Chevrolet Chevette

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chevrolet Chevette
Chevrolet Chevette '77
Chevrolet Chevette '77
Inne nazwy Pontiac T1000
Pontiac 1000
Pontiac Acadian
Producent Chevrolet
Okres produkcji 1976-1987
Miejsce produkcji  Stany Zjednoczone:
Wilmington, Delaware
Atlanta, Georgia
Poprzednik Chevrolet Vega
Pontiac Astre
Następca Chevrolet Sprint
Chevrolet Spectrum
Pontiac Firefly
Pontiac LeMans
Pontiac Sunburst
Dane techniczne
Segment B
Typy nadwozia 3-drzwiowe hatchback
5-drzwiowe hatchback
Silniki 1,4 l R4
1,6 l R4
1,8 l Isuzu Diesel R4
Skrzynia biegów 4-biegowa Saginaw ręczna
5-biegowa Borg-Warner T-5 ręczna
3-biegowa automatyczna
Rodzaj napędu tylny
Dane dodatkowe
Pokrewne Opel Kadett C
Vauxhall Chevette
Isuzu Gemini

Chevrolet Chevettesamochód marki Chevrolet należącej do koncernu GM, oparty na płycie podłogowej T. Poza rodzimym rynkiem sprzedawany jako Vauxhall Chevette, Opel Kadett, Isuzu Gemini lub Holden Gemini.

Produkcja Chevette w USA rozpoczęła się pod koniec 1975 roku, samochody były sprzedawane jako rocznik '76. Początkowo model dostępny był jako 3-drzwiowy hatchback z benzynowymi silnikami R4 OHC o pojemności 1,4 oraz 1,6 l, ich moc przez cały okres produkcji oscylowały w granicach, 53-70 KM. Moc przenoszona była na tylne koła za pomocą czterobiegowej ręcznej skrzyni biegów. Jako opcja dostępna była trzybiegowa skrzynia automatyczna. Możliwe do zamówienia były pakiety "Rally" lub "Woody" oraz tani pakiet "Scooter" z dwoma siedzeniami wewnątrz oraz bardzo nikłym wyposażeniu pojazdu. W wersji Scooter tylna kanapa dostępna była za dopłatą. Na rynku kanadyjskim wprowadzono bliźniaczą wersję od Pontiaka, Acadian. Wczesne roczniki Chevette można rozpoznać po masce opadającej na zderzak, okrągłych reflektorach przednich oraz lekko wygiętym tylnym pasie z trójkolorowymi światłami w chromowanej ramce.

Chevrolet Chevette miał zastąpić model Vega na miejscu małego samochodu zdatnego do eksportu. Chevette była funkcjonalna oraz niedroga w eksploatacji i zakupie. W latach 1979-80 był to najlepiej sprzedający się mały samochód w USA. Jednakże Chevette cierpiał na brak nowinek technicznych, które można było znaleźć u poprzednika, jak np. aluminiowy blok silnika, przestarzały był również układ przeniesienia napędu na tylną oś, jeden z jego głównych rywali, Volkswagen Rabbit, miał napęd przenoszony na przednią oś. Przednionapędowy Chevrolet Cavalier został wprowadzony do produkcji jako alternatywa dla Chevette w 1982.

Modernizacje kolejnych roczników[edytuj | edytuj kod]

 • 1977: Tylna kanapa jako standard w wersji "Scooter". Wprowadzenie wariantu "Sandpiper".
1977 Chevrolet Chevette
1983-1985 Chevette CS 5-door
 • 1978: Zmodyfikowany grill przedni, chromowane obwódki grilla i świateł przednich, wprowadzono 5-drzwiowy model o dłuższym rozstawie osi, pokrywa wlewu paliwa, silnik 1,4 L oraz pakiet "woody"
 • 1979: Dwugardzielowy gaźnik Holley w standardzie. Face-lifting pasa przedniego; płaska maska nie zachodzi już na zderzak; wielki chromowany grill z emblematem Chevroleta "Bow-Tie" oraz całkowicie nowe prostokątne klosze z przodu.
 • 1980: Inny pas tylny. Nowa klapa bagażnika, światła tylne z czarnymi obwódkami, lampy kierunkowskazów zintegrowane z kloszem świateł tylnych. Plastikowe drzwiczki od wlewu paliwa.
 • 1981: Nowy wzór felg, koniec sprzedaży kołpaków "dog dish". Wprowadzenie samochodu Pontiac T1000, który dzielił nadwozie z Chevette, miał czarny grill z przodu chromowane listewki wokół okien w standardzie. Wprowadzono silnik Diesla pod koniec roku. Nowe przełożenie główne (3.36).
 • 1982: Silnik Diesla dostępny jako opcja (motor 1,8 L Isuzu). Pięciobiegowa skrzynia manualna dostępna opcjonalnie z silnikami benzynowymi (standard w Dieslu). Pięciodrzwiowe nadwozie dostępne opcjonalnie w wersji "Scooter".
 • 1983: Przeprojektowanie pasów nadwozia z tyłu i z przodu; wprowadzenie wersji Chevette CS. Chromowany grill oraz listwy zastąpione zostały plastikowymi odpowiednikami.
 • 1984: Koniec produkcji "Scooter", przemianowanie modelu T1000 na 1000.
 • 1985: Zawieszenie produkcji bazowego Chevette.
 • 1986: Trzecie światło stopu za tylną szybą.
 • 1987: Koniec sprzedaży wersji z silnikiem Diesla. Rok 1987 to koniec produkcji Chevette, dzień zamknięcia produkcji to 23 grudnia 1986. Następcą pozostały Geo Metro w 1989 oraz Chevrolet Spectrum (wprowadzony w 1985). W USA, Pontiac 1000 został zastąpiony przez koreański model Pontiac LeMans w 1988, natomiast w Kanadzie samochód Acadian zastąpiony został przez model Firefly (wprowadzony w 1985).

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

 • "Tom: Na piątym miejscu wśród najgorszych samochodów tysiąclecia uplasował się Chevrolet Chevette. Jak napisał jeden z czytelników: Silnik otoczony przez cztery kawałki płyty gipsowej[1]."

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Car Talk 2000 (ang.). [dostęp 19-07-2009].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]