Portal:Fantasy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Fantasygatunek literacki lub filmowy używający magicznych i innych nadprzyrodzonych form, motywów, jako pierwszorzędnego składnika fabuły, myśli przewodniej, czasu, miejsca akcji, postaci i okoliczności zdarzeń.

Dragon01.svg

Wybrany artykuł

Amber to w cyklu powieści Rogera Zelaznego miasto, będące stolicą państwa Amberu.

Miasto

Zarówno miasto jak i Zamek Amber wybudowane zostało na zboczu góry Kolvir. Na jej szczycie znajduje się formacja skalna przypominająca schody. W pogodną księżycową noc nad wierzchołkiem pojawia się widmowe miasto Tir na Nog'th, będące odbiciem (Cieniem) Amberu na niebie.

Inny Cień Amberu znajduje się trzydzieści kilometrów na południe od Kolviru na dnie morza. Rebma, bo o niej mowa, jak sama nazwa wskazuje, jest jego lustrzanym odbiciem.

Samo miasto jest podzielone na dwie główne części: wschodnia jest przede wszystkim mieszkalna, natomiast zachodnia - kupiecka.

Wybrana grafika

Cowardly lion2.jpg
Dorota spotyka Tchórzliwego Lwa, ilustracja z pierwszego wydania Czarnoksiężnika z Krainy Oz

Wybrany cytat

Kiedy po blisko dziesięciu minutach doszła do światła, przekonała się, że to świeci latarnia na słupie. A kiedy tak stała i patrzyła na nią, rozmyślając, skąd się wzięła latarnia w środku lasu i co robić dalej, usłyszała odgłos zbliżających się kroków. Wkrótce potem bardzo dziwna postać z parasolem wynurzyła się spomiędzy drzew i weszła w krąg światła rzucany przez latarnię. Clive Staples Lewis, „Lew, czarownica i stara szafa

Wybrana sylwetka

Tomasz Pacyński grób.JPG

Tomasz Pacyński (ur. 4 lutego 1958 w Warszawie, zm. 30 maja 2005 w Broku) – polski pisarz fantastyczny, z zawodu informatyk. Redaktor naczelny czasopisma internetowego Fahrenheit. Publikował na łamach Science Fiction, SFery i Fantasy oraz w internetowych czasopismach Fahrenheit, Esensja, Fantazin i Srebrny Glob. Autor felietonów publikowanych w SFerze i Science Fiction. Jego debiutem książkowym była opublikowana w 2001 powieść Sherwood, za którą otrzymał nominację do nagrody im. Janusza A. Zajdla. Opublikował cztery powieści – trylogię fantasy Sherwood (na motywach legendy o Robin Hoodzie) oraz Wrzesień – militarną postapokaliptyczną powieść political fiction, również nominowaną do Zajdla, a także liczne opowiadania. Humorystyczne opowiadania z cyklu o Dziadku Mrozie zostały w 2005 wydane w zbiorze Linia ognia. W Internecie używał często pseudonimu Pacek.

Czy wiesz, że

Wybrany serial telewizyjny

Robin z Sherwood (ang. Robin of Sherwood) – brytyjski serial fantasy nakręcony w latach 1983–1986 znany też w Polsce pod tytułem Robin Hood. Serial składa się z 26 odcinków nakręconych w trzech odrębnych cyklach.

Odcinki serialu to odrębne przygody, jakie przeżywają banici, w tle których rozgrywa się historia Anglii. Tytułowy Robin Hood jest synem Ailrica z Loxley, wioski, która została zniszczona za wspomaganie banitów. Sam Ailric będący powiernikiem srebrnej strzały zostaje zabity przez szeryfa z Nottingham, tego samego, z którym później walczy Robin. Zdarzenia te mają mieć miejsce w roku 1180. Kolejna data, która pojawia się w serialu, to rok 1195, gdy Robin wraz z Muchem dostają się do lochu za to, że upolowali królewskiego jelenia.

Cała drużyna tworząca wesołą kompanię zostaje skompletowana właściwie w pierwszych dwóch odcinkach. Drogi lady Marion i Robina krzyżują się, gdy ten ostatni ucieka z lochów wraz z Willem Szkarłatnym, Muchem i dwoma kompanami, którzy niebawem giną w walce z ludźmi szeryfa. Tuck dostaje się do kompanii jako wierny towarzysz Marion. Mały John, służący wpierw baronowi de Belleme, staje się członkiem drużyny po przegranej walce z Robinem. Nasir trafia do drużyny w momencie, gdy jej członkowie wypuszczają ze swych łuków pożegnalne strzały na część poległych w walce towarzyszy.

