Przejdź do zawartości

Park Stare Koryto Warty w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park Stare Koryto Warty
Ilustracja
Widok w kierunku Warty
Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Dzielnica

Chwaliszewo

Projektant

1050 Pracownia Architektury

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Park Stare Koryto Warty”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Park Stare Koryto Warty”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Park Stare Koryto Warty”
Ziemia52°24′27,33″N 16°56′32,59″E/52,407592 16,942386

Park Stare Koryto Warty – park zlokalizowany w miejscu zasypanego w latach 60. XX w. koryta rzeki Warty na Chwaliszewie w Poznaniu.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Park powstał w miejscu dawnego, zasypanego w latach 60. XX w. koryta rzeki Warty. Projekt parku stworzono w latach 2013–2015, natomiast prace na terenie, który był dotąd niezagospodarowany ruszyły w 2014. Wówczas między innymi ukształtowano i uporządkowano obszar przyszłego założenia parkowego. Punktem wyjścia rewitalizacji były prowadzone na szeroką skalę konsultacje społeczne.

Jedną z inspiracji są meandry koryt rzecznych oraz towarzyszące im ukształtowanie terenu i zieleń. Na obszarze parku zaprojektowano ścieżki spacerowe, strefę kultury, drogi rowerowe, przestrzenie rekreacyjne, amfiteatr, plac z fontanną i plac zabaw. W celu uszanowania dawnego przebiegu Warty, zrezygnowano z nasadzeń drzew w miejscu dawnego przebiegu rzeki, lokalizując je jedynie na obrzeżach założenia parkowego. Projekt zakładał utworzenie dużej ilości zieleni, w tym ozdobnych traw i krzewów, które zostały tak dobrane, by park nawet w zimowej scenerii tworzył grę kolorów i faktur. Za koncepcję parku odpowiada pracownia architektoniczna 1050 Pracownia Architektury[1].

W parku posadzono ponad 100 drzew, 16 tys. krzewów, 10 tys. bylin i traw ozdobnych. Ustawiono 160 ławek i 30 koszy na odpady. Rowerzyści mogą korzystać z 20 miejsc postojowych. Zakład Usług Komunalnych w Poznaniu wybudował dwie toalety automatyczne. Założono ponadto ponad 13 tys. m² trawnika. Park zajmuje powierzchnię prawie 3 hektarów[2]. Zadbano o kwestię bezpieczeństwa instalując w parku monitoring, na który składa się 9 kamer[3]. Park oddano do użytku w 2016. Powstanie parku nie oznacza, że zarzucono pomysł odkopania starego koryta Warty[4]. Nie nastąpi to jednak w przeciągu najbliższych lat, bowiem takie przedsięwzięcie jest poza zasięgiem finansowym miasta[3]. Na terenie parku od strony ul. Ewangelickiej, stoi pawilon tzw. "Nowej Gazowni". W 2018 zmieniono nazwę na "Pawilon", który pełni funkcje kulturalne. Operatorem budynku jest Galeria Miejska Arsenał[5]. W 2021 w parku odsłonięto tablicę upamiętniającą poznańskich kawalerów Orderu Uśmiechu[6].

Plac zabaw[edytuj | edytuj kod]

Plac zabaw dla dzieci powstał na podstawie indywidualnego projektu, w którym zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań. Na placu zainstalowano sprzęty zabawowe dla dzieci ze wszystkich grup wiekowych, również dla najmłodszych dzieci w wieku 1–3 lat, dla których wybudowano plac zabaw "Labirynt". Urządzenia do zabawy dostosowano do potrzeb dzieci niepełnosprawnych, umożliwiając im zabawę w grupach z innymi dziećmi. Na placu zabaw oprócz tradycyjnych zjeżdżalni, karuzeli, bujaczków znajdują się również innowacyjne urządzenia: podesty grające, misy do kołysania, tablice edukacyjne, stolik do przesypywania piasku i domki do kreatywnej zabawy. Potrzebę ruchu u dzieci zaspokajają: trampoliny, ściana wspinaczkowa, lina do wspinania, zjazd linowy, obrotowa huśtawka linowa, huśtawka żuraw, parkur i linearium. Plac zabaw dla dzieci spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa, został wybudowany na bezpiecznych nawierzchniach elastycznych, antypoślizgowych, piaskowych i trawiastych[7].

Nagroda[edytuj | edytuj kod]

Towarzystwo Urbanistów Polskich przyznało miastu Poznań nagrodę za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce. Nagrodę za realizację Parku Stare Koryto Warty odebrał Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania. Nagrodę wręczono podczas zorganizowanego przez Towarzystwo Urbanistów Polskich "XI Dnia Urbanisty", które przypadał w czasie trwania targów "Budma". Kapituła doceniła projekt parku w Starym Korycie Warty, ze względu na dostosowanie do potrzeb osób w różnym wieku, a także za wysokie walory estetyczne oraz powiązania zrealizowanej przestrzeni z otoczeniem[8].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 1050 | Park w Starym Korycie Warty w Poznaniu [online], 1050.pl [dostęp 2018-08-26] (pol.).
  2. Park Stare Koryto Warty w Poznaniu nominowany do Property Design Awards 2017 - Architektura [online], www.propertydesign.pl [dostęp 2018-08-26] (pol.).
  3. a b Błażej Dąbkowski, Park Stare Koryto Warty już dostępny! To miejsce trudno poznać [ZDJĘCIA], „poznan.naszemiasto.pl”, 25 sierpnia 2016 [dostęp 2018-08-26] (pol.).
  4. Karolina Koziolek, Poznań: Odkopujemy stare koryto Warty - miasto przedstawia strategię [WIZUALIZACJE], „wielkopolskie.naszemiasto.pl”, 8 lutego 2013 [dostęp 2018-08-26] (pol.).
  5. CYP, Pawilon w Poznaniu: Już nie Nowa Gazownia, a po prostu Pawilon. Kultura na dobre zagości na Chwaliszewie, „Gloswielkopolski.pl” [dostęp 2018-08-26] (pol.).
  6. Odsłonięto tablicę kawalerów Orderu Uśmiechu, w: Kurier Staromiejski, nr 4-5/2021, s. 10
  7. ZARZĄD ZIELENI MIEJSKIEJ W POZNANIU - W Parku Stare Koryto Warty trwają ostatnie prace przed uruchomieniem placu zabaw, już wkrótce nastąpi jego otwarcie. [online], zzmpoznan.pl [dostęp 2018-08-26] (pol.).
  8. Park Stare Koryto Warty nagrodzony, „epoznan.pl” [dostęp 2018-08-26] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]