Oficerki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czarne oficerki

Oficerkibuty o wysokich cholewach, zazwyczaj skórzane, używane do jazdy konnej. Mają sztywną i pozbawioną wyraźnego bieżnika podeszwę, która umożliwia prawidłowe oparcie stopy w strzemieniu i pozwala na bezpieczne wysunięcie stopy w razie upadku z konia. Cholewa jest często usztywniona w tylnej części tak, aby nie opadała i nie marszczyła się w dolnej części.

Obuwie tego rodzaju używane jest także w wojsku jako element stroju paradnego (w Polsce przez oficerów Batalionu Reprezentacyjnego).

W przeszłości stanowiły element umundurowania oficerów (m.in. Wojska Polskiego i Wehrmachtu).

W czasie okupacji niemieckiej bywały noszone przez młodzież zaangażowaną w działalność konspiracyjną (pomimo licznych ostrzeżeń, że stwarza to zbędne ryzyko dekonspiracji).

Do jazdy konnej używane bywają także wysokie buty wykonane z tworzyw sztucznych takich jak guma i PCW, podobne do skórzanych ale całkowicie nieprzemakalne. Są tańsze, ale nie dają tak dobrego ułożenia stopy w strzemionach jak skórzane, zwiększają też ryzyko chorób skóry. W zamian dają pełną ochronę przed przemakaniem, łatwo się je czyści i nie wymagają szczególnej konserwacji.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]