Piotr I Karadziordziewić

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Piotr I Karadziordziewić
Król Serbów, Chorwatów i Słoweńców.
PetarI-Karadjordjevic.jpg
Król Serbii
Okres panowania od 1903
do 1918
Poprzednik Aleksander Obrenowić
Król Serbów, Chorwatów i Słoweńców
Okres panowania od 1918
do 1921
Następca Aleksander I Karadziordziewić
Dane biograficzne
Dynastia Karadziordziewiciowie
Urodziny 29 czerwca 1844
Śmierć 16 sierpnia 1921
Ojciec Aleksander Karadziordziewić
Matka Persida Serbska
Żona Zorka Czarnogórska
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Piotr I Karadziordziewić (cyr. Петар I Карађорђевић, lat. Petar I Karađorđević) (ur. 29 czerwca 1844 w Belgradzie, zm. 16 sierpnia 1921). Urodził się jako piąte dziecko księcia Aleksandra i księżnej Persidy. Pierwszy monarcha konstytucyjny Serbii. Doszedł do władzy w wyniku puczu wojskowego w 1903, który obalił dynastię Obrenowić.

Edukację rozpoczął w Belgradzie, gdzie skończył szkołę podstawową i gimnazjum. Potem kontynuował ją w szkołach wyższych w Genewie i Paryżu. Walczył po stronie Francuzów w wojnie francusko-pruskiej 1870-1871, a w 1875 przyłączył się do bośniackiego powstania przeciwko imperium osmańskiemu. Podczas wojen bałkańskich dowodził zwycięską serbską armią. Wynikiem wojen bałkańskich było wzmocnienie pozycji Serbii i osłabienie imperium osmańskiego. W wyniku trudów wojny podupadł na zdrowiu i zrezygnował tymczasowo z pełnienia urzędu na rzecz swojego syna Aleksandra I., który został regentem. Niebawem Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii, rozpoczynając tym samym I wojnę światową. W grudniu 1918 powrócił do kraju, aby objąć tron nowo utworzonego Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, później nazywanego Jugosławią. Po jego śmierci na tron wstąpił jego syn Aleksander.

Jako król Serbii wsławił się reformami konstytucji, wojska, systemu edukacji, rolnictwa i został zapamiętany jako król Piotr I Wybawiciel (cyr. Краљ Петар I Ослободилац).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]