Portal:Film

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Portal film-illustration 01.jpg

Portal

Wikiprojekt

Standard

Ocena haseł

Do napisania

Odznaczenia

Kinematografia to dziedzina działalności człowieka związana z produkcją filmów oraz ich rozpowszechnianiem i wyświetlaniem w kinach. Przemysł filmowy w poszczególnych krajach określa się mianem "kinematografii narodowej".

Edytuj zawartość portalu

Artykuł miesiąca

Zakazana planeta (ang. Forbidden Planet) – film fantastycznonaukowy z 1956 roku w reżyserii Freda Wilcoxa, na podstawie scenariusza Cyrila Hume'a. Zagrali w nim min. Leslie Nielsen, Walter Pidgeon i Anne Francis.

Była to pierwsza tzw. wysokobudżetowa superprodukcja z gatunku science-fiction wyprodukowana w wytwórni MGM, dzisiaj zaliczana do klasyki gatunku. Zarówno główni bohaterowie, jak i sama fabuła były inspirowane sztuką Williama Szekspira Burza.

Przeczytaj cały artykuł...

Postać miesiąca

Laura Dianne Vandervoort

Laura Dianne Vandervoort (ur. 22 września 1984 w Toronto) – kanadyjska aktorka.

Jej kariera aktorska rozpoczęła się gdy miała 13 lat. Zawsze dawała występy przed rodziną i znajomymi. Jednak do aktorstwa zachęcił ją film Moja dziewczyna (My Girl), który dostała od swojej cioci. Po jego obejrzeniu uświadomiła sobie, że aktorstwo to jej przeznaczenie i wielka pasja. Po kilku lekcjach aktorstwa i pracy jako statystka w Droga do Avonlea (Road to Avonlea) i Harriet szpieg (Harriet the Spy), dostała pierwszą rolę mówioną w kanadyjskim serialu młodzieżowym Gęsia skórka (Goosebumps) i Czy boisz się ciemności? (Are You Afraid of the Dark?).

Po reklamach i gościnnych występach w wielu serialach i filmach Disneya, w wieku dziewiętnastu lat dostała jedną z głównych ról – Sadie Harrisom – w serialu Gwiazda od zaraz (Instant Star); serial doczekał się czterech sezonów.

Wybrane zdjęcie

Forbiddenplanetposter.jpg


Plakat do filmu Zakazana planeta.

Informacje techniczne

  • Współpraca
Jeżeli chcesz podjąć szerszą współpracę, zapraszamy do Wikiprojektu
  • Infoboksy przydatne przy pisaniu artykułów z dziedziny kinematografii:
Film infobox (opis)
Aktor infobox (opis)
Serial (opis)

Wyróżnione Artykuły

Wikimedal POL.svg

Artykuły na medal[edytuj]

Propozycja DA.svg

Dobre Artykuły[edytuj]

Omedal.svg

Byłe Artykuły na medal[edytuj]

Powiązane portale

Inne portale Wikipedii

Portal.svg
Czym są portale? • Portal:Portale • Czym są wikiprojekty?