Portal:Fantasy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fantasygatunek literacki lub filmowy używający magicznych i innych nadprzyrodzonych form, motywów, jako pierwszorzędnego składnika fabuły, myśli przewodniej, czasu, miejsca akcji, postaci i okoliczności zdarzeń.

Dragon01.svg

Wybrany artykuł

Miraj by Sultan Muhammad.jpg

Burak, Al-Burak (arab. البُراق, bark – błyskawica, piorun) – rumak, na którym prorok Mahomet udał się w podróż do nieba oraz z Mekki do Jerozolimy, gdzie spotkał się z archaniołem Dżibrilem. Stworzenie miało rozmiary nieco większe od osła i mniejsze od muła oraz białe skrzydła przy nogach. Przedstawiany był także z ludzką (kobiecą) twarzą, uszami osła, tułowiem konia i ogonem pawia. Przed Mahometem Al-Burak miał służyć innym prorokom m.in. Abrahamowi. Ibn ʾArabi, uczony i sufi arabski, opisywał go jako symbol bożej miłości oraz "czystości zamiarów".

Wybrana grafika

Cowardly lion2.jpg
Dorota spotyka Tchórzliwego Lwa, ilustracja z pierwszego wydania Czarnoksiężnika z Krainy Oz

Wybrany cytat

A bez fantasy teraz dziecka płci męskiej na dobrego człowieka nie wychowasz. To jedyny obszar etycznie czysty w dzisiejszym świecie, pomimo że nie istnieje. Agnieszka Topornicka, Cała zawartość damskiej torebki.

Wybrana sylwetka

Andrzej Ziemiański (fot. Michał Mucha).jpg

Andrzej Ziemiański (ur. 17 lutego 1960 we Wrocławiu) – polski pisarz science fiction i fantasy, z zawodu architekt. W roku 1983 ukończył Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej. W latach 1984–1985 pracował w Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej, zaś od 1985 do 2005 w Instytucie Budownictwa Rolniczego Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Oprócz pisania, prowadzi zajęcia dla studentów z creative writing w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jako autor fantastyki naukowej Ziemiański debiutował na łamach „Sigmy” (Magazynu problemowo-informacyjnego Politechniki Wrocławskiej) w roku 1979 opowiadaniem Zakład zamknięty. W roku 1981 jego słuchowisko Człowiek, który nie potrafi umrzeć zostało wyróżnione w konkursie zorganizowanym przez teatr Polskiego Radia. Słuchowisko nie zostało jednak zrealizowane, jako że data jego emisji przypadła na początek stanu wojennego. Jego debiutem książkowym był zbiór opowiadań Daimonion wydany w 1985 roku, potem opublikował kilka kolejnych powieści, z czego dwie wspólnie z Andrzejem Drzewińskim. Z powodu boomu zachodniej literatury fantastycznej i małego popytu na polską fantastykę na początku lat 90., swoją powieść Przesiadka w przedpieklu Ziemiański wydał pod pseudonimem Patrick Shoughnessy (w 2004 wznowił ją pod własnym nazwiskiem).

Czy wiesz, że

Wybrany serial telewizyjny

Robin z Sherwood (ang. Robin of Sherwood) – brytyjski serial fantasy nakręcony w latach 1983–1986 znany też w Polsce pod tytułem Robin Hood. Serial składa się z 26 odcinków nakręconych w trzech odrębnych cyklach.

Odcinki serialu to odrębne przygody, jakie przeżywają banici, w tle których rozgrywa się historia Anglii. Tytułowy Robin Hood jest synem Ailrica z Loxley, wioski, która została zniszczona za wspomaganie banitów. Sam Ailric będący powiernikiem srebrnej strzały zostaje zabity przez szeryfa z Nottingham, tego samego, z którym później walczy Robin. Zdarzenia te mają mieć miejsce w roku 1180. Kolejna data, która pojawia się w serialu, to rok 1195, gdy Robin wraz z Muchem dostają się do lochu za to, że upolowali królewskiego jelenia.

