Dyskusja wikiprojektu:Polityka/Archiwum/4

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Prezydenci Turkmenistanu

Chciałbym prosić uczestników wikiprojektu o wzięcie udziału w miarę możliwości w dyskusji nad usunięciem artykułu Prezydenci Turkmenistanu. Pozdr. Sebk. let’s talk 21:26, 4 sty 2011 (CET)

Prośba w sprawie sprawdzania zgłoszeń błędów

Wpisuję się tutaj, ponieważ projekt jest wśród tych, jakie zdeklarowały pomoc w weryfikowaniu błędów na stronie Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule. Obecnie mamy ponad 300 zgłoszeń. Nie sprawdzałem, czy są tez takie dotyczące zagadnień tego projektu, ale proszę o jednorazowe przejrzenie i pomoc. Krótkie zalecenia jak działać są zebrane (na bazie dotychczasowych doświadczeń) na stronie Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule/Zalecenia. chociaż jednego uczestnika projektu prosiłbym o dodanie tej strony do obserwowanych - wystarczy kliknąć tutaj w Dodaj do obserwowanych. Z góry dzięki i przepraszam, że z automatu wysyłam do wszystkich projektów. Bohaterowie obsługujący "zgłoś błęda" są zmęczeni. Przykuta (dyskusja) 15:43, 25 sty 2011 (CET)

Witam. Jest szansa żeby uczestnicy wikiprojektu polityka zainteresowali się w/w kategorią i toczoną właśnie dyskusją nad jej usunięciem? Bo robi się coraz weselej, do zarzutów o kryptofaszyzm doszły twierdzenia o "nieczytanie edytowanych haseł" i wysyłanie się na onet. Ogólnie miło i merytorycznie. Duży Bartek / Hmmm? 23:30, 31 sty 2011 (CET)

Może z lekkim opóźnieniem, ale właśnie się wypowiedziałem. Powerek38 (dyskusja) 20:27, 3 lut 2011 (CET)

Oznaczanie braku boxów

Mój bot przejrzał dzisiaj artykuły biograficzne polityków z niesprawdzonych dotąd państw pozaeuropejskich pod kątem braku infoboxów. Politycy z Europy, USA i paru innych krajów zostali przejrzani już jesienią, a zatem mamy już sprawdzony cały świat. Oczywiście akcja będzie co jakiś czas powtarzana, aby uwzględniać nowo powstające hasła. Lista oznaczonych artykułów bez boxów jest tutaj i liczy obecnie prawie 3900 haseł. Zachęcam bardzo mocno do pracy nad nimi. Naturalnie naszym podstawowym zadaniem jest wstawianie boxów, ale warto również sprawdzać takie rzeczy jak kategoryzacje, grafiki (często na Commons już są, a u nas jeszcze nie), źródła (minimum przyzwoitości to wstawienie szablonu ich braku, a najlepiej oczywiście od razu je dodać) itp. itd. Jeżeli znajdziecie postać, której w ogóle nie powinno być na Wiki (a bywały już takie), nie wahajcie się oczywiście zgłaszać do Poczekalni. Sam mam za sobą wstawienie już co najmniej kilkuset takich boxów, więc służę w razie czego pomocą. Powodzenia! Powerek38 (dyskusja) 19:12, 12 lut 2011 (CET)

Dyskusja o rodzajach powiatów

Zachęcam wszystkich czujących się kompetentnymi w tej sprawie Uczestników projektu do udziału w dyskusji na temat rodzajów powiatów w Polsce. Mówiąc w największym skrócie: spór toczy się o to, czy w ogóle uprawnione jest używanie terminu "powiat grodzki" w odniesieniu do współczesnego podziału administracyjnego Polski, czy też lepiej jest mówić i pisać "miasto na prawach powiatu". Jeśli macie jakieś zdanie lub/i źródła w tej sprawie, proszę o zabranie głosu. Powerek38 (dyskusja) 15:15, 22 lut 2011 (CET)

Polityk infobox

Czy byłby ktoś skłonny dodać do ww. infoboksu pola: wikiźródła, pseudonim i podpis? Są one dostępne w infoboksie biogramu, ale ten z kolei nie zawiera kilku innych przydatnych w przypadku polityków pól. --Marcel Duchamp (dyskusja) 16:05, 2 mar 2011 (CET)

Parametr do źródeł jest w obecnej wersji boxu, natomiast dwa pozostałe wydają mi się średnio przydatne, zwłaszcza pseudonim. Ogromna większość polityków występuje na scenie politycznej pod swymi prawdziwymi nazwiskami, co najwyżej ze zdrobnieniami imion. A autograf? Faktycznie to jest w wielu boxach, ale IMHO to bardziej ciekawostkowe. Tym niemniej niech sobie będzie, jeśli ktoś widzi taką potrzebę. Powerek38 (dyskusja) 18:49, 2 mar 2011 (CET)
Tych źródeł chyba jednak tam nie ma. Widzę tam jedynie "commons" i "quote" i nawet spróbowałem czy zadziała "source", ale działać nie chce... Co do pseudonimu, to oczywiście prawda, że ogromna większość polityków go nie używa, nie mniej jednak ogromna większość polityków działających pod zaborami, w dwudziestoleciu, pod okupacją czy na emigracji posługiwała się pseudonimami, niekiedy nawet wieloma. Autograf natomiast to z jednej strony ciekawostka, z drugiej zaś bardzo przydatne narzędzie dla historyków badających rękopisy czy dla bibliofilów ceniących sobie książki z autografem. Może więc jednak dasz się namówić na dodanie tych parametrów? --Marcel Duchamp (dyskusja) 03:56, 3 mar 2011 (CET)
Przepraszam, faktycznie, pomyliłem źródła z cytatami, mea culpa. OK, ja mogę być za, ale przydałby się szerszy konsensus. Poczekajmy jeszcze trochę na opinie innych :) Powerek38 (dyskusja) 08:44, 3 mar 2011 (CET)
Ja się przychylam do postulatu poszerzenia infoboksu :) . TR (dyskusja) 23:18, 3 mar 2011 (CET)
Generalnie we wszystkich trzech kwestiach jestem na tak, choć ten pseudonim byłby rzeczywiście chyba najmniej używany. Sebk. let’s talk 16:09, 4 mar 2011 (CET)

Artykuł przetłumaczony z enwiki. Wymaga przede wszystkim sprawdzenia tłumaczeń ustrojów państwowych, a potem będzie go można dać do czywiesza. Bluszczokrzew (dyskusja) 14:22, 16 mar 2011 (CET)

Moim zdaniem, pomijając masę przekierowań wymagających poprawy linków, to jest w miarę OK. Przejrzałem dość pobieżnie, ale na pierwszy rzut oka razi mnie tylko "demokracja konstytucyjna" i "republika konstytucyjna" - przy monarchii pojęcie konstytucyjności ma jeszcze jakiś sens i jest spotykane, ale przy demokracji i republice? Nie wiem, o co chodzi. Powerek38 (dyskusja) 15:18, 16 mar 2011 (CET)
Spojrzałem do angielskiego oryginału. Demokracja konstytucyjna to właściwie liberalna demokracja (jeden z najbardziej znaczących braków w naszych hasłach politycznych). Z kolei republika konstytucyjna jest googlowalna po polsku. Jest angielskie hasło en:Constitutional republic i niemieckie de:Konstitutionelle Republik. Wydaje mi się więc, że może zostać (choć też wcześniej o tym nie słyszałem). Jest jeszcze problem z ustrojem ChRL. Oryginalnie jest People's democratic dictatorship. W naszym haśle Chińska Republika Ludowa jest demokracja ludowa, ale nasze hasło mówi tylko o państwach związanych z ZSRR. Poprawiłem na dyktaturę ludową. Bluszczokrzew (dyskusja) 22:03, 16 mar 2011 (CET)
Nie przekonuje mnie specjalnie to hasło z enWiki, ale to już mój POV - to jest IMHO masło maślane, bo o ile przy monarchii można mówić o jakichś Bożych pomazańcach i takich tam, to republika czy demokracja nie może istnieć bez jakiejś umowy społecznej - a przecież konstytucja to tylko jej formalny wyraz, zresztą można ją rozumieć na sposób brytyjski i wtedy już w ogóle nie ma o czym mówić. Hasło z enWiki zakłada, że konstytucja może być tylko oparta na modelu demokracji liberalnej, a przecież można sobie teoretycznie wyobrazić wpisanie sądów skorupkowych do konstytucji. No ale cóż, skoro na enWiki są źródła, to nic nie poradzę :) Z Chinami jest problem wspólny dla wszystkich państw autorytarnych - jest potężna przepaść między ustrojem prawnie deklarowanym a realnym. Dla mnie "dyktatura ludowa" brzmi równie dziwacznie jak znacznie bardziej popularna "demokracja ludowa" (to ostatnie kojarzy mi się z ustrojem Szwajcarii, jeśli już). Ja bym przy Chinach napisał wprost, że to jest jednopartyjne państwo autorytarne, z fasadą republiki parlamentarnej (tak przynajmniej sądzę). Ale być może się już strasznie czepiam :) Powerek38 (dyskusja) 22:13, 16 mar 2011 (CET)
Ale które Cię nie przekonuje? Demokracja liberalna czy republika konstytucyjna? Jeśli do tego drugiego to OK. Zostawiłbym jednak tak jak jest. Wskaźnik przyjmuje, przynajmniej częściowo, fasadowe nazwy ustrojów (stąd Dżamahirijja czy songun). W przypadku Chin to jednak nie taka proste państwo autorytarne, ze względu na dużą rotację kadr. Rządzi raczej nomenklatura, do której jest dość szeroki dostęp. Również bym zostawił. Poprawię prekierowania i wstawiam do czywiesza. Bluszczokrzew (dyskusja) 22:22, 16 mar 2011 (CET)
Nie no, aż takim wywrotowcem nie jestem, żeby mnie liberalna demokracja nie przekonywała - miałem na myśli republikę/demokrację konstytucyjną. Ale ok, wstawiaj, nie mam nic przeciwko :) Powerek38 (dyskusja) 22:37, 16 mar 2011 (CET)
Aha. Część przekierowań musi pozostać, ponieważ jest właściwie powinna zostać zastąpiiona odrębnymi hasłami Przekierowania mogą zostać na razie "od biedy". Chodzi o republikę parlamentarną przekierowującą na demokrację parlamentarną, demokrację konstytucyjną przekierowującą na demoliberalizm (nurt myśli]]. Bluszczokrzew (dyskusja) 22:51, 16 mar 2011 (CET)

