Portal:Fantasy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fantasygatunek literacki lub filmowy używający magicznych i innych nadprzyrodzonych form, motywów, jako pierwszorzędnego składnika fabuły, myśli przewodniej, czasu, miejsca akcji, postaci i okoliczności zdarzeń.

Dragon01.svg

Wybrany artykuł

Mapa świata Szerni.jpg

Szerer to stworzony przez Feliksa W. Kresa świat fantasy, w którym dzieje się między innymi jego cykl Księga Całości. Świat ten po raz pierwszy pojawił się w opublikowanym w 1985 opowiadaniu Prawo sępów ("Sfera" 1-2/2-3).

Na niebie Szereru widoczna jest Szerń - składająca się z ciemnych i jasnych pasm tajemnicza moc lub istota, która obdarzyła inteligencją trzy rozumne gatunki Szereru - ludzi, koty i sępy. Szererem zwany jest też jedyny znany kontynent, którego większość zajmuje Cesarstwo Armektańskie, które podbiło niemal wszystkie pozostałe krainy. Nad północno-zachodnim półwyspem wisi jednak Aler - podobna do Szerni, lecz jednak odmienna moc, która wtargnęła z innego świata i po walce z Szernią zajęła ten fragment lądu, zaś jego twory - złoci i srebrni alerowie, wciąż walczą z ludźmi na obszarze zwanym Północną Granicą. Poza kontynentem rozciągają się morskie Bezmiary. Jako że Szerń rozciąga się głównie nad samym kontynentem, a im dalej od niego tym bardziej zanika, zależne od niej rozumne istoty nie mogą się od niego oddalać zbyt daleko, toteż świat poza najbliższymi okolicami Szereru nie został zbadany.

Wybrana grafika

Wybrany cytat

A bez fantasy teraz dziecka płci męskiej na dobrego człowieka nie wychowasz. To jedyny obszar etycznie czysty w dzisiejszym świecie, pomimo że nie istnieje. Agnieszka Topornicka, Cała zawartość damskiej torebki.

Wybrana sylwetka

Michael Scott Rohan urodził się w 1951 roku w Edynburgu w rodzinie francusko-szkockiej. Ukończył Edinburg Academy i Oxford University. Debiutował opowiadaniem w 1979 roku. Pierwszą powieść, Run to the Stars, opublikował cztery lata później. Zakres jego twórczości jest dość rozległy. Obok powieści SF i fantasy, Rohan pisuje rozprawy historyczne (np. o epoce wikingów), przewodniki operowe oraz poradniki komputerowe. Cykl Zima Świata w Polsce kończy się na trzecim tomie - Młot Słońca. Początkowo miała to być wyłącznie trylogia, później jednak rozrosła się o kolejne tomy, dlatego też jak na razie w polskich księgarniach nie znajdziemy kolejnych części cyklu.

Czy wiesz, że

Wybrany serial telewizyjny

Merlin logo.svg

Przygody Merlina (ang. Merlin albo The Adventures of Merlin, jak jest podane w serialu) – brytyjski serial telewizyjny wyprodukowany w latach 2008-2012. Jest on oparty na legendach arturiańskich o czarodzieju Merlinie i jego powiązaniu z księciem Arturem, lecz znacznie różni się od tradycyjnej wersji mitu. Serial jest wyprodukowany przez wytwórnię firmy Shine Limited dla BBC One.

Merlin (Colin Morgan) to młody czarownik, który przybywa do Camelotu, gdzie król Uther Pendragon (Anthony Head) zakazuje magii i więzi ostatniego smoka głęboko pod miastem. Merlin, który urodził się z niezwykłą magiczną mocą, jest traktowany jako uczeń Gajusza (Richard Wilson), z którym mieszka. Po uzyskaniu informacji od Wielkiego Smoka chłopiec odkrywa, że ma wielkie przeznaczenie. Musi ochraniać aroganckiego syna króla- Artura (Bradley James), aby mógł on dorosnąć i zjednoczyć wszystkie ziemie brytyjskie, tworząc Albion. Na Merlina i Artura czeka wiele niebezpieczeństw.

Wybrany film

Mumia (ang. The Mummy) − film produkcji amerykańskiej z 1999 w reżyserii i na podstawie scenariusza Stephena Sommersa. Premiera światowa filmu odbyła się 7 maja 1999 roku.

Fabuła

1297 lat przed naszą erą

Teby: Miasto Żyjących. Klejnot w koronie faraona Setiego Pierwszego, dom Imhotepa, najwyższego kapłana faraona oraz miejsce urodzenia Anck-Su-Namun, nałożnicy faraona. Nikt oprócz niego nie mógł jej dotknąć. Jednak faraon nie wiedział, że w tajemnicy Imhotep i Anck-Su-Namun byli kochankami, gotowymi ryzykować życiem w imię miłości. Jednak pewnej nocy faraon zauważył rozmazany tatuaż na jej ramieniu. Kochankowie zadźgali go, ale straż przybyła do komnaty. Kapłani Imhotepa pomogli mu uciec, jednak Anck-Su-Namun została chcąc ratować ukochanego. Imhotep obiecał, że ją wskrzesi. Kiedy strażnicy stanęli przed nią, podniosła nóż i zabiła się.