Wybrany film

AURYN 72.JPG

Niekończąca się opowieść (niem. Die unendliche Geschichte) – anglojęzyczny film fantasy produkcji niemiecko–amerykańskiej z 1984 r. w reżyserii Wolfganga Petersena, na podstawie powieści fantasy Michaela Ende Niekończąca się historia (1979). W dniu premiery film był najdroższą produkcją filmową spoza USA i Związku Radzieckiego[1]. Przewodnim motywem muzycznym filmu jest piosenka Limahla Never Ending Story. W 1990 roku powstała kolejna część filmu pt.: "Niekończąca się opowieść II: Następny rozdział", a w 1994 roku część trzecia pt.: "Niekończąca się opowieść III: Ucieczka z krainy Fantazji"

Opis fabuły

Bohaterem filmu jest chłopiec Bastian, który pewnego dnia chowa się w księgarni, uciekając przed prześladującymi go starszymi kolegami ze szkoły. Tam znajduje tajemniczą książkę i dzięki niej przenosi się do świata fantazji, któremu właśnie grozi zagłada. Podczas czytania lektury dowiaduje się, że przeżywa ją razem z bohaterami.


Nagrody w dziedzinie literatury fantasy

Strony internetowe

Wybrany utwór literacki

Weird Tales 1935-12 - The Hour of the Dragon.jpg

Godzina smoka (tytuł oryg. The Hour of the Dragon) – jedyna powieść napisana przez Roberta E. Howarda o przygodach Conana z Cymerii.

Godzina smoka początkowo ukazywała się w odcinkach na łamach czasopisma Weird Tales (1935-1936), a w wersji książkowej raz pierwszy opublikowana została w 1950 roku.

Fabuła

Fabuła jest luźno oparta na wcześniejszych opowiadaniach Howarda, a w szczególności na Szkarłatnej cytadeli, z którą dzieli niemal identyczny scenariusz.

Akcja dzieje się, gdy Conan ma około czterdziestu pięciu lat i jest królem Aquilonii. Powstaje wtedy spisek mający na celu obalenie barbarzyńskiego króla niemającego żadnych praw do Aquilońskiego tronu. Pretendenci do władania Hyboryjskim Królestwem przy pomocy Orastesa wskrzeszają Xaltotuna, acherońskiego czarnoksiężnika, używając do tego celu pradawnego artefaktu, Serca Arymana. Xaltotun staje się największym wrogiem Conana, który aby zabić przeciwnika, musi odnaleźć Serce Arymana.

Wybrany cykl powieściowy

Malazańska Księga Poległych – cykl powieści fantasy kanadyjskiego pisarza Stevena Eriksona.

Seria składa się z 10 tomów. Oprócz tego w świecie Malazańskiej księgi poległych zostały umieszczone, niepowiązane z głównym wątkiem nowele Stevena Eriksona, a także powieści Iana Camerona Esslemonta, opisujące ważne wydarzenia w historii fikcyjnego świata Księgi.

Wybrany serial animowany

Literatura

Książki
  • Brian M. Stableford. The A to Z of Fantasy Literature (Lanham, Maryland: The Scarecrow Press, 2009) - See more at: http://www.sf-encyclopedia.com/entry/stableford_brian_m#sthash.kY2IlCg3.dpuf
  • Don D'Ammassa. Encyclopedia of Fantasy and Horror Fiction: Literary Movements (New York: Infobase/Checkmark, 2006) - See more at: http://www.sf-encyclopedia.com/entry/dammassa_don#sthash.xpel3mA1.dpuf
  • Энциклопедия фантастики.Кто есть кто. Под ред. Вл. Гакова - Минск: Галаксиас, 1995 - 694с.
  • Sam Lundwall. Bibliografi över science fiction & fantasy 1741-1996 ["Bibliography of Science Fiction & Fantasy 1741-1996"] (Stockholm, Sweden: Lundwall Fakta & fantasi, 1997) [bibliography: hb/]
  • Sam Lundwall.Illustrerad bibliografi over science fiction & fantasy 1741-1973. ["Illustrated Bibliography of Science Fiction & Fantasy, 1741-1973"] (Stockholm, Sweden: Lindqvist, 1974) [bibliography: hb/]
  • http://sf-encyclopedia.uk/fe.php

Nowe artykuły

  1. IMDB The Neverending Story (ang.). IMDB. [dostęp 2017-09-17].