Stefano Casiraghi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Monakijska rodzina książęca
House of Grimaldi.png

Stefano Casiraghi (ur. 8 września 1960 w Como, zm. 3 października 1990 w Monako), włoski biznesmen, sportowiec, od 29 grudnia 1983 do 3 października 1990 mąż księżniczki Monako Karoliny Grimaldi (później księżnej Hanoweru).

Dzieciństwo i młodość[edytuj]

Stefano urodził się 8 września 1960 roku w mieście Como. Jego ojcem był Giancarlo Casiraghi, potomek mniejszej arystokracji, a matką Fernanda Palici. Jego rodzeństwo to bracia Marco Casiraghi i Daniele Casiraghi (jego żona miała na imię Laura) oraz siostra Rosalbe Casiraghi (jej mężem został Massimo Bianchi). Dorastał w Fino Mornasco. Od najmłodszych lat wykazywał ogromną pasję do wyścigów łodzi motorowych na miejscowym jeziorze Como. Rozpoczął studia na uniwersytecie w Mediolanie, ale ich nie ukończył ze względu na rozpoczęcie pracy wraz ze swoim ojcem i bratem Marco.

Znany jako "urodzony biznesmen" zaangażowany był we wszystkie sektory biznesu. Był właścicielem samochodów, garażów, restauracji, butików, apartamentów, fabryk i sklepów z biżuterią. Jego inwestycje znajdowały się w Afryce Północnej, Środkowym Wschodzie, Rzymie, Mediolanie, Paryżu i Nowym Jorku. W czasie narodzin jego najstarszego syna Andrei był dyrektorem butiku Christiana Diora w Monte Carlo.

Kariera sportowa[edytuj]

Wziął udział w osiemdziesięciu wyścigach łodzi motorowych. W ponad dwudziestoletniej karierze wygrał wiele zawodów i w dniu swojej śmierci był mistrzem świata w jednej z kategorii. Wygrał między innymi Mistrzostwa Świata w Atlantic City w 1989 roku. W 1984 roku ustanowił rekord uzyskanej przez łódź motorową prędkości, która wynosiła 172 mph. Dokonał tego na jeziorze Como.

Małżeństwo i rodzina[edytuj]

29 grudnia 1983 w Monako w cywilnej ceremonii poślubił księżną Monako, Karolinę Grimaldi. Ślub kościelny nie był możliwy, bo Karolina w oczach Kościoła katolickiego wciąż była żoną Filipa Junot. Nie można było jednak czekać dłużej, bo księżna spodziewała się już pierwszego dziecka. 8 czerwca 1984 urodził się pierwszy syn pary, Andrea Casiraghi. 3 sierpnia 1986 przyszła na świat córka, Charlotte Casiraghi, a nieco ponad rok później, 5 września 1987 młodszy syn Pierre Casiraghi.

Dzieci Stefano i Karoliny nie miały praw do dziedziczenia tronu Monako, ponieważ ich rodzice zawarli jedynie ślub cywilny. W czerwcu 1992 Watykan anulował małżeństwo księżnej z Filipem Junot, a w lutym 1993 papież Jan Paweł II uznał za legalny jej ślub z Casiraghim (dwa i pół roku po śmierci mężczyzny). Wtedy też umieszczono Andreę, Charlotte i Pierre'a na liście sukcesji tronu.

Jego imię nosi jego młodszy syn, Pierre Rainier Stefano Casiraghi i jego najstarszy wnuk, Aleksander Andrea Stefano Casiraghi.

Potomkowie[edytuj]

Dzieci Wnuki Prawnuki
Andrea Casiraghi Aleksander Casiraghi
India Casiraghi
Charlotte Casiraghi Rafał Elmaleh
Pierre Casiraghi

Wypadek i śmierć[edytuj]

Stefano Casiraghi zginął podczas wyścigu łodzi motorowych na monakijskim wybrzeżu 3 października 1990. Występował, bo chciał obronić zdobyty przed rokiem tytuł mistrza świata; po tym wyścigu zamierzał definitywnie zrezygnować ze sportu. Kilka tygodni wcześniej cudem uniknął śmierci, kiedy jego łódź zatonęła na wybrzeżu Guernsey. Tragicznego dnia jego łódź przewróciła się przy prędkości większej niż 90 mph. Jego pilot, Patrice Innocenti, przeżył wypadek. Leczono go przez kilka tygodni w klinice imienia księżnej Grace w Monako. Księżna Grace była teściową Stefano (której nigdy nie poznał) i zginęła w wypadku samochodowym w 1982 roku.

Pogrzeb odbył się w Katedrze Świętego Mikołaja w Monako. Casiraghi został pochowany w Chapelle de la Paix.