Przejdź do zawartości

Allegro (przedsiębiorstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Grupa Allegro)
Allegro
Logo
Państwo

 Polska

Siedziba

Poznań

Adres

ul. Wierzbięcice 1B, 61-569 Poznań

Data założenia

1999

Forma prawna

spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Prezes

Roy Perticucci

Udziałowcy

Cinven(inne języki), Permira(inne języki), Mid Europa Partners(inne języki)

Nr KRS

0000635012

Zatrudnienie

ok. 7000 (2022)

Dane finansowe
Kapitał zakładowy

40 000 000 PLN

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Allegro”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Allegro”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Allegro”
Ziemia52°24′00,5″N 16°55′14,9″E/52,400139 16,920806
Pixel – siedziba spółki

Allegro Sp. z o.o. (dawniej Grupa Allegro, Allegro.pl Sp. z o.o.) – polska spółka z branży e-commerce z siedzibą w Poznaniu, prowadząca serwis Allegro.pl, Allegro.cz i Allegro.com. Była częścią brytyjskiej grupy QXL Ricardo, a potem południowoafrykańskiego koncernu mediowego Naspers. Bezpośrednim właścicielem grupy jest spółka holdingowa Allegro.eu z siedzibą w Luksemburgu.

W październiku 2016 roku kontrolę nad Allegro.eu przejęły fundusze inwestycyjne Cinven, Permira i Mid Europa, a w październiku 2020 roku Allegro.eu zadebiutowało na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W skład grupy Allegro.eu wchodzą: porównywarka cen Ceneo.pl, oferująca usługi finansowe spółka Allegro Pay Sp. z o.o., Allegro.pl, które bezpośrednio lub pośrednio kontroluje eBilet Polska Sp. z o.o., czy działające poza Polską Grupę MALL, WE|DO, CZC i Mimovrste[1].

Po finalizacji przejęcia Grupy MALL, WE|DO, CZC i Mimovrste w 2022 roku Allegro stało się grupą regionalną, działającą w sześciu krajach Europy Środkowo-Wschodniej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Chorwacja i Słowenia)[2]. W 2022 roku firma uruchomiła domenę Allegro.com, poprzez którą oferty wystawiane na Allegro.pl są dostępne na terenie Unii Europejskiej. W Czechach od maja 2023 roku platforma działa na domenie Allegro.cz, a w marcu 2024 roku wystartowała platforma Allegro.sk na Słowacji[3].

Allegro w 2023 roku zatrudniało 6 624 osoby w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym 4 794 w Polsce[4]. Spontaniczna rozpoznawalność marki wśród polskich internautów wynosi 87%[5]. Na platformie sprzedaje ok. 150 tysięcy firm, a odwiedza ją ok. 20 milionów użytkowników miesięcznie[4].

Firma jest też jedną z założycielek European Tech Alliance (EUTA), czyli stowarzyszenia europejskich spółek technologicznych powstałego w 2015 roku pod auspicjami ówczesnego komisarza unijnego ds. jednolitego rynku cyfrowego, Andrusa Ansipa[6].

Allegro należy do grona największych podatników CIT w Polsce[7]. W 2021 roku platforma została członkiem UN Global Compact[8]. We wrześniu tegoż roku firma dołączyła również do globalnej inicjatywy Science Based Targets Initiatives (SBTi)[9], zobowiązując się do realizacji celów klimatycznych zgodnych z Porozumieniem paryskim i ścieżką 1,5 stopnia[10]. W ratingu ESG przygotowanym przez MSCI Allegro osiągnęło w 2023 roku ocenę AAA[10]. Według Raportu Wpływu, sporządzonego na koniec 2023 roku przez firmę KPMG na zlecenie Allegro, platforma generuje około 1% polskiego Produktu Krajowego Brutto (PKB) i wartości dodanej polskiej gospodarki, a dzięki jej działalności pracę w polskiej gospodarce na około 140 tys. osób, których łączne wynagrodzenie sięga około 8 mld złotych.[11]