Aby wskrzesić Anck-Su-Namun, Imhotep i jego kapłani włamali się do krypty i wykradli jej ciało. Przebyli pustynię i zawieźli jej ciało do Hamunaptry, Miasta Umarłych, starożytnego cmentarzyska synów faraonów i miejsca spoczynku najbogatszych Egipcjan. Dla ukochanej Imhotep naraził się na gniew bogów, wkraczając do miasta i biorąc czarną Księgę Umarłych z jej świętego miejsca. Dusza Anck-Su-Namun trafiła do mrocznej krainy podziemi, jej organy usunięto i umieszczono w pięciu poświęconych kanopach. Imhotep położył jej ciało na kamiennym stole a obok postawił kanopy. Kapłani okrążyli stół i uklękli. Zaczęli szeptać „Anck-Su-Namun”. Imhotep stanął nad ciałem i zaczął czytać z Księgi Umarłych. W basenie niedaleko stołu znajdowały się dusze, w tym Anck-Su-Namun. Gdy Imhotep czytał, z basenu zaczęło coś wychodzić. Dusza Anck-Su-Namun powróciła z martwych. Jednak straże faraona doścignęły Imhotepa i powstrzymały go, nim rytuał dobiegł końca.

Kapłanów Imhotepa skazano na zmumifikowanie żywcem. Zaś sam Imhotep, skazany został na męki Hom-Dai, najstraszliwszej ze wszystkich klątw. Obcięli mu język, zawinęli go żywcem w bandaże, włożyli do sarkofagu, do którego potem wrzucono, żywiące się ludzkim ciałem, skarabeusze. Całą wieczność miał pozostawać w zapieczętowanym sarkofagu, ani żywy, ani martwy. Medjai mieli czuwać, by nigdy się nie uwolnił, byłby bowiem chodzącym przekleństwem, plagą ludzkości, potępionym potworem o wielowiekowej potędze, władcą pustyni, kroczącym w chwale niezwyciężoności.

Nagrody w dziedzinie literatury fantasy

Strony internetowe

Możecie dodawać tutaj linki do stron internetowych, artykułów na temat fantasy
 • http://bvi.rusf.ru/fanta/fwho000.htm (ros.)
 • http://www.angelfire.com/sk3/asianhorror/a.html(ang.)
 • http://zhelem.com/ua/ (ukr.)
 • http://www.aikakone.org/index2.htm (fiń.)
 • http://archivsf.narod.ru/persona/person_r.htm (ros.)
 • http://tarranova.lib.ru/FR_SF/index.html (ros.)
 • http://www.depauw.edu/sfs/biblio.htm (ang.)
 • http://www.fantifica.com/literatura (hiszp.)
 • http://hipertextual.com/2015/03/peliculas-de-ciencia-ficcion-y-horror (hiszp.)
 • http://www.aefcft.com/ (hiszp.)
 • http://decine21.com/listas-de-cine/lista/Las-100-mejores-peliculas-de-ciencia-ficcion-93473 (hiszp.)
 • http://www.myswitzerland.com/
 • http://www.fandom.sk/ (słow.)
 • http://www.sira.it/DARKLAVA/default.asp (wł.)
 • http://novafantasia.com/ (hiszp.)
 • https://www.facebook.com/pages/Albedo-One/163949909435
 • http://homepage.eircom.net/~goudriaan/ (ang.)
 • http://www.obs.ee/~taavi/esfa/ (ewe)
 • http://via.pondi.hr/english/english.html
 • http://johnrichardkenny.com/interviews/contemporary-science-fiction-publishing-in-ireland/ (ang.)
 • https://esseffesseff.wordpress.com/ (suahili)
 • http://simetria.org/ (ang.)
 • http://www.atsf.ro/ (rum.)
 • http://www.fandom.no/
 • http://aniara.fandom.no/
 • http://clfc.com.br/somnium/ (port.)
 • http://scifi.meetup.com/cities/us/ca/san_francisco/
 • http://www.sff.net/ (ang.)
 • http://clfc.com.br/ (port.)
 • http://www.jessesword.com/ (ang.)
 • http://www.fantasticliterature.com/ (ang.)
 • http://dreamers.com/ (ang.)
 • }}

  Wybrany utwór literacki

  Peter Pan 1915 cover 2.JPG

  Piotruś Pan (ang. Peter Pan, Peter Pan and Wendy) – powieść autorstwa szkockiego powieściopisarza i dramaturga J.M. Barriego, w Polsce znana także pod tytułami Przygody Piotrusia Pana oraz Piotruś Pan i Wendy.

