Mistrzostwa Europy w saneczkarstwie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Mistrzostwa Europy w saneczkarstwie zostały rozegrane po raz pierwszy w 1914 roku w niemieckim Reichenbergu (dzisiejszy czeski Liberec). W latach 1914-1934 mistrzostwa były rozgrywane pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Sportów Saneczkarskich (ISVV), a w latach 1935-1956 pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Bobsleja i Toboganu (FIBT). Od 1962 mistrzostwa organizuje Międzynarodowa Federacja Saneczkowa (FIL). W latach 1980-2012 mistrzostwa rozgrywano w cyklu dwuletnim. Obecnie odbywają się corocznie.

W premierowych zawodach rozegrano tylko dwie konkurencje: jedynki oraz dwójki mężczyzn (był to jedyny w przypadek, aby na imprezie rangi mistrzostw świata, Europy czy igrzysk olimpijskich nie wystartowały kobiety). Jedynki kobiet weszły w skład mistrzostw w 1928. Od 1988 organizowane są zawody drużynowe.

Dotychczas zawody o mistrzostwa Starego Kontynentu anulowano jedenaście razy. Działo się to w latach 1957-1961, 1963-1966 oraz 1968-1969.

W 1935 jedyny raz organizatorem mistrzostw była Polska, a dokładniej Krynica-Zdrój. W 1928 mistrzostwa zorganizowano w niemieckim Schreiberhau (dzisiejsza Szklarska Poręba).

Dotychczas w klasyfikacji medalowej prowadzą Niemcy, którzy zdobyli 39 medali złotych. Na drugim miejscu plasuje się NRD z 30 medalami złotymi, a na trzecim Austria. Polska znajduje się na jedenastym miejscu, mając na koncie jeden złoty, dwa srebrne i dziesięć brązowych medali.

Jedynki kobiet[edytuj | edytuj kod]

Rok i miejsce Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
1928 Republika Weimarska Schreiberhau Republika Weimarska Hilde Raupach Republika Weimarska Margarete Wolff Austria Else Hench
1929 Austria Semmering Austria Lotte Embacher Austria Christa Klecker Republika Weimarska Fanny Altendorfer
1934 III Rzesza Ilmenau Czechosłowacja Hanni Fink Czechosłowacja Adela Raimannová Czechosłowacja Gertrude Porsche-Schinkeová
1935 Polska Krynica-Zdrój Czechosłowacja Hanni Fink III Rzesza Liselotte Hopfer Czechosłowacja Gertrude Porsche-Schinkeová
1937 Norwegia Oslo Norwegia Titti Maartmann Norwegia Liv Jensen Norwegia Helen Galtung
1938 Austria Salzburg III Rzesza Friedel Tietze Czechosłowacja Waltraut Grassi Czechosłowacja Hanni Fink
1939 III Rzesza Reichenberg III Rzesza Friedel Tietze Czechosłowacja Waltraut Grassi Czechosłowacja Hanni Fink
1951 Austria Innsbruck Austria Karla Kienzl Austria Hilde Strum Austria Maria Isser
1952 Niemcy Zachodnie Garmisch-Partenkirchen Austria Maria Isser Niemcy Zachodnie Erika Schiller Austria Rosa Perz
1953 Włochy Cortina d'Ampezzo Austria Maria Isser Austria Liesl Seewald Austria Rosa Lesser
1954 Szwajcaria Davos Austria Maria Isser Austria Karla Kienzl Włochy Lotte Scheimpflug
1955 Niemcy Zachodnie Hahnenklee Austria Maria Isser Austria Karla Kienzl Włochy Erika Leitner
