Przejdź do zawartości

Pratt & Whitney

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pratt & Whitney
Logo
ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Siedziba

East Hartford

Data założenia

1925

Prezes

Shane Eddy

Udziałowcy

RTX Corporation

brak współrzędnych
Strona internetowa

Pratt & Whitneyamerykańska firma produkująca silniki do samolotów cywilnych i wojskowych, a także silniki rakietowe (Pratt & Whitney Rocketdyne), wchodząca w skład koncernu zbrojeniowego RTX. Polskimi spółkami-córkami P&W są Pratt & Whitney Kalisz oraz Pratt & Whitney Rzeszów , oraz w Niepołomicach (Pratt & Whitney Tubes), gdzie produkowane są części do silników gazowo-turbinowych.

Przedsiębiorstwo należy wraz z General Electric i Rolls-Royce do tzw. "wielkiej trójki" producentów silników lotniczych. Firma dostarcza swoje konstrukcje koncernom takim jak Airbus, Boeing, McDonnell Douglas i Lockheed.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Firmę założyli w 1860 r. Francis Pratt i Amos Whitney w Hartford, Connecticut. Na początku produkowali narzędzia. Jednak w 1925 r. Frederick Brant Rentschler zaproponował właścicielom, że będzie konstruował dla nich silniki samolotowe. Dostał na to zgodę i otrzymał pożyczkę w wysokości 250 000 USD oraz miejsce na rozpoczęcie działalności. Silnik był gotowy już w 1926 i dysponował mocą 425 KM. W tym samym roku po testach United States Navy zakupiła 200 sztuk tych silników.

W 1929 Frederick Rentschler wszedł w spółkę z Pratt & Whitney, tworząc w ten sposób United Aircraft and Transport Corporation, czyli podwaliny pod dzisiejszy koncern United Technologies, w którego skład wchodzą takie firmy jak: Sikorsky Helicopters, Hamilton Sundstrand i Otis Elevator Company.

Modele silników

[edytuj | edytuj kod]

Cywilne turbinowe

[edytuj | edytuj kod]
Boeing 747-400 japońskich linii lotniczych Japan Airlines.

Wojskowe turbinowe

[edytuj | edytuj kod]
General Dynamics F-111 z silnikiem TF-30
Test silnika F-100 montowanego w F-15

Silniki wyprodukowane przez Pratt & Whitney Rocketdyne były również montowane w rakietach typu Saturn V.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]