Burmistrzowie dzielnic Warszawy

Czy burmistrzowie dzielnic Warszawy są encyklopedyczni z urzędu? TR (dyskusja) 22:49, 11 wrz 2011 (CEST)

Moim zdaniem nie, nie widzę wielkiej różnicy między nimi a innymi samorządowcami podobnego szczebla. Oczywiście gdyby np. taki Mokotów ze swoją ludnością był samodzielnym miastem, to jego prezydent byłby pewnie autoency, no ale jednak nie jest samodzielnym miastem :) Powerek38 (dyskusja) 08:40, 12 wrz 2011 (CEST)

POSŁOWIE RUCHU PALIKOTA

Oto cżłonkowe nowej partii którzy dostali sie do sejmu. Trzebaby napisać o nich artykuły w najbliższych dniach. Frankszwajcarski (dyskusja) 12:13, 11 paź 2011 (CEST) Okręg białostocki:

Okręg bielski:

Okręg bydgoski:

Okręg chełmski:

Okręg częstochowski:

Okręg elbląski:

Okręg gliwicki:

Okręg gdański:

Okręg gdyński:

Okręg kaliski:

Okręg katowicki:

Okręg kielecki:

Okręg koniński:

Okręg koszaliński:

Okręg Kraków II (nr 13):

Okręg krośnieński:

Okręg legnicko-jeleniogórski:

Okręg lubelski:

Okręg lubuski:

Okręg łódzki:

  • Roman Kotliński - redaktor naczelny antyklerykalnego tygodnika "Fakty i Mity" Jest

Okręg olsztyński:

Okręg opolski:

Okręg pilski:

Okręg piotrkowski:

Okręg płocko-ciechanowski:

Okręg poznański:

Okręg radomski:

Okręg rybnicki:

  • Piotr Chmielowski - 9 925 głosów, przedsiębiorca z branży dystrybucji materiałów medycznych

Okręg rzeszowski:

Okręg sieradzki:

Okręg sosnowiecki:

Okręg szczeciński:

Okręg toruńsko-włocławski:

Okręg wałbrzyski:

Okręg Warszawa I (nr 19):

Okręg Warszawa II (nr 20), zw. podwarszawskim:

Okręg wrocławski:

Dzięki za tę listę, ale tak prawdę mówiąc, to się trochę niepotrzebnie narobiłeś - bo trzeba i tak zrobić w przestrzeni głównej listę wszystkich posłów i senatorów nowej kadencji, a następnie zaniebieszczać ją. Powerek38 (dyskusja) 14:31, 11 paź 2011 (CEST)

Szablon linków do obwieszczeń wyborczych

Pojawiają się refy do obwieszczeń PKW, wnet pojawi się ich jeszcze więcej. Proponuję stworzyć szablon, który ujednolici prezentację tych źródeł. Przygotowałem wstępną wersję w swoim brudnopisie, będę wdzięczny za uwagi. Pozdrawiam, Skalee. 19:26, 11 paź 2011 (CEST)

  • To akurat zbędne. Obwieszczenia idą potem do monitora polskiego. I należy jeśli już dać przypis do konkretnego publikatora. Poza tym serwisy PKW od wyborów 2001 są stabilne. Elfhelm (dyskusja) 23:43, 11 paź 2011 (CEST)
    • Popieram Elfa, nie zawracajmy naszym specom od technikaliów głowy takimi rzeczami, gdy dużo poważniejsze czekają na zrobienie. Nie wszystkie dane pójdą do Monitora, więc IMHO te przypisy powinny zostać, ale wystarczy stosować szablon cytowania stron www i już są w miarę ujednolicone. Poza tym, liczy się treść przypisu, nie fetyszyzujmy jego wyglądu. Powerek38 (dyskusja) 23:52, 11 paź 2011 (CEST)

Ogłoszenie techniczne

Ze względu na rosnącą w sezonie powyborczym liczbę postów na tej stronie, pozwoliłem sobie uruchomić jej automatyczną archiwizację, obsługiwaną przez MalarzBOTa. Sądzę, że pozwoli nam to utrzymać tu większy porządek. Jeśli ktoś ma jakieś uwagi - oczywiście zawsze można to wyłączyć lub inaczej skonfigurować. Powerek38 (dyskusja) 23:59, 11 paź 2011 (CEST)

Kategoria:Posłowie na Sejm III RP

Czy jest jakiś powód dla którego Kategoria:Posłowie na Sejm III RP nie powinna zostać podzielona na kadencje? Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 12:56, 10 paź 2011 (CEST)