1956 Austria Imst Austria Elly Lieber Austria Maria Isser Włochy Lotte Scheimpflug
1962 Austria Weissenbach Polska Irena Pawełczyk Austria Helene Thurner Austria Gerda Cegner-Rieser
1967 Niemcy Zachodnie Schönau am Königssee Niemcy Zachodnie Christina Schmuck Niemcy Zachodnie Angelika Dünhaupt Polska Helena Macher
1970 Szwecja Hammarstrand Niemiecka Republika Demokratyczna Anna-Maria Müller Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Knösel Niemcy Zachodnie Christina Schmuck
1971 Austria Imst Włochy Erika Lechner Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Knösel Polska Barbara Piecha
1972 Niemcy Zachodnie Schönau am Königssee Niemiecka Republika Demokratyczna Ute Rührold Niemcy Zachodnie Elisabeth Demleitner Niemiecka Republika Demokratyczna Anna-Maria Müller
1973 Niemcy Zachodnie Schönau am Königssee Niemiecka Republika Demokratyczna Margit Schumann Niemiecka Republika Demokratyczna Ute Rührold Niemiecka Republika Demokratyczna Eva-Maria Wernicke
1974 Austria Imst Niemiecka Republika Demokratyczna Margit Schumann Polska Halina Kanasz Niemiecka Republika Demokratyczna Ute Rührold
1975 Włochy Olang Niemiecka Republika Demokratyczna Margit Schumann Niemiecka Republika Demokratyczna Eva-Maria Wernicke Polska Halina Kanasz
1976 Szwecja Hammarstrand Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiera Zozula Szwecja Agneta Lindskog Polska Halina Biegun
1977 Niemcy Zachodnie Schönau am Königssee Niemcy Zachodnie Elisabeth Demleitner Niemiecka Republika Demokratyczna Margit Schumann Austria Margit Graf
1978 Szwecja Hammarstrand Niemcy Zachodnie Elisabeth Demleitner Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Anna Majewskaja Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiera Zozula
1979 Niemiecka Republika Demokratyczna Oberhof Niemiecka Republika Demokratyczna Melitta Sollmann Niemiecka Republika Demokratyczna Ilona Brand Niemiecka Republika Demokratyczna Margit Schumann
1980 Włochy Olang Niemiecka Republika Demokratyczna Melitta Sollmann Włochy Marie-Luise Rainer Niemiecka Republika Demokratyczna Ilona Brand
1982 Niemcy Zachodnie Winterberg Niemiecka Republika Demokratyczna Bettina Schmidt Niemiecka Republika Demokratyczna Steffi Martin Niemiecka Republika Demokratyczna Melitta Sollmann
1984 Włochy Olang Włochy Monika Auer Niemiecka Republika Demokratyczna Heike Popel Niemiecka Republika Demokratyczna Cerstin Schmidt
1986 Szwecja Hammarstrand Niemiecka Republika Demokratyczna Cerstin Schmidt Niemiecka Republika Demokratyczna Steffi Martin Niemiecka Republika Demokratyczna Ute Oberhoffner
1988 Niemcy Zachodnie Schönau am Königssee Niemiecka Republika Demokratyczna Ute Oberhoffner Niemcy Zachodnie Veronika Bilgeri Niemiecka Republika Demokratyczna Cerstin Schmidt
1990 Austria Innsbruck Niemiecka Republika Demokratyczna Susi Erdmann Włochy Gerda Weissensteiner Niemcy Zachodnie Jana Bode
1992 Niemcy Winterberg Niemcy Susi Erdmann Niemcy Sylke Otto Austria Angelika Neuner
