Przejdź do zawartości

Camillo Cavour

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Nedops (dyskusja | edycje) o 17:09, 23 lut 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Camillo Cavour
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

10 sierpnia 1810
Turyn

Data i miejsce śmierci

6 czerwca 1861
Turyn

Premier Włoch
Okres

od 23 marca 1861
do 6 czerwca 1861

Poprzednik

nowy urząd

Następca

Bettino Ricasoli

Premier Królestwa Sardynii
Okres

od 4 listopada 1852
do 19 lipca 1859

Poprzednik

Massimo d’Azeglio

Następca

Alfonso Ferrero La Marmora

Premier Królestwa Sardynii
Okres

od 21 stycznia 1860
do 23 marca 1861

Poprzednik

Alfonso Ferrero La Marmora

Następca

urząd zlikwidowany

"
Odznaczenia
Najwyższy Order Zwiastowania Najświętszej Marii Panny (Order Annuncjaty) Order Sabaudzki Cywilny (Włochy) Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Świętych Maurycego i Łazarza (Królestwo Włoch) Order Świętego Aleksandra Newskiego (Imperium Rosyjskie) Krzyż Wielki Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Kawaler Orderu Karola III (Hiszpania) Wielka Wstęga Orderu Leopolda (Belgia) Krzyż Wielki Orderu Zbawiciela (Grecja) Order Gwelfów (Hanower) Order Medżydów (Imperium Osmańskie) Order Lwa i Słońca (Persja) dla obcokrajowców
Pomnik Cavoura w Mediolanie

Camillo Benso di Cavour (ur. 10 sierpnia 1810 w Turynie, zm. 6 czerwca 1861 tamże) – włoski polityk, mąż stanu, premier i minister spraw zagranicznych, przywódca liberałów piemonckich, współzałożyciel pisma „Il Risorgimento”, w wyniku wzmocnienia porządku konstytucyjnego i ograniczenia wpływów duchowieństwa przyczynił się do rozwoju ekonomicznego Włoch[1].

W młodości oczekiwano od niego, że zrobi przyzwoitą karierę, wstąpił więc do armii, gdzie doszedł do dobrego stanowiska, lecz przez swe liberalne poglądy musiał ją opuścić w 1831. Następnie podróżował po Europie, studiując politykę i gospodarkę. W 1847 założył gazetę „Il Risorgimento” (Odrodzenie) wspierającą liberalizm, zjednoczenie Włoch i konstytucjonalizm. W 1850 został ministrem gospodarki i handlu, a w 1851 objął stanowisko ministra finansów.

Camillo Cavour został powołany na urząd premiera królestwa Piemontu i Sardynii przez Wiktora Emanuela II w listopadzie 1852 r. Zapewnił Piemontowi rozwój ekonomiczny i gospodarczy. Sprawniejsze rolnictwo, zyski z handlu zagranicznego, rozwinięta sieć komunikacyjna (m.in. pierwszy tunel kolejowy pod Alpamitunel Fréjus) i flota zapewniły Piemontowi najsilniejszą pozycję wśród księstw włoskich. Był zwolennikiem idei federacyjnej. Wraz z Wiktorem Emanuelem chciał, aby po zjednoczeniu Włochy stały się państwem federacyjnym. Cavour wykazał się wielkim sprytem po pokoju kończącym wojnę sojuszu francusko-sardyńskiego z Austrią, który został podpisany w listopadzie 1859 r. w Zurychu. Pokój ten zawierał punkt dotyczący powrotu Habsburgów do księstw środkowej Italii (Parma, Modena i Toskania). Piemont nie chciał Habsburgów na tronach, dlatego Cavour wymyślił, aby ogłosić plebiscyt dotyczący przyszłości księstw środkowo-włoskich. Ludność wolała zjednoczenia z Piemontem, niż władzy Habsburgów. Tym samym Austrii pozostała tylko gorycz porażki w wojnie.

Walnie przyczynił się do zjednoczenia Włoch. Za swoje zasługi jest zaliczany do czterech „ojców Ojczyzny”.

Odznaczenia

Przypisy

  1. Chris Cook, John Stevenson, Leksykon nowożytnej historii Europy 1763-1999, Warszawa 2000, s.366
  2. Calendario reale per l’anno 1861, Ceresole e Panizza, Turyn, 1861, s. 171, 195, 513.