Odznaka „W Służbie Narodu”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Odznaka „W Służbie Narodu”
Awers
Awers złotej, srebrnej i brązowej odznaki
Awers
Awers odznaki złotej
Rewers
Rewers odznaki złotej
Baretka
Baretka odznaki złotej
Baretka
Baretka odznaki srebrnej
Baretka
Baretka odznaki brązowej
Ustanowiono

12 kwietnia 1974

Wycofano

7 grudnia 1990

Wielkość

∅ 32 mm

Powyżej

Odznaka „Za zasługi w ochronie porządku publicznego”

Powiązane

Odznaka 10 lat w Służbie Narodu
Odznaka 20 lat w Służbie Narodu

Odznaka „W Służbie Narodu” – polskie odznaczenie resortowe okresu PRL, nadawane przez Ministra Spraw Wewnętrznych.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Odznaka "W Służbie Narodu" została ustanowiona uchwałą Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 1974 i zastąpiła dotychczasowe odznaki 10 lat w Służbie Narodu i 20 lat w Służbie Narodu[1].

Uchwała ta została uchylona 7 grudnia 1990 uchwałą Rady Ministrów nr 188 z 30 listopada 1990 i tym samym nadawanie Odznaki zakończono[2].

Odznaka była trzystopniowa: złota, srebrna i brązowa.

Odznakę nadawano:

  • funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej,
  • oficerom, chorążym i podoficerom jednostek wojskowych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych,
  • innym pracownikom resortu spraw wewnętrznych,

– jeżeli osoby te w okresie wieloletniej, wzorowej służby wyróżniły się przy wykonywaniu zadań w ochronie spokoju, porządku i bezpieczeństwa publicznego.

Po 10 latach służby nadawano odznakę brązową, po 20 latach – srebrną i po 30 latach – złotą.

Odznakę można było również nadać członkom Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej lub innym osobom, przy spełnieniu podobnych warunków.

Odznakę nadawał Minister Spraw Wewnętrznych z okazji rocznicy powołania Milicji Obywatelskiej (7 października) lub, dla członków ORMO, rocznicy powołania ORMO (21 lutego). Osoba wyróżniona otrzymywała odznakę i jej legitymację.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznaka "W Służbie Narodu" ma kształt okrągłego medalu o średnicy 32 mm wykonanego z metalu. Na awersie znajduje się orzeł (w formie godła Polski, bez korony) umieszczony na tle miecza obramowanego złoconym wieńcem z liści dębowych. W dolnej części wieńca znajduje się napis: W SŁUŻBIE / NARODU rozdzielony cyframi rzymskimi, odpowiednio do ilości lat służby: X, XX lub XXX. Na rewersieie znajduje się w środkowej części między elementami dekoracyjnymi napis: MSW, a na obrzeżu napis: POLSKA RZECZPOSPOLITA LUDOWA.

Odznakę noszono na wstążce o szerokości 37 mm, z pionowym ciemnoniebieskim paskiem środkowym o szerokości 17 mm oraz, od środka na zewnątrz, dwoma paskami czerwonymi o szerokości 6 mm i dwoma paskami białymi o szerokości 4 mm. Obecnie na podobnej wstążce zawieszana jest Odznaka „Zasłużony Policjant”.

Odznakę noszono na lewej stronie piersi w kolejności za odznaczeniami państwowymi i Odznaką „Za zasługi w ochronie porządku publicznego”.

Za równorzędne w stosunku do brązowej i srebrnej odznaki uznawano odznaki: 10 lat w Służbie Narodu i 20 lat w Służbie Narodu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uchwała nr 90 Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 1974 r. w sprawie ustanowienia odznaki "W Służbie Narodu" (M.P. z 1974 r. nr 18, poz. 108)
  2. Uchwała nr 188 Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1990 r. w sprawie uchylenia niektórych uchwał Rady Ministrów (M.P. z 1990 r. nr 46, poz. 351)