1994 Niemcy Schönau am Königssee Włochy Gerda Weissensteiner Niemcy Jana Bode Niemcy Gabriele Kohlisch
1996 Łotwa Sigulda Niemcy Jana Bode Niemcy Gabriele Kohlisch Austria Andrea Tagwerker
1998 Niemcy Oberhof Niemcy Sylke Kraushaar-Pielach Austria Andrea Tagwerker Niemcy Susi Erdmann
2000 Niemcy Winterberg Niemcy Sylke Otto Niemcy Sylke Kraushaar-Pielach Niemcy Barbara Niedernhuber
2002 Niemcy Altenberg Niemcy Sylke Otto Niemcy Sylke Kraushaar-Pielach Niemcy Barbara Niedernhuber
2004 Niemcy Oberhof Niemcy Sylke Kraushaar-Pielach Niemcy Tatjana Hüfner Niemcy Sylke Otto
2006 Niemcy Winterberg Niemcy Sylke Kraushaar-Pielach Niemcy Tatjana Hüfner Niemcy Barbara Niedernhuber
2008 Włochy Cesana Torinese Niemcy Natalie Geisenberger Niemcy Sylke Kraushaar-Pielach Austria Veronika Halder
2010 Łotwa Sigulda Rosja Tatjana Iwanowa Niemcy Corinna Martini Austria Nina Reithmayer
2012 Rosja Paramonowo Rosja Tatjana Iwanowa Niemcy Tatjana Hüfner Niemcy Corinna Martini

Jedynki mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Rok i miejsce Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
1914 Austro-Węgry Reichenberg Austro-Węgry Rudolf Kauschka Zjednoczone Królestwo Włoch Jacob Platzer Austro-Węgry Richard Simm
1928 Republika Weimarska Schreiberhau Czechosłowacja Fritz Preissler Czechosłowacja Rudolf Kauschka Republika Weimarska Karl Wagner
1929 Austria Semmering Czechosłowacja Fritz Preissler Republika Weimarska Robert Liebig Republika Weimarska Erich Dressler
1934 III Rzesza Ilmenau III Rzesza Martin Tietze Czechosłowacja Rudolf Maschke Czechosłowacja Alfred Posselt
1935 Polska Krynica-Zdrój III Rzesza Martin Tietze Polska Maks Enker Polska Bronisław Witkowski
1937 Norwegia Oslo III Rzesza Martin Tietze Norwegia Vilhelm Klavenæs Norwegia Harald Seegard
1938 Austria Salzburg III Rzesza Martin Tietze III Rzesza Walter Kluge Czechosłowacja Rudolf Hermann
1939 III Rzesza Reichenberg Czechosłowacja Fritz Preissler III Rzesza Martin Tietze Czechosłowacja Gustav Jezek
1951 Austria Innsbruck Austria Paul Aste Austria Wilhelm Lache Austria Hermann Mayregger
1952 Niemcy Zachodnie Garmisch-Partenkirchen Niemcy Zachodnie Rudolf Maschke Austria Paul Aste Austria Albert Krauss
1953 Włochy Cortina d'Ampezzo Austria Paul Aste Austria Heinrich Isser Austria Wilhelm Lache
1954 Szwajcaria Davos Austria Fritz Kienzl Austria Wilhelm Lache Niemcy Zachodnie Josef Strillinger
1955 Niemcy Zachodnie Hahnenklee Austria Paul Aste Niemcy Zachodnie Albert Krauss Austria Johann Stangl
1956 Austria Imst Austria Josef Isser Austria Hans Krausner Austria Erich Raffl
1962 Austria Weissenbach Niemcy Zachodnie Josef Lenz Austria Anton Venier Polska Zdzisław Siuda
1967 Niemcy Zachodnie Schönau am Königssee Niemcy Zachodnie Leonhard Nagenrauft Niemcy Zachodnie Fritz Nachmann Polska Józef Matlak
1970 Szwecja Hammarstrand Niemiecka Republika Demokratyczna Harald Ehrig Niemiecka Republika Demokratyczna Wolfgang Scheidel Niemiecka Republika Demokratyczna Horst Hörnlein