Od września 2022 roku prezesem Grupy Allegro jest Roy Perticucci, który zastąpił Francoisa Nuytsa[12].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Allegro powstało w 1999 roku w Poznaniu, założone przez tamtejszą spółkę Surf Stop Shop. Pomysłodawcą był Holender Arjan Bakker zainspirowany amerykańskim serwisem aukcyjnym eBay[13]. Twórcą pierwszego oprogramowania i nazwy firmy był Tomasz Dudziak. Pierwsza informacja prasowa o starcie serwisu ukazała się 13 grudnia 1999 roku w magazynie komputerowym Chip i tę datę przyjmuje się za oficjalny start platformy. Pierwszą siedzibą spółki była piwnica w hurtowni sprzętu komputerowego prowadzonej przez założycieli portalu, a na pierwszej aukcji zaoferowano kamerę USB. Kilka miesięcy po starcie firmę przejęła specjalizująca się w budowie serwisów aukcyjnych brytyjska grupa QXL Ricardo za 75 tys. dolarów, pozostawiając założycieli w kierownictwie firmy[14].

W kwietniu 2001 roku miała miejsce milionowa aukcja. W tym samym roku Allegro wprowadziło prowizje i wypracowało pierwszy zysk. Dzięki umowom na promocje aukcji z portalami internetowymi liczba użytkowników wzrosła do kilkuset tysięcy w ciągu kilku pierwszych lat.

Po pęknięciu bańki internetowej spółka pogrążyła się w konflikcie właścicielskim między założycielami a QXL Ricardo, wywołanym odmienną wizją rozwoju serwisu. Po wejściu serwisu eBay do Polski strony zakończyły spór ugodą w 2006 roku, na mocy której QXL Ricardo na nowo przejęło kontrolę nad Allegro. Firma zaczęła przejmować takie serwisy jak OtoMoto czy porównywarkę cen Ceneo oraz zmieniać interfejs[14].

W 2008 roku Naspers, właściciel Gadu-Gadu w Polsce, kupił spółkę Tradus (dawniej QXL Ricardo) za około 1 mld funtów, czyli ok. 1,5 mld euro, stając się nowym właścicielem Allegro[15]. W czerwcu 2009 roku Naspers, poprzez należącą do niego spółkę MIH Allegro B.V., wezwał do sprzedaży 100% akcji notowanej na warszawskiej giełdzie firmy Bankier.pl S.A. - właściciela między innymi portali Bankier.pl i Mojeauto.pl. Po przejęciu wszystkich akcji Bankier.pl S.A. został wycofany z giełdy w 2010 roku[16].

Od 2011 roku spółki QXL Poland, OtoMoto, Ceneo, Bankier i Internet Service działały w Grupie Allegro w ramach spółki MIH Allegro. Serwis funkcjonował w Czechach (pod nazwą Aukro.cz), w Niemczech (Allegro.de), Rosji (Molotok.ru), czy Ukrainie (jako Aukro.ua), by ostatecznie skoncentrować się na rynku polskim[14].

W 2015 roku wydawnictwo Bonnier Business Polska, właściciel m.in. Puls Biznesu, kupiło od Allegro serwis Bankier.pl[17]. W tym samym roku portal Wykop.pl - w grupie od 2012 roku - został sprzedany pierwotnemu właścicielowi, spółce Garvest[18].

W 2016 roku liczba zawieranych na Allegro transakcji wyniosła blisko 14 milionów miesięcznie, a trzy fundusze inwestycyjne: Cinven, Permira i Mid Europa Partners przejęły platformę za 3,25 mld dolarów[19].

W październiku 2020 roku Allegro.eu zadebiutowało na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych po największej podówczas ofercie publicznej w historii parkietu[20]. W tym samym roku grupa przejęła spółkę finansową FinAi[21], na bazie którego stworzyła Allegro Pay[22], a tuż po debiucie powiększyła swój udział w eBilet Polska Sp. z o.o. do 100% akcji, dokupując pozostałe 20%[23].

W czerwcu 2021 roku Allegro zaczęło budowanie własnej sieci automatów paczkowych One Box[24], a w październiku tego roku Allegro kupiło firmę kurierską X-press Couriers[25], która 1 kwietnia 2022 roku została połączona ze spółką Allegro[26].