Jest już podkategoria według okręgu, jest podkategoria dla (wice)marszałków. Są dwie możliwości:
  1. Wszystkie nazwiska powinny z zniknąć z Kategoria:Posłowie na Sejm III RP, bo są już w podkategoriach. Jeżeli znikną, to dodanie podkategorii według kadencji jest bardzo zasadne.
  2. Rezygnacja z kategorii Kategoria:Posłowie na Sejm III RP według okręgu, Kategoria:Marszałkowie Sejmu III RP i podobnych.
Osobiście skłaniam się ku temu drugiemu rozwiązaniu, czyli zmniejszeniu liczby kategorii. Kategoria, która zawiera ok. 1000 elementów, ale za to same biogramy, nie jest trudna w przeglądaniu. Warto przenieść bieżącą dyskusję do wyspecjalizowanego wikiprojektu.
Przy okazji: Kategoria:Posłowie z okręgu Rzeszów w Kategoria:Ludzie związani z Rzeszowem? Bez sensu, to też wymaga naprawy. Pozdrawiam, Skalee. 15:02, 10 paź 2011 (CEST)
Mam w tej sprawie mocno mieszane uczucia. Za podziałem według kadencji przemawia jednolitość standardów, do której powinniśmy dążyć - a taki system został u nas przyjęty np. przy kategoryzacji biogramów członków brytyjskiej Izby Gmin. Z drugiej strony powoduje to, że artykuły mają bardzo wiele kategorii w przypadku politycznych weteranów. Jeśli chodzi o kategoryzację według okręgów, jest mi to bliskie ze względu na moje obywatelskie i politologiczne przekonanie, że jednak poseł powinien czuć się związany ze swoim okręgiem wyborczym, ergo jest to ważne kryterium. Tyle tylko, że taki podział powoduje makabryczny bałagan przy zmianach nazw/granic okręgów, a np. w tegorocznych wyborach do Senatu była pod tym względem prawdziwa rewolucja. Rzucam argumenty, ale sam nie mam jednoznacznego stanowiska, jestem rozdarty. Powerek38 (dyskusja) 15:21, 10 paź 2011 (CEST)
IMO kategoryzacja wg okregow powoduje tu wiecej balaganu niz pozytku, a przy tym niewiele wnosi dla czytelnikow. Bo co daje wyliczanka okregow (z ktorymi juz z natury rzeczy bedzie przy tym wieczny balagan), jesli zupelnie z tego nie wynika w jakim to bylo nawet dziesiecioleciu. Kategoryzacja wg kadencji jest przynajmmniej jednoznaczna i zawiera IMO istotne dla wiekszosci czytelnikow informacje, niz to z jakiego okregu ew. przywieziony w teczce posel do sejmu wchodzil, nie wiedzac zupelnie, kiedy to bylo. -- Alan ffm (dyskusja) 16:23, 10 paź 2011 (CEST)
Nie no, trochę przesadziłeś - "przywożenie w teczce" kandydatów czy jak nazywają to inni "polityczne spadochroniarstwo" jest zjawiskiem marginalnym, choć efektownym medialnie. W tym roku naprawdę nie było tego dużo, jestem w stanie wymienić zaledwie kilka znanych nazwisk, których to dotyczyło. Ogromna większość posłów jest wybierana z tych okręgów, z których pochodzą lub są z nimi jakoś związani. Powerek38 (dyskusja) 16:28, 10 paź 2011 (CEST)
Obecnie spadochroniarstwo moze jest i marginalne, ale jak wziac pod uwage troche wczesniejsze dziesieciolecia, w ten sam sposob skategoryzowane, to mi ta informacja nie mowi w praktyce zupelnie nic. Bo jaka wartosc ma informacja, ze Jaruzelski byl kiedykolwiek poslem z okregow: Wroclaw, Wroclaw-Miasto, a innym razem ze Szczecina, jesli zupelnie przy tym nie wiadomo w jakich to bylo czasach. Takze kadencja jest tu IMO duzo wazniejsza od okregu w jakim zostal wybrany, bo to ostatnie w odroznieniu od kadencji po wyborach nie ma juz formalne prawie zadnego znaczenia. -- Alan ffm (dyskusja) 17:58, 10 paź 2011 (CEST)
Dodatek po głębszej analizie struktury kat. w tym obszarze. Jak widzę jest to generalnie niekonsekwentne W I. i II RP oraz 1944-52 kategorie są wg kadencji, a w PRL i III RP wg okregów. Niech żyje konsekwencja;) IMO podział wg okręgów jest jak już wyżej wspomniałem kiepskim rozwiązaniem nie stosowanym też raczej w innych językach. Sens ma to (i jest stosowane) dla krajów federacyjnych, gdzie te "okręgi federalne" są bardzo wyrazne, a cała struktura zabetonowana w konstytucji, a nie tam tak jak u nas, co wybory to nowe rozdawanie kart:) Także IMO raczej lepiej wycofać się czym prędzej z tego kiepskiego i niekonsekwentnego pomysłu. -- Alan ffm (dyskusja) 23:10, 10 paź 2011 (CEST)
Ok, jestem gotowy na to przystać. To znaczy mieszasz kilka rzeczy i trochę naginasz rzeczywistość (bo zmiany granic okręgów są rzeczą zupełnie rutynową, również w państwach federacyjnych, tyle że ich liczba jest mniej więcej stała; a poza tym okręg wyborczy to zupełnie co innego niż podmiot federacji), ale abstrahując od mojego wrodzonego czepialstwa, rozumiem ogólną ideę Twojej wypowiedzi i przyznaję jej dużo racji. Powerek38 (dyskusja) 23:42, 10 paź 2011 (CEST)
Z tymi federacjami to może jaśniej będzie napisać tak: Czym innym są Kategoria:Senatorzy z Alabamy, a czym innym posłowie z okręgu rzeszowskiego. W Senacie USA swoich reprezentantów mają poszczególne stany (po dwóch) i ta zasada jest konsekwencją podstaw amerykańskiej państwowości (tak jak pisałeś, są to podmioty federacji), nie wynika jedynie ze zmiennego podziału na okręgi. Pozdrawiam, Skalee. 15:20, 11 paź 2011 (CEST)
IMO związek polityka z regionem powinien być realizowany poprzez kategorie ludzie związani z X, ew. politycy związani z X. Nie ma żadnego powodu, dla którego biogramy posłów nie mogłyby bezpośrednio trafiać do takich kategorii. Pozdrawiam, Skalee. 13:02, 11 paź 2011 (CEST)
Moim zdaniem nie ma potrzeby rezygnacji z kategorii wg okręgów ani oddzielnej dla marszałków. W czym przeszkadza ilość kategorii w haśle większa niż X? Ile wynosi X? Co do zmiennych okręgów nie badałem problemu więc nie wiem. Zgadzam się że układ kat powinien być stały we wszystkich sejmach (i senatach). Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 23:51, 10 paź 2011 (CEST)

Reasumując, kategoryzacja wg wszelkiego rodzaju "regionow" ma sens jedynie w przypadku wyraznego konstytucyjnego umocowania, gdy np. parlamentarzysta jest w jakis istotny sposob zwiazanym co do glosu "reprezentantem" danego regionu, czy tym bardziej oddelegowanym i zaleznym co do prawa glosu przedstawicielem danego regionu (jak np. czlonkowie Bundesrat w DE). Kategoryzacja wg okregow jedynie z powodu miejsca wyboru bez jakichkolwiek przeslanek formalnoprawnej zaleznosci i odpowiedzialnosci przed wyborcami danego okregu nie ma IMO glebszego merytorycznego sensu, kategoryzacja wg kadencji mialaby tu IMO nieporownalnie duzo wyzszą wartosc informacyjną, a kategoryzacja wg obu kryteriow jednoczesnie bylaby tu dalece zbyt szczegolowa, dlatego tez proponowalbym z ww. wzgledow wycofac sie jednak z dotychczasowego sposobu kategoryzacji poslow i zastapic to w tym przypadku (analogicznie i konsekwentnie do kategoryzacji poslow w I. i II RP oraz 1944-52) kategoryzacją wg kadencji. -- Alan ffm (dyskusja) 14:36, 18 paź 2011 (CEST)

Strasznie długa ta nazwa. Proponuję przenieść pod autorytaryzm (ustrój). Bluszczokrzew (dyskusja) 10:45, 18 paź 2011 (CEST)

Jestem za, IMHO do dzieła! Powerek38 (dyskusja) 12:22, 18 paź 2011 (CEST)
Zrobione Po naprawie linkowanych (Zgłoszone do botów), starą nazwę usunę. Tomasz Raburski (dyskusja) 18:20, 23 paź 2011 (CEST)

Wybory prezydenckie w Bułgarii w 2011 roku

Sugestia aktualizacji (jeśli to złe miejsce, proszę przekazać do odpowiedniej dyskusji/projektu). W drugiej turze wyborów, która odbyła się 30 października, zwyciężył kandydat Rosen Plewnelijew. Zgłasza: 31.174.168.123 (dyskusja) 20:37, 31 paź 2011 (CET)

Rosen Plewnelijew

Sugestia aktualizacji (jeśli to złe miejsce, proszę przekazać do odpowiedniej dyskusji/projektu). Prezydent-elekt Bułgarii. Urząd obejmie 22 stycznia 2012, wraz z końcem kadencji urzędującego Prezydenta Georgiego Pyrwanowa. Zgłasza: 31.174.168.123 (dyskusja) 20:35, 31 paź 2011 (CET)

Wkleiłem powyższe zgłoszenia ze strony Zgłoś błąd w artykule. Członków projektu proszę serdecznie o sprawdzenie poprawności zgłoszenia, a następnie o ewentualną poprawę artykułu. Z góry dziękuję, Openbk (dyskusja) 21:08, 31 paź 2011 (CET)

Prośba o ocenę artykułu

Jakiś czas temu zgłosiłem do propozycji Artykułów na medal artykuł o zmarłym prezydencie Nigerii, Umaru Yar'Adui. Głosowanie kończy się 6 marca 2012, a dotychczas jest nikłe zainteresowanie tym tematem. Jeśli ktoś z uczestników projektu (lub ktokolwiek inny ;) byłby chętny, zapraszam do przeglądnięcia go i oceny czy spełnia wymagania. Byłbym bardzo wdzięczny. Pozdr. Sebk. let’s talk 21:07, 1 mar 2012 (CET)

Ilustracje

Wygenerowałem listę haseł gdzie można uzupełnić ilustrację w infoboksie - może ktoś jest zainteresowany? -- Bulwersator (dyskusja) 11:41, 11 mar 2012 (CET)

Propozycja nowych wikiprojektów

W dyskusji Wikiprojektu Prawo zaproponowałem utworzenie nowych wikiprojektów. Myślę, że niektórych z was mogłyby zainteresować wikiprojekty zajmujące się prawem publicznym (w tym konstytucyjnym) i międzynarodowym publicznym, które są związane blisko z polityką. Serdecznie zapraszam. Wierzę, że takie mniejsze wikiprojekty będą działały lepiej, niż olbrzymie: Prawo czy Polityka. Tar Lócesilion|queta! 00:26, 15 kwi 2012 (CEST)

W Kawiarence otworzyłem nowy wątek. Nie tyle zależy mi na dyskusji (może się mylę, ale nie wydaje mi się, żeby były to sprawy dyskusyjne), ile na ustaleniu ostrzejszej polityki uźródławiania, która pozwoli ograniczyć niektóre wojny edycyjne. Tomasz Raburski (dyskusja) 14:04, 19 cze 2012 (CEST)

Zaproszenie do PopArtu

Zapraszamy członków wikiprojektu Polityka/Archiwum/4 do przyłączenia się
do zespołu wikipedystów działających w Warsztacie PopArt.