1971 Austria Imst Niemiecka Republika Demokratyczna Horst Hörnlein Niemiecka Republika Demokratyczna Wolfgang Scheidel Austria Manfred Schmid
1972 Niemcy Zachodnie Schönau am Königssee Niemiecka Republika Demokratyczna Wolfram Fiedler Niemiecka Republika Demokratyczna Harald Ehrig Niemcy Zachodnie Leonhard Nagenrauft
1973 Niemcy Zachodnie Schönau am Königssee Niemiecka Republika Demokratyczna Hans Rinn Niemcy Zachodnie Josef Fendt Austria Manfred Schmid
1974 Austria Imst Niemiecka Republika Demokratyczna Hans Rinn Austria Manfred Schmid Austria Rudolf Schmid
1975 Włochy Olang Niemiecka Republika Demokratyczna Detlef Günther Niemiecka Republika Demokratyczna Wolfram Fiedler Niemiecka Republika Demokratyczna Hans Rinn
1976 Szwecja Hammarstrand Niemiecka Republika Demokratyczna Wolfram Fiedler Szwecja Michael Gärdebäck Niemiecka Republika Demokratyczna Hans-Heinrich Winkler
1977 Niemcy Zachodnie Schönau am Königssee Niemcy Zachodnie Anton Winkler Niemiecka Republika Demokratyczna Hans Rinn Włochy Karl Brunner
1978 Szwecja Hammarstrand Włochy Paul Hildgartner Niemiecka Republika Demokratyczna Hans Rinn Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wladimir Żitow
1979 Niemiecka Republika Demokratyczna Oberhof Niemiecka Republika Demokratyczna Hans Rinn Niemiecka Republika Demokratyczna Detlef Günther Niemiecka Republika Demokratyczna Bernhard Glass
1980 Włochy Olang Włochy Karl Brunner Włochy Paul Hildgartner Włochy Ernst Haspinger
1982 Niemcy Zachodnie Winterberg Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Hendrich Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Danilin Włochy Ernst Haspinger
1984 Włochy Olang Włochy Paul Hildgartner Włochy Norbert Huber Włochy Ernst Haspinger
1986 Szwecja Hammarstrand Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Danilin Niemiecka Republika Demokratyczna Jens Müller Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Walter
1988 Niemcy Zachodnie Schönau am Königssee Niemcy Zachodnie Georg Hackl Austria Markus Prock Niemcy Zachodnie Johannes Schettel
1990 Austria Innsbruck Niemcy Zachodnie Georg Hackl Austria Markus Prock Niemiecka Republika Demokratyczna Jens Müller
1992 Niemcy Winterberg Niemcy René Friedl Włochy Norbert Huber Niemcy Georg Hackl
1994 Niemcy Schönau am Königssee Austria Markus Prock Niemcy Georg Hackl Włochy Armin Zöggeler
1996 Łotwa Sigulda Niemcy Jens Müller Rosja Albert Diemczenko Austria Markus Schmidt
1998 Niemcy Oberhof Austria Markus Prock Niemcy Karsten Albert Włochy Norbert Huber
2000 Niemcy Winterberg Niemcy Jens Müller Niemcy Georg Hackl Włochy Armin Zöggeler
2002 Niemcy Altenberg Austria Markus Prock Niemcy Denis Geppert Włochy Armin Zöggeler
2004 Niemcy Oberhof Włochy Armin Zöggeler Niemcy David Möller Słowacja Jaroslav Slavik
2006 Niemcy Winterberg Rosja Albert Diemczenko Włochy Armin Zöggeler Niemcy David Möller
