Wierchy Zarębskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wierchy Zarębskie
Ilustracja
Widok z Turbacza
Państwo

 Polska

Położenie

Łopuszna

Pasmo

Gorce, Karpaty

Wysokość

ok. 1164–1245 m n.p.m.

Zagospodarowanie

pastwisko

Położenie na mapie gminy wiejskiej Nowy Targ
Mapa konturowa gminy wiejskiej Nowy Targ, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Wierchy Zarębskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Wierchy Zarębskie”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Wierchy Zarębskie”
Położenie na mapie powiatu nowotarskiego
Mapa konturowa powiatu nowotarskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Wierchy Zarębskie”
Ziemia49°32′42″N 20°07′52″E/49,545000 20,131111

Wierchy Zarębskiepolana reglowa na grzbiecie Turbacza w Gorcach. Jest jedną z trzech części Hali Długiej (pozostałe to właściwa Hala Długa i Wolnica). Wierchy Zarębskie stanowią południową część Hali Długiej[1]. Z gospodarczego punktu widzenia była to hala, czyli trawiasty teren, który nie był koszony, lecz wypasany[2].

Wierchy Zarębskie są ostoją ciekawych i rzadkich gatunków roślin. Porasta je zbiorowisko roślinne typu młaka kozłkowo-turzycowa z licznymi gatunkami roślin chronionych: tłustosz pospolity, fiołek dwukwiatowy, urdzik karpacki, gółka długoostrogowa, storczyca kulista, listera jajowata. Wiosną na hali masowo zakwitają krokusy. Na Wierchach Zarębskich znajduje się jedno z dwóch w Gorcach stanowisk pełnika europejskiego, rosną tu także takie wysokogórskie gatunki roślina jak jastrzębiec alpejski, wiechlina alpejska i macierzanka halna. By nie dopuścić do zarośnięcia polany lasem i zachować kulturę pasterską, w 2003 Gorczański Park Narodowy ponownie wprowadził na polanie kulturowy wypas owiec[2]. Na polanie wypływa Źródełko Miłości[3].

Wierchy Zarębskie znajdują się w Gorczańskim Parku Narodowym. Łączą się z właściwą Halą Długą, ale należą do różnych wsi. Część północna to Hala Długa należąca do wsi Zasadne w powiecie limanowskim, część południowa to Wierchy Zarębskie należące do wsi Łopuszna w powiecie nowotarskim[3].

Szlaki turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czerwony Główny Szlak Beskidzki, odcinek: Przełęcz KnurowskaKaroloweRąbaniskaZielenicaHala NowaHala MłyńskaKiczoraTrzy KopcePolana Gabrowska – Hala Długa – Turbacz[3]. Odległość 8,5 km, suma podejść 610 m, suma zejść 140 m, czas przejścia 3 godz., z powrotem 2 godz. 5 min[4].
szlak turystyczny zielony, odcinek: Gorc – polana Przysłop Dolny – polana Średniak – polana Jaworzyna – Trzy Kopce – Polana Gabrowska – Hala Długa – Turbacz[3]. Odległość 10,4 km, suma podejść 370 m, suma zejść 270 m, czas przejścia 2 godz. 50 min, z powrotem 2 godz. 30 min[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Na podstawie tablic informacyjnych przy polanie.
  2. a b M. Cieszkowski, P. Lubieński, Gorce – przewodnik dla prawdziwego turysty, P. Lubieński (red.), Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2004, ISBN 83-89188-19-8.
  3. a b c d Geoportal. Mapa lotnicza [online] [dostęp 2022-01-01].
  4. a b Gorce. Mapa turystyczna 1: 50 000, Kraków: Compass, 2007, ISBN 83-89472-59-7.
Panorama Tatr z Hali Długiej
Panorama Tatr z Hali Długiej