Portal:Fantasy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fantasygatunek literacki lub filmowy używający magicznych i innych nadprzyrodzonych form, motywów, jako pierwszorzędnego składnika fabuły, myśli przewodniej, czasu, miejsca akcji, postaci i okoliczności zdarzeń.

Environments-15-Ishtar-dragons.png

Wybrany artykuł

Conan z Cymerii, znany także jako Conan Barbarzyńca (ang. Conan the Barbarian) – postać literacka stworzona przez amerykańskiego pisarza Roberta E. Howarda w serii opowiadań fantasy opublikowanych w latach 30. XX wieku w magazynie „Weird Tales”. W okresie od 1932 do 1936 ukazało się siedemnaście opowiadań i jedna powieść o barbarzyńcy.

Po śmierci Howarda, seria kontynuowana była przez: Poula AndersonaLeonarda CarpenteraLina CarteraL. Sprague de CampaRolanda J. Greena, Johna C. Hockinga, Roberta JordanaSeana A. Moore’a, Björna Nyberga, Andrew J. OffuttaSteve’a Perry’egoJohna Maddoxa Robertsa, Harry’ego Turtledove'a i Karla Edwarda Wagnera. Lin Carter i L. Sprague de Camp przy pisaniu niektórych ze swoich opowiadań wykorzystali materiały pozostawione przez twórcę postaci Conana.

Powieści z Conanem w roli głównej wydali również pisarze spoza Stanów Zjednoczonych, jednak nie są one powszechnie uznawane za oficjalne przygody tego bohatera, czego dowodem może być fakt, że nie uwzględnia się ich w żadnych zestawieniach mających na celu uporządkowanie biografii Cymeryjczyka[1].

Powstały również filmy, seriale, komiksy i gry komputerowe, których bohaterem był Conan.

Wybrana grafika

Pied piper.jpg

Flecista (Szczurołap) z Hameln, kopia witrażu z kościoła Marktkirche w Hameln (według Reisechronik Augustina von Moersperga z 1592 r.) - akwarela

Wybrana biografia

Pyrkon 2017 Marta Kisiel.jpg

Marta Kisiel-Małecka (ur. 18 października 1982 we Wrocławiu) – polska pisarka fantasy i tłumaczka, z wykształcenia polonistka.

Zadebiutowała opowiadaniem Rozmowa dyskwalifikacyjna na łamach internetowego magazynu literackiego „Fahrenheit” nr 53/2006. W 2010 roku wydawnictwo Fabryka Słów opublikowało jej pierwszą książkę Dożywocie, należącą do serii „Asy Polskiej Fantastyki”.

Czterokrotnie została nominowana do Nagrody Zajdla – dwukrotnie za powieści: Nomen omen (2015), Siła niższa (2016). W 2018 zdobyła nagrodę za opowiadanie Szaławiła. Rok później otrzymała ją po raz kolejny, tym razem za tekst Pierwsze słowo. W 2019 otrzymała Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego za Małe Licho i tajemnicę Niebożątka, a druga część cyklu, Małe Licho i anioł z kamienia, została Książką Roku 2019 Polskiej Sekcji IBBY (w kategorii książki dziecięcej). W 2019 powieść Toń została nominowana do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego.

Członkini grupy literackiej Harda Horda. Fani autorki określają ją słowem „ałtorka”

Czy wiesz, że

Wybrany serial telewizyjny

Carnivàleamerykański serial dramatyczny, fantasy wyprodukowany przez HBO. Został stworzony przez Daniela Knaufa, a główne role zagrali Nick Stahl i Clancy Brown. Serial był emitowany w latach 2003-2005.

Serial jest odcinkowym dramatem osadzonym w USA w czasach wielkiego kryzysu. Osią fabuły jest motyw zmagań pomiędzy dobrem a złem, jak również walki pomiędzy wolną wolą a przeznaczeniem.

Opis fabuły

Na początku pierwszego epizodu, dyrektor cyrku (karzeł o imieniu Samson) wypowiada następującą kwestię:

U zarania dziejów, po wielkiej wojnie pomiędzy niebem a piekłem, Bóg stworzył Ziemię i oddał ją pod panowanie sprytnej małpy, którą nazwał człowiekiem... z każdym pokoleniem rodziła się istota światła i istota mroku... wielkie armie ścierały się nocami w odwiecznej wojnie pomiędzy dobrem a złem. Były to czasy magii. Szlachetności. I niewyobrażalnego okrucieństwa. Trwało to aż do dnia, w którym fałszywe słońce wybuchło nad Trinity, a człowiek na zawsze zastąpił cuda nauką.

Wybrany film

Krull (ang. Krull) – brytyjsko-amerykański film fantasy z 1983 roku w reż. Petera Yatesa.