2008 Włochy Cesana Torinese Włochy Armin Zöggeler Rosja Albert Diemczenko Niemcy David Möller
2010 Łotwa Sigulda Rosja Albert Diemczenko Austria Wolfgang Kindl Austria Daniel Pfister
2012 Rosja Paramonowo Niemcy Andi Langenhan Włochy Armin Zöggeler Niemcy Felix Loch

Dwójki mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Rok i miejsce Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
1914 Austro-Węgry Reichenberg Austro-Węgry Erwin Posselt
Karl Löbelt
Austro-Węgry Rudolf Kauschka
Związek Północnoniemiecki Hans Gfäller
Austro-Węgry Arthur Klamt
Bertold Posselt
1928 Republika Weimarska Schreiberhau Republika Weimarska Herbert Elger
Wilhelm Adolf
Republika Weimarska Richard Feist
Walter Feist
Czechosłowacja Alfred Posselt
Fritz Posselt
1929 Austria Semmering Republika Weimarska Richard Feist
Walter Feist
Czechosłowacja Rudolf Kauschka
Fritz Preissler
Austria Franz Stecker
Ferdinand Wiesner
1934 III Rzesza Ilmenau III Rzesza Walter Feist
Walter Kluge
Czechosłowacja Rudolf Hermann
Rudolf Maschke
Czechosłowacja Josef Heller
Albert Krauss
1935 Polska Krynica-Zdrój III Rzesza Walter Feist
Walter Kluge
III Rzesza Martin Tietze
Kurt Weidner
Czechosłowacja Hans Taubner
Hans Schöler
1937 Norwegia Oslo III Rzesza Martin Tietze
Kurt Weidner
III Rzesza Walter Feist
Walter Kluge
Czechosłowacja Rudolf Maschke
Albert Krauss
1938 Austria Salzburg III Rzesza Walter Feist
Walter Kluge
III Rzesza Viktor Schubert
Werner Rüger
Czechosłowacja Rudolf Maschke
Erhard Grundmann
1939 III Rzesza Reichenberg III Rzesza Walter Feist
Walter Kluge
III Rzesza Viktor Schubert
Erhard Körner
Czechosłowacja Rudolf Hermann
Albert Krauss
1951 Austria Innsbruck Austria Hans Krausner
Rudolf Peyfuss
Austria Heinrich Isser
Josef Isser
Austria Norbert Steixner
Adolf Hofer
1952 Niemcy Zachodnie Garmisch-Partenkirchen Austria Paul Aste
Heinrich Isser
Austria Hans Krausner
Luis Schlögl
Austria Wilhelm Lache
Josef Isser
1953 Włochy Cortina d'Ampezzo Austria Hans Krausner
Wilhelm Lache
Austria Paul Aste
Heinrich Isser
Austria Erich Raffl
Stefan Schöpf
1954 Szwajcaria Davos Austria Josef Isser
Heinrich Isser
Austria Josef Feistmantl
Karl Feistmantl
Austria Hans Krausner
Josef Leistentritt
1955 Niemcy Zachodnie Hahnenklee Austria Paul Aste
Paul Isser
Niemcy Zachodnie Hermann Küppel
Dietrich Schmidt
Niemcy Zachodnie Hermann Mayr
Erhard Grundmann
1956 Austria Imst Austria Wilhelm Leimgruber
Josef Unterfrauner
Austria Erich Raffl
Stefan Schöpf
Austria Josef Thaler
Luis Posch
1962 Austria Weissenbach Austria Anton Venier
Ewald Walch
Austria Josef Feistmantl
Manfred Stengl
Austria Reinhold Frosch
Ludwig Gassner
1967 Niemcy Zachodnie Schönau am Königssee Austria Josef Feistmantl
Wilhelm Bichl
Austria Helmut Thaler
Reinhold Senn
Polska Ryszard Gawlor
Zbigniew Gawlor
1970 Szwecja Hammarstrand Niemiecka Republika Demokratyczna Horst Hörnlein
Reinhard Bredlow
Austria Rudolf Schmid
