Aleksander I Obrenowić

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aleksander I Obrenowić
Król Serbii
Ilustracja
ilustracja herbu
król Serbii
Okres

od 1889
do 1903

Poprzednik

Milan I Obrenowić

Następca

Piotr I Karadziordziewić

Dane biograficzne
Dynastia

Obrenowiciów

Data i miejsce urodzenia

14 sierpnia 1876
Belgrad

Data i miejsce śmierci

11 czerwca 1903
w Belgradzie

Ojciec

Milan I Obrenowić

Matka

Natalia Keszko

Żona

Draga Obrenović

Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Orła Białego (Serbia) Order Krzyża Takowy I klasy (Serbia) Krzyż Wielki Orderu Świętego Sawy Wstęga Trzech Orderów (Portugalia) Krzyż Wielki Orderu Avis (Portugalia) Krzyż Wielki Orderu Chrystusa Krzyż Wielki Orderu św. Jakuba od Miecza (Portugalia) Order Lwa i Słońca (Persja) dla obcokrajowców
Aleksander Obrenowić razem z żoną Dragą Obrenowić

Aleksander I Obrenowić (cyrylica Александар Обреновић), (ur. 14 sierpnia 1876 w Belgradzie, zm. 11 czerwca 1903 tamże) – król Serbii od 1889, syn króla Milana I Obrenowicia i Mołdawianki, Natalii z domu Keszko.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Do 1893 roku panował pod regencją ojca. W 1894 roku anulował liberalną konstytucję z 1888. Nadane przez niego konstytucje (1895, 1901) ograniczały uprawnienia Skupsztiny (parlamentu). W polityce zagranicznej orientował się na Austrię. Był zwolennikiem rządów absolutnych. Odrzucił ofertę pogodzonych z reżimem radykałów. Niepopularny w społeczeństwie przez swoje rozwiązłe życie. Odrzucił propozycję małżeństwa z księżną Czarnogóry, biorąc za żonę Dragę Mašin (z dworu jego matki, Natalii). W 1899 podczas przejazdu przez Belgrad został postrzelony przez zamachowca[1]. Wraz z żoną Dragą został zamordowany w wyniku spisku oficerów. Jego następcą został Piotr I Karadziordziewić z konkurencyjnej dynastii Karadziordziewiciów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dulcie M. Ashdown Zabójcy królów, wyd. 2002, s. 241