Park Nad Wartą w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park Nad Wartą
Ilustracja
Park Nad Wartą w jesiennej porze (październik 2013)
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Poznań

Dzielnica

Osiedle Rataje

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Park Nad Wartą”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Park Nad Wartą”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Park Nad Wartą”
Ziemia52°23′29,17″N 16°56′28,28″E/52,391436 16,941189

Park Nad Wartą – park położony w Poznaniu, w jednostce obszarowej SIM Osiedle Piastowskie[1] na Ratajach, na terenie jednostki pomocniczej Osiedle Rataje, przy Osiedlu Piastowskim, wzdłuż wschodniego brzegu Warty, w ramach południowego klina zieleni.

Park, założony na przełomie lat 50. i 60. XX wieku[2], rozciąga się południkowo między terenami osiedla a terasami nadwarciańskimi, w które przechodzi. Jest popularnym terenem rekreacyjnym dla mieszkańców osiedli ratajskich. Zlokalizowano tutaj korty tenisowe, kręgielnię, baseny odkryte oraz liczne przystanie kajakowe (m.in. KS Posnania, Polonia Poznań, KS Warta Poznań, Stomil Poznań, KS Energetyk Poznań, AZS Poznań). Inne przystanie znajdują się przy drugim (zachodnim) brzegu rzeki. Efektowna jest okazała aleja kasztanowa, a także okazy wierzb białych, wierzb kruchych i topoli. W centrum parku istnieje staw, w okresie PRL wykorzystywany przez akwarystów do połowu dafni[2].

W rejonie wschodniego przyczółka mostu Królowej Jadwigi istniała betonowa makieta osiedli ratajskich, zburzona z nieznanych przyczyn w końcu lat 90. XX wieku[2].

Panorama Parku nad Wartą i Osiedla Piastowskiego zza lewego brzegu Warty, to znaczy z Bielników na Łęgach Dębińskich (2010).
Panorama Parku nad Wartą i Osiedla Piastowskiego zza lewego brzegu Warty, to znaczy z Bielników na Łęgach Dębińskich (2010).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. https://web.archive.org/web/20170922004858/http://zdm.poznan.pl/content/pliki/mapa_jed_obsz.jpg Mapa jednostek obszarowych Systemu Informacji Miejskiej w Poznaniu
  2. a b c Jacek Y. Łuczak, Spacerownik Poznański, Biblioteka Gazety Wyborczej, Agora, Warszawa, 2013, s.208, ISBN 978-83-268-0055-9