W listopadzie 2021 roku Allegro ogłosiło przejęcie m.in. czeskiej Grupy Mall - regionalnej platformy e-commerce, oraz WE|DO - firmy logistycznej z siedzibą w Czechach. Ta największa transakcja w historii firmy została sfinalizowana 1 kwietnia 2022 roku[27]. Allegro zapłaciło łącznie 881 mln euro (ok. 4,1 mld złotych) za 100% udziałów w Mall Group i WE|DO i zwiększyło obszar działalności do sześciu krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Z powodu pogarszających się globalnych warunków rynkowych wywołanych wojną na Ukrainie i inflacją, Allegro przeprowadziło test na utratę wartości zakupionych aktywów i uwzględnienie niepieniężnego odpisu w wysokości 2,29 mld złotych w trzecim kwartale 2022 roku[28].

W lutym 2022 roku wystartowała domena Allegro.com, która umożliwia kupowanie i sprzedawanie na Allegro na terenie Unii Europejskiej[29]. Jest ona dostępna w językach angielskim, czeskim i ukraińskim[30]. W maju 2023 roku wystartowała platforma Allegro.cz w Czechach[31], w marcu 2023 roku ruszyło Allegro.sk na Słowacji[3], a w październiku 2024 - Allegro.hu na Węgrzech[32]

Według międzynarodowego rankingu YouGov Allegro jest najsilniejszą[33] i najchętniej polecaną[34] marką w Polsce[35]. Platforma zajmuje też pierwsze miejsce w rankingu satysfakcji klientów oraz stosunku ceny do jakości[36].

Siedziba

[edytuj | edytuj kod]
Biurowiec PGK w Poznaniu, w którym do stycznia 2013 znajdowała się siedziba Grupy Allegro

Pierwszą siedzibą spółki była piwnica w hurtowni sprzętu komputerowego prowadzonej przez założycieli portalu. Wiosną 2000 roku spółka przeprowadziła się do biurowca przy ulicy Dąbrowskiego 75[37][38]. Kolejna zmiana siedziby serwisu nastąpiła w lutym 2003, były to tyły biurowca Wiepofamy przy ul. Szczepanowskiego 15A[37]. W tym czasie zespół pracowników serwisu liczył ok. 60 osób[37]. W wyniku rozwoju serwisu w 2004 roku, konieczna była zmiana siedziby, którą stał się zespół budynków PGK przy ul. Marcelińskiej 90. W związku z szybkim rozwojem działalności grupy 10 kwietnia 2011 roku na zlecenie holenderskiego funduszu Garvest Real Estate giełdowa spółka Budimex rozpoczęła przy ulicy Grunwaldzkiej[39] budowę nowej siedziby dla Grupy Allegro. Zaprojektowany przez warszawską pracownię architektoniczną JEMS ekologiczny biurowiec o nazwie Pixel jest pierwszym z pięciu budynków dużego zespołu biurowego Klaster Grunwaldzka[40]. Budowa pierwszego biurowca zakończyła się w styczniu 2013 roku[41]. W 2022 roku firma przeniosła swoją siedzibę do budynku Nowy Rynek w Poznaniu[42], a w Warszawie firma ma swoje biuro w Fabryce Norblina[43].

Działalność Allegro.pl

[edytuj | edytuj kod]

Serwisy polskojęzyczne

[edytuj | edytuj kod]
  • Allegro.pl (dawniej właściciel QXL Poland)
  • Ceneo.pl (dawniej właściciel Ceneo)
  • eBilet.pl

Serwisy zagraniczne

[edytuj | edytuj kod]
  • Czechy: Allegro.cz
  • Słowacja: Allegro.sk
  • Węgry: Allegro.hu
  • UE: Allegro.com

Serwisy polskojęzyczne – sprzedane lub zawieszone

[edytuj | edytuj kod]
  • Emag.pl dawniej Agito.pl
  • AllePrezenty (dawniej właściciel Ceneo)
  • AlleWakacje (dawniej właściciel otoMoto)
  • Bankier.pl (obecnie właścicielem jest Bonnier Business Polska)
  • BuyVip (właściciel BuyVIP (Polska))
  • Citeam.pl (serwis zakończył działalność 18 marca 2014)
  • Cokupic.pl (dawniej właściciel QXL Poland)
  • iStore (dawniej właściciel QXL Poland, obecnie DreamCommerce S.A.)
  • lokalo.pl (serwis zakończył działalność 17 czerwca 2013)
  • Markafoni (dawniej BuyVip, właściciel BuyVIP (Polska), obecnie VIP Retail sp. z o.o.)
  • mojeauto.pl (obecnie właściciel Motor-Presse Polska)
  • Oferia (obecnie właściciel Leroy Merlin Polska)
  • PayU (dawniej właściciel PayU (spółka); pod marką PayU działają obecnie także dawne serwisy PayGSM i Platnosci.pl)
  • Pit.pl (obecnie właścicielem jest Bonnier Business Polska)
  • prnews.pl (obecnie właścicielem jest Bonnier Business Polska)
  • sendit.pl
  • stendi.pl
  • Vat.pl (obecnie właścicielem jest Bonnier Business Polska)

