Odznaka „Zasłużony Policjant”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Odznaka „Zasłużony Policjant”
Awers
Awers i rewers srebrnej odznaki
Baretka
Baretka
Ustanowiono

4 lipca 2000

Dewiza

ZASŁUŻONY POLICJANT

Wielkość

∅ 37 mm

Kruszec

metal złocony, srebrzony lub patynowany na brązowo

Powiązane

Medal za Zasługi dla Policji

Odznaka „Zasłużony Policjant” – polskie odznaczenie cywilne, nadawane policjantowi w uznaniu szczególnych zasług i osiągnięć służbowych, którymi przyczynił się do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa lub porządku publicznego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Odznaka została ustanowiona rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 sierpnia 2000 r., na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Odznaka posiada trzy stopnie:

  • I stopień – Złota Odznaka „Zasłużony Policjant”,
  • II stopień – Srebrna Odznaka „Zasłużony Policjant”,
  • III stopień – Brązowa Odznaka „Zasłużony Policjant”.

Odznaka może być nadana również pośmiertnie. Przy nadawaniu odznaki zachowuje się kolejność w stopniach, jednakże w szczególnie uzasadnionych przypadkach odznakę można nadać z pominięciem kolejności stopni. Odznaka tego samego stopnia może być nadana tej samej osobie jeden raz. Odznakę nadaje minister właściwy do spraw wewnętrznych z własnej inicjatywy albo na wniosek Komendanta Głównego Policji. Odznakę nadaje się z okazji Święta Policji lub Narodowego Święta Niepodległości, jednak w szczególnie uzasadnionych przypadkach odznakę można nadać w innym terminie.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznaka ma kształt koła o średnicy 37 mm. Na awersie odznaki na obrzeżu znajduje się wieniec dębowy. W środku wieńca umieszczona jest ośmioramienna gwiazda policyjna z granatową wstęgą z białym napisem POLICJA. Na gwieździe umieszczony jest wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Awers i rewers, w zależności od stopnia odznaki, są złocone, srebrzone lub patynowane na brązowo. Na rewersie umieszczony jest napis ZASŁUŻONY POLICJANT.

Odznaka jest zawieszona na wstążce długości 70 mm i szerokości 40 mm z symetrycznymi względem podłużnej osi pionowymi paskami koloru białego i czerwonego, każdy szerokości 6 mm. Przez środek wstążki przebiega granatowy pasek szerokości 16 mm. Na podobnej wstążce zawieszana była Odznaka „W Służbie Narodu”.

Zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia, baretka jest w kolorach wstążki, z tym, że dla I stopnia ma na granatowym polu trzy wąskie białe pionowe paski, dla II stopnia – dwa paski, dla III stopnia – jeden pasek. Jednakże w praktyce wyższe stopnie odznaki zaznacza się przez nałożenie złotego lub srebrnego pionowego galonika, jak przy baretkach innych odznaczeń.

Baretki Odznaki „Zasłużony Policjant”
Baretka ustawowa: POL Złota Odznaka Zasłużony Policjant BAR.svg
Odznaka Złota
POL Srebrna Odznaka Zasłużony Policjant BAR.svg
Odznaka Srebrna
POL Brązowa Odznaka Zasłużony Policjant BAR.svg
Odznaka Brązowa
Baretka rzeczywista: POL Złota Odznaka Zasłużony Policjant (2) BAR.svg
Odznaka Złota
POL Srebrna Odznaka Zasłużony Policjant (2) BAR.svg
Odznaka Srebrna
POL Odznaka Zasłużony Policjant BAR.svg
Odznaka Brązowa

Odznakę nosi się na lewej stronie piersi w kolejności za odznaczeniami państwowymi.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni odznaką „Zasłużony Policjant”.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz.U. z 2021 r. poz. 1882)
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 4 lipca 2000 r. w sprawie wzorów odznak policyjnych oraz szczegółowych zasad i trybu ich nadawania policjantom (Dz.U. z 2000 r. nr 67, poz. 804)
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 kwietnia 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów odznak policyjnych oraz szczegółowych zasad i trybu nadawania policjantom (Dz.U. z 2007 r. nr 87, poz. 584)
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 22 września 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów odznak policyjnych oraz szczegółowych zasad i trybu ich nadawania policjantom (Dz.U. z 2014 r. poz. 1281)
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 18 czerwca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów odznak policyjnych oraz szczegółowych zasad i trybu ich nadawania policjantom (Dz.U. z 2015 r. poz. 947)
  • Mundurowy savoir-vivre. gazeta.policja.pl. [dostęp 2017-01-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-04-24)].