Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Marcel Duchamp (dyskusja | edycje) o 22:07, 14 wrz 2023. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej
Ilustracja
Muzeum - Orawski Park Etnograficzny, Chałupa Paś-Filipka
Państwo

 Polska

Miejscowość

Zubrzyca Górna

Adres

34-484 Zubrzyca Górna

Data założenia

1955

Zakres zbiorów

zabytki architektury i zbiory etnograficzne z rejonu Górnej Orawy

Dyrektor

Maria Dominika Wachałowicz-Kiersztyn

Położenie na mapie gminy Jabłonka
Mapa konturowa gminy Jabłonka, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej”
Położenie na mapie powiatu nowotarskiego
Mapa konturowa powiatu nowotarskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej”
Ziemia49°33′59,209″N 19°38′21,941″E/49,566447 19,639428
Strona internetowa

Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnejskansen regionalny otwarty w 1955 roku w Zubrzycy Górnej. Prezentujący architekturę oraz kulturę materialną, społeczną i duchową regionu Górnej Orawy. Ekspozycja jest szczególnie interesująca ze względu na oryginalność regionalnej kultury powstałej w wyniku połączenia dorobku dwóch fali osadniczych – pasterzy wołoskich przepędzających tu swoje stada z terenów Karpat Wschodnich oraz rolników napływających od północy (z Małopolski).

Współzałożycielką i pierwszą dyrektorką parku była urodzona we Lwowie polska etnolożka Wanda Jostowa.

Muzeum – Orawski Park Etnograficzny był plenerem kilku filmów, kręcono tutaj m.in. Janosika oraz Ogniem i Mieczem.

Historia

Początki tego pierwszego w powojennej Polsce muzeum na wolnym powietrzu sięgają daleko wstecz, do lat 30. XX wieku. Wtedy to potomkowie sołtysio-szlacheckiego rodu Moniaków przekazali na rzecz Skarbu Państwa pozostałą cząstkę swojej ojcowizny – budynek mieszkalny wraz z zabudowaniami gospodarczymi wraz z ok. 4 ha terenu. Byli to Joanna z Łaciaków Wilczkowa i jej brat, na stałe mieszkający już w Budapeszcie – Aleksander Łaciak (a właściwie Sándor Lattyak). Dzięki zabiegom i staraniom dyrektora Muzeum Tatrzańskiego im. dra T. Chałubińskiego w Zakopanem Juliusza Zborowskiego oraz krakowskiego konserwatora zabytków Bogdana Tretera 13 sierpnia 1937 roku sfinalizowana została wola wspomnianych darczyńców, następnie zaś, jeszcze wybuchem II wojny światowej zdążono wykonać pierwsze prace zabezpieczające[1].

Po zakończeniu wojny Bogdan Treter zlecił niezbędne prace zabezpieczające przy dworze Moniaków, lecz wraz z jego śmiercią (12.11.1945) opieka nad zabytkowym siedliskiem ustała i obiekty popadały w ruinę. Joanna z Łaciaków Wilczkowa odeszła 19 marca 1951 r. W niszczejącym dworze urządzono owczarnię[1].

Jeszcze w lecie 1951 r., po pierwszej wizycie w Zubrzycy Górnej Hanna Pieńkowska – nowa wojewódzka konserwator zabytków w Krakowie podjęła decyzję co do przyszłości zabytkowej zagrody[2]. Rozpoczęto prace, które prowadziła ekipa budowlano-konserwatorska pod kierunkiem majstra z Nowego Targu – Jędrzeja Chowańca. Wiele prac wykonywali miejscowi, z grona tego wyłonił się z czasem późniejszy kierownik – Andrzej Pilch. Wcześniej jednak przyszedł dzień uroczystego otwarcia – 11 września 1955 roku otwarto Orawski Ośrodek Krajoznawczo-Turystyczny w Zubrzycy Górnej – taką nazwę nadano w pierwszym momencie skansenowi. Administrację powierzono PTTK – miało to jak najsprawniej powiązać ruch turystyczny z działalnością kulturalną. W tym też celu w pierwszym obiekcie przeniesionym w 1954 roku, XVIII-wiecznej karczmie z Podwilka, zorganizowane zostało schronisko turystyczne[2].