Zagraniczne porównywarki cen dawnej Grupy Allegro – sprzedane lub zawieszone

[edytuj | edytuj kod]

Zagraniczne serwisy dawnej Grupy Allegro – sprzedane lub zawieszone

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Oficjalna strona Allegro
  2. Skonsolidowany raport roczny Grupy Allegro.eu za 2022 rok [online], allegro.eu [dostęp 2024-02-08].
  3. a b Polski gigant handlu w sieci już działa na Słowacji. Trzy kolejne kraje w planach [online], businessinsider.com.pl, 18 marca 2024 [dostęp 2024-06-20] (pol.).
  4. a b tw, Skonsolidowany raport roczny Grupy Allegro.eu za 2023 rok [online], allegro.eu, 14 marca 2024 [dostęp 2024-06-20] (ang.).
  5. Badanie “Grey Scale Study - 4th wave,” 12.2021 r., DANAE, CATI, N=3045
  6. European Tech Alliance – The Story [online], eutechalliance.eu [dostęp 2024-02-08] (ang.).
  7. Krzysztof Pasławski, Allegro zapłaciło 0,9 mld zł podatków [online], CRN, 13 sierpnia 2021 [dostęp 2024-02-08].
  8. Allegro.pl [online], unglobalcompact.org [dostęp 2024-02-08].
  9. Allegro z ambitnymi celami klimatycznymi zaakceptowanymi przez Science Based-Targets Initiatives [online], Forbes, 23 grudnia 2022 [dostęp 2024-02-08] (pol.).
  10. a b Raport ESG 2023 [online], allegro.pl [dostęp 2024-06-20] (pol.).
  11. Raport Wpływu Allegro [online], allegro.eu, 24 lipca 2024 [dostęp 2024-07-30] (pol. • ang.).
  12. bg, Roy Perticucci nowym prezesem Allegro [online], wirtualnemedia.pl, 7 września 2022 [dostęp 2024-02-08] (pol.).
  13. Bakker o starcie Allegro
  14. a b c Historia firmy, która "wygnała" Shopee z Polski [online], Business Insider, 14 stycznia 2023 [dostęp 2024-02-08] (pol.).
  15. Daniel Cieślak, Naspers kupił Allegro.pl [online], www.internetstandard.pl, 11 marca 2008 [dostęp 2024-02-08] (pol.).
  16. Bankier.pl zniknie z giełdy [online], Parkiet, 8 marca 2010 [dostęp 2024-02-08] (pol.).
  17. Przemysław Pająk, Uwaga – Puls Biznesu kupuje… Bankiera za ok 20 mln zł! [online], Spider's Web, 13 stycznia 2015 [dostęp 2024-02-08] (pol.).
  18. Przemysław Pająk, Wykop sprzedany! Grupa Allegro sprzedała, kupił Garvest, w którym działa… założyciel Allegro [online], Spider's Web, 3 lutego 2015 [dostęp 2024-02-08] (pol.).
  19. Adam Torchała, Allegro sprzedane. Nabywca zapłacił 12,7 mld zł [online], Bankier.pl, 14 października 2016 [dostęp 2024-02-08] (pol.).
  20. Allegro zadebiutowało na Giełdzie Papierów Wartościowych. Największe IPO w historii GPW [online], dziennik.pl, 12 października 2020 [dostęp 2024-02-08] (pol.).
  21. tw, Allegro.pl przejęło startup finansowy FinAi [online], wirtualnemedia.pl, 5 lutego 2020 [dostęp 2024-02-08] (pol.).
  22. Jacek Uryniuk, Kto jest kim na rynku pożyczek w Polsce? Allegro Pay wyrasta na gracza numer jeden [online], cashless.pl, 24 października 2023 [dostęp 2024-02-08] (pol.).
  23. Tomasz Wojtas, Allegro kupiło resztę udziałów eBilet Polska [online], wirtualnemedia.pl, 10 listopada 2020 [dostęp 2024-02-08] (pol.).
