 2
 Finlandia 1 0 1 2
 Węgry 1 0 1 2
16.  Szwajcaria 1 0 0 1
17.  Estonia 0 2 0 2
 Grecja 0 2 0 2
 Serbia 0 2 0 2
 Słowacja 0 2 0 2
21.  Azerbejdżan 0 1 0 1
 Norwegia 0 1 0 1
23.  Belgia 0 0 1 1
 Irlandia 0 0 1 1
 Izrael 0 0 1 1
 Portugalia 0 0 1 1
 Turcja 0 0 1 1

Klasyfikacja punktowa[edytuj | edytuj kod]

Lp. Reprezentacja Miejsca Liczba punktów
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
1  Rosja (RUS) 3 6 13 6 6 3 3 2 215
2  Wielka Brytania (GBR) 12 5 6 3 1 1 3 1 196
3  Francja (FRA) 9 8 6 2 4 2 2 192
4  Niemcy (GER) 4 1 3 6 10 7 7 5 167
5  Polska (POL) 2 5 5 4 4 3 2 2 132
6  Hiszpania (ESP) 2 1 3 4 2 3 1 6 86
7  Ukraina (UKR) 2 5 1 1 2 3 1 1 82
8  Holandia (NED) 3 2 1 3 1 2 2 73
9  Włochy (ITA) 2 1 1 5 2 7 3 71
10  Czechy (CZE) 1 1 2 2 1 2 1 48
11  Białoruś (BLR) 2 3 2 2 43
12  Szwecja (SWE) 1 2 2 1 1 34
13  Finlandia (FIN) 1 1 1 1 3 2 30
14  Szwajcaria (SUI) 1 2 2 26
15  Chorwacja (CRO) 1 1 2 24
16  Portugalia (POR) 1 1 3 1 3 24
17  Słowacja (SVK) 2 1 2 1 22
18  Belgia (BEL) 1 1 1 2 3 22
19  Serbia (SRB) 2 1 1 21
20  Grecja (GRE) 2 3 20
21  Węgry (HUN) 1 1 1 17
22  Estonia (EST) 2 1 1 19
23  Turcja (TUR) 1 1 1 1 1 19
24  Irlandia (IRL) 1 1 1 1 16
25  Rumunia (ROU) 1 1 3 2 16
26  Bułgaria (BUL) 2 1 1 1 14
27  Łotwa (LAT) 1 1 1 12
28  Norwegia (NOR) 1 1 10
29  Słowenia (SLO) 2 1 1 9
30  Azerbejdżan (AZE) 1 7
31  Izrael (ISR) 1 6
32  Dania (DEN) 1 1 6
33  Litwa (LTU) 1 1 5
34  Bośnia i Hercegowina (BIH) 1 3

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Podczas zawodów ustanawiano 36 krajowych rekordów w kategorii seniorów:

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Reprezentacja Konkurencja Rezultat
Kevin Moore  Malta bieg na 100 metrów 10,49
Ramil Quliyev  Turcja bieg na 200 metrów 20,38
Kevin Moore  Malta bieg na 200 metrów 21,03
Donald Sanford  Izrael bieg na 400 metrów 45,39
Donald Sanford  Izrael bieg na 400 metrów 45,27[57]
Ricardo Dos Santos  Portugalia bieg na 400 metrów 45,81
Ricardo Dos Santos  Portugalia bieg na 400 metrów 45,74[58]
Marek Niit  Estonia bieg na 400 metrów 45,74
Amel Tuka  Bośnia i Hercegowina bieg na 800 metrów 1:46,12
Balázs Baji  Węgry bieg na 110 metrów przez płotki 13,31
Balázs Baji  Węgry bieg na 110 metrów przez płotki 13,29[57]
Rasmus Mägi  Estonia bieg na 400 metrów przez płotki 48,54
Oskari Mörö  Finlandia bieg na 400 metrów przez płotki 49,08
Pascal Mancini
Reto Schenkel
Suganthan Somasundaran
Alex Wilson
 Szwajcaria sztafeta 4 × 100 metrów 38,54
Mart Muru
Rait Veesalu
Markus Ellisaar
Marek Niit
 Estonia sztafeta 4 × 100 metrów 39,52
Diogo Antunes
Francis Obikwelu
Arnaldo Abrantes
Yazaldes Nascimento
 Portugalia sztafeta 4 × 100 metrów 38,79
Brian Gregan
Brian Murphy
Richard Morrissey
Thomas Barr
 Irlandia sztafeta 4 × 400 metrów 3:03,57
Brian Gregan
Mark English
Richard Morrissey
Thomas Barr
 Irlandia sztafeta 4 × 400 metrów 3:01,67[58]
Matija Kranjc  Słowenia rzut oszczepem 80,46
Yohann Diniz  Francja chód na 50 kilometrów 3:32:33[59]
Matej Tóth  Słowacja chód na 50 kilometrów 3:36:21