Cała drużyna tworząca wesołą kompanię zostaje skompletowana właściwie w pierwszych dwóch odcinkach. Drogi lady Marion i Robina krzyżują się, gdy ten ostatni ucieka z lochów wraz z Willem Szkarłatnym, Muchem i dwoma kompanami, którzy niebawem giną w walce z ludźmi szeryfa. Tuck dostaje się do kompanii jako wierny towarzysz Marion. Mały John, służący wpierw baronowi de Belleme, staje się członkiem drużyny po przegranej walce z Robinem. Nasir trafia do drużyny w momencie, gdy jej członkowie wypuszczają ze swych łuków pożegnalne strzały na część poległych w walce towarzyszy.

Wybrany film

Krull (ang. Krull) – brytyjski film fantasy z 1983 roku w reż. Petera Yatesa.

Opis fabuły

Krull to planeta opanowana przez Bestię i jej rycerzy podróżujących statkiem kosmicznym – olbrzymią górą zwaną "Czarną Fortecą". Na Krull znajdują się dwa rywalizujące ze sobą królestwa, których władcy wobec niebezpieczeństwa Bestii postanawiają połączyć swoje państwa za pomocą związku małżeńskiego ich dzieci – księcia Colwyna i księżniczki Lyssy. W dniu zaślubin na pałac w którym odbywa się ceremonia napadają wojownicy Bestii. Zabijają obydwu władców i porywają księżniczkę. Bestia znając proroctwo które głosi, że zrodzony przez nią syn będzie władcą galaktyki, próbuje zmusić do ślubu więzioną w "Czarnej Fortecy" Lyssę. Z masakry w pałacu uchodzi jednak z życiem lekko ranny Colwyn. Ponieważ zaślubiny się odbyły, a ojcowie młodych nie żyją, teraz on jest prawowitym władcą obydwu królestw. Przy pomocy starego wróża i jasnowidza Ynyra postanawia odzyskać ukochaną Lyssę.

Nagrody w dziedzinie literatury fantasy

Strony internetowe

Możecie dodawać tutaj linki do stron internetowych, artykułów na temat fantasy
 • http://bvi.rusf.ru/fanta/fwho000.htm (ros.)
 • http://www.angelfire.com/sk3/asianhorror/a.html(ang.)
 • http://zhelem.com/ua/ (ukr.)
 • http://www.aikakone.org/index2.htm (fiń.)
 • http://archivsf.narod.ru/persona/person_r.htm (ros.)
 • http://tarranova.lib.ru/FR_SF/index.html (ros.)
 • http://www.depauw.edu/sfs/biblio.htm (ang.)
 • http://www.fantifica.com/literatura (hiszp.)
 • http://hipertextual.com/2015/03/peliculas-de-ciencia-ficcion-y-horror (hiszp.)
 • http://www.aefcft.com/ (hiszp.)
 • http://decine21.com/listas-de-cine/lista/Las-100-mejores-peliculas-de-ciencia-ficcion-93473 (hiszp.)
 • http://www.myswitzerland.com/
 • http://www.fandom.sk/ (słow.)
 • http://www.sira.it/DARKLAVA/default.asp (wł.)
 • http://novafantasia.com/ (hiszp.)
 • https://www.facebook.com/pages/Albedo-One/163949909435
 • http://homepage.eircom.net/~goudriaan/ (ang.)
 • http://www.obs.ee/~taavi/esfa/ (ewe)
 • http://via.pondi.hr/english/english.html
 • http://johnrichardkenny.com/interviews/contemporary-science-fiction-publishing-in-ireland/ (ang.)
 • https://esseffesseff.wordpress.com/ (suahili)
 • http://simetria.org/ (ang.)
 • http://www.atsf.ro/ (rum.)
 • http://www.fandom.no/
 • http://aniara.fandom.no/
 • http://clfc.com.br/somnium/ (port.)
 • http://scifi.meetup.com/cities/us/ca/san_francisco/
 • http://www.sff.net/ (ang.)
 • http://clfc.com.br/ (port.)
 • http://www.jessesword.com/ (ang.)
 • http://www.fantasticliterature.com/ (ang.)
 • http://dreamers.com/ (ang.)
 • }}

  Wybrany utwór literacki

  Weird Tales 1935-12 - The Hour of the Dragon.jpg

  Godzina smoka (tytuł oryg. The Hour of the Dragon) – jedyna powieść napisana przez Roberta E. Howarda o przygodach Conana z Cymerii.

