Zakochany Szekspir

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zakochany Szekspir
Shakespeare in Love
ilustracja
Gatunek

melodramat kostiumowy

Rok produkcji

1998

Data premiery

3 grudnia 1998
12 marca 1999 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone
Wielka Brytania

Język

angielski

Czas trwania

123 min

Reżyseria

John Madden

Scenariusz

Marc Norman
Tom Stoppard

Główne role

Gwyneth Paltrow
Joseph Fiennes
Judi Dench
Ben Affleck
Geoffrey Rush

Muzyka

Stephen Warbeck

Zdjęcia

Richard Greatrex

Scenografia

Martin Childs

Kostiumy

Sandy Powell

Montaż

David Gamble

Produkcja

Edward Zwick
Harvey Weinstein
Donna Gigliotti
Marc Norman
David Parfitt

Wytwórnia

Universal Pictures
Miramax Films
Bedford Falls Productions

Dystrybucja

Miramax

Strona internetowa

Zakochany Szekspir (ang. Shakespeare in Love) – amerykańsko-brytyjska komedia kostiumowa z 1998 roku w reżyserii Johna Maddena.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Londyn, 1593. William Shakespeare, młody, ambitny dramaturg i aktor obiecuje swoją nową sztukę Romeo i Ethel, córka pirata, Philipowi Henslove'owi, dyrektorowi teatru Rose. William przeżywa głęboki kryzys twórczy i nie jest w stanie napisać sztuki, poza tym rywalizujący z Henslowe'm właściciel teatru Curtain, Richard Burbage, próbuje go podkupić.

Viola de Lesseps, córka bogatego kupca, narzeczona Lorda Wessex, jest zafascynowana poezją Williama. Wstępuje do trupy Henslove'a w męskim przebraniu jako Thomas Kent. Rozpoznana przez Szekspira nawiązuje z nim szalony romans. Pod wpływem gwałtownego uczucia – i za namową swojego przyjaciela – William przerabia awanturniczą sztukę Romeo i Ethel na melodramat Romeo i Julia.

Niedługo przed premierą sir Tilney otrzymuje donos, że w grupie Henslowe'a jest kobieta (występowanie kobiet na scenie w tamtych czasach było zakazane) i zdemaskowawszy Violę, zamyka teatr pod zarzutem niemoralności. Nieoczekiwanie z pomocą przychodzi Burbage, oferując zespołowi Henslowe'a swój teatr. William przyjmuje rolę Romea, a Viola musi ulec naciskom rodziców i narzeczonego: zgadza się na przyspieszony ślub z Wessexem. Bezpośrednio po zaślubinach ucieka na premierę Romea i Julii – w samą porę, bowiem chłopiec grający Julię nie może wyzwolić się od tremy i to Viola doskonale znająca tekst wychodzi na scenę. Sztuka odnosi niebywały sukces, ale sir Tilney postanawia zamknąć teatr, w którym występuje kobieta.

Nieoczekiwanie na scenę wkracza oglądająca incognito przedstawienie królowa Elżbieta, podtrzymując swym autorytetem iluzję, że w roli Julii wystąpił mężczyzna. Składa u Szekspira zamówienie na komedię.

William i Viola rozstają się na zawsze. Szekspir ma wizję, że Viola jako jedyna ratuje się z katastrofy okrętu, a morze wyrzuca ją na dziewiczą plażę. Zaczyna pisać Wieczór Trzech Króli – nadając swej bohaterce imię Viola.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do filmu kręcono na terenie Anglii i Szkocji w następujących lokacjach:

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Shakespeare in Love. Movie Locations. [dostęp 2023-07-29]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]