Park Stare Koryto Warty w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Stare Koryto Warty
Ilustracja
Widok w kierunku Warty
Państwo  Polska
Miejscowość Poznań
Dzielnica Chwaliszewo
Projektant 1050 Pracownia Architektury
Położenie na mapie Poznania
Mapa lokalizacyjna Poznania
Park Stare Koryto Warty
Park Stare Koryto Warty
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Park Stare Koryto Warty
Park Stare Koryto Warty
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Park Stare Koryto Warty
Park Stare Koryto Warty
Ziemia52°24′27,33″N 16°56′32,59″E/52,407592 16,942386

Park Stare Koryto Warty – park zlokalizowany w miejscu zasypanego w latach 60. XX w. koryta rzeki Warty na Chwaliszewie w Poznaniu.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Park powstał w miejscu dawnego, zasypanego w latach 60. XX w. koryta rzeki Warty. Projekt parku stworzono w latach 2013–2015, natomiast prace na terenie, który był dotąd niezagospodarowany ruszyły w 2014. Wówczas między innymi ukształtowano i uporządkowano obszar przyszłego założenia parkowego. Punktem wyjścia rewitalizacji były prowadzone na szeroką skalę konsultacje społeczne.

Jedną z inspiracji są meandry koryt rzecznych oraz towarzyszące im ukształtowanie terenu i zieleń. Na obszarze parku zaprojektowano ścieżki spacerowe, strefę kultury, drogi rowerowe, przestrzenie rekreacyjne, amfiteatr, plac z fontanną i plac zabaw. W celu uszanowania dawnego przebiegu Warty, zrezygnowano z nasadzeń drzew w miejscu dawnego przebiegu rzeki, lokalizując je jedynie na obrzeżach założenia parkowego. Projekt zakładał utworzenie dużej ilości zieleni, w tym ozdobnych traw i krzewów, które zostały tak dobrane, by park nawet w zimowej scenerii tworzył grę kolorów i faktur. Za koncepcję parku odpowiada pracownia architektoniczna 1050 Pracownia Architektury[1].

W parku posadzono ponad 100 drzew, 16 tys. krzewów, 10 tys. bylin i traw ozdobnych. Ustawiono 160 ławek i 30 koszy na odpady. Rowerzyści mogą korzystać z 20 miejsc postojowych. Zakład Usług Komunalnych w Poznaniu wybudował dwie toalety automatyczne. Założono ponadto ponad 13 tys. m² trawnika. Park zajmuje powierzchnię prawie 3 hektarów[2]. Zadbano o kwestię bezpieczeństwa instalując w parku monitoring, na który składa się 9 kamer[3]. Park oddano do użytku w 2016. Powstanie parku nie oznacza, że zarzucono pomysł odkopania starego koryta Warty[4]. Nie nastąpi to jednak w przeciągu najbliższych lat, bowiem takie przedsięwzięcie jest poza zasięgiem finansowym miasta[3]. Na terenie parku od strony ul. Ewangelickiej, stoi pawilon tzw. "Nowej Gazowni". W 2018 zmieniono nazwę na "Pawilon", który pełni funkcje kulturalne. Operatorem budynku jest Galeria Miejska Arsenał[5].

Plac zabaw[edytuj | edytuj kod]

Plac zabaw dla dzieci powstał na podstawie indywidualnego projektu, w którym zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań. Na placu zainstalowano sprzęty zabawowe dla dzieci ze wszystkich grup wiekowych, również dla najmłodszych dzieci w wieku 1–3 lat, dla których wybudowano plac zabaw "Labirynt". Urządzenia do zabawy dostosowano do potrzeb dzieci niepełnosprawnych, umożliwiając im zabawę w grupach z innymi dziećmi. Na placu zabaw oprócz tradycyjnych zjeżdżalni, karuzeli, bujaczków znajdują się również innowacyjne urządzenia: podesty grające, misy do kołysania, tablice edukacyjne, stolik do przesypywania piasku i domki do kreatywnej zabawy. Potrzebę ruchu u dzieci zaspokajają: trampoliny, ściana wspinaczkowa, lina do wspinania, zjazd linowy, obrotowa huśtawka linowa, huśtawka żuraw, parkur i linearium. Plac zabaw dla dzieci spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa, został wybudowany na bezpiecznych nawierzchniach elastycznych, antypoślizgowych, piaskowych i trawiastych[6].

Nagroda[edytuj | edytuj kod]

Towarzystwo Urbanistów Polskich przyznało miastu Poznań nagrodę za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce. Nagrodę za realizację Parku Stare Koryto Warty odebrał Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania. Nagrodę wręczono podczas zorganizowanego przez Towarzystwo Urbanistów Polskich "XI Dnia Urbanisty", które przypadał w czasie trwania targów "Budma". Kapituła doceniła projekt parku w Starym Korycie Warty, ze względu na dostosowanie do potrzeb osób w różnym wieku, a także za wysokie walory estetyczne oraz powiązania zrealizowanej przestrzeni z otoczeniem[7].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 1050 | Park w Starym Korycie Warty w Poznaniu, 1050.pl [dostęp 2018-08-26] (pol.).
  2. Park Stare Koryto Warty w Poznaniu nominowany do Property Design Awards 2017 - Architektura, www.propertydesign.pl [dostęp 2018-08-26] (pol.).
  3. a b Błażej Dąbkowski, KAS, Park Stare Koryto Warty już dostępny! To miejsce trudno poznać [ZDJĘCIA], „poznan.naszemiasto.pl”, 25 sierpnia 2016 [dostęp 2018-08-26] (pol.).!!!
  4. Karolina Koziolek, Poznań: Odkopujemy stare koryto Warty - miasto przedstawia strategię [WIZUALIZACJE], „wielkopolskie.naszemiasto.pl”, 8 lutego 2013 [dostęp 2018-08-26] (pol.).
  5. CYP, Pawilon w Poznaniu: Już nie Nowa Gazownia, a po prostu Pawilon. Kultura na dobre zagości na Chwaliszewie, „Gloswielkopolski.pl” [dostęp 2018-08-26] (pol.).
  6. ZARZĄD ZIELENI MIEJSKIEJ W POZNANIU - W Parku Stare Koryto Warty trwają ostatnie prace przed uruchomieniem placu zabaw, już wkrótce nastąpi jego otwarcie., zzmpoznan.pl [dostęp 2018-08-26] (pol.).
  7. Park Stare Koryto Warty nagrodzony, „epoznan.pl” [dostęp 2018-08-26] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]