  Godzina smoka początkowo ukazywała się w odcinkach na łamach czasopisma Weird Tales (1935-1936), a w wersji książkowej raz pierwszy opublikowana została w 1950 roku.

  Fabuła

  Fabuła jest luźno oparta na wcześniejszych opowiadaniach Howarda, a w szczególności na Szkarłatnej cytadeli, z którą dzieli niemal identyczny scenariusz.

  Akcja dzieje się, gdy Conan ma około czterdziestu pięciu lat i jest królem Aquilonii. Powstaje wtedy spisek mający na celu obalenie barbarzyńskiego króla niemającego żadnych praw do Aquilońskiego tronu. Pretendenci do władania Hyboryjskim Królestwem przy pomocy Orastesa wskrzeszają Xaltotuna, acherońskiego czarnoksiężnika, używając do tego celu pradawnego artefaktu, Serca Arymana. Xaltotun staje się największym wrogiem Conana, który aby zabić przeciwnika, musi odnaleźć Serce Arymana.

  Wybrany cykl powieściowy

  Wybrany serial animowany

  Smerfy (ang. The Smurfs, fr. Les Schtroumpfs, 1981-1989) – amerykańsko-belgijski serial animowany powstały na podstawie komiksów Smerfy autorstwa Peyo i stworzony przez studio Hanna-Barbera dla stacji NBC.

  Fabuła

  Serial, którego akcja rozgrywa się w średniowieczu, opowiada o przygodach niebieskich stworzeń zwanych Smerfami. Ich niebezpiecznym wrogiem jest zły czarnoksiężnik Gargamel, który wraz ze swoim kotem Klakierem i asystentem Nicponiem (od 6 serii) próbuje je złapać.

  W sumie wyprodukowano 258 odcinków kreskówki, na które składa się 421 epizodów (niektóre 12-, inne 22-minutowe). W czasie produkcji „Smerfów” powstał także 16-odcinkowy serial „Przygody Piłita i Johana” (w którym niebieskie ludziki także biorą udział). Smerfy były wyświetlane w 30 krajach. Niektóre motywy muzyczne pojawiające się w serialu mają swoje źródło w muzyce poważnej(m.in. VIII Symfonia „Niedokończona” Franciszka Schuberta, Koncert fortepianowy nr 1 Franciszka Liszta, a także Symfonia nr 40 w g-moll W.A. Mozarta i W grocie Króla Gór Edwarda Griega).

  Literatura

  Książki
  • Brian M. Stableford. The A to Z of Fantasy Literature (Lanham, Maryland: The Scarecrow Press, 2009) - See more at: http://www.sf-encyclopedia.com/entry/stableford_brian_m#sthash.kY2IlCg3.dpuf
  • Don D'Ammassa. Encyclopedia of Fantasy and Horror Fiction: Literary Movements (New York: Infobase/Checkmark, 2006) - See more at: http://www.sf-encyclopedia.com/entry/dammassa_don#sthash.xpel3mA1.dpuf
  • Энциклопедия фантастики.Кто есть кто. Под ред. Вл. Гакова - Минск: Галаксиас, 1995 - 694с.
  • Sam Lundwall. Bibliografi över science fiction & fantasy 1741-1996 ["Bibliography of Science Fiction & Fantasy 1741-1996"] (Stockholm, Sweden: Lundwall Fakta & fantasi, 1997) [bibliography: hb/]
  • Sam Lundwall.Illustrerad bibliografi over science fiction & fantasy 1741-1973. ["Illustrated Bibliography of Science Fiction & Fantasy, 1741-1973"] (Stockholm, Sweden: Lindqvist, 1974) [bibliography: hb/]
  • http://sf-encyclopedia.uk/fe.php

  Nowe artykuły

  Wyróżnione Artykuły

  Pokrewne portale

  Fantasy w siostrzanych projektach Wikimedia

  Inne portale Wikipedii

  Portal.svg