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Reprezentacja Konkurencja Rezultat
Mujinga Kambundji  Szwajcaria bieg na 100 metrów 11,32
Mujinga Kambundji  Szwajcaria bieg na 100 metrów 11,20[58]
Dafne Schippers  Holandia bieg na 200 metrów 22,03
Mujinga Kambundji  Szwajcaria bieg na 200 metrów 22,83
Asha Philip
Ashlee Nelson
Jodie Williams
Desiree Henry
 Wielka Brytania sztafeta 4 × 100 metrów 42,24
Amy Foster
Kelly Proper
Sarah Lavin
Phil Healy
 Irlandia sztafeta 4 × 100 metrów 43,84
Isabelle Pedersen
Christine Bjelland Jensen
Elisabeth Slettum
Ezinne Okparaebo
 Norwegia sztafeta 4 × 100 metrów 44,29
Anežka Drahotová  Czechy chód na 20 kilometrów 1:28:08
Mária Gáliková  Słowacja chód na 20 kilometrów 1:32:03
Justyna Kasprzycka  Polska skok wzwyż 1,99[60]
Kira Grünberg  Austria skok o tyczce 4,45
Anita Márton  Węgry pchnięcie kulą 19,04
Sandra Perković  Chorwacja rzut dyskiem 71,08
Anita Włodarczyk  Polska rzut młotem 78,76
Tatjana Jelača  Serbia rzut oszczepem 64,21