Skupiamy się na ulepszeniu haseł tak, aby były zgodne z zasadami i zaleceniami Wikipedii. Do tej pory poprawiliśmy w warsztacie 234 artykułów. Jeżeli zdecydujecie się dołączyć, dopiszcie proszę projekt na stronach Wikiprojekt:Warsztat PopArt/wikiprojekty oraz Wikipedia:Macierz.

Prosze administratorów o ocene i wypowiedzi na temat tego artykułu. Chciałbym wszystkie artykuły dotyczące m.in. szefów rady ministrów państw świata w miare wolnego czasu w ten sposób tworzyć lub poprawiać. --Gustaw1410 chodzi mi o artykuł premierzy łotwy chce "posprzątać" te artykuły aby polska wikipedia stała się wzorcową jeśli chodzi o te zagadnienia.Gustaw1410

Karol 1111 dyskusja 20:02, 27 sie 2012 (CEST)

Karol 1111 dyskusja 20:02, 27 sie 2012 (CEST)

Poprawiamy biogram prezydenta Syrii w PopArcie. Zapraszam serdecznie, Gdarin dyskusja 10:50, 4 wrz 2012 (CEST)

Poprawiamy biogram prezydenta Syrii w PopArcie. Zapraszam serdecznie, Gdarin dyskusja 10:50, 4 wrz 2012 (CEST)

Rozpoczęła się dyskusja nad odebraniem DA biogramowi Mahatmy Gandhiego. Farary (dyskusja) 16:09, 13 paź 2012 (CEST)

Hasło jest poprawiane w PopArcie. Zapraszam! Gdarin dyskusja 21:39, 13 lis 2012 (CET)

Prośba techniczna

Dzień dobry/dobry wieczór. Mam jedną małą prośbę techniczną dotyczącą strony Waszego wikiprojektu. To nietrudne. Proszę, przeczytajcie do końca :)

Nie wiem czy wiecie, stworzyłem gadżet mający na celu znaczne ułatwienie zgłaszania artykułów do rubryki „Czy wiesz…” na stronie głównej, w jego gestii leży również informowanie odpowiednich wikiprojektów o zgłoszeniu. Każdy z 164 wikiprojektów ma wybrane inne miejsce do wstawiania szablonu {{Czy wiesz - wikiprojekt}}:

  1. wybrana sekcja na stronie projektu
  2. nowa sekcja na stronie dyskusji
  3. wybrana sekcja na stronie dyskusji
  4. i inne.

Czy możecie (w tej dyskusji gadżetu) napisać gdzie Wam zgłaszać CzyWiesze? Sam musiałbym analizować każdy projekt i jego stronę dyskusji (>300 stron), więc rozsyłam tę wiadomość automatycznie i liczę na Waszą (max. dwuminutową) współpracę :) Pozdrawiam, Kaligula (dyskusja) 20:39, 20 lis 2012 (CET)

Drodzy uczestnicy Wikiprojektu Polityka; przeglądając kategorię Propozycje zaleceń Wikipedii zauważyłem, że znalazły się tam podlinkowane wyżej zalecenia. Biorąc pod uwagę, że mają one charakter typowo wewnętrzny, pozwoliłem sobie usunąć ją z tej kategorii i przenieść do kategorii Wikiprojektu. Oczywiście jeżeli chcecie rozpocząć działania mające na celu przyjęcie tych zaleceń jako obowiązujących dla całej Wikipedii, nie mam nic przeciwko. --Teukros (dyskusja) 19:45, 27 lis 2012 (CET)

Zdjęcia polskich ministrów

Uważam, że to duże zaniedbanie polskiej Wikipedii jako społeczności i organizacji, że dotąd nie pozyskała dla siebie i wolnego użytku zdjęć portretowych wszystkich polskich ministrów. Potem strona o składzie Rady Ministrów (obecnym!) wygląda tak jak wygląda. Tymczasem w USA każdemu sekretarzowi twarzową fotkę na tle ich flagi robi pracownik US Army i automatycznie grafika znajduje się w domenie publicznej. Michał Stoiński (dyskusja) 18:51, 11 sty 2013 (CET)

Polska Wikipedia jest tylko społecznością, organizacją jest Stowarzyszenie Wikimedia Polska, ale to nie jest to samo. To tak na marginesie. Podstawową przyczyną, dla której bardzo łatwo jest zdobyć dobre zdjęcia polityków szczebla federalnego w USA, jest prawo przewidujące, że do domeny publicznej przechodzi natychmiast wszystko, co wytworzy rząd federalny. Nie dotyczy to tylko armii, ale też np. zdjęć robionych członkom Kongresu przez personel tegoż. Ale w przypadku innych krajów (a wiem co mówię, bo napisałem dziesiątki artykułów o brytyjskiej i australijskiej polityce) jest podobnie jak u nas, zresztą nawet w USA nie jest wcale łatwo o zdjęcia gubernatorów niektórych stanów, bo ta zasada dotyczy tylko rządu federalnego. Tak naprawdę my nie jesteśmy w stanie zbyt wiele z tym zrobić, z wyjątkiem wysłania kogoś z aparatem na publiczny event, gdzie da się zrobić lepsze lub gorsze zdjęcie ministra. Ale chętnych do takich eskapad brak. Nie uważam tego za jakąś naszą szczególną porażkę, wszyscy jesteśmy wolontariuszami i nie ma nas co porównywać z mediami, gdzie wszyscy piszą i robią zdjęcia, bo to po prostu ich praca. Powerek38 (dyskusja) 20:29, 11 sty 2013 (CET)
Szczerze powiedziawszy, to myślę, że gdyby ktoś napisał do danego polityka, że chciałby jego fotę na Wiki, to w wielu przypadkach by się to powiodło. Pamiętam, że np. w czasie kampanii prezydenckiej 2010 niektóre komitety wyborcze się tym zajęły (przykład). TR (dyskusja) 21:06, 11 sty 2013 (CET)
Z moich doświadczeń na OTRS wszystko jest super do momentu, gdy ktoś uświadomi sobie, jak bardzo traci kontrolę nad fotką po opublikowaniu jej na wolnej licencji. Masz rację, że mimo to wielu polityków jest gotowa na to ryzyko, ale IMHO wielu to jednak paraliżuje trochę. Powerek38 (dyskusja) 21:16, 11 sty 2013 (CET)

Klasyfikacja biogramów wg orientacji politycznych

W czasie I Wikimaratonu rzuciłem propozycję powrotu do dyskusji o kontrowersyjnym przyporządkowaniu biogramów politycznych do kategorii odnoszących się do różnych ideologii politycznych. Oto link do archiwalnej dyskusji - w zasadzie wiele się nie zmieniło. Moja propozycja sprowadza się przede wszystkim do tego, by politycy byli umieszczani w kategoriach "partyjnych", a nie tych w rodzaju "liberałowie" czy "nacjonaliści". Oznacza to zapewne też rozstanie się z takimi kategoriami jak "Feministki i feminiści" (bo tam chyba nie ma podziału na partie) i "Neonaziści" (tutaj na pewno nie ma, bo nie ma żadnych podkategorii). Dajcie proszę znać, co o tym sądzicie. Moim zdaniem mamy teraz swoiste połączenie OR-u z POV-em i powinniśmy jakoś ten problem rozwiązać. TR (dyskusja) 23:00, 3 lut 2013 (CET)

A dla przeciwwagi do powyższego wątku, byłbym pierwszym w szeregu zwolennikiem wywalenia wszelakich uznaniowych "orientacyjnych" form kategoryzacji biografii:) Jeśli nie przejawia się to wyraźnie w publicznej działalności zawodowej lub społecznej to pozostaje to sprawą prywatną danej osoby i nawet jeśli to w jakiejś formie weryfikowalnie zadeklarowała, to może też sobie do woli takowe poglądy o 180 st. zmieniać, bez obowiązku informowania o tym kogokolwiek. A kto też powiedział że musimy się tu koniecznie ścigać z EN-WP w ekscesywnym enwikoidalnym wulgaryzmie kategoryzacyjnym, a nie np. z DE-WP w kategoryzacyjnym puryzmie;) --Alan ffm (dyskusja) 00:41, 4 lut 2013 (CET)

Portale okołopolityczne

Cześć! Mam takie spostrzeżenie - użyteczne niegdyś portale chyba dawno już przestały być atrakcyjne i swoją formą bardziej dziś straszą niż zachęcają. Wydaje mi się, że można by im się przyjrzeć i coś z tym zrobić. Jak ktoś ma czas i chęci, to odświeżyć ich formę. A jak nie, to zarchiwizujmy i wstawmy szablon, że to wszystko nieaktualne... TR (dyskusja) 14:05, 2 lut 2013 (CET)