Opiekę merytoryczną sprawowało Muzeum Tatrzańskie, delegując do Zubrzycy swoich pracowników – głównie dr Wandę Jostową, która po badaniach i konsultacjach z krakowskim zespołem konserwatorskim oraz Państwowym Instytutem Badania Sztuki Ludowej prowadzonym przez prof. Romana Reinfussa, ustaliła program zagospodarowania dla muzeum w Zubrzycy Górnej, który zaczęto powoli realizować[1].

Z początkiem 1974 r. nadszedł czas na usamodzielnienie muzeum jako osobnej struktury: Orawskiego Parku Etnograficznego. Zbiegło się z reformą administracyjną kraju – Orawa znalazła się w województwie nowosądeckim. Dr Wandę Jostową mianowano dyrektorem (już wcześniej pełniła społecznie funkcję kustosza), instytucji przydzielono stały budżet, powiększono kadrę, kontynuowano dokumentację inwentaryzacyjną - z ramienia konserwatora zespołem dokumentalistów kierował dr Marian Kornecki. Poszerzył się zakres badań i rozwijała się działalność edukacyjna, nastąpiło bliższe powiązanie pracy muzeum z miejscową społecznością. Z czasem powstały zaczątki biblioteki i archiwum fotograficzno-etnograficznego[1].

Druga połowa lat 70. kończyła pewien etap działalności, trochę pionierskiej, ale bardzo obfitej w osiągnięcia konserwatorskie i kulturalne. Likwidacja schroniska, odejście na emeryturę Andrzeja Pilcha, odejście Hanny Pieńkowskej, odwołanie dr Wandy Jostowej ze stanowiska – to wszystko wymusiło zmiany i poszukiwania nowej ścieżki rozwoju dla muzeum[1].

Z początkiem lat 80. na dyrektorem została Grażyna Herzig-Wolska– etnografka ze szkoły krakowskiej. Działalność została wyraźnie ukierunkowana na ochronę znikającego w zastraszającym tempie tradycyjnego budownictwa. Podjęto badania terenowe i dokonano typowań poszczególnych zagród do przeniesienia, padła myśl o pozyskaniu nowych terenów, opracowano plany zagospodarowania przestrzennego. W połowie lat 80. włączony został w struktury muzeum mały skansen w Sidzinie. Nowa część miała przybrać strukturę przestrzenną wsi i być zlokalizowana w północno-zachodniej części terenów przylegających do istniejącej ekspozycji parkowej. Na terenie leżącym w rozwidleniu dwóch potoków utworzono zarys łańcuchówki rozproszonej[1].

Dużą pomocą i wsparciem dla zespołu skansenowskich muzealników była w działalność na rzecz muzeum różnych środowisk, w tym Towarzystwa Przyjaciół Orawy, którego członkowie, m.in. prof. Ryszard Kantor, dr hab. Tadeusza Trajdos i ks. Władysława Pilarczyka publikowali artykuły o muzeum i angażowali się na rzecz Orawy.

Początek XXI w. to nieprzerwany rozwój, w dużej mierze dzięki pozyskiwanym funduszom europejskim, na terenie muzeum stanął kościół pw. Matki Bożej Śnieżnej odbudowano kolejne chałupy i budynki gospodarcze translokowane do skansenu z terenu polskiej Orawy oraz plebanię z Podwilka. Powstał m.in. plac zabaw oraz różne obiekty małej architektury. Muzeum zaczęło organizować swoją największą i najbardziej znaną cykliczną imprezę folklorystyczną – Święto Borówki oraz rozmaite wydarzenia kulturalne i wystawy. Kuratorem wielu z nich była dr Urszula Janicka-Krzywda. Do oferty muzeum wprowadzone zostały zajęcia edukacyjne[1].

Od 2006 organizatorem dla muzeum stał się Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, a skansen jako Muzeum - Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej został wpisany do Państwowego Rejestru Muzeów[1].

