Skwer Janusza Ziółkowskiego w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
skwer Janusza Ziółkowskiego
Ostroróg
Ilustracja
Centralna część z pomnikiem
Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „skwer Janusza Ziółkowskiego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „skwer Janusza Ziółkowskiego”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „skwer Janusza Ziółkowskiego”
Ziemia52°24′12,0″N 16°52′33,3″E/52,403339 16,875917

Skwer Janusza Ziółkowskiegoskwer w Poznaniu, na terenie jednostki pomocniczej Osiedle Stary Grunwald[1], na Ostrorogu, zlokalizowany pomiędzy ulicami: Grochowską, Marcelińską i Rycerską (po wschodniej stronie ul. Grochowskiej)[2]. Uchwała o nadaniu nazwy została podjęta przez Radę Miasta Poznania na sesji w dniu 3 września 2013[3].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze działania w kierunku uhonorowania patrona podejmowano od 2000, a inicjatorem była Rada Osiedla J. Ostroroga (obecnie w obrębie Osiedla Stary Grunwald). Teren wybrano kierując się przesłankami historycznymi - prof. Janusz Ziółkowski mieszkał w tym rejonie Grunwaldu i był z nim związany emocjonalnie, co podkreślał (przechodził przez teren skweru wielokrotnie - np. do pobliskiego kościoła św. Jerzego lub do położonej na skraju skweru restauracji Hajduczek czy kiosku z gazetami). Także rodzina Ziółkowskiego zamieszkuje okoliczne ulice.

W czerwcu 2014 odsłonięto na skwerze obelisk z piaskowca ku czci patrona (projektantką jest prof. Hanna Ograbisz-Krawiec z Wydziału Artystyczno-Pedagogicznego UAM w Kaliszu). Rewitalizacja tego terenu została zaprojektowana według koncepcji Ewy Konkiewicz. Obelisk jest zwieńczony symbolicznym orłem i stylizowanymi literami UAM. Całość uzupełnia mała architektura. W uroczystości odsłonięcia pomnika udział wzięli: rektor UAM Bronisław Marciniak, prezydent Poznania Ryszard Grobelny i metropolita poznański Stanisław Gądecki[4][5].

Otoczenie skweru stanowią budynki wielorodzinne, handel i usługi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. http://www.poznan.pl/mim/osiedla/list/osiedla.html?co=osiedle&sa_id=1183 Strona osiedla administracyjnego Stary Grunwald wraz z mapą
  2. Głos Wielkopolski
  3. Geopoz. [dostęp 2013-09-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  4. Bogna Kisiel, Profesor ukochał Grunwald. Mieszkańcy o tym pamiętają, w: Głos Wielkopolski, 14-15.9.2013, s.5
  5. mz, Profesor z obeliskiem w tle, w: Życie Uniwersyteckie, nr 7/8(250/251)/2014, UAM Poznań, s.5, ISSN 1231-8825

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]