Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszego Serca
Pana Jezusa
w Żarowie
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół od południa (2019)
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Żarów

Adres

ul. Adama Mickiewicza

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wezwanie

Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wspomnienie liturgiczne

w piątek po drugiej niedzieli po Zesłaniu Ducha Świętego

Położenie na mapie Żarowa
Mapa konturowa Żarowa, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego SercaPana Jezusaw Żarowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego SercaPana Jezusaw Żarowie”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego SercaPana Jezusaw Żarowie”
Położenie na mapie powiatu świdnickiego
Mapa konturowa powiatu świdnickiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego SercaPana Jezusaw Żarowie”
Położenie na mapie gminy Żarów
Mapa konturowa gminy Żarów, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego SercaPana Jezusaw Żarowie”
Ziemia50°56′27,01″N 16°29′49,09″E/50,940836 16,496969

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowierzymskokatolicki kościół parafialny z 1909 roku w Żarowie, należący do dekanatu Żarów diecezji świdnickiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Działka pod budowę została kupiona od spółki Silesia. W 1909 roku uzyskano odpowiednie zezwolenia od władz państwowych i kościelnych. Budowa rozpoczęła się w dniu 10 maja 1909 roku. budowę nadzorował ksiądz Herman Klimke, który był wcześniej wikariuszem w Pastuchowie. Kamień węgielny pod świątynię został położony w dniu 28 lipca 1909 roku. Świątynia została wzniesiona w dniu 22 października 1909 roku. Wieża o wysokości 44 metrów została ukończona w dniu 9 marca 1910 roku. W dniu 14 kwietnia 1910 roku zostały poświęcone dwa dzwony. Po zakończeniu prac wykończeniowych kościół został uroczyście poświęcony w dniu 29 września 1910 roku. Pierwszym duszpasterzem w świątyni został wspomniany wyżej ksiądz Klimke.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół został zbudowany w stylu neogotyckim i zaprojektowany przez dwóch wrocławskich architektów: Overhoffa i Föhego. Do budowy świątyni została użyta czerwona, nieotynkowana cegła. Budowla jest halowa i posiada trzy nawy. Koszty budowy wyniosły 85 000 marek. W dniu 1 września 1915 roku duszpasterstwo w Żarowie otrzymało status kurateli, a w dniu 1 kwietnia 1920 roku została utworzona samodzielna parafia. Na wieży w 1927 roku zostały zawieszone trzy dzwony ufundowane przez małżeństwo Neugebauerów z Żarowa na miejscu wspomnianych wyżej dzwonów "ofiarowanych ojczyźnie" w 1917 roku[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]