A, mam na myśli przede wszystkim te: Portal:Unia Europejska, Portal:Polityka i Portal:Partie polityczne. TR (dyskusja) 14:17, 2 lut 2013 (CET)
Jak powiedziałem przed chwilą TRowi na żywo (obaj jesteśmy właśnie na Wikimaratonie :), jestem za archiwizacją, w ogóle IMHO poza nielicznymi wyjątkami wikiportale nie sprawdzają się zbytnio, niech spoczywają w pokoju, dla mnie szkoda czasu na nie - lepiej rozwijać przestrzeń główną :) Powerek38 (dyskusja) 15:24, 2 lut 2013 (CET)
Tak więc IMO, analogicznie jak i przy słabych artykułach, zamiast inwestować energię w dyskusyjne narzekanie jak to wszystko się nie sprawdza i jak by to po kątach poarchiwizować i pousuwać ("żeby nie było niczego";), należy to stopniowo od czasu do czasu w miarę możliwości nieco odkurzyć i niech sobie w statycznej formie leży i czeka na lepsze czasy:) Nie muszą to być koniecznie nadzwyczajne wodotryski, ale nawet w dotychczasowej zaniedbanej, usilnie odlinkowywanej i z zapałem archiwizowanej formie portal miał odwiedzalność na poziomie ponad 1K/m-c, tak więc i po co to na siłę zarzynać? A szczególnie w przypadku rozwojowych tematów najwyższego poziomu, bo z portalami o wszelakich Kozich Wólkach, utworzonymi jednoosobowo w nagłym acz krótkotrwałym porywie lokalnego patriotyzmu może byś już trochę trudniej. Ja w ostatnich miesiącach odkurzyłem wprawdzie pobieżnie z kilkadziesiąt tego typu co pilniejszych przypadków, ale też sam całego wikiportalowego świata nie zbawię :) Ale IMO niskonakładowe wrzucenie linków do projektów siostrzanych, poprawienie zielonych linków do przekierowań, czy dopisanie do listy wyróżnionych najnowszych pozycji nie zajmuje znacznie więcej czasu niż wyprodukowanie lamentującego dyskusyjnego komentarza jak to się nie sprawdza i w ogóle jakie to wszystko w tej WP do ... ;) --Alan ffm (dyskusja) 00:18, 4 lut 2013 (CET)
Alan, przede wszystkim wyrazy uznania dla Twojej pracy przy portalach. Niemniej uważam, że one naprawdę wnoszą niewiele, a ich forma jest na tyle nieatrakcyjna, że wywołało to dyskusję po prostu :) . Wydaje mi się, że liczba wejść mogła być związana z faktem, że portale podlinkowane były na stronie głównej Wikipedii. Zostały jednak zdjęte, poobserwujemy jak się będą statystyki zmieniać, to zobaczymy ;) . TR (dyskusja) 22:44, 4 lut 2013 (CET)

Tydzień Artykułu Irlandzkiego

Witam wszystkich uczestników projektu.

W dniach 17-23 marca 2013 odbędzie się Tydzień Artykułu Irlandzkiego. W stworzonej bazie czerwonych linków mamy sporo haseł dotyczących polityki. Poza ogromną listą brakujących haseł o irlandzkich politykach, czerwono jest także w tym szablonie. Warto to zmienić. :)

Zapraszam wszystkich do uczestnictwa w akcji – do tworzenia i uzupełniania haseł o Irlandii! Szoltys [DIGA] 22:28, 8 mar 2013 (CET)

Może by się ktoś zlitował i uaktualnił? Bo aż wstyd... Gytha (dyskusja) 08:35, 16 kwi 2013 (CEST)

Autobiografia lokalnego polityka

Wikipedysta:Kazimierz Andrzej Zych/Kazimierz Andrzej Zych wyleciało w ramach DNU. Czy ktoś z Waszego projektu może ocenić, czy po poprawkach weryfikowalności ten biogram ma rację bytu? Z góry dziękuję za pomoc.--Pisum (dyskusja) 18:34, 16 kwi 2013 (CEST)

Zaproszenie

Drogi Wikipedysto! W imieniu uczestników Tygodnia Artykułu Holenderskiego mam zaszczyt zaprosić Cię do uczestnictwa w tej akcji. Jeśli jesteś chętny, dopisz się proszę do listy uczestników.

Została stworzona obszerna baza czerwonych linków, która zawiera sporo tematów związanych z polityką. Zapraszam do "walki z czerwonym kolorem". :)

Pozdrawiam, Szoltys [DIGA] 23:33, 26 kwi 2013 (CEST)

Tydzień Nauki w Wikipedii

Na stronie projektu przygotowane zostały zestawy czerwonych linków do brakujących artykułów z różnych dziedzin nauki. Do rozpoczęcia akcji zostały dwa dni. No, niemało, ale czy można zwrócić się o przejrzenie linków? Część z nich może być pod innymi nazwami i wystarczą redirecty, część może być błędna. Były wyciągane z haseł i stron przeglądowych automatem. Wątek w tym temacie znajduje się tutaj. Błędne/dublujące linki trzeba byłoby też zmienić/usunąć w hasłach, w których występują. Artykuły z zakresu politologii są w tym miejscu. Kłaniam się, Sławek Borewicz (dyskusja) 12:13, 6 lis 2013 (CET)

@6quarg, @Amarantka, @Arekowy, @Domix, @Imperial @Prezes140, @Qrzysztof, @RafalS1996 Czy moglibyście przy tym pomóc? Sławek Borewicz (dyskusja) 16:31, 7 lis 2013 (CET)

Pomoc początkującemu

@Rafał Simbor chce umieścić artykuł o Stowarzyszeniu. Nie potrafię ocenić jego encyklopedyczności, ale człowiek pracuje w swoim brudnopisie Wikipedysta:Rafał Simbor/Stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska1, jeżeli ktoś chce/może go wspomóc, pewnie będzie wdzięczny. Ciacho5 (dyskusja) 19:09, 14 gru 2013 (CET)

Moim zdaniem Dom Wszystkich Polska jest ency przez wzgląd na osobę swego założyciela i lidera. Ryszard Kalisz nie ma obecnie partii, ma tylko to stowarzyszenie, a jest to polityk na tyle ważny, że IMHO samo to czyni organizację zauważalną. I to mniej więcej powiem na na DNU, jeśli do niego dojdzie, a póki co - niech nasz nowy kolega działa, nie przeszkadzajmy :) Powerek38 (dyskusja) 19:29, 14 gru 2013 (CET)
  • DNU to przyszłość, ale w tej chwili chodzi o pomoc, przywołanie jakichś poprawnych źródeł, wskazanie co daje ency/jest ency, a co można/należy pominąć itp. Ciacho5 (dyskusja) 18:28, 15 gru 2013 (CET)

dlaczego został odwołany? powitanie --Jean11 (dyskusja) 00:57, 26 gru 2013 (CET)

Zmiany w infoboksie okregu wyborczego

Zapraszam wszystkich zainteresowanych tematyką wyborczą do dyskusji nad proponowaną przeze mnie przebudową szablonu {{Okręg wyborczy infobox}}. Dyskusja będzie toczyć się tutaj. Powerek38 (dyskusja) 12:50, 8 lut 2014 (CET)

PiS

Witam! mimo usilnych starań nie potrafię znaleźć wyników sondaży z 2001 roku które stanowiły uwagę do zrobienia z artykułu DA. Czy ktoś z uczestników wikiprojektu może pomóc w tej kwestii.Biedronki (dyskusja) 23:33, 17 lut 2014 (CET)

TYDZIEŃ NAUKI 2

Zaproszenie do wzięcia udziału w Tygodniu Nauki


Drogi Wikipedysto! W imieniu uczestników Tygodnia Nauki II mam zaszczyt zaprosić Cię do uczestnictwa w tej akcji.
Jeśli jesteś chętny, dopisz się proszę do listy uczestników.

Zachęcam Cię również do zapisania się na listę subskrybentów, która służy do automatycznego powiadamiania o nowych Tygodniach tematycznych. Pozdrawiam!

Witajcie, chciałabym Was serdecznie zaprosić do udziału w Tygodniu Nauki II. Obfituje on w niezmierzone Czerwone Morze, który każdy z Was może zmniejszyć. Artykuły z zakresu politologii, administracji i wiedzy o Unii Europejskiej aż się proszą o napisanie. Zapraszam! Marycha80 (dyskusja) 08:22, 14 kwi 2014 (CEST)

Podpis prezydenta w {{polityk infobox}}

Witam, chciałbym się odnieść do pewnej propozycji, gdzie dyskusja rozpoczęła się w tutaj (patrz Podpis papieża w {{duchowny infobox}} i prezydenta w {{polityk infobox}}). Chodzi o dodanie nowego parametru podpis w {{polityk infobox}}.--KamilQue 12:39, 10 maj 2014 (CEST)

: Czemu nikt nie chce skomentować tej propozycji ???KamilQue 22:06, 13 maj 2014 (CEST)

Tydzień Artykułu o Bośni i Hercegowinie

Drogi Wikipedysto! W imieniu uczestników Tygodnia Artykułu o Bośni i Hercegowinie mam zaszczyt zaprosić Cię do uczestnictwa w tej akcji. Jeśli jesteś chętny, dopisz się proszę do listy uczestników.

Zachęcam Cię również do zapisania się na listę subskrybentów, która służy do automatycznego powiadamiania o nowych Tygodniach tematycznych. Pozdrawiam!

