Evan Lysacek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Evan Lysacek
Evan lysacek.jpg
Data i miejsce urodzenia 4 czerwca 1985
Chicago
Trener Frank Carroll
Klub DuPage FSC
Wzrost 188 cm
Dyscypliny łyżwiarstwo figurowe
Dorobek medalowy

Evan Frank Lysacek (ur. 4 czerwca 1985 w Chicago, Illinois), amerykański łyżwiarz figurowy, solista, mistrz olimpijski z Vancouver, trzykrotny medalista mistrzostw świata, olimpijczyk.

Dorastał w Naperville niedaleko od Chicago, treningi łyżwiarskie rozpoczął w wieku 8 lat, pierwszy juniorski tytuł mistrza USA zdobył w 1996. W 2001 zakwalifikował się do finału Grand Prix juniorów, w którym zajął 8. miejsce. W tym samym roku w mistrzostwach świata juniorów uplasował się na 2. miejscu, przegrywając jedynie z rodakiem Johnnym Weirem, a w debiucie w mistrzostwach USA seniorów uplasował się na 12. miejscu. Po słabszym sezonie 2001/2002 w kolejnych latach odniósł szereg sukcesów juniorskich - był wicemistrzem świata jeszcze dwukrotnie (2003, 2004), w 2004 wygrał finał Grand Prix juniorów (w 2003 był 5. w tej imprezie). Rozpoczął również starty międzynarodowe wśród seniorów, zajmując w 2003 10. miejsce w mistrzostwach czterech kontynentów.

W 2004 Lysacek zdobył brązowy medal w mistrzostwach czterech kontynentów, w mistrzostwach USA zajął 5. miejsce. Rok później w mistrzostwach czterech kontynentów okazał się najlepszy, a w mistrzostwach świata i mistrzostwach USA plasował się na najniższym stopniu podium. W 2006 ponownie zdobył brąz mistrzostw świata, w rywalizacji krajowej był drugi (za Weirem); na olimpiadzie w Turynie zmagał się z grypą żołądkową, ale zdołał po słabszym programie krótkim (10. miejsce) awansować tuż za podium, kończąc rywalizację na 4. miejscu.

W sezonie 2006/2007 wygrał zawody Grand Prix w Chinach, był 2. w Skate America, czym zapewnił sobie awans do finału Grand Prix. W finale Grand Prix nie wystąpił jednak z powodu kontuzji. W 2007 zdobył także po raz pierwszy mistrzostwo kraju oraz ponownie zwyciężył w mistrzostwach czterech kontynentów.

Należy do Kościoła Greckiego Ortodoksyjnego.

W 2010 r. brał udział w X edycji amerykańskim "Tańcu z gwiazdami" jego partnerkąbyła pięciokrotna uczestniczka programu Anna Trebunskaja ,zajęli 2 miejsce przegrywając w finale z Nicole Scherzinger.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]