Aleksiej Jagudin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aleksiej Jagudin
Yagu81.jpg
Data i miejsce urodzenia 18 marca 1980
Leningrad
Wzrost 175 cm
Dyscypliny łyżwiarstwo figurowe
Dorobek medalowy

Aleksiej Jagudin (ros. Алексей Константинович Ягудин, ur. 18 marca 1980 w Leningradzie) – rosyjski łyżwiarz figurowy, czterokrotny mistrz świata w jeździe indywidualnej (1998-2000, 2002), mistrz olimpijski z Salt Lake City w 2002.

Trenerem Jagudina był początkowo Aleksiej Miszin. W wieku 18 lat łyżwiarz przeniósł się do USA, gdzie zaczął trenować pod okiem Tatiany Tarasowej.

Jagudin był pierwszym solistą, który otrzymał ocenę 6.0 za wartość artystyczną podczas występu na igrzyskach w Salt Lake City w 2002, tego samego roku na mistrzostwach świata w Nagano otrzymał jako pierwszy 6.0 za elementy obowiązkowe. Był pierwszym łyżwiarzem figurowym, który w jednym sezonie zdobył wszystkie najważniejsze tytuły mistrzowskie: mistrza Europy, mistrza świata, zwycięzcy Grand Prix i złoty medal olimpijski. Mimo ogromu tytułów jakie ma w swym dorobku, ani razu nie stanął na najwyższym podium podczas mistrzostw własnego kraju.

Z powodu kontuzji uda w 2003 wycofał się i już nie startuje w zawodach sportowych; pojawia się jedynie w rewii na lodzie; był trenerem mistrza świata 2007- Briana Jouberta. Jesienią 2006, wziął udział w rosyjskiej wersji programu Gwiazdy na lodzie. Trzykrotnie wziął udział w amerykańskim show "Ice Wars" (2004, 2005 i 2006).

Najbardziej znane programy Jagudina[edytuj | edytuj kod]

  • "Lawrence of Arabia" – program dowolny, którym wywalczył swoje pierwsze mistrzostwo świata i piąte miejsce na igrzyskach w Nagano w 1998.
  • "Dziadek do orzechów" – program krótki do muzyki Piotra Czajkowskiego, który prezentował jeszcze jako junior, a po udoskonaleniu, już w zawodach seniorskich wywalczył z jego pomocą mistrzostwo świata w roku 2000 w Nicei.
  • "Gladiator" – program dowolny sezonu przedolimpijskiego 2000/2001
  • "Zima" – olimpijski (2002) program krótki, który stał się pierwszym krokiem do mistrzostwa.
  • "Człowiek w żelaznej masce" – olimpijski program dowolny.
  • "Overcome" – program pokazowy, który Jagudin wykonywał w sezonie olimpijskim.
  • "Passion" – program pokazowy do muzyki z filmu Pasja, wykonywany już w rewii.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]