Jest wiele artykułów dotyczących polityki Bośni i Hercegowiny. Mam nadzieję, że wesprzecie nas w tworzeniu artykułów dotyczących tego państwa. Zapraszam, Marycha80 (dyskusja) 15:36, 23 cze 2014 (CEST)

Nowy wpis na Zgłoś błąd

Zgłoszono błąd w artykule Polski Komitet Wyzwolenia Narodowegozobacz wpis. Michał Sobkowski dyskusja 08:21, 27 cze 2014 (CEST)

Prośba o ogarnięcie hasła, tak aby mogło być wrzucone na SG. Nedops (dyskusja) 16:32, 23 lis 2014 (CET)

Portale

Od dawien dawna mamy nieaktualizowane portale dot. polityki. Jeden z nich (Portal:Partie polityczne) był już oznaczony szablonem Porzucony projekt. Pozwoliłem sobie dodać ten szablon do dwóch kolejnych, nieaktualizowanych od wielu miesięcy (Portal:Unia Europejska) oraz (Portal:Polityka). TR (dyskusja) 19:25, 4 sty 2015 (CET)

Słusznie, prawdę mówiąc nigdy nie byłem fanem tego pomysłu z portalami, przy naszej relatywnie niskiej liczbie wolontariuszy, są dużo ważniejsze rzeczy do robienia. Powerek38 (dyskusja) 19:42, 4 sty 2015 (CET)

Samorząd w Wielkiej Brytanii

Szanowni. Kolega nowicjusz popełnił spory tekst, któremu jednak dość daleko do poprawnego artykułu. Przeniosłem do Wikipedysta:Brudnopis gościnny/Samorząd terytorialny w Wielkiej Brytanii, napisałem w dyskusji co nieco, ale proszę o uwagi fachowców. Szkoda byłoby tyle pracy skasować/stracić, ale zgodzicie się chyba, że w tej postaci być nie może. Ciacho5 (dyskusja) 10:09, 21 lut 2015 (CET)

Zaproszenie do akcji
  WCEE Spring 2015 Estonia i Gruzja
  

Drogi Wikipedysto! W imieniu uczestników WCEE Spring 2015 mam zaszczyt zaprosić Cię do uczestnictwa w tej akcji.

Jeśli jesteś chętny, dopisz się proszę do listy uczestników.


W tej akcji będzie możliwość wygrania atrakcyjnych nagród (czyli dokładnie takich, jakie sobie wybierzesz) za najwięcej artykułów pow. 5kB i te zgłoszone do CW.

Zwycięzca wszystkich akcji będzie mógł wyjechać w sponsorowaną przez nas podróż do jednego z krajów, biorących udział w WCEE Spring 2015

Warto!

Proszę, pomóżcie nam pisać artykuły o Estonii i Gruzji. Pracy jest dużo, a robotników mało. Dostaliśmy bardzo dużo propozycji z zakresu polityki i właśnie w tej dziedzinie przydałaby się Wasza pomoc. Marycha80 (quaere) 14:04, 11 kwi 2015 (CEST)

Kolega @Jakdobro prosi o rady o dopracowaniu tego artykułu. Co nieco mu w dyskusji napisałem, ale co powiedzą znający się na polityce i politologii? Ciacho5 (dyskusja) 20:26, 12 maj 2015 (CEST)

Tydzień Artykułu Politycznego

Drogi Wikipedysto! W imieniu uczestników Tygodnia Artykułu Politycznego mam zaszczyt zaprosić Cię do uczestnictwa w tej akcji. Jeśli jesteś chętny, dopisz się proszę do listy uczestników.

W tym tygodniu, oprócz gwiazdek, rozdawać będziemy również atrakcyjne nagrody (czyli dokładnie takie, jakie sobie wybierzesz) za najwięcej artykułów pow. 5kB i te zgłoszone do CW. Warto!

Zachęcam Cię również do zapisania się na listę subskrybentów, która służy do automatycznego powiadamiania o nowych Tygodniach tematycznych. Pozdrawiam!

Stanko (dyskusja) 14:45, 5 lis 2015 (CET)

Ta kategoria jest błędna - miesza organizacje z organami. Właściwie powinna się nazywać: Instytucje polityczne. Potem można zrobić podkategorię: Organizacje polityczne. Jeśli będzie zgoda, mogę się zająć rekategoryzacją. Tomasz Raburski (dyskusja) 09:15, 30 lis 2015 (CET)

Jestem za, zrób tam, Tomku, porządek po swojemu :) Powerek38 (dyskusja) 19:56, 30 lis 2015 (CET)
Ja również za - bajzel widoczny na pierwszy rzut oka. TR (dyskusja) 23:36, 30 lis 2015 (CET)

Przekierowania w szablonach nawigacyjnych

Ostatnio poprawiałem przekierowania w szablonach nawigacyjnych. Wrzucam tutaj ponad 20, w których nie byłem do końca przekonany, jak mają wyglądać linki po poprawie: {{Zielona polityka}} (popr. przek.) -- {{Służby specjalne Niemiec}} (popr. przek.) -- {{Rząd Jeoriosa Andreasa Papandreu}} (popr. przek.) -- {{Premierzy Etiopii}} (popr. przek.) -- {{Premierzy Białorusi}} (popr. przek.) -- {{Polityka zagraniczna UE}} (popr. przek.) -- {{Polityka Tunezji}} (popr. przek.) -- {{Polityka Rumunii}} (popr. przek.) -- {{Polityka Macedonii Północnej}} (popr. przek.) -- {{Polityka Laosu}} (popr. przek.) -- {{Polityka Kazachstanu}} (popr. przek.) -- {{Polityka Hiszpanii}} (popr. przek.) -- {{Polityka Górskiego Karabachu}} (popr. przek.) -- {{Polityka Grecji}} (popr. przek.) -- {{Polityka Francji}} (popr. przek.) -- {{Polityka Bułgarii}} (popr. przek.) -- {{Polityka Bhutanu}} (popr. przek.) -- {{Polityka Azerbejdżanu}} (popr. przek.) -- {{Pierwszy rząd Antoniego Pająka}} (popr. przek.) -- {{Linia de Polignac}} (popr. przek.) -- {{Monakijska rodzina książęca - linia baronowej Antoinette de Massy}} (popr. przek.) -- {{Ministrowie obrony ZSRR}} (popr. przek.) -- {{Minister spraw zagranicznych Carstwa Bułgarii}} (popr. przek.) -- {{Linia sukcesji tronu Monako}} (popr. przek.) -- {{Głowy państwa Jugosławii}} (popr. przek.) -- {{Delegacja Kongresowa stanu Indiana}} (popr. przek.)

Do sprawdzenia, czy nazwy wyświetlane mają być takie jak są, czy inne. [[Artykuł|Przekierowanie]], [[Artykuł]], czy [[Przekierowanie]]. W tym ostatnim przypadku należałoby przekierowanie zamienić na czerwony link, jeśli przekierowuje niewłaściwie. Mogą być przekierowania do haseł wiszących w innym miejscu w szablonie, i wtedy trzeba by link usunąć z szablonu nawigacyjnego (albo dodać w takim miejscu alternatywną nazwę). Z tym, że to nie będzie odpowiednie np. w przypadku szablonów o liniach rodzin książęcych Monako. To chyba raczej jest schemat, a nie szablon nawigacyjny między artykułami. Sławek Borewicz, → odbiór 19:29, 7 gru 2015 (CET)

Ogłoszenia drobne dla wikipolitologów

Hej! Dwa ogłoszenia dla osób piszących hasła polityczne, zwłaszcza o parlamentach i wyborach:

  1. Malarz pl, z moimi skromnymi konsultacjami merytorycznymi, przebudował szablon {{Podział miejsc}}, który dotąd był dość dziwacznym zapożyczeniem z deWiki, z parametrami po niemiecku. Jest już w całości po polsku, w dodatku poprawiony technicznie. Jak sama nazwa wskazuje, szablon służy do generowania diagramów półkołowych, pokazujących podział miejsc między ugrupowaniami politycznymi. Może służyć do ilustrowania wyników wyborów albo np. do pokazywania układu sił w izbie parlamentu w danej kadencji.
  2. Dzisiaj posprzątałem trochę opis szablonu {{Partie polityczne - kolor}}, który pozwala predefiniować i wykorzystywać w różnych sytuacjach barwy partyjne różnych ugrupowań. Do tej pory dodawano tam kolejne partie, często dość egzotyczne czy planktonowe, wpisując je tylko pod mało mówiącymi skrótami. Dzisiaj dodałem sortowalną tabelkę z pełnymi nazwami i podziałem na państwa. Zachęcam do dodawania partii z innych państw (po na razie jest polskocentrycznie) i korzystania. Powerek38 (dyskusja) 22:42, 4 sty 2016 (CET)