Franz Schachner
Austria Manfred Schmid
Ewald Walch
1971 Austria Imst Włochy Paul Hildgartner
Walter Plaikner
Austria Manfred Schmid
Ewald Walch
Polska Tadeusz Radwan
Janusz Krawczyk
1972 Niemcy Zachodnie Schönau am Königssee Niemiecka Republika Demokratyczna Horst Hörnlein
Reinhard Bredlow
Niemcy Zachodnie Hans Brandner
Balthasar Schwarm
Niemcy Zachodnie Peter Reichnwallner
Rudolf Grosswang
1973 Niemcy Zachodnie Schönau am Königssee Niemiecka Republika Demokratyczna Hans Rinn
Norbert Hahn
Niemiecka Republika Demokratyczna Bernd Hahn
Ulrich Hahn
Niemcy Zachodnie Hans Brandner
Balthasar Schwarm
1974 Austria Imst Włochy Paul Hildgartner
Walter Plaikner
Niemiecka Republika Demokratyczna Hans Rinn
Norbert Hahn
Polska Roman Hurej
Józef Pietrończyk
1975 Włochy Olang Niemiecka Republika Demokratyczna Hans Rinn
Norbert Hahn
Niemiecka Republika Demokratyczna Horst Müller
Hans-Jörg Neumann
Niemiecka Republika Demokratyczna Bernd Hahn
Ulrich Hahn
1976 Szwecja Hammarstrand Niemiecka Republika Demokratyczna Bernd Dreyer
Roland Herdmann
Norwegia Alse Strand
Helge Svensen
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Dainis Bremse
Algars Kirkis
1977 Niemcy Zachodnie Schönau am Königssee Niemcy Zachodnie Hans Brandner
Balthasar Schwarm
Niemiecka Republika Demokratyczna Hans Rinn
Norbert Hahn
Niemcy Zachodnie Stefan Hölzlwimmer
Rudolf Grosswang
1978 Szwecja Hammarstrand Niemiecka Republika Demokratyczna Hans Rinn
Norbert Hahn
Niemiecka Republika Demokratyczna Bernd Hahn
Ulrich Hahn
Czechosłowacja Jindrich Zeman
Vladimir Resl
1979 Niemiecka Republika Demokratyczna Oberhof Niemiecka Republika Demokratyczna Bernd Oberhoffner
Jörg-Dieter Ludwig
Niemiecka Republika Demokratyczna Hans Rinn
Norbert Hahn
Włochy Karl Brunner
Peter Gschnitzer
1980 Włochy Olang Niemiecka Republika Demokratyczna Hans Rinn
Norbert Hahn
Niemiecka Republika Demokratyczna Bernd Hahn
Ulrich Hahn
Niemcy Zachodnie Hans Brandner
Balthasar Schwarm
1982 Niemcy Zachodnie Winterberg Austria Günther Lemmerer
Reinhold Sulzbacher
Niemiecka Republika Demokratyczna Hans Einn
Jörg-Dieter Ludwig
Niemcy Zachodnie Hans Stangassinger
Franz Wembacher
1984 Włochy Olang Włochy Helmut Brunner
Walter Brunner
Niemcy Zachodnie Hans Stangassinger
Franz Wembacher
Włochy Hansjörg Raffl
Norbert Huber
1986 Szwecja Hammarstrand Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jewgienij Biełousow
Aleksandr Bielakow
Niemiecka Republika Demokratyczna Jörg Hoffmann
Jochen Pietzsch
Włochy Hansjörg Raffl
Norbert Huber
1988 Niemcy Zachodnie Schönau am Königssee Niemcy Zachodnie Thomas Schwab
Wolfgang Staudinger
Włochy Hansjörg Raffl
Norbert Huber
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jewgienij Biełousow
Aleksandr Bielakow
1990 Austria Innsbruck Niemiecka Republika Demokratyczna Jörg Hoffmann
Jochen Pietzsch
Włochy Hansjörg Raffl
Norbert Huber
Niemiecka Republika Demokratyczna Stefan Krausse
Jan Behrendt
1992 Niemcy Winterberg Włochy Hansjörg Raffl