  24. Grzegorz Dąbek, Allegro uruchomiło nie-zwykły automat paczkowy One Box [online], tabletowo.pl, 25 sierpnia 2022 [dostęp 2024-02-08] (pol.).
  25. pel/ asa/, Allegro przejmuje firmę kurierską X-press Couriers [online], Bankier.pl, 8 października 2021 [dostęp 2024-02-08] (pol.).
  26. Nowa metoda dostawy Allegro One Kurier zastąpi X-press Couriers [online], Społeczność Allegro, 5 kwietnia 2022 [dostęp 2024-02-08] (pol.).
  27. MIW (oprac.), Allegro dokonało dużego przejęcia. "Chcemy stworzyć regionalnego czempiona" [online], Money.pl, 1 kwietnia 2022 [dostęp 2024-02-08] (pol.).
  28. ALLEGRO.EU S.A.: Informacja o wynikach testu na utratę wartości aktywów Mall Group a.s. i WE|DO CZ s.r.o. [online], Bankier.pl, 28 listopada 2022 [dostęp 2024-02-08] (pol.).
  29. Allegro uruchamia anglojęzyczną usługę, umożliwiając kupowanie i sprzedawanie w UE [online], StockWatch.pl, 22 lutego 2022 [dostęp 2024-02-08].
  30. epo/ mfm/, Allegro uruchamia ukraińską wersję serwisu [online], Bankier.pl, 6 kwietnia 2022 [dostęp 2024-02-08] (pol.).
  31. epo/ osz/, Allegro podbije czeski rynek? Ruszyła platforma zakupowa allegro.cz [online], Bankier.pl, 10 maja 2023 [dostęp 2024-02-08] (pol.).
  32. Allegro wchodzi na Węgry. To nowe perspektywy dla polskich przedsiębiorców [online], media.allegro.pl [dostęp 2024-10-03] (pol.).
  33. jd, Allegro, E.Wedel i Lidl najsilniejszymi markami w Polsce [online], wirtualnemedia.pl, 6 grudnia 2022 [dostęp 2024-02-08] (pol.).
  34. jd, YouGov Recommend rankings [online], YouGov.com, 25 czerwca 2024 [dostęp 2024-07-03] (ang.).
  35. Global Best Brand Rankings 2022 [online], YouGov, 16 listopada 2022 [dostęp 2024-02-08].
  36. Wybrano marki, które najbardziej cenią Polacy [online], BusinessInsider.com.pl, 2 lipca 2024 [dostęp 2024-07-03] (pol.).
  37. a b c Sto lat, sto lat!!! A dla kogo? Dla Was i dla nas. blog.allegro.pl. [dostęp 2007-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-12-13)].
  38. QXL Polska – informacje o firmie – Allegro [online], www.allegro.pl [dostęp 2017-11-15] [zarchiwizowane z adresu 2000-10-05].
  39. Budimex Raport Bieżący Link.
  40. Elżbieta Podolska, Poznań: Niedługo powstanie budynek z trawą na dachu. Wizualizacje [online], Głos Wielkopolski, 14 kwietnia 2011 [dostęp 2024-02-08].
  41. KaT, Poznań: Allegro przeprowadza się do Pixela [online], epoznan.pl, 11 stycznia 2013 [dostęp 2024-02-08] (pol.).
  42. j, Tak wyglądają wnętrza nowego biura Allegro w Poznaniu [online], epoznan.pl, 28 czerwca 2022 [dostęp 2024-02-08] (pol.).
  43. Allegro największym najemcą Fabryki Norblina! [online], Fabryka Norblina, 15 października 2020 [dostęp 2024-02-08] (pol.).
  44. Allegro wkracza do Niemiec – mają na tym skorzystać nasi sprzedawcy. antyweb.pl, 2016-10-17. [dostęp 2016-06-02].
  45. Allegro miało serwis aukcyjny w Rosji. Miało. antyweb.pl, 2015-07-09. [dostęp 2016-10-17].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]