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zurich 2014 European Athletics Championships dates confirmed (ang.). European Athletics. [dostęp 23 listopada 2010]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-30)].
  2. Zurich to host 2014 European Athletics Championships (ang.). European Athletics. [dostęp 1 maja 2010]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-01)].
  3. EM 2014 findet in Zürich statt (niem.). leichtatletik.de. [dostęp 1 maja 2010].
  4. Amsterdam.nl: Amsterdam en Atletiekunie stellen zich kandidaat voor EK Atletiek 2014 (niderl.). [dostęp 27 sierpnia 2009].
  5. a b Barcelona 2010: Helsinki – candidate to organise the European Athletics Championships 2012 (ang.). [dostęp 27 sierpnia 2009].
  6. Gazeta Pomorska: Bydgoszcz bez światowego finału (pol.). [dostęp 27 sierpnia 2009].
  7. Informacja z posiedzenia Zarządu PZLA odbytego w dniu 21.04.2010 r (pol.). Oficjalny portal Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. [dostęp 21 maja 2010].
  8. a b Janusz Rozum: Zurych: logo Mistrzostw Europy ‘14 (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 22 listopada 2011].
  9. Zurich 2014 unveils European Athletics Championships logo (ang.). European Athletics. [dostęp 21 listopada 2011]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-05)].
  10. 2014 European Athletics Championships – 100m Men (ang.). european-athletics.org. [dostęp 13 sierpnia 2014].
  11. 2014 European Athletics Championships – 200m Men (ang.). european-athletics.org. [dostęp 15 sierpnia 2014].
  12. 2014 European Athletics Championships – 400m Men (ang.). european-athletics.org. [dostęp 15 sierpnia 2014].
  13. 2014 European Athletics Championships – 1500m Men (ang.). european-athletics.org, 2014-08-17. [dostęp 2014-08-17].
  14. 2014 European Athletics Championships – 100m Men (ang.). european-athletics.org, 2014-08-15. [dostęp 2014-08-15].
  15. 2014 European Athletics Championships – 5,000m Men (ang.). european-athletics.org. [dostęp 17 sierpnia 2014].
  16. 2014 European Athletics Championships – 10,000m Men (ang.). european-athletics.org. [dostęp 13 sierpnia 2014].
  17. a b 2014 European Athletics Championships – Marathon Men (ang.). european-athletics.org. [dostęp 17 sierpnia 2014].
  18. 2014 European Athletics Championships – 110m Hurdles Men (ang.). european-athletics.org. [dostęp 14 sierpnia 2014].
  19. 2014 European Athletics Championships – 400m Hurdles Men (ang.). european-athletics.org. [dostęp 15 sierpnia 2014].
  20. 2014 European Athletics Championships – 3000m Steeplechase Men (ang.). european-athletics.org. [dostęp 14 sierpnia 2014].
  21. 2014 European Athletics Championships – 20km Race Walk Men (ang.). european-athletics.org. [dostęp 13 sierpnia 2014].
  22. 2014 European Athletics Championships – 50km Race Walk Men (ang.). european-athletics.org. [dostęp 15 sierpnia 2014].
  23. 2014 European Athletics Championships – 4x100m Realy Men (ang.). european-athletics.org. [dostęp 17 sierpnia 2014].
  24. 2014 European Athletics Championships – 4 x 400m Relay Men (ang.). european-athletics.org, 2014-08-17. [dostęp 2014-08-17].
  25. 2014 European Athletics Championships – High Jump Men (ang.). european-athletics.org. [dostęp 15 sierpnia 2014].
  26. "2014 European Athletics Championships – Pole Vault Men (ang.). european-athletics.org. [dostęp 16 sierpnia 2014].
  27. 2014 European Athletics Championships – Long Jump Men (ang.). european-athletics.org. [dostęp 17 sierpnia 2014].
  28. 2014 European Athletics Championships – Triple Jump Men (ang.). european-athletics.org. [dostęp 14 sierpnia 2014].
  29. 2014 European Athletics Championships – Shot Put Men (ang.). european-athletics.org. [dostęp 12 sierpnia 2014].
  30. 2014 European Athletics Championships – Discus Throw Men (ang.). european-athletics.org. [dostęp 13 sierpnia 2014].
  31. 2014 European Athletics Championships – Hammer Throw Men (ang.). european-athletics.org. [dostęp 16 sierpnia 2014].
  32. 2014 European Athletics Championships – Javelin Throw Men (ang.). european-athletics.org. [dostęp 17 sierpnia 2014].
  33. 2014 European Athletics Championships – Decathlon Men' (ang.). european-athletics.org. [dostęp 13 sierpnia 2014].
  34. 2014 European Athletics Championships – 100m Women (ang.). european-athletics.org. [dostęp 13 sierpnia 2014].
  35. 2014 European Athletics Championships – 200m Women (ang.). european-athletics.org. [dostęp 15 sierpnia 2014].
  36. 2014 European Athletics Championships – 400m Women (ang.). european-athletics.org. [dostęp 15 sierpnia 2014].
  37. [#-schline-result 2014 European Athletics Championships – 800m Women] (ang.). european-athletics.org. [dostęp 16 sierpnia 2014].
  38. 2014 European Athletics Championships – 1500m Women (ang.). european-athletics.org. [dostęp 15 sierpnia 2014].
  39. 2014 European Athletics Championships – 5000m Women (ang.). european-athletics.org. [dostęp 16 sierpnia 2014].
  40. 2014 European Athletics Championships – 10,000m Women (ang.). european-athletics.org. [dostęp 12 sierpnia 2014].
  41. a b 2014 European Athletics Championships – Marathon Women (ang.). european-athletics.org. [dostęp 16 sierpnia 2014].
  42. 2014 European Athletics Championships – 100m Hurdles Women (ang.). european-athletics.org. [dostęp 13 sierpnia 2014].
  43. 2014 European Athletics Championships – 400m Hurdles Women (ang.). european-athletics.org. [dostęp 16 sierpnia 2014].
  44. 2014 European Athletics Championships – 3000m Steeplechase Women (ang.). european-athletics.org. [dostęp 17 sierpnia 2014].
  45. 2014 European Athletics Championships – 20 km Race Walk Women (ang.). european-athletics.org. [dostęp 14 sierpnia 2014].
  46. 2014 European Athletics Championships – 4 x 100m Relay Women. european-athletics.org. [dostęp 17 sierpnia 2014].
  47. 2014 European Athletics Championships – 4 x 400m Relay Women (ang.). european-athletics.org. [dostęp 17 sierpnia 2014].
  48. 2014 European Athletics Championships – High Jump Women (ang.). european-athletics.org. [dostęp 17 sierpnia 2014].
  49. 2014 European Athletics Championships – Pole Vault Women (ang.). european-athletics.org. [dostęp 14 sierpnia 2014].
  50. 2014 European Athletics Championships – Long Jump Women (ang.). european-athletics.org. [dostęp 13 sierpnia 2014].
  51. 2014 European Athletics Championships – Triple Jump Women (ang.). european-athletics.org. [dostęp 16 sierpnia 2014].
  52. 2014 European Athletics Championships – Shot Put Women (ang.). european-athletics.org. [dostęp 17 sierpnia 2014].
  53. 2014 European Athletics Championships – Discus Throw Women (ang.). european-athletics.org. [dostęp 16 sierpnia 2014].
  54. 2014 European Athletics Championships – Hammer Throw Women (ang.). european-athletics.org. [dostęp 15 sierpnia 2014].
  55. 2014 European Athletics Championships – Javelin Throw Women (ang.). european-athletics.org. [dostęp 14 sierpnia 2014].
  56. 2014 European Athletics Championships – Heptathlon Women (ang.). european-athletics.org. [dostęp 15 sierpnia 2014].
  57. a b Poprawiony własny rekord kraju ustanowiony w półfinale.
  58. a b c Poprawiony własny rekord kraju ustanowiony w eliminacjach.
  59. Także rekord świata.
  60. Wyrównany rekord kraju.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]