Dionizy I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dionizy I Rolnik
Z Bożej łaski król Portugalii i Algarve
Dinis-P.jpg
Król Portugalii
Okres panowania od 16 lutego 1279
do 7 stycznia 1325
Poprzednik Alfons III
Następca Alfons IV Dzielny
Dane biograficzne
Dynastia Burgundzka
Urodziny 9 października 1261, Lizbona
Śmierć 7 stycznia 1325, Santarém
Ojciec Alfons III
Matka Beatrycze Kastylijska
Żona Izabela Aragońska
Dzieci Alfons IV Dzielny
Konstancja Portugalska
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Dionizy I, port. Dinis, zwany Rolnikiem, Trubadurem albo Królem Chłopów (ur. 9 października 1261, zm. 7 stycznia 1325) – był szóstym królem Portugalii od 1279 r.

Dinis był synem króla Portugalii, Alfonsa III i jego żony, Beatrycze Kastylijskiej. Choć jego ojciec starał się utrzymywać poprawne stosunki z klerem, to jednak gdy Dinis wstępował na tron, relacje z Kościołem były trudne. Dinis przysiągł wierność papieżowi, ale udzielił azylu templariuszom i ustanowił w ich miejsce Zakon Chrystusa w 1319 r., w założeniu będący kontynuacją Zakonu Świątyni.

Po rekonkwiście Dinis nie miał sąsiadów, z którymi mógłby walczyć, i cała jego polityka koncentrowała się na sprawach wewnętrznych. Krótka wojna z Kastylią zakończyła się paktem granicznym (1297) w Alcanizes, który trwa do dziś.

Polityka Dinisa w kraju ukierunkowana była na centralizacje władzy i uzyskanie autonomii od papiestwa, oraz kompromis między Kościołem a koroną portugalską, czego wyrazem było podpisanie w 1289 r. konkordatu z Rzymem. W Portugalii zakładał miasta, budował zamki, kopalnie metali, wiele podróżował po kraju. W 1308 r. podpisał pierwszy układ handlowy (z Anglią)W 1293 r. stworzył Bolsa dos Mercadores - instytucje do wspierania portugalskiego handlu zagranicznego, umocnił handel z Anglią, Francją i Flandrią - eksort produktów rolnych, soli, ryb; import tkanin i minerałów. Założył marynarkę wojenną- ochrona wybrzeża przed piratami(w 1307 r. mianował pierwszego admirała floty portugalskiej - Nuno Fernandes Cogominho); zarządził budowę stoczni.

Przydomek "Rolnik" wziął się ze szczególnej troski króla o najniższe klasy społeczne. Szczególną zasługą króla było sadzenie lasów na brzegu Atlantyku, aby blokowały wdzieranie się wydm na tereny uprawne; wiele zasadzonych wówczas lasów służy do dziś. Zapewnił także w ten sposób budulec dla przyszłych statków portugalskich. Kazał również osuszać bagna, zagospodarowywać nieużytki. Ułatwił redystrybucję i zagospodarowywanie ziem, zakładał wsie i osady oraz kooperatywy rolne na północy kraju. W 1311 r. zakazał karczowania winnic. Zaludniał tereny nadgraniczne z Kastylią nadając wielu miejscowościom przywileje typu miejskiego (cartas de foral) i budując sieć 50 fortec. Rekolonizował dawne tereny rzymskie, upowszechnił targi (feiras francas), odbywały się dwa razy w tygodniu u stóp kościołów i były zwolnione z podatków.

Jako uzupełnienie XII w. inquiricoes gerais (kontrola przez kancelarię królewską dotycząca prawnego stanu posiadania ziem przez szlachtę i arystokrację) wydał przepisy zakazujące osobom duchownym i instytucjom kościelnym zakupu tzw. bens de raiz (port. dóbr rodowych; nieruchomości na terenach miejskich lub wiejskich), co miało ograniczyć ilość dóbr kościelnych i wzmocnić władzę królewską.

Zainteresowania Dinisa to również nauki humanistyczne. Sam napisał kilka książek, wspierał naukowców, założył w 1290 r. Uniwersytet w Lizbonie, w 1308 r. przeniesiony do Coimbry. Upowszechnił użycie języka portugalskiego w oficjalnych dokumentach państwowych, wprowadził użycie papieru.

Mimo pokojowego panowania, jego śmierć (1325) przyniosła walkę pomiędzy jego dwoma synami: Alfonsem, dziedzicem korony i nieślubnym Alfonsem Sanchesem (1289-1329), lordem Albuquerque. Konflikt zakończył się dzięki mediacji królowej-wdowy - Izabeli Aragońskiej, a z walki zwycięsko wyszedł dziedzic korony, który rządził jako Alfons IV.

Przodkowie[edytuj | edytuj kod]

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sancho I
król Portugalii
 
 
 
 
 
 
 
Alfons II Gruby
król Portugalii
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dulce Berenguer
 
 
 
 
 
 
 
Alfons III
król Portugalii
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Alfons VIII Szlachetny
król Kastylii
 
 
 
 
 
 
 
Urraka Kastylijska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Eleonora kastylijska
 
 
 
 
 
 
 
Dionizy I
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ferdynand III Święty
król Kastylii i Leónu
 
 
 
 
 
 
 
Alfons X Mądry
król Kastylii i Leónu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Elżbieta Hohenstauf
 
 
 
 
 
 
 
Beatrycze Kastylijska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
-
 
 
 
 
 
 
 
Maria de Guzman
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
-
 
 
 
 
 
 

Potomstwo[edytuj | edytuj kod]

Z Izabelą Aragońską, Dionizy miał dwoje ślubnych dzieci:

Z kochanką Marią Pires, miał syna Jana Alfonsa (ok. 1280-1325), pana Lousã. Z Marinhą Gomes (ok. 1260-?), miał dwie córki:

Z Grácią Froes (ok. 1265-?), miał syna Piotra Alfonsa (1287-1354), hrabiego Barcelos. Z Aldonçą Rodrigues Talha (ok. 1260-?) syna - rywala Alfonsa IV - Alfonsa Sanchesa (1289-1329), lorda Albuquerque. Z innymi nieznanymi kobietami miał:

  • Ferdynanda Sanchesa (ok. 1280-1329),
  • Piotra Alfonsa (ok. 1280-?).


Poprzednik
Alfons III Odnowiciel
Armoiries Portugal 1247.svg Król Portugalii
12791325
Armoiries Portugal 1247.svg Następca
Alfons IV Dzielny