Tatjana Nawka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tatiana Nawka

Tatjana Aleksandrowna Nawka, ros. Татьяна Александровна Навка (ur. 13 kwietnia 1975 w Dniepropetrowsku, Ukraina) – rosyjska łyżwiarka, uprawiała konkurencję tańców na lodzie.

Początkowo jej partnerem był Samuel Gezalian z którym reprezentowała Białoruś na Igrzyskach Olimpijskich w Lillehammer gdzie zajęli 11. miejsce. Podczas następnych Igrzysk Olimpijskich w Nagano jej partnerem był Nikołaj Morozow i uzyskali 16. lokatę.

W 1998 Tatjana rozpoczęła współpracę z Romanem Kostomarowem i w takim składzie reprezentowali Rosję na Igrzyskach Olimpijskich w Salt Lake City gdzie pokazali nowatorski program dowolny i uplasowali się na 10 miejscu.

W sumie para zdobyła trzykrotnie złoty medal Mistrzostw Europy (2004, 2005, 2006), dwukrotnie Mistrzostwo Świata (2004, 2005) i złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Ich jazdę cechował nowoczesny, ciekawy styl, odmienny od dotychczasowych tendencji, co na początku nie spotykało się z aprobatą panelu sędziowskiego, natomiast podobało się kibicom i miłośnikom łyżwiarstwa.

Ich trenerami byli kolejno: Natalja Dubowa, Natalja Liniczuk i Giennadij Karponosow; Aleksander Żulin.

Jej mężem jest starszy o 12 lat trener, mistrz świata z 1993 roku Aleksander Żulin, z którym ma córkę Aleksandrę (ur. 2000).

W 2006 roku para Nawka-Kostomarow zakończyła amatorską karierę sportową. Obecnie występują w programach pokazowych.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]