Poliamoria

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Serce z nieskończonością – często używany symbol poliamorii.

Poliamoriazaangażowanie w, pragnienie lub akceptacja więcej niż jednej relacji intymnej w tym samym czasie, za wiedzą i zgodą wszystkich, których to dotyczy.[potrzebne źródło]

Zjawisko jest odmienne od swingingu oraz poligamii, kładąc nacisk na intymne więzi emocjonalne obejmujące wielu partnerów. Nieliczne badania nad nową formą rodziny pozwalają stwierdzić, że większość kobiet uczestniczących w relacjach jest biseksualna a mężczyźni są zwykle heteroseksualni. Jedną z form poliamorii, które może być też traktowana jako oddzielne lecz podobne zjawisko są rodziny lesbigejowskie, w które tworzone są przez gejów, lesbijki oraz osoby biseksualne[1].

Słowo poliamoria (często skracane do poli) powstało z połączenia greckiego przedrostka poli- oznaczającego "wiele" lub "kilka" i łacińskiego amor – miłość, stąd częste, dosłowne tłumaczenie – wielomiłość. Słowo to jest czasami używane w szerszym znaczeniu w odniesieniu do dowolnej relacji miłosnej bądź seksualnej, w której nie obowiązuje wyłączność seksualna, mimo iż nie ma porozumienia co do tego, jak szerokie ma ono zastosowanie. Nacisk kładziony na etykę, szczerość i przejrzystość związku jest powszechnie uważany za kluczowy aspekt definicji poliamorii.

"Poliamoryczny" może odnosić się do natury związku w danym czasie lub też służyć jako opis filozofii bądź orientacji relacyjnej (podobnie jak orientacja seksualna), zamiast opisywać aktualnie istniejący związek danej osoby.

Poliamoria to termin, który obejmuje wiele różnych form wieloosobowych; układy poliamoryczne są zróżnicowane[2], odzwierciedlając wybory i filozofie zaangażowanych osób.

Poliamoria różni się od poligamii, która odnosi się do małżeństwa jednej osoby z kilkoma (chociaż słowo "poligamia" jest najczęściej używane w odniesieniu do poligynii: małżeństwa mężczyzny z wieloma kobietami). Tradycyjna poligamia jest zwykle patriarchalna i często powołuje się na religijne uzasadnienie. Poliamoria, z kolei, jest poglądem zakorzenionym w takich koncepcjach jak równość płci, samostanowienie, wolny wybór dla wszystkich zainteresowanych, wzajemne zaufanie, równość i szacunek pomiędzy partnerami, uznawanie miłości jako wartości samej w sobie, koncepcji kompersji/współradości i innych głównie świeckich ideałach.

Według danych z lipca 2009 liczbę poliamorycznych związków w Stanach Zjednoczonych ocenia się na ponad 500 tysięcy[3][4].

Przypisy

  1. E. Sheff. Polyamorous Families, Same-Sex Marriage, and the Slippery Slope. „Journal of Contemporary Ethnography”. 40 (5), s. 487–520, 2011. doi:10.1177/0891241611413578. ISSN 0891-2416. 
  2. Anita Zuchora: Poliamoria: Miłość w sieci. Newsweek Polska, 2013-07-20. [dostęp 2014-05-06].
  3. Jessica Bennett. Polyamory—relationships with multiple, mutually consenting partners—has a coming-out party.. „Newsweek Magazine Online”, 2009-06-29. [dostęp 2011-07-12]. Cytat: Editor's note in TOC: "Polyamory is a thriving phenomenon in the United States, with over half a million families openly living in relationships that are between multiple consenting partners.". 
  4. Robert P. George. Gay Marriage, Democracy, and the Courts. „The Wall Street Journal”, 2009-08-03. [dostęp 2011-07-12]. Cytat: This week’s Newsweek reports more than 500,000 polyamorous households in the U.S. 

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]