Obwodnica Giżycka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Początek drogi

skrzyżowanie z ul. Białostocką przy przejeździe kolejowo-drogowym

Koniec drogi

most nad kanałem Niegocińskim

Data otwarcia

1938

Długość

7,8 km

Gmina

m. Giżycko,
wiejska Giżycko

Obwodnica Giżycka - ciąg dróg umożliwiający objechanie Giżycka od strony północnej. W ramach obwodnicy biegną drogi krajowe nr 63 i 59. Na przeważającym odcinku droga jest jednojezdniowa, posiada też blisko 700-metrowy dwujezdniowy fragment. W ciągu DK 63 obwodnica ma klasę GP, natomiast w ciągu DK 59 klasę G (oprócz wspomnianego, dwujezdniowego fragmentu posiadającego klasę GP)[1].

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Obwodnica rozpoczyna się na skrzyżowaniu z ul. Białostocką i biegnie wzdłuż wschodniej oraz północnej granicy Giżycka. Następnie wchodzi w miasto na wysokości ronda turbinowego i biegnie w kierunku południowo-zachodnim, potem obiega od północy i zachodu twierdzę Boyen. Za nią droga prowadzi na południe, gdzie kończy się w okolicach mostu na kanale Niegocińskim (de facto droga płynnie biegnie dalej w kierunku Wilkas). Zdecydowana większość trasy (prawie 6 km) zajmuje ul. Obwodowa, reszta przypada na ul. Moniuszki.

numer drogi odcinek długość klasa ilość jezdni nazwa ulicy
ul. Białostocka - rondo Solidarności 3,1 km GP 1 ul. Szosa Obwodowa
rondo Solidarności - rondo turbinowe 820 m 460 m G
360 m GP 2
rondo turbinowe - rondo 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego 1,5 km 350 m
1,15 km G 1
Rondo 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego - ul. Moniuszki 314 m
ul. Moniuszki - most nad kanałem Niegocińskim 2 km ul. Stanisława Moniuszki

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obwodnica Giżycka jest najstarszym tego typu obiektem na Warmii i Mazurach. Została wybudowana pod koniec lat 30. XX wieku - przez ponad 60 lat miasto było jedynym w regionie posiadającym obwodnicę[2]. Trasa zaczynała się w tym samym miejscu, gdzie obecnie - na skrzyżowaniu dzisiejszych ulic Białostockiej (ówcześnie Aryser Allee[a]) z Obwodową (Umgehungstrasse[b]), przy przejeździe kolejowo-drogowym na linii Królewiec-Prostki (dzisiejsza linia Białystok-Głomno), a kończyła skrzyżowaniem z ul. Moniuszki (Rastenburger Chausse[c]) na wysokości jeziora Popówka Mała koło twierdzy Boyen. Przebieg obwodnicy przed wojną pokrywa się z obecnym.

Przebudowa[edytuj | edytuj kod]

Obecnie prawie na całej długości trasa ma przekrój jednojezdniowy. Miasto Giżycko wraz z gminą wiejską od dawna starają się, aby upłynnić ruch na obwodnicy, która często korkuje się zwłaszcza na wylotach z miasta. W 2005 roku Rada Miejska specjalną uchwałą podjęła pierwsze kroki w celu rozbudowy drogi. W założeniu obwodnica miała stać się drogą dwujezdniową czteropasmową, z układem dróg serwisowych, chodników itd. Zmianie miała także ulegnąć dostępność do drogi z posesji przyległych[3]. Jednak plany te zaczęto faktycznie realizować dopiero w 2016 wraz z przebudową skrzyżowania ulic Obwodowej z Nowowiejską i Świderską.

Wtedy to wybudowano rondo turbinowe na wspomnianym skrzyżowaniu oraz zmodyfikowano fragmenty obwodnicy prowadzące w jego kierunku do przekroju dwujezdniowego, czteropasmowego, w klasie GP. Przebudowa tego niewielkiego odcinka (ok. 700 metrów) zakończyła się pod koniec 2020.

24 maja 2022, na specjalnej konferencji prasowej zorganizowanej przy rondzie 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber zatwierdził Program Inwestycji dla przebudowy obwodnicy Giżycka. Według planu przygotowania do inwestycji mają trwać w latach 2022–2024, a sama budowa do 2026. Koszt przedsięwzięcia jest przewidziany na 60 mln złotych[4]. Zgodnie z planem, przebudową ma zostać objęty blisko 1,5 km fragment od obecnego końca odcinka dwujezdniowego za rondem trubinowym w kierunku Wilkas, do skrzyżowania z ul. Moniuszki. Do ronda 15. GBZ droga ma mieć przekrój 2x2 i klasę GP. Nośność trasy ma wynosić 11,5 tony na oś[5]. Dotychczas odbyło się jedno postępowanie przetargowe, które zostało unieważnione z powodu przekroczenia ceny założonej przez GDDKiA na inwestycję (60 mln zł) przez najniższego oferenta (105 mln zł)[6]. Drugie postępowanie ogłoszono 16 lipca 2023. Oferty można składać do 28 lipca. Czas realizacji inwestycji wynosi 36 miesięcy[7].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Z niem. Szosa Orzyska
  2. Z niem. Obwodowa
  3. Z niem. Szosa Kętrzyńska

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Klasy dróg krajowych w województwie warmińsko-mazurskim :: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - Serwis informacyjny [online], www.archiwum.gddkia.gov.pl [dostęp 2023-07-20].
  2. Robert Kempa, Rozdział V. W cieniu dwóch wojen światowych 1914–1945., [w:] Grzegorz Białuński (red.), Giżycko - miasto i ludzie [pdf], Urząd Miejski w Giżycku, 2012, s. 309–310, ISBN 978-83-934870-0-4 [dostęp 2023-07-20] (pol.).
  3. Rozbudowa Szosy Obwodowej [online], gizycko.pl [dostęp 2023-07-20] (pol.).
  4. Przed nami rozbudowa obwodnicy Giżycka - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad- Oddział Olsztyn - Portal Gov.pl [online], Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad- Oddział Olsztyn [dostęp 2023-07-20] (pol.).
  5. Obwodnica Giżycka KONFERENCJA | Szczegóły planowanej przebudowy [online], gizycko.pl [dostęp 2023-07-20] (pol.).
  6. Ruszył nowy przetarg na rozbudowę obwodnicy Giżycka [online], www.rynekinfrastruktury.pl [dostęp 2023-07-20] (pol.).
  7. Szukamy wykonawcy obwodnicy Giżycka - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad- Oddział Olsztyn - Portal Gov.pl [online], Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad- Oddział Olsztyn [dostęp 2023-07-20] (pol.).