Waldemar Bohdanowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Waldemar Bohdanowicz
Data i miejsce urodzenia 2 czerwca 1941
Raków
Senator II kadencji
Okres od 25 listopada 1991
do 31 maja 1993
Przynależność polityczna Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe
Prezydent Łodzi
Okres od 29 grudnia 1989
do 27 maja 1990
Poprzednik Jarosław Pietrzyk
Następca Grzegorz Palka
Odznaczenia
Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Odznaka Honorowa PCK II stopnia Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”

Waldemar Bohdanowicz (ur. 2 czerwca 1941 w Rakowie) – polski geograf, polityk, były prezydent Łodzi i wojewoda łódzki, senator II kadencji, dziennikarz i działacz organizacji katolickich.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1945 zamieszkał w Łodzi. Jest absolwentem VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka. Studia wyższe rozpoczął na Uniwersytecie Łódzkim, a ukończył w 1963 na Uniwersytecie Warszawskim (na kierunku geografia ekonomiczna regionalna świata).

Przez wiele lat swojej kariery zawodowej pracował w handlu zagranicznym, m.in. w przedsiębiorstrach Textilimpex, Karimex, Hoechst AG, ICE International Komputer Edition Pologne w Warszawie i w Łodzi. Był także pracownikiem Ambasady PRL w Chartumie w latach 1972–1976.

Od listopada 1980 do 1986 należał do „Solidarności”, pełniąc funkcje wiceprzewodniczącego Komisji Zakładowej w Textilimpeksie, przewodniczącego regionalnej Sekcji Pracowników Handlu Zagranicznego Ziemi Łódzkiej, sekretarza rady krajowej Pracowników Handlu Zagranicznego. W stanie wojennym zaangażował się w działalność Ośrodka Pomocy Uwięzionym i Internowanym przy Kościele Ojców Jezuitów w Łodzi, prowadzonym przez Stefana Miecznikowskiego w latach 1982–1984. Z powodu tej działalności utracił pracę.

W latach 1989–1990 pełnił funkcję prezydenta Łodzi i wojewody łódzkiego. Był członkiem rządowych zespołów ds. podziału administracyjnego kraju oraz współpracy polsko-niemieckiej, a także pełnomocnikiem ds. restrukturyzacji regionu łódzkiego. W latach 1991–1993 z ramienia Wyborczej Akcji Katolickiej sprawował mandat senatora II kadencji. Zasiadał w Komisji Gospodarki Narodowej, Komisji Spraw Zagranicznych, Komisji nadzwyczajnej ds. stowarzyszenia ze Wspólnotą Europejską, a także w grupach międzyparlamentarnych polsko-niemieckiej i polsko-litewskiej oraz w klubie parlamentarnym Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego.

Pełnił także funkcje dyrektora Szpitala Ogólnego w Zambrowie oraz kierownika działu marketingu w jednej z polskich mleczarni, był także redaktorem i publicystą Radia Łomża, Radia BAB w Łomży oraz Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Zajmuje stanowisko pełnomocnika przełożonego Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego ds. Renowacji Kościołów z siedzibą w Łodzi (od 2004). W kwietniu 2006 był wśród założycieli Stowarzyszenia „Lepsza Łódź”, w którym objął stanowisko prezesa. W wyborach samorządowych w tym samym roku kandydował na urząd prezydenta Łodzi, zajmując 5. miejsce (5345 głosów, 2,41% poparcia). Przeniósł się następnie do Sieradza, w 2010 z listy PiS kandydował do sieradzkiej rady miasta[1].

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kto jest kim w polityce polskiej, Warszawa 1993
  • Kto jest kim w Polsce, Warszawa 1993 i 2001