Kolory partii - zmiany techniczne

W ciągu ostatnich dni dzięki Pawłowi Ziemanowi nastąpił kolejny etap gruntownej regeneracji rozwiązań technicznych, dzięki którym na plWiki partie polityczne mają na stałe przypisane kolory, stosowane w takich szablonach jak {{Wybory infobox}} czy {{Podział miejsc}}. Sprawa jest mocno specjalistyczna, więc zainteresowanych szczegółami zapraszam po prostu do indywidualnego kontaktu. Wyjaśnię wówczas, jak to teraz działa, a może też wpadniemy razem na pomysły dalszych usprawnień.Powerek38 (dyskusja) 19:08, 3 gru 2016 (CET)

Prośba o ogarnięcie hasła, tydzień po wyborach, wisi na SG, chciałem dorzucić fotkę Merkel, ale boję się, że to przyciągnie czytelników, a w tym stanie hasła to chyba słaba reklama pl wiki :P Nedops (dyskusja) 12:02, 1 paź 2017 (CEST)

@Andrzei111, @Pawmak, @Elfhelm, @Qrzysztof – zaktualizuje ktoś hasło? Nedops (dyskusja) 02:41, 15 lis 2017 (CET)

Polecam uwadze ten artykuł. Kolega Bortak robi tam sporo edycji, ale nie wiadomo, jak je uźródławia, a jest on, za przeproszeniem, znany z wymyślania własnych terminów i interpretacji. Ciacho5 (dyskusja) 20:41, 20 sty 2018 (CET)

Przeniesienie haseł o polskich ministerstwach

Rozpocząłem w kawiarence wątek o przeniesieniu haseł o polskich ministerstwach. AndrzeiBOT (dyskusja) 16:22, 8 lut 2018 (CET)

Czy mógłby ktoś z Was, zainteresowanych polityką, spełnić prośbę Sławka? Albertus teolog (dyskusja) 13:41, 12 lut 2018 (CET)

Kryteria encyklopedyczności polityków

Trwa dyskusja nad propozycją kryteriów dla polityków. Nedops (dyskusja) 18:36, 18 sty 2019 (CET)

Czy infobox nie jest nieco mylący co do przynależności politycznej? Nedops (dyskusja) 20:12, 20 sty 2019 (CET)

Hasło, wyróżnione DA, zostało skierowane do Pandy. Gdarin dyskusja 19:54, 24 kwi 2019 (CEST)

Hasło zgłoszone do D.A. AndrzeiBOT (dyskusja) 04:56, 18 maj 2019 (CEST)

Wybory parlamentarne na polskiej wikipedii

Proponuję aby rozpisać 7 dniowe wybory parlamentarne do polskiego parlamentu

Zasady wyborów:

  • Mandat zdobywa lista z której poseł lub senator zostanie napisany 1 hasło to 1 mandat poselski/senatorski (liczy sie partia z kktórej startowal nie do której przeszedł w trakcie kadencji) jeśli zdobył mandat z wiecej niż jednej listy liczy się ta z której zdobył mandat najwcześniej.
  • Stosujemy nazwy partii z których kandydował poseł lub senator.
  • Tydzień wyborów może skończyć się wcześniej pod warunkiem opisania wszystkich senatorów i posłów.
  • Publikujemy wyniki na stronie wyniki wyborów w formie tabelki
  • W wyborach biorą udział wszyscy posłowie i senatorowie nieopisani na wikipedii (II RP, posłowie z czasów PRL i współcześni)

--Lukasz2 (dyskusja) 01:03, 17 paź 2019 (CEST)

Starostowie

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja_Wikipedii:Encyklopedyczno%C5%9B%C4%87/politycy#Starostowie_powiat%C3%B3w_ziemskich -> proszę o wypowiedzenie się. Qba0202 (dyskusja) 12:34, 22 gru 2019 (CET)

Planowane zgłoszenia do poczekalni

W najbliższym roku rozważać będę zgłoszenie do poczekalni haseł ze względu na brak źródeł i niewiele treści (najpierw te, które liczą poniżej 500 bajtów, a szablon {Dopracować} został w nich umieszczony przed 2015). Poniżej znajduje się lista takich haseł uszeregowana od najkrótszych:

Ćwiczenie specjalneHohenschwangauKmaraBambama.thAl-Bajda (muhafaza)ĆhadźdźaApenta.twBarkan (fortyfikacja)GiustinaAbjanSekstyliaIbb (muhafaza)DaganangSurrey (Jamajka)Amran (muhafaza)Al-Dżauf (muhafaza)People’s Action Party (Vanuatu)Pluton (pożarnictwo)Al-Mahra (muhafaza)LogistaTerajAl-Hudajda (muhafaza).gfDanakeAli Szah DurraniAd-Dali (muhafaza)Marchia NaddunajskaAjub Szah DurraniWiatr balistycznyGmina CoitsvilleNojonNarodowy Bank RwandySada (muhafaza)Mayo-TsanagaAkt mianowaniaSudongPersicusOłeksandriwka (rejon ołeksandriwski)StarszynaKsyrofilistykaGina SwainsonReferendum w Islandii w 1918 rokuPolska Fundacja KulturalnaCalceusSeroprofilaktykaWandalizm interakcyjnySa’ib UrajkatReferendum w Islandii w 1933 rokuYan ShanAntoni BoduszyńskiHenry HopeRobert SheaDar es Salaam (region)AryenisGustav SchädlerTAB (szczepionka)Biblioteka Naukowa Sztabu Generalnego Wojska PolskiegoKnephLuivacKonstantyn II (władca Bułgarii)Bag Gadzryn CzuluuMI8Gmina Waterloo (Iowa)Fort HolabirdMaple Leaf (moneta)Adres (proza użytkowa)Podmiotowość prawa międzynarodowegoManhuszDux (wódz)Gmina Washington (hrabstwo Buchanan, Iowa)Gunnar AndrénStrajk ostrzegawczyGłębokie zapleczePolowanie na zająceZmienna prognostycznaTimarLogo SłupskaHerb Nowego StawuTafnitDeborah Carthy-DeuKhalistanZachariwkaIndultSaint George (Saint Vincent i Grenadyny)Przymierze terapeutyczneHerb OpawyTimoczanieLaurence Henry HicksKrasnopole (obwód sumski)KŭmhoHisamuddinTraktat akcesyjny (1985)Siły i środkiSallentTarutyneTorrenaCentralny Zarząd Kopalnictwa Rud ŻelazaReferendum w Islandii w 1908 rokuIwaniwka (obwód chersoński)BlankizmSzach (władca)Pallas (wyzwoleniec)SideroLimitaneiPodesaułKingsford DibelaAudytowanieTraktat akcesyjny (1979)ComitatensesMiroobnowlencyMa’an (muhafaza)Simon NyandwiKoszty leczeniaGura BîculuiJózef Lipski (rotmistrz)DynatopMała konstytucja (akt prawny)Ambasadorowie Maroko w PolsceUldinOgluImiona perskieDżalal ad-Dunja SultanszahJon (syn Hellena)NikolśkeWuliang ShanMuhsin ibn KaidTeorie indywidualistyczneMakroregion (gospodarka)Dandi MahadeviKanał OksfordzkiPostsyjonizmKōichi KidoNizina MezopotamskaStrategia Pustego FortuKoncesjonariuszKabupatenZurwanizmBiałoruska Partia DemokratycznaArdarykMikołaj GubbenetGmina Lincoln (hrabstwo Black Hawk)Melanezyjska Partia PostępuPowiat KunszentmiklósLittle HaitiXuanwu (Pekin)Międzyrządowy Komitet EkonomicznyYves-Marie AdelinePrzedchorągiewnySagumAdministracja rezerw osobowychPolityka lokalizacyjnaPolikarp IRepublika BergamoIrbid (muhafaza)Kota (okręg miejski)Komisja Prawa EuropejskiegoUnia marmaroskaStratford CanningBassam TibiMorze LibijskieKoalicja wyborczaFranciszek I (władca Konga)August Fryderyk Ferdynand von der GoltzOperacja WeserübungIngo MolnárWilhelm AltvaterProwincja kościelnaBodonhelyAssamczycyCzerkiesjaTassilo IAleksander z TrallesPrzeciwdywersyjne działania likwidacyjneSterylizacja suchaFederacja Związków Zawodowych Nauczycielstwa Polskiego Szkół Wyższych i NaukiPostprüferUstrój polityczny WietnamuIFLRYSzkolny system interoperacyjnościSzkolnictwo wojskoweCzesław UrbańskiLeonard CalvertParlament BhutanuAl-Balka (muhafaza)Konflikt politycznyAz-Zarka (muhafaza)Mikołaj CzelejDane balistyczneMohammad Afzal ChanRoberto GiorgettiSekstulaVidamDobra kameralneBlok militarnyPiknikKrólestwo DyfedHerb województwa mińskiegoMetoda memoriałowaLacernaRepublika SubalpejskaSynagoga w JanowieWacław Wilhelm z RoupovaBitwa pod DruskennikamiLiga Demokratyczna - Ruch na rzecz Partii PracyExpositorium CanonicaleMentykTraktat z KorfuPowiat HannoverPas granicznyOlmo LungringWybory prezydenckie w Islandii w 2000 rokuKrólestwo BośniJazzhus MontmartreKuc DartmoorLaguna NdogoMaltatalParadise IslandTermidorianieMikroregion JanaúbaInajatullah ChanCARDSTraktat Claytona-BulweraMinister spraw zagranicznych Autonomii PalestyńskiejDezorganizacja zaplecza przeciwnikaBlok walutowyRepublika AnkonyWybielacz