Opis fabuły

Krull to planeta opanowana przez Bestię i jej rycerzy podróżujących statkiem kosmicznym – olbrzymią górą zwaną "Czarną Fortecą". Na Krull znajdują się dwa rywalizujące ze sobą królestwa, których władcy wobec niebezpieczeństwa Bestii postanawiają połączyć swoje państwa za pomocą związku małżeńskiego ich dzieci – księcia Colwyna i księżniczki Lyssy. W dniu zaślubin na pałac w którym odbywa się ceremonia napadają wojownicy Bestii. Zabijają obydwu władców i porywają księżniczkę. Bestia znając proroctwo które głosi, że zrodzony przez nią syn będzie władcą galaktyki, próbuje zmusić do ślubu więzioną w "Czarnej Fortecy" Lyssę. Z masakry w pałacu uchodzi jednak z życiem lekko ranny Colwyn. Ponieważ zaślubiny się odbyły, a ojcowie młodych nie żyją, teraz on jest prawowitym władcą obydwu królestw. Przy pomocy starego wróża i jasnowidza Ynyra postanawia odzyskać ukochaną Lyssę.

Wybrany film animowany

Nagrody w dziedzinie literatury fantasy

Wybrany wyróżniony artykuł

Peter Jackson’s King Kong – komputerowa przygodowa gra akcji na podstawie filmu King Kong, wyprodukowana i wydana w 2005 roku przez Ubisoft. Adaptacja filmu w reżyserii Petera Jacksona (notabene powstałego na podstawie produkcji Meriana C. Coopera i Ernesta Schoedsacka z 1933 roku) pozwala graczowi się wcielać na przemian w dwie postacie. W części poziomów gracz uosabia Jacka Driscolla, członka ekipy filmowej wysłanej na tajemniczą Wyspę Czaszki w poszukiwaniu bestii zwanej King Kongiem, w części zaś – tytułową postać, która porywa aktorkę Ann Darrow.

Peter Jackson's King Kong został opracowany przez studio Ubisoft Montpellier na czele z dyrektorem kreatywnym Michelem Ancelem oraz producentem Xavierem Poix. W porównaniu z pierwowzorem filmowym akcja gry pozbawiona jest prologu dziejącego się w Nowym Jorku, a jej przebieg odbywa się w całości za pośrednictwem renderowanego silnika graficznego. Choć francuskojęzyczni krytycy okazywali rozczarowanie utworem Ancela, w Stanach Zjednoczonych King Kong okazał się sukcesem komercyjnym opiewającym na 4,5 miliona sprzedanych egzemplarzy, zdobywając poklask ze strony tamtejszych krytyków oraz trzy nagrody Spike Video Game Awards.

Kartka z kalendarza

16 maja

Urodzili się:

Rafail Eliewicz Nudielman (1931 — 2017) • Pierre Barbet (pisarz) (1926 – 2002) • Gennadij Martowicz Praszkiewicz (1926 – 2002) • Judy Finnigan (1948 — 20..) • Fa Poonvoralak (1953)

Zmarli:

Charles Perrault (1628 — 1703) • Louisa Baldwin (1845 — 1925) • Walter S. Masterman (1876 — 1946) • Patricia Aakhus (1952 — 2012)

Wybrany utwór literacki

Wybrany cykl powieściowy

Norweski dziennik – cykl książek Andrzeja Pilipiuka składający się z 3 tomów.

Pozycje

  1. Norweski dziennik: Ucieczka, Fabryka Słów (12 sierpnia 2005, 4 maja 2007)
  2. Norweski dziennik: Obce ścieżki, Fabryka Słów (19 września 2006)
  3. Norweski dziennik: Północne wiatry, Fabryka Słów (20 lipca 2008)

Opis fabuły

Historia opowiada o losach Tomasza Paczenki (Pawła Koćko), chłopaka z amnezją wplątanego w międzynarodową intrygę związaną z tajnymi badaniami związanymi z jego pochodzeniem. Odbity z konwoju KGB w Warszawie przez polską sekcję konspiracyjnej NTS i ze względów bezpieczeństwa wysłany do Bodø w północnej części Norwegii próbuje dowiedzieć się kim naprawdę jest.

Literatura

Książki
  • Brian M. Stableford. The A to Z of Fantasy Literature (Lanham, Maryland: The Scarecrow Press, 2009) - See more at: http://www.sf-encyclopedia.com/entry/stableford_brian_m#sthash.kY2IlCg3.dpuf
  • Don D'Ammassa. Encyclopedia of Fantasy and Horror Fiction: Literary Movements (New York: Infobase/Checkmark, 2006) - See more at: http://www.sf-encyclopedia.com/entry/dammassa_don#sthash.xpel3mA1.dpuf
  • Энциклопедия фантастики.Кто есть кто. Под ред. Вл. Гакова - Минск: Галаксиас, 1995 - 694с.
  • Sam Lundwall. Bibliografi över science fiction & fantasy 1741-1996 ["Bibliography of Science Fiction & Fantasy 1741-1996"] (Stockholm, Sweden: Lundwall Fakta & fantasi, 1997) [bibliography: hb/]
  • Sam Lundwall.Illustrerad bibliografi over science fiction & fantasy 1741-1973. ["Illustrated Bibliography of Science Fiction & Fantasy, 1741-1973"] (Stockholm, Sweden: Lindqvist, 1974) [bibliography: hb/]
  • http://sf-encyclopedia.uk/fe.php

Nowe artykuły

Strony internetowe

Możecie dodawać tutaj linki do stron internetowych, artykułów na temat fantasy

Pokrewne artykuły

Fantasy w siostrzanych projektach Wikimedia

Inne portale Wikipedii

Portal.svg
  1. Chronology, „Conan Wiki” [dostęp 2017-09-06] (ang.).