Wnętrze dworu Moniaków

Ekspozycja stała

Ekspozycje stałe prezentują tradycyjną kulturę materialną, społeczną i duchową ludności Polskiej Orawy. Na prawie 12 hektarach znajduje się ponad 60 obiektów, które składają się na 36 wystaw o zróżnicowanej tematyce. Zagrody chłopskie ukazują warunki bytowe ludności od biednych po zamożnych gospodarzy, ich życie codzienne naznaczone ciężką pracą i czas świąteczny – pełen radości i nadziei – oba pełne rozmaitych zabiegów – obrzędów, zwyczajów i obyczajów mających zapewnić życiową pomyślność. Z kolei kuźnie, olejarnia, młynotartak, folusz czy farbiarnia z maglem prezentują nie tylko technologie produkcji, trud żmudnej pracy rzemieślników, ale i umiejętność wprzęgania sił natury w procesy wytwórcze. Wszystko to wespół obiektami sakralnymi, użyteczności publicznej, małą architekturą i otaczającą przyrodą ma tworzyć klimat podróży w czasie do świata naszych przodków.

  1. Czarna karczma – XVIII-wieczny budynek pochodzący z Podwilka. Obecnie punkt sprzedaży biletów, pamiątek i wydawnictw.
  2. Lamus z Podwilka – XVIII-wieczny budynek z pięterkiem i galeryjką.
  3. Chałupa Dziubka z Jabłonki – XIX-wieczny budynek z wyżką (spichlerzem na piętrze) z ekspozycją ukazującą orawską izbę weselną
  4. Pasieka orawska – zespół uli kłodowych, tzw. stojaków
  5. Dwór Moniaków zachowany in situ wraz ze stajniami, owczarnią i chlewem i piwnicą to serce skansenu. Najstarsza część dworu pochodzi z XVII w., młodsza z XVIII. Rodzina Moniaków pełniła funkcje sołtysie od chwili lokacji wsi do połowy XIX w. W 1674 r. uzyskała tytuł szlachecki nadany aktem cesarskim.
  6. Chałupa Paś-Filipka z Jabłonki – XVIII/XIX w., typowy przykład architektury orawskiej, właściwej zamożnym gospodarzom, podania ludowe głoszą, że został niegdyś przewieziony z Zubrzycy Górnej do Jabłonki jako wiano panny młodej. Wewnątrz ekspozycja dot. tkactwa.
  7. Olejarnia z Lipnicy Małej – dwa pomieszczenia, z których jedno mieści stępy do tworzenia mączki lnianej, a w drugim znajduje się wybijac – prasa klinowo-taranowa do tłoczenia oleju.
  8. Chałupa Dziurczaka – k. XIX w., przeniesiona z Zubrzycy Dolnej, prezentuje nowszy typ budownictwa orawskiego Mieści eskpozycję związaną z najstarszą orawską apteką, z którą związani byli m.in. Eugeniusz Stercula, Jan Neupauer, Magdalena Dziubek (matka Andrzeja Dziubka).
  9. Remiza – kopia budynku z Harkabuza, Obecnie stróżówka i pomieszczenie garażowo-magazynowe.
  10. Chałupa Omylaka – 2. poł. XIX w., przeniesiona z Zubrzycy Dolnej, współtworzy zagrodę z nieco cofniętym budynkiem gospodarczym Wendelina Moniaka z 1924 r., z Zubrzycy Górnej-Zimnej Dziury. Obecnie we wnętrzu ekspozycja dotycząca Piotra Borowego.
  11. Kuźnia Jabłońskich – 1. poł. XX w., przeniesiona z Jabłonki z typowym wyposażeniem, w użyciu do końca XX w., wnętrze nieudostępniane do zwiedzania.
  12. Plebania – budynek z lat 30. XX w. przeniesiony z Podwilka. Obecnie biuro skansenu.
  13. Chałupa Wontorczyka – z jedyna w skansenie zagroda w kształcie litery "L". Składają się na nią XIX-wieczna chałupa z Lipnicy Małej oraz budynki gosp. Solawy z lat 40. XX w. z Zubrzycy Dolnej. Wewnątrz ekspozycja dot. krawiectwa.
  14. Bacówki orawskie – szałasy mieszczące ekspozycję dotyczącą gospodarki pasterskiej
  15. Chałupa Anny Pawlak z Piekielnika, 2. poł XIX w., w środku ekspozycja dot. stolarstwa i snycerstwa. Tworzy zagrodę z budynkiem gospodarczym Piekielnickiego z Piekielnika.
