RT (stacja telewizyjna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy stacji telewizyjnej. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
RT
RT
Data startu 10 grudnia 2005
Format obrazu 576i 4:3 (letterbox) (SDTV)
1080i 16:9 (HDTV)
Właściciel RIA Novosti
Kraj nadawania  Rosja
Język angielski, arabski, hiszpański, niemiecki, rosyjski
Siedziba Moskwa, Zubowski Bulwar 4
Poprzednia nazwa Russia Today
Siostrzane kanały RT America, RT Español, RTД, Rusiya Al-Yaum
Strona internetowa

RT (początkowo Russia Today) – ogólnoświatowa wielojęzyczna telewizja informacyjna z siedzibą w Moskwie, założona przez rosyjski rząd.

Stacja nadaje od 10 grudnia 2005 roku 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Właścicielem stacji jest rosyjska międzynarodowa agencja informacyjna RIA Novosti finansowana ze środków budżetu Rosji.

W RT pracuje przeszło 700 korespondentów, dziennikarzy, tłumaczy, prezenterów, producentów. Stacja dociera do około 150 milionów odbiorców na całym świecie.

Od października 2008 roku telewizję internetową RT można oglądać w angielskiej wersji językowej na platformie multimedialnej Onet.tv.

Oprócz angielskiej i rosyjskiej wersji językowej, stacja nadaje również w języku hiszpańskim, arabskim i niemieckim.

Wskazuje się niejednokrotnie, iż głównym celem istnienia Russia Today jest propagowanie stanowiska rządu (medium proputinowskie) za granicą[1] w sposób analogiczny do Voice of America lub wpływanie na CNN (z tego powodu oraz budowy i wyglądu, sposobu prezentacji i samych prezenterów programu jest nazywana m.in. rosyjskim CNN, dodatkowo w opozycji do VoA zmieniła nazwę na RT). Budżet w wysokości 300 milionów dolarów w 2012 roku [2][3][4] został osobiście uratowany przed cięciami przez Putina.[5] W 2009 był to drugi najczęściej oglądany zagraniczny kanał informacyjny w USA po BBC World News[6].

Krytyka i kontrowersje[edytuj]

RT jest krytykowana przez niektórych komentatorów i dziennikarzy za proputinowskie nastawienie oraz wspieranie teorii spiskowych.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]