Portal:Film

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Portal film-illustration 01.jpg

Portal

Wikiprojekt

Standard

Ocena haseł

Do napisania

Odznaczenia

Kinematografia to dziedzina działalności człowieka związana z produkcją filmów oraz ich rozpowszechnianiem i wyświetlaniem w kinach. Przemysł filmowy w poszczególnych krajach określa się mianem "kinematografii narodowej".

Edytuj zawartość portalu

Artykuł miesiąca

Główne wejście do wytwórni (2008 rok)

Mosfilm – jedna z największych europejskich, a największa w Rosji wytwórnia filmowa.

Założona została w Moskwie w 1920 na bazie dwóch znacjonalizowanych, przedrewolucyjnych wytwórni filmowych - "La Societe A. Khanjonkoff & Co." i "La Société Ermolieff-Cinéma". Nazwę "Mosfilm" otrzymała w 1935 roku. Jej słynnym emblematem jest rzeźba "Robotnik i kołchoźnica" Wiery Muchinej i Borysa Jofana, która po raz pierwszy pojawiła się w czołówce filmu "Wiesna" w 1947 roku.

W okresie ZSRR zrealizowano w niej ponad 2 500 filmów, z których wiele weszło do klasyki kina światowego.

Po rozpadzie ZSRR wytwórnia stała się quasi-prywatnym przedsiębiorstwem (Fiedieralnoje Gosudarstwiennoje Unitarnoje Priedprijatije).

Przeczytaj cały artykuł...

Postać miesiąca

[[Plik:|left|120px|thumb|]]

Márta Mészáros (wym. [maːrtɒ meːsaːroʃ], w uproszczeniu /marto myjsarosz/, ur. 19 września 1931 w Budapeszcie) – węgierska reżyser i scenarzystka.

Córka rzeźbiarza i działacza komunistycznego László Mészárosa. Z całą rodziną wyemigrowała do ZSRR (Kirgistanu), gdzie mieszkała do 1946. Absolwentka WGIKu z 1956 roku. Początkowo pracowała w studiu kroniki filmowej w Budapeszcie, a następne dwa lata w wytwórni filmów dokumentalnych w Bukareszcie. Po powrocie na Węgry w 1958 roku realizowała początkowo filmy popularnonaukowe i dokumentalne, których ma w swym dorobku blisko trzydzieści. W roku 1968 zadebiutowała filmem fabularnym Dziewczyna. Márta Mészáros wyreżyserowała dwadzieścia jeden pełnometrażowych filmów fabularnych, głównie na temat prześladowania ludzi przez system totalitarny i prześladowania kobiet.

Wybrane zdjęcie

Cud nad Wisłą.jpg


Plakat do filmu Cud nad Wisłą z 1921 roku

Informacje techniczne

  • Współpraca
Jeżeli chcesz podjąć szerszą współpracę, zapraszamy do Wikiprojektu
  • Infoboksy przydatne przy pisaniu artykułów z dziedziny kinematografii:
Film infobox (opis)
Aktor infobox (opis)
Serial (opis)

Wyróżnione Artykuły

Powiązane portale

Inne portale Wikipedii

Portal.svg
Czym są portale? • Portal:Portale • Czym są wikiprojekty?