Norbert Huber
Włochy Kurt Brugger
Wilfried Huber
Niemcy Stefan Krausse
Jan Behrendt
1994 Niemcy Schönau am Königssee Włochy Hansjörg Raffl
Norbert Huber
Włochy Kurt Brugger
Wilfried Huber
Niemcy Yves Mankel
Thomas Rudolph
1996 Łotwa Sigulda Niemcy Stefan Krausse
Jan Behrendt
Włochy Gerhard Plankensteiner
Oswald Haselrieder
Rosja Albert Diemczenko
Semen Kolobajew
1998 Niemcy Oberhof Niemcy Stefan Krausse
Jan Behrendt
Niemcy Steffen Skel
Steffen Wöller
Austria Tobias Schiegl
Markus Schiegl
2000 Niemcy Winterberg Niemcy Patric Leitner
Alexander Resch
Niemcy Steffen Skel
Steffen Wöller
Austria Tobias Schiegl
Markus Schiegl
2002 Niemcy Altenberg Niemcy Patric Leitner
Alexander Resch
Austria Tobias Schiegl
Markus Schiegl
Włochy Gerhard Plankensteiner
Oswald Haselrieder
2004 Niemcy Oberhof Niemcy Patric Leitner
Alexander Resch
Włochy Christian Oberstolz
Patrick Gruber
Austria Andreas Linger
Wolfgang Linger
2006 Niemcy Winterberg Niemcy Patric Leitner
Alexander Resch
Niemcy Sebastian Schmidt
André Forker
Włochy Christian Oberstolz
Patrick Gruber
2008 Włochy Cesana Torinese Włochy Christian Oberstolz
Patrick Gruber
Austria Andreas Linger
Wolfgang Linger
Włochy Gerhard Plankensteiner
Oswald Haselrieder
Niemcy Patric Leitner
Alexander Resch
2010 Łotwa Sigulda Austria Andreas Linger
Wolfgang Linger
Niemcy Tobias Wendl
Tobias Arlt
Austria Markus Schiegl
Tobias Schiegl
2012 Rosja Paramonowo Austria Peter Penz
Georg Fischler
Niemcy Tobias Wendl
Tobias Arlt
Niemcy Toni Eggert
Sascha Benecken

Drużynowe[edytuj | edytuj kod]

W latach 1988-1998 drużyny składały się z sześciu zawodników, od 2000 w skład zespołu wchodzi czterech zawodników

Rok i miejsce Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
1988 Niemcy Zachodnie Schönau am Königssee  RFN
Georg Hackl
Johannes Schettel
Kerstin Langhof
Veronika Bilgeri
Thomas Schwab
Wolfgang Staudinger
 NRD
Michael Walter
Jens Müller
Cerstin Schmidt
Ute Oberhoffner
Marco Ernst
Olaf Paschold
 Włochy
Wilfried Huber
Paul Hildgartner
Marie-Luise Rainer
Gerda Weissensteiner
Hansjörg Raffl
Norbert Huber
1990 Austria Innsbruck  NRD
Jens Müller
René Friedl
Susi Erdmann
Sylke Otto
Jörg Hoffmann
Jochen Pietzsch
 RFN
Georg Hackl
Johannes Schettel
Jana Bode
Margit Paar
Stefan Ilsanker
 Włochy
Arnold Huber
Norbert Huber
Gerda Weissensteiner
Natalie Obkircher
Hansjörg Raffl
1992 Niemcy Winterberg  Niemcy
Georg Hackl
René Friedl
Susi Erdmann
Sylke Otto
Yves Mankel
Thomas Rudolph
 Austria
Markus Prock
Robert Manzenreiter
Angelika Neuner
Andrea Tagwerker
Gerhard Gleirscher
Markus Schmidt
 Włochy
Norbert Huber
Oswald Haselrieder
Natalie Obkircher
Anja Plaikner
Hansjörg Raffl
1994 Niemcy Schönau am Königssee  Włochy
Armin Zöggeler
Norbert Huber
Gerda Weissensteiner
Natalie Obkircher
Kurt Brugger
Wilfried Huber
 Niemcy
Georg Hackl
René Friedl
Jana Bode
Gabriele Kohlisch
Yves Mankel
Thomas Rudolph
 Austria
Markus Prock
Markus Schmidt
