Ferdynand I Burgundzki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ferdynand I Burgundzki
Z Bożej łaski król Portugalii i Algarve
Fernando-P.jpg
Król Portugalii
Okres panowania od 18 stycznia 1367
do 22 października 1383
Poprzednik Piotr I Sprawiedliwy
Następca Jan I Dobry
Dane biograficzne
Dynastia Burgundzka
Urodziny 31 października 1345, Lizbona
Śmierć 22 października 1383, Lizbona
Ojciec Piotr I Sprawiedliwy
Matka Konstancja Manuel
Żona Leonor Teles de Menezes
Dzieci Beatrycze Portugalska
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Fernando Formoso, Ferdynand Piękny (ur. 31 października 1345, zm. 22 października 1383) – był dziewiątym królem Portugalii od 1367 r.

Ferdynand był synem króla Portugalii, Piotra I i jego drugiej żony - Konstancji Manuel. Po śmierci Piotra I Okrutnego, króla Kastylii, Ferdynand zgłosił swoje pretensje do tronu tego kraju (obok królów Aragonii i Nawarry, a także Jana z Gandawy, księcia Lancaster). Po walkach poproszono o mediację papieża, Grzegorza XI (1371). Ferdynand miał poślubić Elenonorę Kastylijską, jednak zakochał się w Eleonorze Telles de Menezes (1340-1386) i w 1371 ożenił się z nią. Para miała:

Ferdynand miał również nieślubną córkę - Izabelę (1364-1395), hrabinę Gijón i Noreña jako żonę Alfonsa, nieślubnego syna Henryka II Kastylijskiego.

Henryk Trastamara, poprzedni rywal do tronu, poczuł się oszukany i doprowadził do wojny z Ferdynandem. Tego ostatniego wspierał książę Lancaster, ciągle licząc na uzyskanie wpływów w Kastylii. Kampanie zakończyły się bez sukcesów dla obu stron i po śmierci Henryka zawarto pokój (1382 r. w Bajadoz), na mocy którego unię miała zawrzeć córka Ferdynanda, Beatrycze, wychodząc za Jana I.

Ferdynand zmarł bez męskiego potomka, kończąc tym samym panowanie rodu burgundzkiego na tronie portugalskim. Jan I Wielki, nieślubny brat Ferdynanda, zgłosił pretensję do korony i po dwóch latach anarchii został koronowany, zapoczątkowując dynastię Aviz.


Poprzednik
Piotr I Sprawiedliwy
Armoiries Portugal 1247.svg król Portugalii
1367–1383
Armoiries Portugal 1247.svg Następca
Jan I Wielki