Park Tysiąclecia (Poznań)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park Tysiąclecia
Ilustracja
Widok od ul. Komandoria
Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Powierzchnia

26,3 ha

Data założenia

16 lipca 1966

Projektant

Bernard Lisiak,
Ryszard Michalak

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Park Tysiąclecia”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Park Tysiąclecia”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Park Tysiąclecia”
Ziemia52°24′25″N 16°58′04″E/52,406944 16,967778
Plan Parku

Park Tysiąclecia (poprzednio Park Miejski im. Tysiąclecia Państwa Polskiego) – park w Poznaniu. Rozciąga się przy północnym krańcu Komandorii, pomiędzy ul. Warszawską a Jeziorem Maltańskim.

Urządzono go na terenie leśnym, na miejscu dawnej strzelnicy wojskowej i dawnego cmentarza przy ul. Świętojańskiej. Charakterystycznym drzewem, licznie występującym na terenie parku, jest robinia akacjowa. To nierodzime drzewo, które łatwo się przyjmuje i rozmnaża, zostało zasadzone w XIX wieku dla zamaskowania strzelnicy wojskowej i fortyfikacji na Malcie. Na obelisku przy wejściu do parku wyryto napis[1]:

PARK TYSIĄCLECIA
ZBUDOWANY CZYNEM SPOŁECZNYM ZAŁÓG I MIESZKAŃCÓW DZIELNICY NOWE MIASTO
POZNAŃ 22 LIPCA 1966

Park zajmuje powierzchnię 26,3 ha. Pierwsze plany utworzenia "parku ludowego" powstawały w latach 1928-1929, lecz nie doszły one do skutku z powodu opozycji grupy przyrodników skupionych wokół Adama Wodziczki. W 1931 ogłoszono konkurs na zagospodarowanie "Cybińskiego Klina Zieleni", który zaczęto realizować dopiero po odbudowie Poznania ze zniszczeń wojennych. Ostatecznie park udostępniono publiczności 16 lipca 1966 jako pierwszy z pięciu projektowanych nowych parków w Poznaniu, ale prace wykończeniowe trwały do 1970. Powstał wówczas m.in. niewielki amfiteatr z muszlą koncertową.

W parku znajduje się 28 pomnikowych głazów narzutowych (największy z nich, owalny gruboziarnisty granit o równo obtoczonych powierzchniach, ma obwód 560 cm). Większość z nich pochodzi ze żwirowni miejskiej przy ul. Głównej i z okolicy szkoły dla głuchoniemych na Śródce.

W parku zbudowano także Ośrodek Związku Młodzieży Socjalistycznej i Ośrodek Związku Harcerstwa Polskiego[2]. Znajdowała się tam także ponadnaturalnych rozmiarów szachownica wraz z figurami do gry w szachy. Rozważano też posadowienie w parku Pomnika Armii Poznań[3].

Dzisiaj park ściąga licznych mieszkańców Poznania na spacery szerokimi alejami. Bezpośrednie sąsiedztwo jeziora maltańskiego dodatkowo uatrakcyjnia to miejsce. Amfiteatr jest wykorzystywany podczas Malta Festival Poznań.

Przyroda parku[edytuj | edytuj kod]

Drzewa:


Park Tysiąclecia w Poznaniu - widok ze środka parku
Park Tysiąclecia w Poznaniu - widok ze środka parku

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. zdjęcie obelisku
  2. zdjęcie obelisku upamiętniającego budowę Ośrodka
  3. Romana Brzezińska, Żołnierzom Armii Poznań, Wrocławski Tygodnik Katolików, nr 38/1981, s.7, ID 38156

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]