Bristol M.1

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez AndrzeiBOT (dyskusja | edycje) o 15:14, 24 paź 2016. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Bristol M.1C
Ilustracja
Bristol M.1C, eksponat Shuttleworth Collection
Dane podstawowe
Państwo

 Wielka Brytania

Producent

British and Colonial Aeroplane Co.

Typ

samolot myśliwski

Konstrukcja

grzbietopłat, z podwoziem stałym, o konstrukcji drewnianej

Załoga

1 osoba

Historia
Data oblotu

1916

Lata produkcji

1917

Dane techniczne
Napęd

1 x silnik rotacyjny Le Rhône 9J o mocy 80 kW

Wymiary
Rozpiętość

9,38 m

Długość

6,24 m

Wysokość

2,68 m

Powierzchnia nośna

13,5 m²

Osiągi
Prędkość maks.

210 km/h na wysokości 0 m

Dobieg

100 m

Dane operacyjne
Uzbrojenie
1 x karabin maszynowy Vickers kalibru 7,7 mm
Użytkownicy
Royal Flying Corps

Bristol M.1 – brytyjski samolot myśliwski z okresu I wojny światowej.

Historia

Bristola M.1 skonstruował Frank Barnwell. Konstruując samolot założył on, że najważniejszą cechą samolotu myśliwskiego jest szybkość i w związku z tym wybrał dla konstruowanej maszyny układ jednopłata o starannie opracowanej aerodynamice. Prototyp samolotu oblatano w 1916 roku. Miał on oznaczenie M.1A. Próby wykazały, że nowy samolot jest szybki (prędkość 205 km/h na wysokości około 2000 m) i zwrotny. Jednak pomimo tego Royal Flying Corps nie zamówił początkowo nowego myśliwca. Samolotowi zarzucono, że jego pilot posiada słaba widoczność w dół oraz uznano, że posiada zbyt dużą prędkość lądowania (80 km/h) i za długi dobieg (100 m). W związku z tym powstała seria prototypowa kilku samolotów oznaczonych jako M.1B wyposażonych w płat z podcięciami w miejscu połączenia z kadłubem, polepszającymi widoczność w dół. W 1917 roku zamówiono 125 seryjnych samolotów oznaczonych jako M.1C. Uzbrojono w nie kilka dywizjonów RFC operujących w Mezopotamii, Palestynie i Macedonii. Pomimo przydzielenia samolotów do jednostek większość wyprodukowanych samolotów nie została nigdy zmontowana i do zakończenia wojny przeleżała w skrzyniach. Nieliczne samoloty użyto bojowo, a latający na nich piloci zestrzelili kilka niemieckich samolotów.

Sześć Bristoli M.1C sprzedano podczas wojny Chile. 12 grudnia 1918 roku na jednym z nich Dagoberto Godoy jako pierwszy człowiek przeleciał nad Andami. Jego lot rozpoczął się w Santiago, a zakończył się w Mendozie.

Opis

Bristol M.1C był samolotem jednopłatowym. Kadłub z kratownicą krytą płótnem, w przedniej części o przekroju zbliżonym do kołowego. Płat z eliptyczną krawędzią natarcia i prostą spływu, dwudźwigarowy, mocowany do górnych podłużnic kadłuba. Płat usztywniono przy pomocy cięgien biegnących do piramidki antykapotażowej i dolnych podłużnic kadłuba.

Samolot był napędzany silnikiem rotacyjnym Le Rhône 9J o mocy 80 kW.

Bristol M.1C był uzbrojony w pojedynczy karabin maszynowy Vickers kalibru 7,7 mm zamontowany w kadłubie, przed kabina pilota. Karabin maszynowy wyposażony był w synchronizator Constantinesco.

Bibliografia

  • Tomasz Goworek: Samoloty myśliwskie pierwszej wojny światowej. Warszawa: Wydawnictwo Komunikacji i Łączności, 1981. ISBN 83-206-0224-6.