Portal:Film

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Portal film-illustration 01.jpg

Portal

Wikiprojekt

Standard

Ocena haseł

Do napisania

Odznaczenia

Kinematografia to dziedzina działalności człowieka związana z produkcją filmów oraz ich rozpowszechnianiem i wyświetlaniem w kinach. Przemysł filmowy w poszczególnych krajach określa się mianem "kinematografii narodowej".

Edytuj zawartość portalu

Artykuł miesiąca

Studio Filmowe Kadr (dawniej Zespół Filmowy KADR) – polskie studio produkcji filmów, powstałe 1 maja 1955. Do 2009 roku wyprodukowano w nim ok. 150 filmów.

Do 30 kwietnia 1968 Studio działało jako Zespół Filmowy KADR. W wyniku konfliktu z PRL-owskimi władzami (nagonka Marca 1968) zostało rozwiązane. Po czterech latach, 1 stycznia 1972 r., wznowiło działalność jako Studio Filmowe KADR.

W latach 19551968 i 19722007 kierownikiem artystycznym zespołu filmowego, a potem studia KADR, był reżyser Jerzy Kawalerowicz. W latach 20082011 tę funkcję pełnił Jerzy Kapuściński, a po nim objął ją Łukasz Barczyk.

Przeczytaj cały artykuł...

Postać miesiąca

Nikita Michałkow w 2005 roku

Nikita Siergiejewicz Michałkow, ros. Никита Сeргеевич Михалков (ur. 21 października 1945 w Moskwie) – radziecki oraz rosyjski aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

W filmie debiutował na początku lat 60. XX wieku, jeszcze jako nastolatek. Uznanie przyniosła mu rola w Chodząc po Moskwie (1963). Nim zaczął samodzielnie reżyserować, wystąpił w około dwudziestu filmach, w tym także produkcjach brata. Jego pełnometrażowy debiut reżyserski, Swój wśród obcych, obcy wśród swoich (1974) rozgrywał się w realiach lat 20., tuż po zakończeniu wojny domowej.

Najbardziej znane filmy Michałkowa z radzieckiego okresu to Niewolnica miłości (1976), Niedokończony utwór na pianolę (na podstawie Czechowa, 1977) oraz Oczy czarne (1987), z Marcello Mastroiannim.

Wybrane zdjęcie

Cud nad Wisłą.jpg


Plakat do filmu Cud nad Wisłą z 1921 roku

Informacje techniczne

  • Współpraca
Jeżeli chcesz podjąć szerszą współpracę, zapraszamy do Wikiprojektu
  • Infoboksy przydatne przy pisaniu artykułów z dziedziny kinematografii:
Film infobox (opis)
Aktor infobox (opis)
Serial (opis)

Wyróżnione Artykuły

Wikimedal POL.svg

Artykuły na medal[edytuj kod]

Propozycja DA.svg

Dobre Artykuły[edytuj kod]

Omedal.svg

Byłe Artykuły na medal[edytuj kod]

Powiązane portale

Inne portale Wikipedii

Portal.svg
Czym są portale? • Portal:Portale • Czym są wikiprojekty?