  16. Chałupa Świetlaka z Zubrzycy Górnej z lat 40. XX w., tworzy zagrodę wraz z budynkiem gospodarczym Łukaszczyka z Podwilka. Obecnie pomieszczenia dla zajęć edukacyjnych.
  17. Zagroda Joanny Moniak z Zubrzycy Górnej z 1. poł. XX w., obecnie pomieszczenia dla zajęć edukacyjnych.
  18. Zagroda Miraja z Jabłonki – jednobudynkowa, kryta częściowo słomą, tzw. kicokami, w środku wystrój z 2 poł. XX w.
  19. Zagroda Czarniaka z Zubrzycy Górnej z 1930 r. prezentująca typ zagrody częściowo zamkniętej. Obecnie pomieszczenia dla zajęć edukacyjnych.
  20. Szkoła z Lipnicy Wielkiej, z 2. poł. XIX w., zawiera jedną izbę lekcyjną, kancelarię oraz izbę mieszkalną.
  21. Zagroda Pawlaka z Zubrzycy Górnej, z przełomu XIX/XX w. z zaaranżowaną skromną, przydomową pracownią stolarską, a w części gospodarczej – gonciarnią.
  22. Zagroda Pawlaczek z Jabłonki z 2. poł. XIX w. z typowym wyposażeniem z przełomu XIX i XX w.
  23. Magiel – kopia magla z Šumiaca, budynek wyposażony w kierat, napędzany zwykle siłą zwierząt pociągowych.
  24. Farbiarnia – kopia budynku stojącego do dziś w Orawce, który wybudowano prawdopodobnie w 1. poł. XVIII w. Jest ostatnim śladem w terenie po farbiarstwie i płóciennictwie na Górnej Orawie
  25. Zagroda Zązla z Podwilka, XIX/XX w., wewnątrz ekspozycja dot. szewstwa oraz wyposażenie z poł. XX w.
  26. Zagroda Małysy z Chyżnego – 2. poł. XIX w., kryta słomą, w środku wyposażenie z 1. poł. XX w.
  27. Zagroda Misińców zachowana in situ chałupa (XIX/XX w.) wraz ze studnią, piwnicą, stodołą i kuźnią. Wewnątrz typowe wyposażenie oraz ekspozycja poświęcona Janowi Pawłowi II.
  28. Kościół pw. Matki Bożej Śnieżnej z Tokarni – zbudowany w 1. poł. XVII w. pierwotnie pełnił rolę kaplicy dworskiej, która następnie została rozbudowana Wewnątrz oprócz późnobarokowych ołtarzy możemy oglądać chór ozdobiony płaskorzeźbami ludowego twórcy Józefa Wrony.
  29. Chałupa Kotta z Zubrzycy Górnej z 1869 r. – klasyczny przykład budownictwa Orawy z wyposażeniem oddającym życie średnio zamożnej rodziny w 2. poł. XIX w.
  30. Folusz z Łopusznej z XIX w. zakład przemysłu chłopskiego, gdzie folowano - spilśniano materiał tworząc sukno – filc.
  31. Tartak z Łopusznej z 1. poł. XIX w z tzw. wałaską – kołem podsiębiernym napędzającym mechanizm z jedną piłą.
  32. Kuźnia – XIX w. z Zubrzycy Górnej z całym wyposażeniem.
  33. Młynotartak – kopia XIX-wiecznego zespołu przemysłu wiejskiego z Chyżnego z oryginalnie zachowanym wyposażeniem młyna wodnego oraz tartakiem.
  34. Biała karczma – przeniesiona z Podwilka, obecnie przeznaczona na działania edukacyjne i wystawy czasowych.
  35. Zagroda Możdżenia – k. XIX w., przeniesiona z Podszkla i ukazująca warunki bytowe najuboższych gospodarzy.
  36. Dzwonnica – zwana "loretańską", przeniesiona z przysiółka Zimna Dziura.

Nagrody

  • Całokształt działalności instytucji został dostrzeżony w 1999 r. Orawski skansen otrzymał wyjątkowe wyróżnienie w środowisku muzealników – Sybillę[1].

Przypisy

  1. a b c d e f g h i Historia Skansenu - Muzeum - Orawski Park Etnograficzny [online], www.orawa.eu [dostęp 2023-06-03].
  2. a b Hanna Pieńkowska, Zagroda sołtysów Moniaków w Zubrzycy Górnej, „Ochrona Zabytków” (8), 1955, s. 280-286.

Bibliografia

  • Jadwiga Pilch, Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, Zubrzyca Górna 2003.
  • Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej. Przewodnik, oprac. Leszek Janiszewski, Zubrzyca Górna 2019.