Doris Neuner
Andrea Tagwerker
Tobias Schiegl
Markus Schiegl
1996 Łotwa Sigulda  Niemcy
Jens Müller
Georg Hackl
Jana Bode
Susi Erdmann
Stefan Krausse
Jan Behrendt
 Austria
Markus Prock
Markus Schmidt
Angelika Neuner
Andrea Tagwerker
Tobias Schiegl
Markus Schiegl
 Włochy
Armin Zöggeler
Wilfried Huber
Gerda Weissensteiner
Natalie Obkircher
Gerhard Plankensteiner
Oswald Haselrieder
1998 Niemcy Oberhof  Niemcy
Jens Müller
Karsten Albert
Susi Erdmann
Sylke Kraushaar
Stefan Krausse
Jan Behrendt
 Włochy
Armin Zöggeler
Norbert Huber
Natalie Obkircher
Gerda Weissensteiner
Kurt Brugger
Wilfried Huber
 Austria
Markus Prock
Markus Kleinheinz
Angelika Neuner
Andrea Tagwerker
Tobias Schiegl
Markus Schiegl
2000 Niemcy Winterberg  Niemcy
Georg Hackl
Sylke Otto
Patric Leitner
Alexander Resch
 Niemcy
Karsten Albert
Sonja Wiedemann
Steffen Skel
Steffen Wöller
 Włochy
Armin Zöggeler
Natalie Obkircher
Gerhard Plankensteiner
Oswald Haselrieder
2002 Niemcy Altenberg  Niemcy
Georg Hackl
Sylke Kraushaar
Steffen Skel
Steffen Wöller
 Niemcy
Denis Geppert
Sylke Otto
Patric Leitner
Alexander Resch
 Austria
Markus Prock
Angelika Neuner
Tobias Schiegl
Markus Schiegl
2004 Niemcy Oberhof  Niemcy
Jan Eichhorn
Sylke Kraushaar
Steffen Skel
Steffen Wöller
 Włochy
Armin Zöggeler
Anastasia Oberstolz-Antonowa
Christian Oberstolz
Patrick Gruber
 Austria
Martin Abentung
Veronika Halder
Andreas Linger
Wolfgang Linger
2006 Niemcy Winterberg  Niemcy
David Möller
Sylke Kraushaar
Patric Leitner
Alexander Resch
 Włochy
Armin Zöggeler
Anastasia Oberstolz-Antonowa
Christian Oberstolz
Patrick Gruber
 Łotwa
Mārtiņš Rubenis
Anna Orlova
Juris Šics
Andris Šics
2008 Włochy Cesana Torinese  Łotwa
Mārtiņš Rubenis
Maija Tīruma
Juris Šics
Andris Šics
 Austria
Martin Abentung
Veronika Halder
Andreas Linger
Wolfgang Linger
 Włochy
Armin Zöggeler
Sandra Gasparini
Gerhard Plankensteiner
Oswald Haselrieder
2010 Łotwa Sigulda  Łotwa
Mārtiņš Rubenis
Anna Orlova
Juris Šics
Andris Šics
 Austria
Wolfgang Kindl
Veronika Halder
Andreas Linger
Wolfgang Linger
 Niemcy
Johannes Ludwig
Corinna Martini
Tobias Wendl
Tobias Arlt
2012 Rosja Paramonowo  Rosja
Tatjana Iwanowa
Albert Diemczenko
Wladislaw Juszakow
Władimir Machnutin
 Niemcy
Tatjana Hüfner
Andi Langenhan
Tobias Wendl
Tobias Arlt
 Włochy
Sandra Gasparini
Armin Zöggeler
Christian Oberstolz
Patrick Gruber

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Gold medal with cup.svg Silver medal with cup.svg Bronze medal with cup.svg Razem
1.  Niemcy (1914-1939, od 1992) 39 34.5 19 92.5
2.  NRD (1952-1990) 30 27 17 74
3.  Austria 28 33.5 38 98.5
4.  Włochy 15 17 24 56
5.  RFN (1952-1990) 12 11 11 34
6.  Czechosłowacja (1928-1992) 5 7 14 26
7.  Rosja (1914, od 1992) 5 2 1 8
8.  ZSRR (1928-1992) 3 2 4 9
9.  Łotwa (od 1990) 2 0 1 3
10.  Norwegia 1 3 2 6
11.  Polska 1 2 10 13
12.  Szwecja 0 2 0 2
13.  Słowacja (od 1994) 0 0 1 1

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]