  Na początku Barrie napisał sztukę teatralną pod tytułem Peter Pan, pierwszy raz wystawioną w 1904. W 1911 Barrie zaadaptował ją na powieść, której nadał tytuł Peter Pan and Wendy. W wikiźródłach znajduje się kilka opowiadań, w których występuje Piotruś Pan, a nie tekst powieści opisywanej w haśle.

  Fabuła

  Głównym bohaterem jest tytułowy Piotruś Pan, psotny chłopiec, który nie chce dorosnąć. Piotruś, znakomity szermierz, spędza swe niekończące się, pełne przygód dzieciństwo na wyspie Nibylandii, przewodząc grupie Zagubionych Chłopców. Powieść zawiera wiele elementów fantastycznych: Piotruś posiada magiczne zdolności (np. potrafi latać) i do jego przyjaciół zalicza się wróżka Dzwoneczek. W powieści Piotruś Pan przylatuje do sypialni Wendy i jej braci i namawia je do ucieczki do Nibylandii. Głównym antagonistą Piotrusia jest grupa piratów pod dowództwem kapitana Haka.

  Wybrany cykl powieściowy

  Kroniki Amberu – cykl dziesięciu powieści fantasy z elementami science-fiction autorstwa Rogera Zelaznego. Cykl został wydany w Polsce dwukrotnie, pierwszy raz przez wydawnictwo Iskry, następnie przez wydawnictwo Zysk i Sk-a. Dodatkowo dwa pierwsze tomy (Dziewięciu książąt Amberu, oraz Karabiny Avalonu) zostały wydane przez Iskry jako jedna książka. W 2010 roku wydawnictwo Zysk i Sk-a wydało cały cykl "Kronik Amberu" w dwóch tomach.

  W świecie Amberu, on sam oraz Dworce Chaosu są jedynymi rzeczywistościami. Wszystkie inne, łącznie z naszą Ziemią, są "cieniami", nierzeczywistymi wymiarami rozpostartymi pomiędzy nimi.

  Wybrany serial animowany

  Smerfy (ang. The Smurfs, fr. Les Schtroumpfs, 1981-1989) – amerykańsko-belgijski serial animowany powstały na podstawie komiksów Smerfy autorstwa Peyo i stworzony przez studio Hanna-Barbera dla stacji NBC.

  Fabuła

  Serial, którego akcja rozgrywa się w średniowieczu, opowiada o przygodach niebieskich stworzeń zwanych Smerfami. Ich niebezpiecznym wrogiem jest zły czarnoksiężnik Gargamel, który wraz ze swoim kotem Klakierem i asystentem Nicponiem (od 6 serii) próbuje je złapać.

  W sumie wyprodukowano 258 odcinków kreskówki, na które składa się 421 epizodów (niektóre 12-, inne 22-minutowe). W czasie produkcji „Smerfów” powstał także 16-odcinkowy serial „Przygody Piłita i Johana” (w którym niebieskie ludziki także biorą udział). Smerfy były wyświetlane w 30 krajach. Niektóre motywy muzyczne pojawiające się w serialu mają swoje źródło w muzyce poważnej(m.in. VIII Symfonia „Niedokończona” Franciszka Schuberta, Koncert fortepianowy nr 1 Franciszka Liszta, a także Symfonia nr 40 w g-moll W.A. Mozarta i W grocie Króla Gór Edwarda Griega).

  Literatura

  Książki
  • Brian M. Stableford. The A to Z of Fantasy Literature (Lanham, Maryland: The Scarecrow Press, 2009) - See more at: http://www.sf-encyclopedia.com/entry/stableford_brian_m#sthash.kY2IlCg3.dpuf
  • Don D'Ammassa. Encyclopedia of Fantasy and Horror Fiction: Literary Movements (New York: Infobase/Checkmark, 2006) - See more at: http://www.sf-encyclopedia.com/entry/dammassa_don#sthash.xpel3mA1.dpuf
  • Энциклопедия фантастики.Кто есть кто. Под ред. Вл. Гакова - Минск: Галаксиас, 1995 - 694с.
  • Sam Lundwall. Bibliografi över science fiction & fantasy 1741-1996 ["Bibliography of Science Fiction & Fantasy 1741-1996"] (Stockholm, Sweden: Lundwall Fakta & fantasi, 1997) [bibliography: hb/]
  • Sam Lundwall.Illustrerad bibliografi over science fiction & fantasy 1741-1973. ["Illustrated Bibliography of Science Fiction & Fantasy, 1741-1973"] (Stockholm, Sweden: Lindqvist, 1974) [bibliography: hb/]
  • http://sf-encyclopedia.uk/fe.php

  Nowe artykuły

  Wyróżnione Artykuły

  Pokrewne portale

  Fantasy w siostrzanych projektach Wikimedia

  Inne portale Wikipedii

  Portal.svg