Portal:Film

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Portal film-illustration 01.jpg

Portal

Wikiprojekt

Standard

Ocena haseł

Do napisania

Odznaczenia

Kinematografia to dziedzina działalności człowieka związana z produkcją filmów oraz ich rozpowszechnianiem i wyświetlaniem w kinach. Przemysł filmowy w poszczególnych krajach określa się mianem "kinematografii narodowej".

Edytuj zawartość portalu

Artykuł miesiąca

Wjazd na teren Pinewood Studios, z budynkami z okresu międzywojennego

Pinewood Studios - kompleks budynków służących produkcji filmowej i telewizyjnej, zlokalizowany w miejscowości Iver Heath w hrabstwie Buckinghamshire, ok. 30 km na zachód od centrum Londynu. Obok Shepperton Studios stanowi najbardziej znany kompleks studyjny w Wielkiej Brytanii. Od 2001 oba ośrodki tworzą jedną firmę, Pinewood Shepperton plc, notowaną na London Stock Exchange.

Pinewood Studios powstały w 1936 roku. Obecnie trzon kompleksu stanowi 18 hal zdjęciowych, dwa cyfrowe studia telewizyjne oraz pięć jednostek wyposażonych w sprzęt do postprodukcji. Na terenie kompleksu znajduje się także specjalny budynek służący do realizacji zdjęć podwodnych. Na potrzeby filmowców zaadaptowany został również znajdujący się w tym miejscu jeszcze przed powstaniem kompleksu wiktoriański dworek Heatherden Hall z parkiem, jeziorem i położonym niedaleko lasem. Kompleksu dopełnia powierzchnia biurowa, magazynowa, warsztaty scenograficzne i inne obiekty techniczne oraz zaplecze socjalne, w tym garderoby o różnym standardzie, od stosunkowo skromnych aż po luksusowe apartamenty gwiazdorskie.

Przeczytaj cały artykuł...

Postać miesiąca

Roma Gąsiorowska

Roma Gąsiorowska-Żurawska (ur. 29 stycznia 1981 w Bydgoszczy) – polska aktorka.

Aktorstwem zainteresowała się w liceum, założyła wraz z przyjaciółmi amatorski teatr. Absolwentka PWST w Krakowie, do której dostała się za drugim podejściem. Jej dyplomowym przedstawieniem było Zimne dziecko (tekst Marius von Mayenburg, reż. Jan Peszek, 2005). Za rolę w tym spektaklu zdobyła nagrodę dla młodego aktora na XLV Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

Wybrane zdjęcie

Informacje techniczne

  • Współpraca
Jeżeli chcesz podjąć szerszą współpracę, zapraszamy do Wikiprojektu
  • Infoboksy przydatne przy pisaniu artykułów z dziedziny kinematografii:
Film infobox (opis)
Aktor infobox (opis)
Serial (opis)

Wyróżnione Artykuły

Wikimedal POL.svg

Artykuły na medal[edytuj kod]

Propozycja DA.svg

Dobre Artykuły[edytuj kod]

Omedal.svg

Byłe Artykuły na medal[edytuj kod]

Byłe Dobre Artykuły[edytuj kod]

Powiązane portale

Inne portale Wikipedii

Portal.svg
Czym są portale? • Portal:Portale • Czym są wikiprojekty?