Poliamoria

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Serce z nieskończonością – często używany symbol poliamorii.

Poliamoria to praktyka, chęć lub akceptacja zaangażowania w związek miłosny z więcej niż jedną osobą w tym samym czasie, za zgodą i wiedzą wszystkich tworzących dany związek osób.

Słowo poliamoria (często skracane do poli) powstało z połączenia greckiego przedrostka poli- oznaczającego "wiele" lub "kilka" i łacińskiego amor – miłość, stąd częste, dosłowne tłumaczenie – wielomiłość. Słowo to jest czasami używane w szerszym znaczeniu w odniesieniu do dowolnej relacji miłosnej bądź seksualnej, w której nie obowiązuje wyłączność seksualna, mimo iż nie ma porozumienia co do tego, jak szerokie ma ono zastosowanie. Nacisk kładziony na etykę, szczerość i przejrzystość związku jest powszechnie uważany za kluczowy aspekt definicji poliamorii.

"Poliamoryczny" może odnosić się do natury związku w danym czasie lub też służyć jako opis filozofii bądź orientacji relacyjnej (podobnie jak orientacja seksualna), zamiast opisywać aktualnie istniejący związek danej osoby.

Poliamoria to termin, który obejmuje wiele różnych form wieloosobowych; układy poliamoryczne są zróżnicowane[1], odzwierciedlając wybory i filozofie zaangażowanych osób.

Poliamoria różni się od poligamii, która odnosi się do małżeństwa jednej osoby z kilkoma (chociaż słowo "poligamia" jest najczęściej używane w odniesieniu do poligynii: małżeństwa mężczyzny z wieloma kobietami). Tradycyjna poligamia jest zwykle patriarchalna i często powołuje się na religijne uzasadnienie. Poliamoria, z kolei, jest poglądem zakorzenionym w takich koncepcjach jak równość płci, samostanowienie, wolny wybór dla wszystkich zainteresowanych, wzajemne zaufanie, równość i szacunek pomiędzy partnerami, uznawanie miłości jako wartości samej w sobie, koncepcji kompersji/współradości i innych głównie świeckich ideałach.

Według danych z lipca 2009 liczbę poliamorycznych związków w Stanach Zjednoczonych ocenia się na ponad 500 tysięcy[2][3].

Przypisy

  1. Anita Zuchora: Poliamoria: Miłość w sieci. Newsweek Polska, 2013-07-20 10:45. [dostęp 2014-05-06].
  2. Jessica Bennett. Polyamory—relationships with multiple, mutually consenting partners—has a coming-out party.. „Newsweek Magazine Online”, 2009-06-29. [dostęp 2011-07-12]. Cytat: Editor's note in TOC: "Polyamory is a thriving phenomenon in the United States, with over half a million families openly living in relationships that are between multiple consenting partners.". 
  3. Robert P. George. Gay Marriage, Democracy, and the Courts. , 2009-08-03. [dostęp 2011-07-12]. Cytat: This week’s Newsweek reports more than 500,000 polyamorous households in the U.S.. 

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]