Ponieważ zaleca się, aby najpierw zgłosić problem do odpowiedniego wikiprojektu, niniejszym to czynię. W przypadku podstawowych terminów pewnie da się szybko znaleźć źródła (na co liczę) i nie będę musiał tych haseł zgłaszać. Sławek Borewicz, → odbiór 09:32, 26 gru 2019 (CET)

Rozpocząłem dyskusję nad opisaniem programu Konfederacji, zapraszam do zabrania głosu i ewentualnie uporządkowania artykułu. Ciacho5 (dyskusja) 12:57, 14 sty 2020 (CET)

System oceniania jakości i ważności haseł

Witam, projekt polityka, jako jeden z ważniejszych projektów, powinien podjąć się ocenie haseł, tak jak np. Wikiprojekt:Botanika/Ocena haseł. @Snobscarde @Omega933 @Karol1111 @Powerek38 @TR @Ptaq @Tomasz Raburski @Witold1977 @Orbwiki107 @Politicus @Pat158 @Mafo @Andrzei111 @PawelDS @Czarnybog. Co wy na to? Piszcie poniżej. Qba0202 (dyskusja) 16:21, 4 sty 2020 (CET)

Jakość:

ANM - uzyskały tytuł Artykułu na Medal

DA - uzyskały tytuł Dobrego Artykułu

Poprawny - posiada weryfikowalne źródła, napisany stylem encyklopedycznym, obszerny (odpowiednio do tematu)

Dostateczny - braki merytoryczne, źródła są, napisany stylem encyklopedycznym

Zalążek - bardzo krótki artykuł, bez źródeł, bądź długi, ale niezrozumiały, bez linków wewnętrznych - również podobnie, jak w Wikiprojekt:Botanika/Ocena haseł

Waga:

Skala najwyższa - osoby, które pełniły najwyższy urząd w krajach UE przez co najmniej 6 lat, czy G20 (wybrani przez naród); partie polityczne, sprawujące władzę w kraju przez co najmniej 10 lat, z partii wywodzi się prezydent kraju - w systemie prezydenckim, premierzy krajów z systemem gabietowo-parlamentarnym, w Polsce - osoby sprawujące jakąkolwiek z 10 najwyższych w precedencji stanowisk, a także najważniejsze polskie partie polityczne - będące od 2010 roku w polskim parlamencie (kiedykolwiek) i mieli w nim co najmniej 40 posłów, ponad 10000 wyświetleń w jakimkolwiek miesiącu

Skala wysoka - osoby pełniące urząd 11-15 w precedencji kiedykolwiek, osoby, które w wyborach bezpośrednich uzyskały ponad 100000 głosów (oprócz prezydenckich), partie sprawujące władzę od 5 do 10 lat (w Europie), wybrane w demokratycznych wyborach, nie ZSL, SD czy inne tego typu, ponad 3000 wyświetleń w jakimkolwiek miesiącu, p.o. urząd Prezydenta RP

Skala średnia - osoby 16-19 w precedencji, wojewodowie i marszałkowie województw, pełniący swój urząd przez co najmniej 4 lata, w krajach UE - prezydenci państw z systemem gabinetowo-parlamentarnym, partie polityczne UE sprawujące władzę przez co najmniej 30 lat, gdziekolwiek indziej - prezydentowie, z wyboru - nie tymczasowi, co najmniej 750 wyświetleń w jakimkolwiek miesiącu, europarlamentaarzyści z Polski, szefowie grupy w PE, europarlamentarzyści przez 3 kadencje

Skala niska - polskie kanapowe partie, starostowie, wójtowie, partie, które nigdy nie sprawowały władzy w jakimkolwiek z krajów, niska oglądalność, inni

Oczywiście, kryteria będą dobierane do każdego z haseł z osobna, proszę o Wasze propozycje w drodze dyskusji. Qba0202 (dyskusja) 17:01, 4 sty 2020 (CET) Proszę o przystąpienie do głosowania - trzeba utworzyć kategorię: Artykuły polityczne bez oceny. Pozwolę sobie unieważnić moją poprzednią propozycję i wprowadzić jako propozycję skalę oceniania z en wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:WikiProject_Politics/Assessment#Importance_scale, https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:WikiProject_Politics/Assessment#Quality_scale. @Ciacho5 jeśli jest taka możliwość, proszę o rozpoczęcie głosowania. Qba0202 (dyskusja) 17:48, 4 sty 2020 (CET)

--Dzień dobry, już można oceniać ([[Wikiprojek:Polityka/Ocena haseł) --Qba0202 (dyskusja) 12:07, 27 sty 2020 (CET)

    • Wiem, że do tego dobrze jest używać skryptów, ale niestety ja się na tym nie znam. Na razie będziemy to obsługiwać ręcznie. Od czegoś trzbea zacząć. --Czarnybog (dyskusja) 22:00, 27 sty 2020 (CET)

@Snobscarde @Omega933 @Karol1111 @Powerek38 @TR @Ptaq @Tomasz Raburski @Witold1977 @Orbwiki107 @Politicus @Pat158 @Mafo @Andrzei111 @PawelDS @Czarnybog proszę o sprawdzenie artykułu i zagłosowanie w CzyWieszu. Qba0202 (dyskusja) 09:44, 10 kwi 2020 (CEST)

Prosba o głos do DA - Gretchen Whitmer

@Sebek Adamowicz, do Ciebie taka sama prośba jak do osób powyżej, czy mógłbyś przejrzeć artykuł i powiedzieć mi o ewentualnych brakach, a jeżeli takowych nie będzie to o wpisaniu się do listy osób, które przejrzały tu: Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów#Gretchen Whitmer. Qba0202 (dyskusja) 16:12, 12 kwi 2020 (CEST)

@Snobscarde @Omega933 @Karol1111 @Powerek38 @Ptaq @Tomasz Raburski @Witold1977 @Orbwiki107 @Politicus @Pat158 @Mafo @Andrzei111 @PawelDS @Czarnybog moglibyście spojrzeć na powyższe artykuły i napisać mi na mojej stronie dyskusji, jeżeli będziecie mieli jakieś uwagi. Co do Brexitu ja tworzyłem rozdział o brexicie wg. części Zjedn. Królestwa. Proszę o sprawdzenie artykułu i (jeżeli nie będziecie mieli uwag) wpisanie się do listy osób (przy CW), które artykuł sprawdziły. Qba0202 (dyskusja) 10:14, 27 kwi 2020 (CEST)

Tydzień Tematyczny - Polityka USA

Witam Was, zaproponowałem Tydzień Artykułu o Polityce Stanów Zjednoczonych (taką zaproponowałem datę, abyśmy zahaczyli zarówno o wybory w USA, jak i o weekeend). Będzie kilku nowych senatorów i zapewne kilkudziesięciu nowych kongresmenów. Myślę, że dobrze by było napisać o nich artykuły. @Snobscarde @Omega933 @Karol1111 @Powerek38 @TR @Ptaq @Tomasz Raburski @Witold1977 @Orbwiki107 @Politicus @Pat158 @Mafo @Andrzei111 @PawelDS @Czarnybog, głosowanie rozpoczyna się 01.04.2020 tutaj: Wikiprojekt:Tygodnie tematyczne/Propozycje/Październik 2020. Qba0202 (dyskusja) 11:23, 30 kwi 2020 (CEST)

Proszę o zabranie głosu (szczególnie w przypadku propozycji Tygodnia Artykułu Amerykańskiego IV - zbliżają się wybory w USA i będzie kilkadziesiąt haseł do napisania dot. amerykańskich Kongresmenów/Gubernatorów/Senatorów). @Snobscarde @Omega933 @Karol1111 @Powerek38 @TR @Ptaq @Tomasz Raburski @Witold1977 @Orbwiki107 @Politicus @Pat158 @Mafo @Andrzei111 @PawelDS @Czarnybog. Qba0202 (dyskusja) 19:39, 22 cze 2020 (CEST)

Polityk infobox w haśle Nikołaj Tanajew

Witam. Mam problem. Aktualizowałem hasło Nikołaj Tanajew w związku ze śmiercią tego polityka. W infoboxie podałem datę śmierci nie podając miejsca (nie jest znane). Mimo tego automatycznie pojawia się Moskwa. Skąd taka inwencja własna infoboxa? Jak to zmienić? Pozdrawiam BrakPomysłuNaNazwę (dyskusja) 13:35, 19 lip 2020 (CEST)

Edit: faktycznie, miejsce śmierci Tanajewa to Moskwa. Mimo to nie rozumiem skąd infobox sam wywoływał taką informację mimo niewypisania żadnego kodu BrakPomysłuNaNazwę (dyskusja) 14:56, 19 lip 2020 (CEST)